Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Orzeczenie z powodu depresji / nerwicy


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 pomdeko

pomdeko

  Widz

 • Użytkownik
 • Pip
 • 1 postów

Napisano 15 marzec 2020 - 13:24

Mój mąż wiele lat temu chorował na depresję i nerwicę. Był leczony farmakologicznie i psychoterapią przez jakieś 3 lata. Poprawiło mu się samopoczucie, poszedł do pracy. Po około 12 latach depresja i nerwica wróciły. Stracił jedną pracę, stracił kolejną. Podjął leczenie. Jest mu jednak coraz ciężej, bo leczenie nie przynosi zadowalających rezultatów, a on nie może znaleźć pracy - wszędzie z jego doświadczeniem (prace fizyczne) wymagają orzeczenia. Znajomy nam doradził, że może się ubiegać o orzeczenie o niepełnosprawności w związku z depresją i nerwicą. W jego sytuacji bardzo by mu to pomogło, znalazłby spokojną pracę, byłby atrakcyjny dla pracodawców. Nie wiemy jak się za to zabrać. Czy ktoś mógłby nam polecić jakieś miejsce, gdzie by poprowadzili nas krok po kroku przez ten cały proces? Słabo orientujemy się w urzędowych formalnościach... Z góry dziękuję za rady i pomoc. Chodzi o Warszawę.


 • 0

#2 marder

marder

  evil admin

 • Administrator
 • 2996 postów
 • Skąd:/home/marder

Napisano 15 marzec 2020 - 15:46

Link do Miejskiego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności w Wawie:  https://wcpr.pl/nasz...pelnosprawnosci

Tam są pliki do pobrania, zaświadczenie lekarskie wypełnia lekarz. Zbierzcie też kopie wszelkiej dokumentacji medycznej związanej z leczeniem nerwicy i depresji u męża.

 

Jeszcze cytat z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności:

 

 

Przy orzekaniu o stopniu niepełnosprawności osoby, która ukończyła 16 rok życia, bierze się pod uwagę:
1) zaświadczenie lekarskie zawierające opis stanu zdrowia, rozpoznanie choroby zasadniczej i chorób współistniejących, potwierdzone aktualnymi wynikami badań diagnostycznych, wydane przez lekarza, pod którego opieką lekarską znajduje się osoba zainteresowana, oraz inne posiadane dokumenty mogące mieć wpływ na ustalenie stopnia niepełnosprawności;
2) ocenę stanu zdrowia wystawioną przez lekarza - przewodniczącego składu orzekającego, zawierającą opis przebiegu choroby zasadniczej oraz wyniki dotychczasowego leczenia i rehabilitacji, opis badania przedmiotowego, rozpoznanie choroby zasadniczej i chorób współistniejących oraz rokowania odnośnie do przebiegu choroby;
3) wiek, płeć, wykształcenie, zawód i posiadane kwalifikacje;
4) możliwość całkowitego lub częściowego przywrócenia zdolności do wykonywania dotychczasowego lub innego zatrudnienia - poprzez leczenie, rehabilitację lub przekwalifikowanie zawodowe;
5) ograniczenia występujące w samodzielnej egzystencji i uczestnictwie w życiu społecznym;
6) możliwość poprawy funkcjonowania osoby zainteresowanej w samodzielnej egzystencji oraz w pełnieniu ról społecznych - poprzez leczenie, rehabilitację, zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze, środki techniczne, usługi opiekuńcze lub inne działania.

§ 30. Standardy w zakresie kwalifikowania do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zawierają kryteria określające naruszenie sprawności organizmu powodujące:
1) czasową pomoc w pełnieniu ról społecznych, co oznacza konieczność udzielenia pomocy, o której mowa w § 29 ust. 1 pkt 3, w okresach wynikających ze stanu zdrowia;
2) częściową pomoc w pełnieniu ról społecznych, co oznacza wystąpienie co najmniej jednej okoliczności, o których mowa w § 29 ust. 1 pkt 3.

§ 29. 1. Standardy w zakresie kwalifikowania do znacznego stopnia niepełnosprawności zawierają kryteria określające skutki naruszenia sprawności organizmu powodujące:
1) niezdolność do pracy - co oznacza całkowitą niezdolność do wykonywania pracy zarobkowej z powodu fizycznego, psychicznego lub umysłowego naruszenia sprawności organizmu;
2) konieczność sprawowania opieki - co oznacza całkowitą zależność osoby od otoczenia, polegającą na pielęgnacji w zakresie higieny osobistej i karmienia lub w wykonywaniu czynności samoobsługowych, prowadzeniu gospodarstwa domowego oraz ułatwiania kontaktów ze środowiskiem;
3) konieczność udzielania pomocy, w tym również w pełnieniu ról społecznych - co oznacza zależność osoby od otoczenia, polegającą na udzieleniu wsparcia w czynnościach samoobsługowych, w prowadzeniu gospodarstwa domowego, współdziałania w procesie leczenia, rehabilitacji, edukacji oraz w pełnieniu ról społecznych właściwych dla każdego człowieka, zależnych od wieku, płci, czynników społecznych i kulturowych.
2. Przez długotrwałą opiekę i pomoc w pełnieniu ról społecznych rozumie się konieczność jej sprawowania przez okres powyżej 12 miesięcy w zakresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 i 3.

 • 0

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych