Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Nauczanie indywidualne - czy to najlepsze wyjście?

nauczanie indywidualne

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Apocalypsis

Apocalypsis

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 23 czerwiec 2014 - 21:08

Nazywam się Wiktoria i mam 17 lat. 
Od lat mam bóle kręgosłupa i głowy, jednak niecały roku temu bóle głowy bardzo się nasiliły i trwają do tej pory. W grudniu 2013 roku wylądowałam w szpitalu - ból był tak silny, że nie mogłam chodzić. Nie zawsze bóle mają aż takie natężenie, ale codziennie boli mnie głowa i codziennie zażywam leki przeciwbólowe.
Leczyłam się u kilku ortopedów, ale nie dawało to żadnych efektów. Niedawno polecono mi dobry ośrodek rehabilitacyjny, gdzie wreszcie znalazł się ktoś, kto rozpoznał przyczynę bólów kręgosłupa, głowy i wiecznego garbienia się. Zdiagnozowano u mnie nieuleczalną chorobę kręgosłupa ze skoliozą prawostronną. Lekarze stwierdzili, że ból bierze się z choroby i mimo iż regularnie (parę razy w tygodniu) chodzę na rehabilitacje, to póki co jest niewielka poprawa - większych efektów mogę spodziewać się po paru miesiącach. 
Szkoła bardzo mnie męczy, rano muszę przejść kilometr na przystanek, wysiedzieć 20 minut w autobusie, a potem jeszcze dojść jakieś 800m do szkoły, wysiedzieć 8h w szkole i znowu taką samą drogą z powrotem do domu. Po powrocie do domu mimo siedzenia nad książkami mam problem nauczyć się na dobre oceny, jestem padnięta i nie mam siły. Często też opuszczam szkołę z powodu dolegliwości bólowych - w tym semestrze mam ok. 200h nieobecności. 
Opuściłam się w nauce, dlatego w szkole zaproponowano mi bym drugą klasę liceum zaliczyła przez nauczanie indywidualnie.  Po licem planuję iść na medycynę, dlatego obawiam się, że dopóki mój kręgosłup nie zostanie odciążony i dobrze zrehabilitowany to nie dam rady napisać matury na tyle by dostać się na studia medyczne. Mam pytania:
1. Czy rzeczywiście indywidualne nauczanie jest najlepszym wyjściem?
2. Co muszę zrobić by załatwić takie nauczanie?
3. Czy podczas indywidualnego nauczania nauczę się mniej niż moi koledzy uczący się w szkole?
 
Z góry dziękuję za odpowiedź.
 
Pozdrawiam,
Wiktoria

  • 0

#2 Gloria

Gloria

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 446 postów

Napisano 24 czerwiec 2014 - 00:43

Nauczanie indywidualne przewiduje  mniej godzin tygodniowo danego przedmiotu niz mialabys w klasie. Ile sie nauczysz, zalezy od Twojego wkladu pracy, ale rowniez od tego jak do zadania przylozy sie nauczyciel. Nie chce Cie zniechecac ale na studia medyczne jest bardzo wysoki prog punktowy i sa to bardzo ciezkie studia, trzeba miec konskie zdrowie. O to jak zalatwic nauczanie indywidualne, zapytaj pedagoga szkolnego lub dyrektora szkoly, sa na to odpowiednie przepisy.


  • 0

#3 Paulla

Paulla

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 897 postów
  • Skąd:Gniezno

Napisano 24 czerwiec 2014 - 08:38

Powiem tak z perspektywy osoby, która przez spory okres miała nauczanie indywidualne. Jeśli na starcie ustawisz nauczycieli to nauczysz się o wiele więcej. Wtedy nie tracisz czasu na farmazony typu lekcja wychowawcza, ale zajmujesz się sednem sprawy. To prawda czeka Cię sporo pracy, ale będziesz miała przedsmak tego,co jest na studiach. Ja z perspektywy czasu nigdy bym nie zamieniła indywidualnego toku nauki na inny - o ile stawiasz na wiedzę. Godzin jest wtedy mało, ale nauczyciel z jednym zdolnym uczniem w ciągu 45 minut może zdziałać cuda. W sprawie indywidualnego nauczania udaj się po informacje do Twojej poradni psychologiczno - pedagogicznej. Czy nauczanie indywidualne to dobre wyjście? Jeśli nauczyciel nie musi prowadzić Cię za rączkę, bo sama przyswajasz to, co jest w podręcznikach i jesteś zdyscyplinowana to tak - w przeciwnym razie to kiepski pomysł. W ogólniaku już na starcie trzeba dużo pracować, aby coś z tego mieć.


Użytkownik Paulla edytował ten post 24 czerwiec 2014 - 08:46

  • 0
"Wszystkie niejasne pojęcia muszą upaść nim uczeń może nazwać siebie mistrzem..." Bruce Lee
"Trzeba mieć niemało odwagi, aby się ukazać takim jakim się jest naprawdę." Søren Aabye Kierkegaard

#4 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6291 postów
  • Skąd:home

Napisano 24 czerwiec 2014 - 12:38

Miałam indywidualne nauczanie, ale było to dawno temu. Były inne czasy, inni nauczyciele, inne podejście i wszystko było też inne. Oczywiście z czasem musiałam nadrobić pewną partię materiału, w konsekwencji i tak wszystko skończyło się dobrze. To jest duży plus tej sytuacji, ale samozaparcia trzeba mieć w sobie dużo. Nie ulega wątpliwości, że ból jest takim czynnikiem, który może powalić na kolana każdego. Dlatego takie rozwiązanie nauczania wydaje się w tej sytuacji najlepsze. W końcu ważne jest, aby Tobie było nieco łatwiej, bo nauka wymaga wiele wysiłku, zwłaszcza jak myśli się o medycynie. Mam nadzieję, że znajdziesz kontakt z takimi nauczycielami, dla których przekazywanie wiedzy jest pasją. Którzy pomogą Ci przez wszystkie trudny przejść ze zrozumieniem i wsparciem w momentach zwątpienia. Niech Cię tylko nigdy nie dopadnie syndrom "... nie chce mi się bo nie ..., bo nie mam sił...". W indywidualnym nauczaniu wiele zależy od Ciebie i Twojej determinacji. Dbaj o siebie oraz powodzenia :)
 
P.S. Przechodząc do konkretów to:

2. Co muszę zrobić by załatwić takie nauczanie?

 
http://pedagogszkoln....php?page_id=16


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych