Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Planowanie urlopu wypoczynkowego


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1 bejobudzisz

bejobudzisz

  Widz

 • Użytkownik
 • Pip
 • 3 postów

Napisano 02 czerwiec 2019 - 08:22

Witam wszystkich forumowiczów ! Ile maksymalnie dni urlopu wypoczynkowego nieprzerwanego w roku kalendarzowym może sobie zaplanować pracownik z II grupą inwalidztwa ( umiarkowany stopień ) a ile pracodawca ? I czy tyczy to się również pracowników ochrony ? Mój pracodawca twierdzi że  tylko 10 dni . Czy ma rację ? A co z resztą z tych 36 dni ? Może dać mi jesienią albo zimą  wtedy gdybym nie chciał ? 

 

Od kilku lat jestem pracownikiem ochrony . Zeszłego roku 01.10 przeniosłem się do innej firmy ochroniarskiej . Mam umiarkowany stopień inwalidztwa . Również mam niepełnosprawne dziecko ( 13 lat ) . W lipcu tego roku po raz pierwszy w życiu zapisałem się na turnus rehabilitacyjny. Ile mogę jednorazowo w ciągu roku wg. Kodeksu Pracy zaplanować dni urlopu ? Czy muszę na ten turnus rehabilitacyjny brać urlop wypoczynkowy ? Wyczytałem w necie że na turnus rehabilitacyjny pracownikom z I albo II grupą inwalidztwa przysługuje dodatkowo jednorazowo w roku do 21 dni wolnych płatnych . Czy to prawda i czy też dotyczy pracowników ochrony ?

 

By nie zakładać nowego tematu . Czy pracodawca może zmusić mnie do więcej niż 40 godzin pracy tygodniowo ? Jestem zatrudniony na Umowę o Pracę . Jest to u nas praktykowane nagminnie . Np. w tym miesiącu jest do przepracowania 152h a ja mam w grafiku 186h . Za nadgodziny nie mam płacone tylko kiedyś tam w następnych miesiącach będą oddane . Czy Kodeks Pracy coś takiego dopuszcza ?


 • 0

#2 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

  Orator

 • Super Moderator
 • 5361 postów
 • Skąd:home

Napisano 02 czerwiec 2019 - 10:43

Witam wszystkich forumowiczów ! Ile maksymalnie dni urlopu wypoczynkowego nieprzerwanego w roku kalendarzowym może sobie zaplanować pracownik z II grupą inwalidztwa ( umiarkowany stopień ) a ile pracodawca ? I czy tyczy to się również pracowników ochrony ? Mój pracodawca twierdzi że  tylko 10 dni . Czy ma rację ? A co z resztą z tych 36 dni ? Może dać mi jesienią albo zimą  wtedy gdybym nie chciał ?

Kodeks pracy dotyczy wszystkich pracowników bez względu na branże w jakiej pracują, a jakiekolwiek odstępstwa są w nim zapisane. Urlop w wymiarze 10 dni jest urlopem najczęściej stosowanym i tak zwanym regeneracyjnym, czyli na zregenerowanie sił. W przypadku urlopu jest taka zasada, że udzielone go nie może doprowadzić do dezorganizacji pracy całego zakładu, dlatego istnieje rotacja w urlopach (jeden pracownik idzie na urlop, a drugi z niego powraca).

Przepisy mówią również o tym, że:

Osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia: w wymiarze do 21 dni roboczych w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym, nie częściej niż raz w roku, w celu wykonania badań specjalistycznych zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, jeżeli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy. Problem konieczności wykazania i udokumentowania niemożności wykonania zabiegów poza godzinami pracy podlega ustaleniom między pracodawcą a osobą niepełnosprawną.

Źródło: https://www.pip.gov....ospr pracow.pdf

- przydatna broszura Państwowej Inspekcji Pracy.

 

Wszelkie plany urlopowe podlegają ustaleniom między pracodawcą, a osobą niepełnosprawną. Na Twoim miejscu dostarczyłabym zaświadczenie o planowanym turnusie rehabilitacyjnym i próbowała porozumieć się z pracodawcą.

 

Osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona: w porze nocnej, w godzinach nadliczbowych. Stosowanie sztywnych, a w niektórych przypadkach obniżonych norm czasu pracy oraz zakaz pracy w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych nie dotyczy: osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz gdy, na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego nieobecności lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.


 • 0

Prawdziwą miarą osoby jest to jak traktuje tych, którzy nie mogą wyświadczyć jej żadnej przysługi — Ann Landers —


#3 kaska_zaborze

kaska_zaborze

  Gawędziarz

 • Użytkownik
 • PipPipPipPipPipPipPip
 • 1155 postów
 • Skąd:z wnętrza.

Napisano 02 czerwiec 2019 - 11:16

Opowiadam nie na wszystkie Twoje pytania.
 

Witam wszystkich forumowiczów ! Ile maksymalnie dni urlopu wypoczynkowego nieprzerwanego w roku kalendarzowym może sobie zaplanować pracownik z II grupą inwalidztwa ( umiarkowany stopień ) a ile pracodawca ? (...) Mój pracodawca twierdzi, że tylko 10 dni.

 
Twój pracodawca ma rację.Źródło
 

A co z resztą z tych 36 dni ?

 
Masz 36+10 przy stopniu umiarkowanym.
 

mam niepełnosprawne dziecko ( 13 lat ) .. Ile mogę jednorazowo w ciągu roku wg. Kodeksu Pracy zaplanować dni urlopu ?

 
Nie przysługuje Ci dodatkowy urlop na dziecko. Źródło
To, że jesteś pracownikiem ochrony nie ma znaczenia. Ważne jaki masz stopień.


Użytkownik kuba edytował ten post 02 czerwiec 2019 - 11:38
Poprawiono cytowanie

 • 0
Wciąż ma się mało lat a już się tyle przeżyło.Powoli dogasa blask tych co już nie wrócą dni.
Piotr Bukartyk.

#4 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

  Orator

 • Super Moderator
 • 5361 postów
 • Skąd:home

Napisano 02 czerwiec 2019 - 11:50

Masz 36+10 przy stopniu umiarkowanym.

 
Za dużo Ci się wzięło tego urlopu. Zgodnie z kodeksem pracy, wymiar urlopu wypoczynkowego jest uzależniony od stażu pracy i wynosi:

 • 20 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
 • 26 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Tak więc w przypadku osoby zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności wymiar urlopu wypoczynkowego będzie wynosił odpowiednio:

 • 30 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
 • 36 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Jeśli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, wymiar dodatkowego urlopu dla niego ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika.
Źródło: https://gratka.pl/re...epelnosprawnego
Nie to, że się uwzięłam na Ciebie, ale musi być wszystko zgodnie z prawdą. Maksymalnie można mieć 36 dni urlopu do dyspozycji.

 

P.s.1. Istnieje uprawnienie do 2 dni opieki nad dzieckiem wynikają z przepisów ogólnych KP (art. 188 - zwolnienie od pracy na opiekę), ale  zapewne masz tego świadomość :)

P.s.2. Przydatny link: https://www.prawo.pl...nia,267377.html


 • 0

Prawdziwą miarą osoby jest to jak traktuje tych, którzy nie mogą wyświadczyć jej żadnej przysługi — Ann Landers —


#5 bejobudzisz

bejobudzisz

  Widz

 • Użytkownik
 • Pip
 • 3 postów

Napisano 02 czerwiec 2019 - 12:36

No dobrze . Czyli jak ma być w przypadku tego turnusu rehabilitacyjnego ? Mam brać urlop wypoczynkowy czy dni wolne płatne ? Wiem że przysługuje mi 26 dni urlopu wypoczynkowego plus dodatkowe 10 dni i dwa dni na opiekę nad dzieckiem . I z tych 36 dni mogę dysponować tylko 10 dniami ?  Kodeks Pracy dotyczy wszystkich pracowników ale nie wszystkich równo traktuje . Pracownik ochrony to chyba jedyny zawód gdzie niepełnosprawny pracownik z I lub II grupą może pracować więcej niż 35 godzin tygodniowo i być zatrudniany w porze nocnej. Nie wspomnę o innych rzeczach typu np. praca w upały . Pracownicy biurowi i nie tylko mają w takim przypadku skracany czas pracy a płacone jak za 8 godzin . Pracownik ochrony choćby nawet miał w dyżurce 50 - 60 stopni C  takiego przywileju nie ma . 

 

Firma którą ochraniamy ma teraz 5-cio miesięczny postój . W związku z tym zamiast wcześniejszego pilnowania 16h w dni robocze pilnujemy teraz 24h/doba . Była nas wcześniej trójka . Niedawno zastała przyjęta czwarta osoba . Ale to i tak za mało . Pracujemy średnio 3 służby więcej w miesiącu po 12h niż powinno być . Czy to jest zgodne z Kodeksem Pracy ? Czy nie jest to w obowiązku pracodawcy by zapewnić taką ilość pracowników na dany obiekt by każdy pracownik miał do przepracowania normalną ilość godzin w danym miesiącu ? Zwłaszcza że nadchodzą upały .

 

Głównie chodzi mi o potwierdzenie bądź zaprzeczenie . Co na to mówi Kodeks Pracy ? Czy na turnus rehabilitacyjny trwający 14 dni kalendarzowych muszę brać wolne z puli urlopu wypoczynkowego bądź dodatkowego (10 dni ) ? Czy też na ten turnus bierze się te do 21 dni wolnych płatnych ? W związku z tym że mam niepełnosprawne dziecko czy Kodeks Pracy nie przywiduje więcej niż te 10 dni planowanego urlopu ? Czy prawdą jest że mając  niepełnosprawne dziecko mam prawo do wykorzystania całego urlopu w porze letniej ?


Użytkownik bejobudzisz edytował ten post 02 czerwiec 2019 - 13:04

 • 0

#6 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

  Orator

 • Super Moderator
 • 5361 postów
 • Skąd:home

Napisano 03 czerwiec 2019 - 09:10

 Czyli jak ma być w przypadku tego turnusu rehabilitacyjnego ? Mam brać urlop wypoczynkowy czy dni wolne płatne ?

 

Urlop wypoczynkowy jest płatny, czyli zachowujesz prawo do wynagrodzenia. Ponadto w myśl obowiązujących przepisów o ustawy o rehabilitacji (...) osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia:

 1. w wymiarze do 21 dni roboczych w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym, nie częściej niż raz w roku,
 2. w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, jeżeli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy.

Pracodawca udziela zwolnienia od pracy w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym, na podstawie wniosku lekarza sprawującego opiekę nad osobą niepełnosprawną, o skierowanie na turnus rehabilitacyjny.

Łączny wymiar dodatkowego urlopu wypoczynkowego i zwolnienia od pracy w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym nie może przekraczać 21 dni roboczych w roku kalendarzowym. Pracodawca nie może żądać, aby pracownik niepełnosprawny wyjeżdżał na turnus w okresie urlopu wypoczynkowego.

Źródło: http://www.niepelnos...66C86E90DF2B03B

 

Od razu zaznaczam, że ten urlop na turnus rehabilitacyjny dotyczy Ciebie i Twojego umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Nie ma dodatkowego urlopu wypoczynkowego na niepełnosprawne dziecko, co było już tutaj wspomniane. Urlop pobierany jest z puli tych 36 dni. Dodatkowy urlop udzielany jest na takich samych zasadach, jak zwykły urlop wypoczynkowy.

 

PRACA W GODZINACH NADLICZBOWYCH.

Art. 151.

§1. Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi prace w godzinach nadliczbowych. Praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna w razie:

 • konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,
 • szczególnych potrzeb pracodawcy.

Słowo klucz - szczególne potrzeby pracodawcy! Tutaj pracodawca ma ogromne pole do popisu.

 

§2. Przepisu § 1 pkt 2 nie stosuje się do pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracy, na których występują przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń lub natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia.

§21. Nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych czas odpracowania zwolnienia od pracy, udzielonego pracownikowi, na jego pisemny wniosek, w celu załatwienia spraw osobistych. Odpracowanie zwolnienia od pracy nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku, o którym mowa w art. 132 i 133.

§3. Liczba godzin nadliczbowych przepracowanych w związku z okolicznościami określonymi w § 1 pkt 2 nie może przekroczyć dla poszczególnego pracownika 150 godzin w roku kalendarzowym.

§4. W układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w umowie o prace, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy, jest dopuszczalne ustalenie innej liczby godzin nadliczbowych w roku kalendarzowym niż określona w § 3.

§5. Strony ustalają w umowie o prace dopuszczalną liczbę godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy, których przekroczenie uprawnia pracownika, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku do wynagrodzenia, o którym mowa w art. 1511 § 1.

Źródło: http://kodeks-pracy....h-nadliczbowych

 

PRACA PODCZAS UPAŁÓW.

Zgodnie z przepisami prawa pracy, pracodawca może w upalne dni wprowadzić dodatkowe przerwy albo pozwolić pracownikowi na wcześniejsze wyjście z pracy. Warto przy tym pamiętać, że zależy to wyłącznie od dobrej woli pracodawcy, czyli wszyscy mamy tak samo, bo pracodawca może, ale nie musi! Jednocześnie nie może to powodować obniżenia wynagrodzenia pracownika.

Pracodawca ma obowiązek zapewnienia nieodpłatnie zimnych napojów, gdy temperatura w pomieszczeniach pracy przekracza 28 stopni C, a na otwartej przestrzeni 25 stopni C.

Źródło: https://gazetalubusk...awa/ar/13385440

Przydatny link: https://gratka.pl/re...azki-pracodawcy


 • 0

Prawdziwą miarą osoby jest to jak traktuje tych, którzy nie mogą wyświadczyć jej żadnej przysługi — Ann Landers —


#7 bejobudzisz

bejobudzisz

  Widz

 • Użytkownik
 • Pip
 • 3 postów

Napisano 03 czerwiec 2019 - 11:55

Wiem że na niepełnosprawne dziecko nie przysługuje mi dodatkowy urlop . Chodzi mi o planowanie urlopu przez pracownika . Niby wg. Kodeksu Pracy mogę zaplanować sobie 10 dni urlopu . Ale czy w związku z tym że mam niepełnosprawne dziecko mam prawo do zaplanowania większej ilości dni niż te 10 ?


 • 0

#8 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

  Orator

 • Super Moderator
 • 5361 postów
 • Skąd:home

Napisano 03 czerwiec 2019 - 12:10

Ale czy w związku z tym że mam niepełnosprawne dziecko mam prawo do zaplanowania większej ilości dni niż te 10 ?

 

Nie, bo nie ma na to konkretnego przepisu. W obowiązującym systemie prawnym opiekun dziecka z niepełnosprawnością nie ma uprawnień do urlopu większego, niż wcześniej zaplanował, lub chciał pobrać. Niestety, ale prawda jest taka, że rodzice dzieci z niepełnosprawnością ratują się bezpłatnymi urlopami i tutaj też bez zgody pracodawcy się nie obejdzie. Niepełnosprawne dziecko to tak naprawdę Twój problem, nie pracodawcy. Brutalne, ale prawdziwe.

Pracodawca w tej materii ma większe prawa niż pracownik, bo może nie zgodzić się na urlop w danym terminie, nawet jeśli wcześniej ktoś wykupił już sobie wyjazd. Za każdym razem, gdy pracownik potrzebuje skorzystać z urlopu, musi złożyć wniosek w tej sprawie do pracodawcy i oczekiwać aż ten się na to zgodzi. Inaczej nic nie wskóra.

Pracodawca ma nie tylko prawo odmowy urlopu w wybranym przez pracownika czasie. Może także ten urlop przełożyć, a nawet ma prawo przerwać urlop, który już trwa. Może to zrobić, wyłącznie w przypadku nieprzewidzianych okoliczności. Może to być np. awaria w firmie albo nagła choroba pracownika, które zastępował urlopującego się pracownika. Wspomniane sytuacje są rzadkością, ale wykluczyć ich całkowicie nie można.

Tak stanowią przepisy: https://msp.money.pl...,0,2415547.html


 • 0

Prawdziwą miarą osoby jest to jak traktuje tych, którzy nie mogą wyświadczyć jej żadnej przysługi — Ann Landers —Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych