Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

1000 zł na dziecko przez rok a renta socjalna


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Grazyna2202

Grazyna2202

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 7 postów

Napisano 27 grudzień 2015 - 17:20

Moje pytanie dotyczy tego, czy osoba (matka-kobieta) niepełnosprawna z drugą grupą otrzymująca od ukończenia osiemnastego roku życia rentę socjalną po urodzeniu dziecka będzie dostawać przez rok 1000 zł tak jak inne niepracujące matki, czy też dostanie tylko wyrównanie do tego 1000 zł tzn., na jeśli renta wynosi 645 zł to 355 zł?, a może nic jej nie będzie przysługiwać? W artykułach, które czytam jest mowa tylko o niepracujących studentkach i innych niepracujących kobietach, ale co z osobami niepełnosprawnymi z rentą socjalną? Wśród nas też są matki. 


  • 0

#2 Gość_Romek._*

Gość_Romek._*
  • Gość

Napisano 27 grudzień 2015 - 19:35

To jest zasiłek macierzyński.Do tej pory należał się osobom pracującym.Teraz będzie przysługiwał osobom które mają odprowadzane składki na ubezpieczenie chorobowe.Także pobierający rentę nie są i nie będą uprawnieni - trochę by za dużo tego było. Pobierając rentę i pracując pewnie owszem,ale przy samej rencie absolutnie .


  • 0

#3 serdusio28

serdusio28

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 166 postów

Napisano 27 grudzień 2015 - 20:10

Ten 1000zl bedzie liczony jako dochod...tak wiec przekroczysz socjalke...
  • 0
Guest zapamietaj że Jeśli jakaś dłoń ma miejsce w drugiej dłoni ,to własnie jest przyjaźń

#4 cinek1111

cinek1111

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 58 postów

Napisano 02 styczeń 2016 - 19:57

Witam.

Mam takie pytanie troche jest inne niż poprzednie.

Nie mogę nigdzie znalesc odpowiedzi.

Jestem żonaty i posiadam rente socjalna pracuje tylko do kwietnia i potem nie bede miał pracy.Żona jest zarejestrowana w urzedzie pracy jako bezrobotna.

Chciałbym sie dowiedziec jesli posiadam rente socjalna i nie pracuje nigdzie żona nie pracuje czy należałoby sie nam 1000 zł ?

To swiadczenie byłoby na żone nie na mnie 

Czy kolidowała by renta socjalna ?

Prosze o odpowiedz


  • 0

#5 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6295 postów
  • Skąd:home

Napisano 03 styczeń 2016 - 13:06

Postaram się odpowiedzieć na część pytań, bo to "nowość". Powoli każdy z Nas się z się z tym oswaja i wczytuje w szczegółowe wytyczne Ministerstwa. Świadczenie to, czyli 1000 zł miesięcznie dla matek (w tym także ojców i opiekunów prawnych/faktycznych oraz rodziców przejmujących dziecko na wychowanie), które urodziły dziecko, a nie są uprawnione do zasiłku macierzyńskiego. Przysługiwać będzie m.in. bezrobotnym, studentkom, a także pracującym na roli i zatrudnionym na tzw. umowy śmieciowe. 
 

Chciałbym sie dowiedziec jesli posiadam rente socjalna i nie pracuje nigdzie żona nie pracuje czy należałoby sie nam 1000 zł ?
To swiadczenie byłoby na żone nie na mnie

Wobec powyższego świadczenie powinno być na żonę. Jeśli chodzi o próg dochodowy to:

Świadczenie rodzicielskie będzie przysługiwać niezależnie od dochodu. Jeżeli w ciągu roku od urodzenia dziecka podejmą pracę, świadczenie nadal będzie wypłacane, ale zostanie obniżone o połowę (takie same zasady obowiązują przy urlopach rodzicielskich).

Więcej: http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/3816759,1000-zl-na-dziecko12-miesiecy-becikowe-punkt-po-punkcie-1000-zl-na-dziecko,2,id,t,sa.html

Przy SAMEJ rencie socjalnej traci się prawo do tego świadczenia - patrz wypowiedź @Romka, post nr 2. Ale skoro to żona ma się ubiegać -  to nie zakrzątaj sobie tym głowy.
 
Na koniec - żona jako osoba bezrobotna utraci prawo do tego statusu i nie otrzyma świadczenie z PUP,  ale zachowa prawo do ubezpieczenia zdrowotnego:
http://smakimacierzy...-stycznia-2016/
 
Gdy program ruszy z mocy to wszystko się na dobre rozjaśni i wyjaśni. Powodzenia :)

 

P.s. Przy okazji przyłączyłam wątek do istniejącego już na forum.


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#6 cinek1111

cinek1111

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 58 postów

Napisano 04 styczeń 2016 - 14:41

Dziekuje bardzo za odpowiedz.

Ale mam jeszcze jedno pytanko.

Trzeba bedzie wykazac ile mam dochodu czy pracuje ?

I czy musi zona wpisac ze ja mąż mam rente socjalna jak to ma byc na nia ?


  • 0

#7 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6295 postów
  • Skąd:home

Napisano 04 styczeń 2016 - 19:58

We wrocławskiej siedzibie MOPS-u (Dział Świadczeń, przy ul. Hubskiej 30/32) wnioski są już przyjmowane. Warto szukać informacji na stronach MOPS-u lub Urzędu Gminy, które to zajmują się wypłacaniem interesującego Nas świadczenia. Urzędnicy zaczynają udzielać szczegółowych informacji. Nie wiem skąd pochodzisz, więc bardziej nie pomogę.
Źródło informacji: http://www.gazetawro...iosek,id,t.html

I czy musi zona wpisac ze ja mąż mam rente socjalna jak to ma byc na nia ?

Renta socjalna jest dochodem, a Ciebie najbardziej powinny interesować wymagane dokumenty do wniosku (podane w linku). Tutaj ciekawy jest punkt - zaświadczenie (oryginał) US o dochodzie za rok 2014 każdego pełnoletniego członka rodziny (wczytaj się). Można złożyć także swoje oświadczenie w taj sprawie - pilnuj jednak by się nie pomylić, bo za błędy grozi nam odpowiedzialność karna.

''Jeśli o becikowe staramy się w roku 2016, pod uwagę brane są obecnie dochody za 2014 rok. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli w roku 2015 uzyskaliśmy nowe źródła dochodu (np. nowa umowa o pracę, nowa własna firma itp) powinniśmy złożyć w tej sprawie odpowiednie oświadczenie, te dochody wówczas także będą brane pod uwagę. Podobnie - jeśli po roku 2014 straciliśmy któreś źródło dochodu, należy złożyć w tej sprawie oświadczenie - wówczas dochody te nie będą brane pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosku o becikowe''.

Więcej znajdziesz na: http://www.gazetawro...asady,id,t.html
  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#8 Grazyna2202

Grazyna2202

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 7 postów

Napisano 05 styczeń 2016 - 14:24

Tak się akurat składa, że ja pracuję na cały etat, więc mam nadzieję, że mimo renty będę dostawać macierzyńskie;) pytałam z ciekawości, bo słyszałam, że osobom, które mają mieć niższe macierzyńskie niż 1000 zł (np. jeśli się pracuje na pół etatu) ma to być wyrównywane do 1000 zł, więc dlaczego nie wyrównać rencistom-matkom?


Użytkownik Grazyna2202 edytował ten post 05 styczeń 2016 - 14:25

  • 0

#9 smerfetka1005

smerfetka1005

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 08 luty 2016 - 11:44

Witam mam pytanie pobieram rente z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,urodziłam dziecko w grudniu 2015 czy należy mi się wyrównanie do 1000 zł na dziecko?
  • 0

#10 tenshi

tenshi

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 16 luty 2016 - 15:11

Również mam problem z tym świadczeniem rodzicielskim... Mąż ma umowę o pracę ,ja rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Tak czytam i czytam i sama już nie wiem- albo czytać nie potrafię albo tak piszą... Nawet na stronie ministerstwa jest napisane, że świadczenie należy się : "Świadczenie rodzicielskie będzie przysługiwać osobom, które urodziły dziecko, a które nie otrzymują zasiłku macierzyńskiego lub uposażenia macierzyńskiego. " i dalej jest podane między innymi komu. właśnie- między innymi, nie ma dokładnie podane jacy są jeszcze ci inni. Po drugie skoro nie potrzeba zaświadczenia z PUP o bezrobociu to czy każda osoba pozostająca bez pracy jest bezrobotna? Po trzecie- niektórym "innym przysługuje wyrównanie do 1000 zł- może do renty też?

Konia z rzędem temu, kto rozumie coś z tego polityczno- prawnego bełkotu ustawodawcy....

POMOCY! Czy jest na forum ktoś kto udzieli wyczerpującej odp?


  • 0

#11 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6295 postów
  • Skąd:home

Napisano 17 luty 2016 - 13:14

Postaram się jakoś pomóc, choć też bazuje na tym co sama, gdzieś przeczytałam lub się dowiedziałam. Odpowiadając na pierwsze z pytań, zapewne chodzi o to, że ...
 

"Świadczenie rodzicielskie będzie przysługiwać osobom, które urodziły dziecko, a które nie otrzymują zasiłku macierzyńskiego lub uposażenia macierzyńskiego. " i dalej jest podane między innymi komu. właśnie- między innymi, nie ma dokładnie podane jacy są jeszcze ci inni.

 

...Ci inni to przede wszystkim osoby, które nie miały prawa do tego świadczenia wcześniej, a więc bezrobotni (niezależnie od rejestracji lub nie w urzędzie pracy), studenci, rolnicy, a także wykonujący prace na podstawie umów cywilnoprawnych. Także osoby zatrudnione lub prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, jeśli nie będą pobierały zasiłku macierzyńskiego będą mogły ubiegać się o świadczenie rodzicielskie. Kolejna zmiana to między innymi wprowadzenie zasady "złotówka za złotówkę":

 

Od nowego roku, jeśli przekroczymy próg dochodowy o złotówkę, 20 zł, 30 zł, to o tą kwotę zostanie pomniejszony zasiłek rodzinny. To, co jest ważne, to fakt, że osoby, które straciły świadczenia w tym roku, mogą ponownie złożyć dokumenty i ponownie uzyskać zasiłek od stycznia 2016 r. pomniejszony o tę kwotę, o którą przekroczyły kryterium - wyjaśnia w rozmowie z PAP Izabela Przybysz z Instytutu Spraw Publicznych.

 

Źródło: http://tvn24bis.pl/z...wke,607332.html
 

Szczegółowe informacje o tych innych osobach można znaleźć w ustawie: https://www.mpips.go...nnych ustaw.pdf
 

Nowela wprowadza też zapis, który pozwoli gminom na przyznawanie własnych, dodatkowych świadczeń. Byłoby to zupełnie odrębne świadczenie, niekoniecznie związane z urodzeniem dziecka i skierowane nie tylko do tej grupy osób co ustawa. Krąg beneficjentów i wysokość pomocy zależałaby od samej gminy. Będą one finansowane z jej budżetu.
 

Po drugie skoro nie potrzeba zaświadczenia z PUP o bezrobociu to czy każda osoba pozostająca bez pracy jest bezrobotna?

 
Oczywiście, że jest to każda osobą bezrobotną, w końcu nie ma stałego zatrudnienia. Tutaj nic innego nie wymyślisz, ani tego nie przeskoczysz. Definicja mówi jasno, osoba pozostająca bez pracy to osoba bezrobotna. Tylko proszę nie mylić osoby bezrobotnej z osobą poszukującą pracy. To dwa różne pojęcia, a główna różnica między nimi to posiadaniem dochodu w postaci renty socjalnej. Innymi słowy - osoby pobierające tylko rentę socjalną nie są uprawnieni do tego świadczenia macierzyńskiego, ale już na rencie i pracujący mają do niego prawo. Patrz post nr 2.
 

Po trzecie- niektórym "innym przysługuje wyrównanie do 1000 zł- może do renty też?

 
Tutaj na pewno nie wchodzi w grę wyrównanie do renty. Ustawodawcy chodzi o wyrównanie do 1000 zł dla pozostałych, czyli dokładniej:

Osoby korzystające obecnie z urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego otrzymujący zasiłek macierzyński niższy niż 1000 zł netto (np. osoby zatrudnione w niepełnym wymiarze godzin, prowadzące własną działalność), mogą po 1 stycznia 2016 roku spodziewać się podwyżki do tego właśnie poziomu.


Źródło: http://mamopracuj.pl...ac-kosiniakowe/


  • 1

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych