Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

jak dobrać wózek?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
37 odpowiedzi w tym temacie

#1 Amelia28

Amelia28

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 192 postów

Napisano 24 maj 2004 - 14:11

Dopasowanie wózka inwalidzkiego do własnych potrzeb to chyba najważniejsze zadanie w życiu kulawego. Od wygodnego i odpowiednio dopasowanego wózka zależy w dużym stopniu stan naszej sprawności na co dzień. Przecież to na nim spędzamy cały nasz powszedni dzień a niekiedy i noce ;) Jednak z doborem odpowiedniego wózka jest poważny problem. Sama już siedze na trzecim i nie do końca jestem z niego zadowolona. Na pewno decydującym czynnikiem przy wyborze jest cena. Nie każdego stać na pantherkę, a szkoda bo wtedy przyjeżdża ekipa mierzy człowieka od stóp do głów i wykonuje wózek naprawde odpowiadający jego wymaganiom. No ale jak sie nie ma co sie lubi..... :) Najczęściej gdy decydujemy się na nowy wózek to musimy go wybierać z katalogu, a według mnie to strasznie komplikuje sprawe. Nie można na takim wózku usiąść, przejechać się, zobaczyć jak sie nam w nim siedzi i gdy zgłaszamy się po jego odbiór to często dopiero wtedy zauważamy dużo przywar, które jakoś w katalogu były zatuszowane, albo po prostu nie zwróciliśmy na nie wcześniej uwagi.
Na nowy wózek będę mogła sobie pozwolić dopiero za dwa lata i na pewno podejde do tego zakupu z większą rozwagą, nie będę ślepo wierzyć sprzedawcy i z pewnością zastrzegę sobie wcześniejszą "jazde próbną" :twisted: A może skorzystać z możliwości zakupu wózków używanych? Są fundacje instytucje, które się tym zajmują i ściągają z zagranicy wózki używane, ale w bardzo dobrym stanie. Znacie jakieś adresy? Telefony? Sami macie wózek z którego jesteście zadowoleni? Napiszcie :)
  • 0
[you] zamiast wgapiać się w mój avatar poczytaj mój tekst:P

#2 patafian

patafian

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 24 maj 2004 - 18:15

Od 6 lat jestem szczęśliwym posiadaczem wózka inwalidzkiego pod d… i już miałem parę pojazdów w swojej krótkiej historii wózkowicza. Dlatego doskonale wiem, jak ważne jest odpowiednie dobranie wózka do swoich potrzeb. Nie jest to łatwe i trzeba odpowiednio dopasować wymiary, rodzaj itp.. Oczywiście ważna jest również zdolność finansowa kupującego. Za porządny wózek trzeba dać parę tysięcy złoty. Niestety, za przyjemności trzeba płacić. A dobrze dobrany i dopasowany wózek to duża przyjemność poruszania się. Pozdrawiam - Patafian
  • 0

#3 marcia

marcia

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 118 postów

Napisano 08 czerwiec 2004 - 17:44

Z tego co się oriętuję to nie tyllko Apco (sprzedawcy Panthery) ale i Activ i inne firmy oferują pomiar przed kupnem wózka. Poza tym można zażyczyć sobie, aby ekipa pomiarowa przywiozła ze sobą 2-3 wózki róznego typu , tak żeby sobie wybrać odpowiedni. Teraz to oni sami zabiegają o klienta. :-D
A co do używanych wózków. Ja mam w dobry stanie używaną przeze mnie pantherę rozmiar 39 do sprzedania od sierpnia. Cena do uzgodnienia.
  • 0
Pozdrawiam
Marta

#4 mrpakos

mrpakos

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 23 październik 2004 - 21:30

Witam wszystkich serdecznie.
Jestem tutaj pierwszy raz i odrazu zwracam się do was z prośbą o doradzenie w sprawie kupna wózka .Po wypadku jestem juz 4lata , mam uszkodzonie na poziomie C5-C6 i poruszam ( wstyd pisać wózkiem standardowym (pieprzoną ortopedią) ) mam już tego wszystkiego dość ,postanowilem wziasc sie za siebie i jakoś funkcjonować a nie być zamkniętym w sobie .PROSZE podpowiedzcie mi jaki bylby dla mnie tetrusa dobry wózek????
- podajcie jakieś typy wózków,
- jaki rozmiar itd.
- gdzie sie ubiegać o taki wózek i do kogo najpierw mam sie zglosić,
- jaką najlepszą poduszkę dobrać , bo dużo czasu spędzam siedząc
Przepraszam jeśli coś nie tak popisałem.
DZIEKUJE ZA WSZYSTKIE INFO POZDRAWIAM
  • 0

#5 Malcolm

Malcolm

    Sufler

  • Przyjaciele
  • PipPipPipPipPipPip
  • 419 postów

Napisano 24 październik 2004 - 06:15

sam stoje pzred tym dylematem

ma podobne uszkodzenie jak ty doradzili 2 wozki

panhera u2 i soldier 2000

1 8500 zl wesja podstawowa 2 wersjA podstawowa 6500 zl do konca roku promocja 5500 zl co do rozmiaru przyjada do Ciebie pomierza i uszyja ci wozek na miare tylko ta kasa :(
co do poduszki siedze na polskiej Roho cene bez dofinansowania okolo 720 zl orginalna roho 1500 -2000 zl poduszka nalezy sie chyba co 2 lata i doplacaja jak sie nie myle 25% amelia mnie poprawi jak sie myle ;)

poduszka polska ala Roho

tylko nie ten kolor wez czarna :-D


Dołączona grafika


tu masz Panhere u2

Dołączona grafika

Marka, której przedstawiać nie trzeba. Cieszący się największą popularnością szwedzki wózek aktywny o masie własnej ok. 7,86 kg. Wersja standard to: rama chro-molibdenowa, tytanowy podnóżek, koła jezdne 24' lub 26', tytanowe ciągi, przednie koła 3', oparcie z płynną regulacją kąta nachylenia, regulacja tapicerki oparcia, wysokość oparcia: 20, 25, 30, 35 lub 40 cm, szerokość siedzenia: 36, 39, 42 cm, regulacja tapicerki siedzenia, długość siedzenia 38-46 cm (regulowana), taśma zabezpieczająca nogi, zestaw narzędzi, instrukcja. Wraz z wózkiem zapewniamy indywidualny serwis: dopasowanie wózka w domu klienta, bezpłatne przeglądy wózka w ramach gwarancji, bogactwo części zamiennych i oryginalnych akcesorów


atu soldiera

Dołączona grafika


Dołączona grafikaDołączona grafika

Dołączona grafika



o soldier pisza


WÓZEK "ŻOŁN I ERZ POKOJ U")
Międzynarodowy program samopomocy realizowany przez organizacje zajmujące się potrzebami osób korzystających z wózka inwalidzkiego SOLDIER OF PEACE to:

Twój lekarz (najnowocześniejsze metody diagnozy)
Twój nauczyciel (najskuteczniejsze metody nauki jazdy)
Twój "krawiec" (najpiękniej i najfunkcjonalniej "skrojony i uszyty" wózek dla Ciebie)
Twój przyjaciel - na całe życie!



co do dofinasowania sam bede sie staral jak cos powiedza napisze na forum
osobiscie sklaniam sie ku żolnierzowi pokoju jeszce tylko kasa :(

nie kupuj zcasem wozka od kogos musisz miec na miare

masz pytania wal na naszego chata http://chat.ipon.pl siedze tam zcasami chetnie opowiem na inne pytania jest nas sporo tu wozkowiczow wielu z dlugim stazem

Malcolm (ok)
  • 0
"Cywilizacja nie osiągnie doskonałości, póki ostatni kamień z ostatniego kościoła nie spadnie na ostatniego księdza i nie uwolni świata od tej hołoty" - Umberto Eco

#6 x

x

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1542 postów

Napisano 05 listopad 2004 - 13:38

nie mam wielkiego doswiadczenia z wozkami - ten co mam teraz to moj drugi

w tej chwili mam panthere u2 - dla mnie rewelacja - rozklada sie leciutko, latwo ja sobie samemu zaladowac do auta, rama wazy 4 albo 5 kg ale ma sie wrazenie ze jeszcze mniej bo idealnie wywazona do chwytu, kolka tez leciutkie, szybkozlacza lekko chodza - to wazne jesli kilka razy dziennie wkladasz i wyciagasz wozek z auta - ja robie to juz automatycznie i zabiera mi to mniej niz 30sekund

wczesniej mialam otto bocka - niby tez activ ale 2 x ciezszy ... nie wyobrazam sobie wsadzac go do auta (tzn robilam to raz i bylo to bardzo trudne)

activy otto bock i panthera sa porownywalne cenowo
ale ich jakos jest nieporownywalna
otto boc: za ciezki, szybkozlacza chodza ciezko, nieustawny, nieporeczny w trzymaniu (rama) ... nie polecam

pozdrawiam-ania
  • 0

#7 x

x

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1542 postów

Napisano 05 listopad 2004 - 13:42

a co z tym co radzi malkolm to nie do konca sie zgadzam
jesli ktos bedzie mial wozek na sprzedaz w dobrym stanie i w dobrej cenie a pasujacy ci rozmiarem (szerokosc siedziska, glebokosc siedziska, wysokosc oparcia) to kupuj

tych wozkow nie szyje sie na miare
jest kilka obcji (szer,gl,wys) i dobiera sie z nich

moze utrafisz akurat w uzywany odpowiadajacy twoim gabarytom
...tylko najpierw musi cie ktos fachowo obmierzyc zebys wiedzial czego szukac

pozdrawiam-ania
  • 0

#8 x

x

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1542 postów

Napisano 05 listopad 2004 - 13:48

i jeszcze jedno :)
co do szerokosci to jak najmniejsza bo wozek wtedy caly jest wezszy i siedzi sie w nim stabilnie
ale tez nie za wasko zeby odlezyn nie bylo potem na biodrach od boczkow
trzeba miec taka szerokosc zeby kiedy siedzisz zmiescily sie tez w wozku na wcisk dlonie (pozwala to tez upchnac kurtke zimowa)

mysle ze juz nic mi sie nie przypomni ;)

pozdr
  • 0

#9 Rocco

Rocco

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 136 postów

Napisano 28 listopad 2004 - 05:02

Wozek "na miare" hmmm. Tak wiem, tak powinno być teoretycznie, ale...Ja wraz z kilkoma znajmomymi mamy solidne Hornety nie "na miarę" i na dzien dzisiejszy nie zaminiełbym go na pantere ze złota wysadzaną diamentami. :lol: Z tą miara to jest dokladnie tak jak pisze aberade, że wybiera się odpowiedni rozmiar, a nie produkują wózka z danymi wymiarami. Kurde to w sumie i ja mam wozek "na miarę" ;)
Aniu, napisałaś, że miedzy ciało, a boki powinna wchodzić dłon. Może i tak, nie wiem, nie byłem na żadnych turnusach FAR itp , bo jestem samoukiem ale u mnie tej przestzreni jest więcej i jak przesunę sie do jednej scianki na scisk to wchodzi pięść ułożona kciukiem do przodu (nie mam dłoni ala Pudzianowki) Nie przeszkadza mi to jednak wcale bo poruszam sie na nim bardzo swobodnie. A ta luka szerokości pięści jest niezła, bo czasem i bejzbol na dresa sie zmieści, butelki, puszki... :D
Jakby tego było mało to nie toleruję cienkich opon w wózku, bo sa beznadziejnie i szybko sie niszczą. Zakłądam takie od składaka, bo na tych cienkich na werepach czy żwirowej, kamienistej, lub dziurawej drodze strasznie telepie. I nie ma porownania przy zjeździe ze schodów.
  • 0
kocham walenie

#10 x

x

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1542 postów

Napisano 28 listopad 2004 - 14:22

Rocco - ty jestes paraplegikiem, masz w miare stabilny tulow
waski wozek jest wazny szczegolnie w przypadku osob z brakiem stabilnosci tulowia (tetraplegia, wysokie uszkodzenia piersiowe) kiedy nie mozna poprzez napiecie miesni brzucha i grzbietu uzyskac stabilnosci
wozek aktywny sluzy do porusania sie - nie do siedzenia. siedzi sie na fotelu albo kanapie ;)
a kiedy poruszasz sie na wozku aktywnym,ktorego parametry jezdne sa duze to latwo stracic rownowage (szczegolnie na poczatku, gdy przesiadamy sie na taki wozek z ortopedii) - dlatego nim bardziej wozek cie stabilizuje tym lepiej
druga sprawa: nim wezsze siedzisko tym caly wozek wezszy - a to znaczy ze zajmuje mniej miejsca na szerokosc
moj wozek ma szerokosci (w najszerszym miejscu) mniej niz 60cm - to bardzo pomaga w przypadku waskich drzwi, waskich korytazy na ktorych chcemy zawrocic itp
jesli chodzi o transportowanie roznych przedmiotow to ja wykorzystuje do tego plecak ktory zakladam na plecy (mam bardzo niskie oparcie wozka) - niektorzy zawieszaja plecak na oparciu wozka
sa tez specjalne, bardzo wygodne torby ktore zawiesza sie pod wozkiem (jesli jestescie zainteresowani taka torba to skontaktujcie sie z kims z FAR - powinni dac namiar na kogos kto je robi)

pozdrawiam-ania
  • 0

#11 Minutka

Minutka

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2156 postów

Napisano 10 luty 2005 - 20:55

Wszyscy nadal potrzebujacy, którzy maja kłopoty z doborem wózka podaje link:

http://tetraplegik.c...ozek-zasady.php
  • 0

#12 Gość_kuba_*

Gość_kuba_*
  • Gość

Napisano 10 luty 2005 - 22:40

Również i tu można znaleźć co nieco: http://niepelnospraw...app/cms/x/11783
  • 0

#13 Amelia28

Amelia28

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 192 postów

Napisano 11 luty 2005 - 19:25

Ja jestem obecnie na etapie przeglądania wózków. Bardzo podobały mi się wózki Bocka ale z tego co pisze aberade chyba nie są one aż tak dobre. Jestem para, obecnie poruszam się o wózku aktywnym, który jest moim zdaniem zbyt szeroki jak dla mnie. Piszecie, że para mogą spokojnie siadać w szerszych bo są w stanie w miare utrzymać równowagę za pomocą mięśni brzucha, ale moim zdaniem również paraplegicy powinni zasiadać w wózkach dopasowanych i w miarę wąskich w bioderkach. Ja po siedzeniu na moim szerokaśnym zauważyłam że niesamowicie skrzywił mi się kręgosłup :( Fakt, że skolioza była już zanim przesiadłam się na niego, ale na pewno nie była tak duża, dlatego mam pytanko. Jakiego rodzaju wózka powinnam szukać teraz, żeby nie dopuścić do pogłębiania się skoliozy.
Poza tym zamierzam zrobić prawko i chciałabym mieć taki wózek, żeby dało się go łatwo zapakować samodzielnie do auta
Pozdrawiam :)
  • 0
[you] zamiast wgapiać się w mój avatar poczytaj mój tekst:P

#14 x

x

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1542 postów

Napisano 11 luty 2005 - 19:47

jestem para ale wysoko sztachnieta (th4) jezdze samochodem
polecam panthere u2!!!! nie kupuj nic innego
latwo wsadza sie go do auta, jest leciutki i zgrabny
fajnie sie na nim wyglada ...
przymierzalam sie do wilu wozkow ale ten jest najlepszy

co do skoliozy to sama ja mam

poobserwuj swoje nogi, czy nie ustawiaja sie krzywo na wozku

u mnie nogi napedzaja skolioze - pomocne jest przypinanie ich paskami (parciane paseczki z rzepmi - prawie nie rzucaja sie w oczy) do ramy wozka
dzieki temu moje cialo jest w miare dobrej pozycji i koryguje to ustawienie miednicy

pozdrawiam - ania halik
  • 0

#15 Minutka

Minutka

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2156 postów

Napisano 11 luty 2005 - 21:21

polecam panthere u2!!!! nie kupuj nic innego

Mysle Aberade, ze nie mozna w ten sposob polecac. Przeciez nic nie wiesz o tej dziewczynie... a kazdy czlowiek potrzebuje indywidualnego dobrania wozka pod siebie. Ale uwazam, ze wozek powinien byc jak najwazszy i wykluczylabym w nim podlokietniki, bo sa zbedne poniewaz to one ucza nas zlych nawykow i powstaja potem skrzywienia kregoslupa.

Amelia28 przesylam ci stronke gdzie opisuja jakie moga wystapic bledy gdy wozek jest zle dopasowany (pisza w nim rowniez o kregoslupie). http://www.alurehab....pl/porady_2.htm
  • 0

#16 Amelia28

Amelia28

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 192 postów

Napisano 11 luty 2005 - 21:39

Minutko myśle że skrzywienia kręgosłupa u para i tetra wynikają przede wszystkim z osłabienia mięśni grzbietu a nie z powodu używania podłokietników. Poza tym w wersjach sportowych wózków takowe prawie nie istnieją.
Ponadto ja sama we własnym poście poprosiłam o pomoc w dobraniu wózka w związku z czym aberade miała jak nawiększe prawo aby polecić mi to co sama stosuje i co sie sprawdza.
Przecież to forum jest również po to aby wymieniać się swymi poglądami, i polecać to co zostało juz wypróbowane.
Pozdrawiam
  • 0
[you] zamiast wgapiać się w mój avatar poczytaj mój tekst:P

#17 Minutka

Minutka

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2156 postów

Napisano 11 luty 2005 - 21:46

Amelio ja wcale nie zaprzeczam, ze skrzywienia moga wystapic rowniez i z innych powodow, ale podlokietniki rowniez robia swoje. Na poprzednim poscie podalam ci adresik. Obejrzyj go a moze co ci to pomoze. Poza tym musisz okreslic do czego ma ci wozek sluzyc.

Ja mimo wszystko wole poza dobrymi radami w doborze kierowalabym sie moim zdrowiem jak i figura, bo z dobraniem wozka to zawsze mam straszny klopot poniewaz jestem strasznie niska i albo sa one dla mnie za wielkie, albo za szerokie, albo za glebokie lub podnozki zbyt niskie lub za wysokie......itd itp. dlatego uwazam ze to indywidualna sprawa, ale kazdy moze podac jakas dobra marke - nie zaprzeczam, kazdemu sie przyda, nawet mi.

A czy ktos ma jakas stronke interetowa www firmy Panthera?
  • 0

#18 x

x

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1542 postów

Napisano 13 luty 2005 - 22:20

http://www.apco.com.pl/apco/index2.php

jedyny dystrybutor w polsce
polecam te firme - przyjada do domu pokazac i wymierzyc ... nawet tylko pokazac jesli nie jestes zdecydowana na zakup
ale gwarantuje ze sie zakochasz w pantherze
te wozki sa suuuuper!

Mysle Aberade, ze nie mozna w ten sposob polecac. Przeciez nic nie wiesz o tej dziewczynie... a kazdy czlowiek potrzebuje indywidualnego dobrania wozka pod siebie. Ale uwazam, ze wozek powinien byc jak najwazszy i wykluczylabym w nim podlokietniki, bo sa zbedne poniewaz to one ucza nas zlych nawykow i powstaja potem skrzywienia kregoslupa

amelie widzialam ... w prawdzie nie na zywo ale zawsze cos ;) wiem amelio28 ze panthera bedzie dla ciebie - sprawdz sama - umow sie na spotkanie z APCO i przymierz sie jesli jeszcze tego nie zrobilas
co do skoliozy to w moim przypadku napedza ja spastycznosc ktora dotyczy u mnie tez miesni tulowia i wystepuje tylko z prawej strony
nigdy nie uzywalam podlokietnukow - od poczatku jezdze na activie
polecam: znajdz DOBREGO rehabilitanta specjalizujacego sie w laczeniu technik bobath i PNF - wyprowadzi ci skolioze
jestes z krakowa? tam jest sporo tego typu specjalistow
jak chcesz dowiem sie od mojego reha namiar na kogos jesli takowy ma (wlasnie wrocil z krakowa z kursu dotyczacego wlasnie tych technik wiec da namiar chociaz na centrum gdzie tego ucza a tam juz sie dowiesz)

pozdrawiam - ania
  • 0

#19 Minutka

Minutka

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2156 postów

Napisano 13 luty 2005 - 22:31

Dzięki Aberade. Tylko nie wiem dlaczego mam z ta strona jakies problemy. Nic mi się nie wyswietla, chyba, że ta strona taka własnie jest. Czy można tam obejrzeć jak wygladaja rózne typy wózków czy tylko ten jeden który widze?
  • 0

#20 x

x

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1542 postów

Napisano 13 luty 2005 - 23:44

ja nie jestem niestety moderatorem tej strony ;)
zadzwon donich i umow sie z nimi u siebie w domu to ci pokaza w realu ten wozek i inne
popros ich w mailu o zdjecia wozkow - powinni przeslac
ale nic nie przebije tego jak usiadziesz sobie na pantherce, przejedziesz sie nia i .... zobaczysz jaki to fajny wozeczek
lekko jedzie, malutki ... przekonaj sie sama

pozdr
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych