Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A

Archiwizacja danych


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_kuba_*

Gość_kuba_*
  • Gość

Napisano 29 grudzień 2002 - 19:53

Tak korzystajac z okazji, że sam ostatnio musiałem formatować twardy dysk chciałbym poruszyć problem archwizacji ważnych danych. Sprawa jest prosta o ile mamy drugi dysk, nagrywarkę, czy też inne urządzenie archwiwizujące większe ilości danych nie mniej jednak osoby początkujące mogą mieć problem co skopiować aby nie stracić danych.
Przede wszystkim kopiujemy w bezpieczne miejsce zawartośc folderu Moje dokumenty lub takiego folderu, w którym gromadzimy wszystkie swoje pliki.
Z folderu (katalogu) Windows warto skopiować i zarchwizować następiujące zbiory:
- z folderu (C:WindowsDane aplikacjiIdenties{ }MicrosoftOutlook Express), kopiujemy folder Outlook Express (w którym domyślnie umieszczone są, o ile nie zmienialiśmy wcześniej, pliki poczty *.dbx)
- z folderu (C:WindowsDane aplikacjiMicrosoftAddress Book) kopiujemy folder Address Book (książka adresowa *.wab)
- kopiujemy cały folder Ulubione (C:WindowsUlubione) z adresami stron używanymi przez Internet Explorera
- kopiujemy folder (C:WindowsPulpitMoja aktówka), gdzie znajdziemy dane umieszczane w aktówce

Aby oszczędzić sobie czasu z ręcznym wklepywaniem kont, haseł oraz ich ustawień można sobie ułatwić nieco zadanie - zapisać dane o koncie na twardym dysku. Zarówno dotyczy to kont pocztowych jak i serwerów grup dyskusyjnych. Aby to zrobić w Outlook Expresie z menu narzędzia należy wybrać konta a kiedy już zobaczymy listę kont następnie nacisnąć klawisz eksportuj. Pojawi sie okno z lokalizacją pliku jako nazwą konta. Należy to zapisać w miejscu, skąd będzie można to odtworzyć. Po zainstalowaniu na nowo programu wystarczy wejść do menu Narzędzia ponownie wybrać Konta a następnie nacisnąć klawisz importuj i wskazać pliki wcześniej utworzone.
W podobny sposób można postąpić z książką adresową - tyle, że będzie ona eksportowana do formatu tekstowego (*.csv), jednak tu należy zaznaczać jakie parametry z książki mają być eksportowane. Dużo wygodniejsze jest skopiowanie i zarchiwizowanie w/w folderu (C:WindowsDane aplikacjiMicrosoftAddress Book) w formacie *.wab a następnie jej zaimportowanie.
W podobny sposob postępujemy z pocztą - importujemy wiadomości wskazując zarchiwizowany folder wczesniej skopiowany z w/w lokalizacji (C:WindowsDane aplikacjiIdenties{ }MicrosoftOutlook Express).

Powodzenia
  • 0

#2 sonia

sonia

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 356 postów

Napisano 29 grudzień 2002 - 21:57

Kuba - to bardzo ważne co napisałeś, postępuję podobnie w razie konieczności. Wiem ile czasu mi dawniej zajmowała instalacja i uzupełnianie danych.
Myślę, że wielu początkującym w kompie - usprawni funkcjonowanie i zaoszczędzi czasu. Dziękuję za ludzki gest.
:lol:
  • 0
Dar Życia Pozdrawiam, Sonia

#3 Marla

Marla

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 93 postów

Napisano 03 styczeń 2003 - 07:03

A w jaki sposób mam się zabezpieczyć przed zawałem serca gdy sformatuję dysk (E) [oczywiscie przez przypadek u mnie jak ogólnie wiadomo to nie trudno]Stanie mi przed oczami jakiś straszny komunikat error coś tam coś tam i już nie otrzymam pomocy od Was :!: .Co muszę posiadać by sprawić światłść umysłu mojego kompa.Jakieś dyskietki startowe czy jakieś hasła wklepać [pamiętam kilka lat temu gdy miałam kontakt z kompem z pomocą wpadał kuzyn [teraz nie mamy kontaktu]-łapał się za głowę co ja narobiłam i zaczynał wszystko od nowa chyba wDOS, ale co?????Od czego zacząć ?PORADZCIE NIM BĘDZIE NA MNIE ZBYT PÓŻNO :D
  • 0
,,Zyskał wiele-mało dobrze mu się działo''

#4 Marla

Marla

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 93 postów

Napisano 03 styczeń 2003 - 07:18

Dzięki Wam kiedyś mi się rozjaśni w tej materii (cmok) [mam takia nadzieję]
  • 0
,,Zyskał wiele-mało dobrze mu się działo''

#5 sonia

sonia

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 356 postów

Napisano 03 styczeń 2003 - 11:33

1. proponuję zabezpieczyć swoje dane wcześniej (zgodnie z wytycznymi Kuby).
2. zrobić sobie dyskietkę startową do danego systemu (w razie awarii skorzystać z tej dyskietki)
3. uruchomić system w trybie awaryjnym - potem ustawić odświeżanie karty graficznej (panel setrowania), po restarcie komputera powinno wszystko działać.
A na samo formatowanie przypadkowe radzę wzmożoną ostrożność.
  • 0
Dar Życia Pozdrawiam, Sonia

#6 Gość_kuba_*

Gość_kuba_*
  • Gość

Napisano 03 styczeń 2003 - 19:26

Od czego by tu zacząć? Chyba od najważniejszego stwierdzenia - przy jakichkolwiek problemach z komputerem nie wpadać w panikę :!: .

:-D Na szczęście po formacie dysku jest możliwe odzyskanie danych - jest to jednak proces żmudny i wiele zależy od stanu dysku (czy często był defragmentowany). Warunkem powodzenia operacji odtwarzania danych jest to, aby po takiej wpadce z formatem nic nie zapisywać na dysku!!!

Dyskietkę ratunkową, o której mówi Sonia, można utworzyć podczas instalacji systemu (jeśli instalujemy system sami) jak również i po zainstalowaniu. W tym przypadku należy wybrać Panel sterowania - dodaj/usuń programy i przejść do zakładki dysk startowy. Tyle tylko, że nie jest ona panaceum na wszystkie kłopoty z kompem.
W przypadku kiedy trzeba skopiować system z dyskietki na dysk należy wydać polecenie sys c: To czasem pomaga.

Aby wejść do trybu awaryjnego Windows podczas startowania komputera należy wcisnąć klawisz F8. Pojawi się menu startowe Windows, z którego wybrać należy odpowiednią opcje startową.

Tryb awaryjny służy do przeprowadzenia operacji archiwizacji danych np. kopiowania plików (patrz mój list powyżej) lub rozwiązywania konfliktów sprzętowych.

:!: Kolejnym takim ważnym narzędziem do konfiguracji jest msconfig. Aby go uruchomić należy w oknie uruchom (Start - uruchom) wpisać msconfig i nacisnąć OK. Tu możemy skonfigurować to co jest inicjowane podczas startu komputera - czasem główna przyczyna kłopotów...
  • 0

#7 Marla

Marla

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 93 postów

Napisano 04 styczeń 2003 - 06:50

:-D Te wiadomości to sobie w zeszycik zapisze jakby co :shock: to się będę ratować :D wielgachne dzieki :!:
  • 0
,,Zyskał wiele-mało dobrze mu się działo''

#8 Foxtrott

Foxtrott

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 194 postów

Napisano 13 kwiecień 2004 - 20:27

Wedlug mnie i sporego grona uzytkownikow najlepszym programem ( i najszybszym) do twporzenia kopii HDD jest nortonowski ghost
np odzysk kopi dysku z win 98 se ok 45 sekund xp ok 2,5 minuty
jedynym mankamentem jest to , ze wymagana jest dyskietka startowa , zeby komp wystartowal w czystym dosie
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych