Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Renta socjalna


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 Ulpian

Ulpian

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 10 sierpień 2004 - 23:41

Witam
Mea culpa powtarzam się, ale pytanie mam konkretne :D
Otóż do 2005 r posiadam wżne orzeczenie o stopniu niepełnosprawnosci. Na tej podstawie po przejściu rent socjalnych z własciwosci MOP-su do ZUS-u pobieram rente socjalną. Jeśli dobrze zrozumiałem ustawe o renice socjalnej, to po wygasnieciu mojej obecnej podstawy do jej otrzymywania ( orzeczenia o stopniu niepełnosprawnosci) aby dalej otrzymywac świadczenie będę musiał stanac przed komisja zus która orzeka o NIEZDOLNOSCI DO PRACY.
Pytanie:
Czy orzeczenie o niezdolności do pracy ( które jesli je uzyskam uprawni mnie do dalszego pobierania renty) jest tozsame z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności (które uprawnia mnie np. do bycia członkiem PZN) ? Jeśli tak nie jest. To czy nie będe musiał 2-krotnie stanąc przed komisją: ZUS-u by uzyskać rentę i powiatowego zespołu ds. niepełnosprawnosci niepełnosprawności by uzyskac orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (gdyż obecne wygasa)?
Czy mój tok rozumowania jest słuszny ?

Z góry dziękuję za odpowiedź :)
  • 0

#2 tadek

tadek

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 6 postów

Napisano 16 wrzesień 2004 - 16:23

Sa dwa orzecznictwa :
1. do celow rentowych -zajmuje sie ZUS
2. do celow poza rentowych -zajmuja sie Powiatowe Zespoly d/s Orzekania Niepelnosprawnosci.
Piszesz ze niebawem konczy ci sie termin niepelnosprawnosci-musisz ponownie zlozyc wniosek-najlepiej zrob to wczesniej.Jesli masz umiarkowany stopien niepelnosprawnosci ktory powstal przed 16-rokiem zycia, badz w dziecinstwie , lub znaczny stopien wowczas na podstawie orzeczenia o niepelnosprawnosci otrzymasz rente socjalna, plus do tego zasilek pielegnacyjny. Jesli nie masz juz rodzicow warto sprawdzic czy nie bedzie korzystniejsza renta po ktoryms z rodzicow , wowczas skladasz wniosek o rente rodzinna -pamietac trzeba ze o rodzinna rente mozesz starac sie gdy jestes calkowicie niezdolnydo pracy , badz masz juz rente socjalna.Ponadto do rodzinnej renty jesli niema sie obydwu rodzicow nalezy sie dodatek dla sierot zupelnych-niebagatelna kwota ok 280zl miesiecznie.Na podstawie orzeczenia o stopniu niepelnosprawnosci nie mozesz starac sie o rente z tytulu niezdolnosci do pracy.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych