Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Poszukuję informacji


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Andrzej Sepiół

Andrzej Sepiół

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 2 postów
  • Skąd:Głogów

Napisano 18 sierpień 2020 - 12:07

Witam  serdecznie,szukam informacji na temat turnusów rehabilitacyjnych.

w mojej sytuacji jest to  skomplikowane,ponieważ ja jestem osobą na wózku niesamodzielną po wypadu i 3 ciężkich udarach niedokrwiennych mózgu,mam też niepełnosprawne dzieci w wieku  10 i 15 lat chłopcy.oraz 20 letnią córkę są choży na rzadką chorobę genetyczną  Zespół    Ehlersa-Danlosa,to jest choroba tkanki łącznej  nie ma na to lekarstwa jest niewyleczalna ostatnio chłopcom  siadły kręgosłupy

w jeden dzień dostali skoliozy chodzą w gorsetach

czy ktoś wie czy istnieje możliwość wspólnego wyjazdu na turnus rehabilitacyjny  z dofinansowaniem z  Pefronu,bo turnusy są albo dla dzieci albo dla dorosłych  a u mnie cała rodzina to osoby niepełnosprawne

oprócz  żony

 


  • 0

#2 pier1987

pier1987

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 292 postów
  • Skąd:Słupca

Napisano 18 sierpień 2020 - 14:13

Przeczytaj:

https://empatia.mpip...iwarka-osrodkow


  • 0

#3 Boginka

Boginka

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 375 postów
  • Skąd:Warszawa

Napisano 19 sierpień 2020 - 11:29

czy ktoś wie czy istnieje możliwość wspólnego wyjazdu na turnus rehabilitacyjny  z dofinansowaniem z  Pefronu,bo turnusy są albo dla dzieci albo dla dorosłych  a u mnie cała rodzina to osoby niepełnosprawne

 

Sprawa rzeczywiście jest nieco skomplikowana, choć niekoniecznie z tego powodu, z którego myślisz.

 

Są sanatoria łączone, tj. takie, które mają oddział dla dzieci przy sanatorium dla dorosłych. Dzieciaki zazwyczaj mieszkają w oddzielnej części budynku i mają swój, oddzielny rozkład dnia, ale widywanie się oraz ewentualny nadzór rodzicielski są prostsze. Znalezienie takich sanatoriów wymaga trochę wysiłku, bo w katalogach i wykazach nie ma najczęściej informacji, że ośrodek jest łączony, tylko pojawia się podwójnie (raz jako dla dzieci, raz dla dorosłych). Ale takie placówki są. Przykłady:

https://sanatorium-krasnobrod.pl/

https://uzdrowisko-r...iskowy-zimowit/

 

Ponieważ w przypadku dofinansowania turnusu przez PFRON to pacjent sam sobie wybiera miejsce leczenia, można wybrać taką właśnie placówkę i pojechać „oddzielnie ale razem”. A przynajmniej nie widzę żadnego powodu, żeby się nie dało, gdyby dofinansowania zostały przyznane.(Teoretycznie może nawet dałoby się załatwić wspólne zakwaterowanie na terenie ośrodka, jeśli koniecznie chcielibyście być całkiem razem, ale o to należałoby już pytać konkretne sanatorium.)

 

Pierwszy potencjalny problem z uzyskaniem dofinansowania do takiego turnusu dla kilku osób jednocześnie: wasze wnioski o dofinansowanie musiałyby być rozpatrzone niemal w tym samym czasie, żebyście dali radę wszyscy jednocześnie wybrać sobie turnus w tym samym miejscu i czasie, albo (być może) wybierać z dużym wyprzedzeniem (żeby potem zdążyć „dołączyć” kolejnych członków rodziny, kiedy ich wnioski zostaną rozpatrzone). Ogóle zasady dofinansowań PFRON są dostępne tutaj (link): W szczególności istotny jest fragment:

 

PCPR rozpatruje wnioski w terminie 30 dni od złożenia kompletnego wniosku.

Po uzyskaniu decyzji o dofinansowaniu turnusu, uczestnik samodzielnie wybiera organizatora i miejsce turnusu. W terminie 30 dni od powiadomienia o przyznaniu dofinansowania, nie później niż na 21 dni przed dniem rozpoczęcia turnusu, przekazuje do PCPR informację o wyborze turnusu.

 

Drugi problem: wybrane sanatorium musi nie tylko jednocześnie obsługiwać dorosłych i dzieci, ale także „pasować” do waszych chorób. Zgodnie z wytycznymi: „PCPR w terminie 7 dni sprawdza czy ośrodek jest uprawniony do przyjmowania osób z dysfunkcjami lub schorzeniami określonymi w orzeczeniu lub we wniosku lekarskim.”

 

Trzeci problem to kwestia Twojej niesamodzielności. Usługi świadczone w ramach turnusu nie obejmują opieki, więc Twoją opiekunką musiałabym być albo dorosła córka (mimo swojej własnej niepełnosprawności), albo np. żona. Dla takiego opiekuna możesz również ubiegać się o dofinansowanie do pobytu, o ile masz orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

 

Ponieważ nie jestem specjalistą z tej dziedziny, proponuję potwierdzić to wszystko u źródła, czyli w Twoim lokalnym PCPR. Tam masz też szansę uzyskać informację, czy realne jest żeby PCPR przyznał dofinansowania de facto całej rodzinie naraz. O ile dobrze się orientuję, prawnie nie ma przeciwwskazań, ale tylko Twoi lokalni urzędnicy mogą Ci powiedzieć, czy to ma się szanse udać praktycznie.


  • 2

boginka (rzecz. mit.) – duch opiekuńczy lub wiedźma; jakże to ludzkie. :)


#4 Andrzej Sepiół

Andrzej Sepiół

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 2 postów
  • Skąd:Głogów

Napisano 10 wrzesień 2020 - 09:57

żona uzyskała dziś informację  w  P C  P  R  że ja jako osoba na wózku nie mogę się starać o dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego  a  ona  jako  opiekun  też  i że turnusy jakie oni organizują nie zabierają takich jak  ja


  • 0

#5 Ryzen

Ryzen

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 116 postów

Napisano 10 wrzesień 2020 - 12:49

OK, rozumiem. A jakiej konkretnie informacji potrzebujesz, o co chciałeś zapytać?
  • 0

*****

***


#6 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6291 postów
  • Skąd:home

Napisano 10 wrzesień 2020 - 13:17

Celem uczestnictwa w turnusie jest ogólna poprawa psychofizycznej sprawności oraz rozwijanie umiejętności społecznych uczestników, m.in. poprzez nawiązywanie i rozwijanie kontaktów społecznych, realizację i rozwijanie zainteresowań, a także przez udział w innych zajęciach, np. rehabilitacyjnych, przewidzianych programem turnusu. Program turnusu jest adresowany do określonej grupy uczestników. I tak są turnusy rehabilitacyjne organizowane dla osób:

  • z dysfunkcją narządu ruchu, z wyłączeniem osób poruszających się na wózkach inwalidzkich,
  • z dysfunkcją narządu ruchu, poruszających się na wózkach inwalidzkich,
  • z dysfunkcją narządu słuchu,
  • z dysfunkcją narządu wzroku,
  • z upośledzeniem umysłowym,
  • z chorobą psychiczną,
  • z epilepsją,
  • ze schorzeniami układu krążenia,
  • z innymi dysfunkcjami lub schorzeniami, niewymienionymi w żadnym z powyższych punktów.

Turnusy trwają zwykle 14 dni. Uczestnictwo w turnusie jest odpłatne, cena zależy od wielu czynników, takich jak: termin, położenie ośrodka, program itp. Ceny są bardzo zróżnicowane - od kilkuset do nawet trzech tysięcy złotych.
Nie do końca rozumiem, z jakiego konkretnie powodu PCPR odmówił udziału w turnusie rehabilitacyjnym? Z tego, co się orientuję to odmowa zazwyczaj wiąże się z wyczerpaniem się środków na ten cel. Ewentualnie wtedy, kiedy osoba niepełnosprawna potrzebuje stałej i specjalistycznej opieki 24 na dobę, a na takim turnusie nie mogliby należycie jej zapewnić.


  • 1

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#7 Boginka

Boginka

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 375 postów
  • Skąd:Warszawa

Napisano 10 wrzesień 2020 - 17:45

Gwoli jasności:

 

Pan Andrzej założył wcześniej temat: https://www.ipon.pl/...uję-informacji/

 

Jak rozumiem, lokalny PCPR odmówił przyznania dofinansowania (w takim zakresie, jak opisane w tamtym wątku) i pan Andrzej - o ile dobrze rozumiem - zapytuje właśnie forum, czy ktoś ma jakiś pomysł co może w tej sytuacji zrobić.

 

Ode mnie uzyskał informację o istnieniu Ogólnopolskiej Bazy Organizacji Pozarządowych (bo być może jakiś podmiot z tej bazy mógłby mu pomóc) natomiast innych pomysłów nie mam, jako że PCPR sam ustala granice udzielanych przez siebie dofinansowań.


  • 1

boginka (rzecz. mit.) – duch opiekuńczy lub wiedźma; jakże to ludzkie. :)


#8 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3583 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 10 wrzesień 2020 - 18:07

Gwoli jasności: Pan Andrzej założył wcześniej temat: https://www.ipon.pl/...uję-informacji/

 

Dlatego sądzę, że najlepszym wyjściem, będzie połączenie tych tematów, tak aby tworzyły jeden spójny ciąg, co też właśnie uczyniłem. :)


  • 0

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#9 smerferka

smerferka

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 5 postów

Napisano 30 wrzesień 2021 - 19:55

Witam mam  pytanie,  wie  ktoś czy  nadal osoby  niepełnosprawne  mogą  sobie  odliczyć internet, pozdrawiam


  • 0

#10 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6291 postów
  • Skąd:home

Napisano 01 październik 2021 - 08:49

Witam mam pytanie, wie ktoś czy nadal osoby niepełnosprawne mogą sobie odliczyć internet, pozdrawiam


Witam serdecznie :) Choć ulga internetowa w 2022 roku istnieje, jednak nie wszyscy mogą z niej skorzystać. Na początku warto zastanowić się, czy jest się w uprzywilejowanej grupie. Przede wszystkim odliczyć sobie ulgę może ta osoba, która opłaca Internet i ponosi inne związane z nią wydatki. Oznacza to, że przysługuje ona temu, kto jest widoczny na dowodach uiszczania rachunków oraz ta osoba, która podpisywała umowę zakupu usług internetowych. Jednocześnie istotny jest fakt, że ulgę mogą z powodzeniem odliczyć ci, którzy korzystają z niej pierwszy raz albo którzy skorzystali z niej w roku poprzednim. Jest ona możliwa do wykorzystania tylko przez dwa następujące po sobie kolejno lata. Nie ma możliwości skorzystania ulgi przy rozliczeniu się za 2021 rok, a potem odliczenia Internetu ponownie, np. w 2023 r. Źródło: https://www.pitax.pl...ga-internetowa/
W zeszłym roku po raz pierwszy mogłam się rozliczyć z internetu. Wcześniej umowa była na innego członka rodziny. W przyszłym roku drugi raz się rozliczę i na tym koniec. Pozdrawiam, M.


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych