Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Rencista opiekunem chorego


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Valeska

Valeska

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 376 postów

Napisano 09 sierpień 2023 - 21:59

Jestem osobą niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym. Otrzymuję rentę socjalna, rodzinną oraz zasiłek pielęgnacyjny. Do niedawna opiekowałam się nieformalnie sąsiadką, a gdy zmarła jej mąż zaproponował mi abym została jego opiekunem, ale prawnym. Mimo, że on jeszcze pracuje na 1/2 etatu to opiekun mu przysługuje gdyż ma orzeczoną pierwszą grupę że względu na ciężkie i przewlekłe choroby. Dodam, że nie ma on już bliskiej rodziny. Ja chętnie bym się zgodziła tylko obawiam się czy nie zabiorą mi renty jeżeli będę pobierać świadczenie jako opiekun. Bardzo proszę o pomoc, może ktoś miał podobną sytuację.
  • 0

#2 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6293 postów
  • Skąd:home

Napisano 10 sierpień 2023 - 12:12

Zastanawiałam się długo nad odpowiedzią i obawiam się, że nie będzie to takie proste. Albowiem w polskim prawie (naszym!) nie może być zbieżność świadczeń. Czyli pobierania kilku świadczeń na raz (zbieg prawa).
Bardzo lubię stronę seps.org.pl. i tam wyszczególnione jest, kiedy świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje.

 

Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje jeżeli:

Osoba sprawująca opiekę:

  • ma ustalone prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego, świadczenia pielęgnacyjnego lub zasiłku dla opiekuna, o którym mowa w ustawie z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów; w przypadku zbiegu prawa do tych świadczeń, przysługuje jedno z nich wybrane przez osobę uprawnioną – patrz niżej dział Z praktyki Ośrodka Poradnictwa SPES
  • ma ustalone prawo do emerytury, renty, renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka przyznanej w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego świadczenia emerytalno-rentowego, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego lub rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego,

Natomiast zgodnie z obecną linią orzecznictwa sądów administracyjnych, osoba pobierająca świadczenie emerytalno – rentowe ma prawo wyboru świadczenia – i jeśli chce pobierać świadczenie pielęgnacyjne, powinna zawiesić pobieranie emerytury/renty - patrz niżej dział: Ważne wyroki sąd w sprawach o świadczenie pielęgnacyjne

Źródło: https://www.spes.org...xeQg0XtexsNJ4Ma

Najbardziej istotne informacje pogrubiłam. Pewności w tym wszystkim to ja nie mam, ale biorę to na logikę. Ponieważ masz rentę socjalną, rentę rodziną, jak dla mnie i zgodnie z ustawą Dz.U.2023.0.390 t.j. - Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych ( punkt 5, podpunkt 1 - https://arslege.pl/s...ne/k169/a13872/ ) świadczenie pielęgnacyjne się nie należy, ale najlepiej zasięgnij informacji u źródła.

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 18 czerwca 2020 r., sygn. akt: I OSK 254/20 wskazał, że warunkiem do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego jest dokonanie przez osobę uprawnioną wyboru jednego ze świadczeń – świadczenie pielęgnacyjne czy świadczenie emerytalno – rentowe. Wybór ten można zrealizować poprzez złożenie do organu rentowego wniosku o zawieszenie prawa do świadczenia emerytalno – rentowe, co skutkować będzie wstrzymaniem jego wypłaty – a co z kolei skutkować będzie odpadnięciem negatywnej przesłanki z art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a. Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, iż o możliwości złożenia wniosku o zawieszenie emerytury i uzależnieniu przyznania świadczenia pielęgnacyjnego od przedstawienia decyzji o wstrzymaniu jej wypłaty, organ winien stronę poinformować. Taka informacja powinna być udzielona stronie wówczas, gdy postępowanie z wniosku o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego wykaże, że zachodzą przesłanki umożliwiające uwzględnienie wniosku i jedyną przeszkodą jest pobieranie świadczenia emerytalno – rentowe. Wówczas, o ile strona doprowadzi do zawieszenia prawa do tego świadczenia, możliwe będzie płynne przejście osoby uprawnionej z systemu świadczeń emerytalnych do systemu świadczeń rodzinnych. Konieczna jest taka organizacja działań organu przyznającego świadczenia rodzinne, w koordynacji z organem emerytalno – rentowym, by nie pozostawić osoby uprawnionej bez należnego jej (niezbędnego dla życia) świadczenia nawet przez krótki czas. Tożsame stanowisko Naczelny Sąd Administracyjny zajął m.in. w wyroku z dnia 6 maja 2022 r., I OSK 1488/21, w wyroku z dnia 13 kwietnia 2022 r., I OSK 1727/21, w wyroku z dnia 13 kwietnia 2022 r., I OSK 1270/21, w wyroku z dnia 28 marca 2022 r., I OSK 895/21.

Źródło: ta sama strona, co wyżej

Jeśli chce pobierać świadczenie pielęgnacyjne, powinnaś zawiesić pobieranie emerytury/renty. W takiej sytuacji zastanów się, co Ci się bardziej będzie opłacało i myśl o własnym interesie, a potem o sąsiedzie.


  • 2

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#3 Valeska

Valeska

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 376 postów

Napisano 10 sierpień 2023 - 23:35

Bardzo dziękuję za tak wyczerpująca i fachową odpowiedź, popartą argumentami prawnymi. To by było zbyt kolorowo mieć tyle świadczeń na raz. Tym bardziej, że opiekunem miałam być tylko na papierze a kasą zamierzaliśmy się podzielić. A to już zupełnie by się nie opłacało, gdyby miało się to zważywszy na ryzyko utraty renty.
  • 1


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych