Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Kasa pożyczkowa


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Liwia

Liwia

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 540 postów

Napisano 27 czerwiec 2004 - 14:28

Kochani, zrodził się pomysł powołania do życia kasy zapomogowo pożyczkowej funkcjonującej przy Iponie i udzielającej pożyczek jego członkom. Znalazł się sponsor, który zaoferował wkład początkowy, który umożliwiłby rozpoczęcie działalności. Wstępnie pomyśleliśmy, że kasa mogłaby działać na poniższych warunkach:

1. Iponkowa kasa zapomogowo pożyczkowa ma na celu udzielanie nie oprocentowanych pożyczek Iponkom znajdującym się w potrzebie.
2. Kasa ma służyć wszystkim Iponkom, którzy zaistnieli na czacie lub na forum.
3. Każdy chcący wziąć udział w przedsięwzięciu zobowiązany będzie do wpłacania dowolnej sumy na konto Iponu.
4. Wielkość pożyczki nie będzie mogła przekraczać pięciokrotnego wkładu własnego. Np. Gdy ktoś wpłaci 50 zł pożyczka nie będzie mogła przekroczyć 250 zł.) Odstępstwo od tej zasady będzie możliwe tylko w wyjątkowych przypadkach.
5. Wkład własny odliczany będzie od sumy pożyczki. Np. Gdy ktoś wpłacił 50 zł a zaciągnął pożyczkę w wysokości 200 zł. musi spłacić 150.
6. Maksymalny okres spłaty pożyczki wynosiłby 12 miesięcy.
7. Po spłacie pożyczki będzie można ubiegać się o nią ponownie na identycznych warunkach.
8. Wniosek na pożyczkę składać będzie można drogą mailową na specjalne konto na ipon.pl. Wniosek powinien zawierać imię, nazwisko, nick, adres i krótkie uzasadnienie prośby. W wyjątkowych przypadkach możliwe będą wnioski składane przez osoby trzecie w imieniu innego Iponka.
9. O przyznaniu pożyczki decydować będzie trzyosobowy zarząd kasy, z których jednego wybiorą sami zainteresowani kasą na okres jednego roku.
10. Gdybyś ktoś zechciał wycofać swój wkład musi to zgłosić na konto mailowe kasy na trzy miesiące przed terminem odebrania pieniędzy.

Chcielibyśmy jednak zasięgnąć opinii Was wszystkich, czy pomysł jest dobry. Czy coś takiego jest potrzebne? Czy Będziecie tym zainteresowani? Może Macie jakieś pomysły albo sugestie co jeszcze możnaby dodać do tych jeszcze dość ogólnych założeń? /A może widzielibyście to w jakimś innym kształcie?
Czekamy na Wasze opinie...

Pozdrawiam
Liwia
  • 0

#2 Monia74

Monia74

    Narrator

  • Moderator
  • 1461 postów

Napisano 27 czerwiec 2004 - 16:38

Myślę, że sam pomysł jest bardzo dobry i potrzebny. Cieszę się, że oprócz wsparcia duchowego Iponki będę mogły liczyć na realną pomoc. Wiadomo,że niektórych spraw nie da się załatwić bez pieniędzy.
Na pewno niedługo wpłacę pieniądze do naszej kasy.
  • 0

#3 Baba

Baba

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 499 postów

Napisano 27 czerwiec 2004 - 19:43

Pomysł faktycznie jest wyśmienity i spełni w 150% swoje zadanie.
  • 0
Nawet siwa może być szczęśliwa

#4 Slonko32

Slonko32

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 124 postów

Napisano 27 czerwiec 2004 - 21:38

Inicjatywa bardzo ciekawa i na pewno poterzbna.Popieram w 100%.
  • 0
CzAsEm SłoŃcE,cZaSeM dEsZcZ

#5 JacentyK

JacentyK

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 315 postów

Napisano 27 czerwiec 2004 - 22:37

Na początku - żebym nie wyszedł na fatalistę i obskuranta jakiegoś. Ale coś robiłem społecznie od 4 (prawie 5 lat). i niestety tam gdzie są jakiekolwiek pieniądze, zaczynają się kłopoty i pomówienia :-(

Sam pomysł jest OK. Tylko że:

1. Aby coś takiego zrobić, trzba się zorganizować prawnie (stowarzyszenie lub fundacja), inaczej każdy może wytknąć to i owo. Piszę ze swojego doświadczenia. Niestety osoba fizyczna czy stowarzyszenia zwykłe (takie zgłaszane w Urzędzie Miejskim) nie ma prawa przyjmować dawrowizn czy udzielać pożyczek (tutaj też jest cienki temat, złonko stowarzyszenia można tak pmagać, innym, hmmm nie wiem).

2. Musi być jawność i przejżystość, w innym przypadku będziecie posądzęni o różne rzeczy. Sam organizując Ustroń, udostępniająć serwera, 2-3 komputery na potrzeby zjazzdu, zostałem posądzony o duże zyski czy branie pieniędzy od organizatorów (choć sam nim byłem).

3. Zaufanie. Wiem że się znacie dużo dłużej niż j was, ale przy takim przedsięwzięciu trzeba różne rzeczy przemyśleć, jaka ta komisja ma być, w jakim trybie powoływana, jaki wpływ mają mieć udziałowcy w kasie.

Nie wiem, może jest tutaj prawnik i pomoże. Bo mimo szczerych i dobrych chęci, można mieć problemy z tego, i przed tym chciałbym was uchronić.

Dlatego piszę, najpierw zorganiujcie się w stowarzyszenie lub fundację, a potem kasa. Droga jest długa i wyboista, a co na końcu ??

Na końcu życzę udanej realizacji, bo może to być coś wspaniałego.
  • 0
Jacek Kruszniewski ( JacentyK vel stary_smok :) )

"Serce rozważne szuka mądrości, usta niemądrych sycą się głupotą."
(Prz 15:14)

#6 Nilfheim

Nilfheim

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 513 postów

Napisano 27 czerwiec 2004 - 22:42

Jacek nie martw sie :P W razie Ipongate powoła sie Komisje Śledczą :P
  • 0
Bestia najgorsza zna trochę litości , lecz ja jej nie znam , więc nie jestem bestią.

Youth's like diamonds in the sun
And diamonds are forever

#7 Gość_DaFFy_*

Gość_DaFFy_*
  • Gość

Napisano 27 czerwiec 2004 - 23:15

1. Aby coś takiego zrobić, trzba się zorganizować prawnie (stowarzyszenie lub fundacja), inaczej każdy może wytknąć to i owo.

Jacku IPON zostal powolany przez Stowarzyszenie Kultury Fizycznej SKF INTEGRACJA ktore posiada osobowosc prawna , byl pomysl by ipon stal sie niezaleznym krucej mowiac drugim stowarzyszeniem ale poki co nadal jest wlasnoscia SKF-Integracji i pewno z roznych powodow dlugo nim bedzie

Wiec to nie jest tak ze my dzialamy na zasadzie po cichu czy prywatnie :D Jestesmy zarejestrowani od 1998 roku , posiadamy osobowosc prawna, zarzad , komisie rewizyjna, ksiegowa , konto i wszystko co niezbedne :)

Podobnie jest ze strona niepelnosprawni.info gdzie wlascicielem tego portalu jest Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji :lol:
  • 0

#8 Kati

Kati

    Podpowiadacz

  • R.I.P.
  • PipPipPipPipPip
  • 279 postów

Napisano 29 czerwiec 2004 - 14:50

Myslę ze to jest dobry pomysł Ela. Niemniej jednak zgadzam sie po czesci z Jacentym, troszke sie boje ze ta propozycja moze byc koscia niezgody na iponie. To ze ipon działa pod egida Twojego kluby Daffy i ma dzieki temu osobowosc prawna jest to bardzo dobre. Z własnego doswiadzczenia wiem ze wszystko zalezy od człowieka. Iponki sš swietnymi ludzmi, sama wiem to z osobistego doswiadczenia, :D . Nie chce byscie mysleli ze krytykuje ten pomysł jest dobry, jedynie mam pewne obawy, z którymi chciałam sie z wami podzielic. Mam nadzieje ze pomysł ten bedzie miał wielu zwolenników i (ok) i wszystko bedzie tak przemyslane przez odpowiednia komisje, ze bedzie chodziło jak w zegarku
kati

  • 0
Nie idź za mną, bo nie umiem prowadzić. Nie idź przede mną, bo mogę za Tobą nie nadążyć. Idź po prostu obok mnie i bądź moim przyjacielem.

#9 Nilfheim

Nilfheim

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 513 postów

Napisano 29 czerwiec 2004 - 15:23

Podejrzewam ,ze wszystko moze sie rozbić o punkt nr 3 z postu Jacentego :)
  • 0
Bestia najgorsza zna trochę litości , lecz ja jej nie znam , więc nie jestem bestią.

Youth's like diamonds in the sun
And diamonds are forever

#10 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3586 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 29 czerwiec 2004 - 19:07

Nilfheim napisał:

Podejrzewam ,ze wszystko moze sie rozbić o punkt nr 3 z postu Jacentego

Nilf, jeśli chodzi o punkt trzeci z postu Jacentego, myślę że wszystko zalezy od odpowiedniego sformułowania jasnych i klarownych zasad działania kasy.
  • 0

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#11 JacentyK

JacentyK

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 315 postów

Napisano 29 czerwiec 2004 - 21:29

Nilfheim napisał:

Podejrzewam ,ze wszystko moze sie rozbić o punkt nr 3 z postu Jacentego

Nilf, jeśli chodzi o punkt trzeci z postu Jacentego, myślę że wszystko zalezy od odpowiedniego sformułowania jasnych i klarownych zasad działania kasy.


Dokładnie - jawność i klarowność zasad wybory i kontroli. Trzeba to określić, w jakim zakresie i w jaki sposób to zrealizować.
  • 0
Jacek Kruszniewski ( JacentyK vel stary_smok :) )

"Serce rozważne szuka mądrości, usta niemądrych sycą się głupotą."
(Prz 15:14)


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych