Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Wojciech Jaruzelski-zdrajca czy bohater?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
46 odpowiedzi w tym temacie

#1 misshihi

misshihi

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 716 postów
  • Skąd:Warszawa-Mokotów

Napisano 25 maj 2014 - 21:52

Proponuję przenieść dyskusję o generale Jaruzelskim tutaj, bo jak słusznie zauważył Marder, dział kondolencji i nekrologów do tego się nie nadaje. Tym bardziej, ze jak znam życie, bez wyzwisk się nie obejdzie, a to nie licuje z powagą śmierci.

 

Na początek wywiad z Generałem, autoryzowany przez Niego 4 lata temu pod warunkiem, ze ukaże się dopiero po Jego śmierci.

 

http://polska.newswe...y,286840,1.html


Użytkownik misshihi edytował ten post 26 maj 2014 - 11:30

  • 3

"W iskier krzesaniu żywem ,   materiał to rzecz główna. 
Trudno najtęższym krzesiwem 
iskry wydobyć z... substancji miękkiej i podatnej" .


#2 majjkka

majjkka

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 199 postów

Napisano 26 maj 2014 - 10:13

Dla mnie to Wielka Postać.. Przeprowadził kraj przez bardzo trudny okres naszych dziejów

Jestem za "malutka" by móc oceniać jego poczynania.

Pamiętam doskonale ten czas, oraz to, że nie bałam się, nie głodowałam i miałam warunki dość dobre - wcale nie gorsze od obecnych.

Każdy ustrój jednych gloryfikuje, innych krzywdzi..

Może to już tak w tym drapieżnym świecie jest? że jedni żerują na innych..

Albo podporządkujesz się, albo zostaniesz zniszczony... nie widzę nic pośredniego.

Ja szanuję Generała, a i Opatrzność  dała mu długie życie.. więc chyba nie był taki zły.


  • 2

#3 Gość_VANPELIS_*

Gość_VANPELIS_*
  • Gość

Napisano 26 maj 2014 - 11:02

Postać Zmarłego jest kontrowersyjna jak i tragiczna. Jeszcze wielu żyje zapomnianych Bohaterów , wielu też żyje jeszcze bohaterów z aureolami ze styropianu. Pomiędzy Nim i nimi , My. Nie nad każdą trumną da się zapłakać , ale nad każdą należałoby stanąć w ciszy i zadumie bo... Śmierć stawia nas w obliczu bezsilności, która nas obezwładnia i zabiera w nieznane. A kiedy pojawia się kradnąc kolejne istnienie ludzkie, przeszywa serce bólem i odznacza w nim swoje piętno, które przypomina nam stale jacy jesteśmy wobec niej bezsilni.


  • 4

#4 zdzisek

zdzisek

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 59 postów

Napisano 26 maj 2014 - 11:11

Jak Oceniac  Człowieka  po Mitach czy po Faktach ?, Dokumentach? 

 


  • 0

#5 misshihi

misshihi

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 716 postów
  • Skąd:Warszawa-Mokotów

Napisano 26 maj 2014 - 11:33

Dziękuję Panie Generale za wolną Polskę.

 

 

 

a726c8b136f49faa5d00a9114e26b111_14_1.jp


  • 1

"W iskier krzesaniu żywem ,   materiał to rzecz główna. 
Trudno najtęższym krzesiwem 
iskry wydobyć z... substancji miękkiej i podatnej" .


#6 Lilith

Lilith

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 423 postów

Napisano 26 maj 2014 - 13:52

Wszyscy się podniecają tą jego śmiercią, wieszają psy na nim, a nie chcieliby być na jego miejscu w tamtych czasach. Myślę, że nawet by nie mieli szansy ze względu na ogromną różnicę w poziomie wiedzy i doświadczenia. Wiele osób w wieku mojej mamy z nostalgią wspomina czasy PRL-u. Twierdzą, że wtedy nic nie było w sklepach, a każdy wszystko miał, każdy miał pracę i ludzie tak jakoś byli ze sobą bardziej zżyci. Teraz półki sklepowe uginają się od produktów, ale ludzi nie stać by to kupić. Sąsiad na sąsiada wilkiem patrzy, każdy jest sobie całkiem obcy. Szkolnictwo jest całkiem do dupy. Dzieci nie czytają już całego Pana Tadeusza (tylko fragmenty), a zamiast tego muszą zapoznać się dokładnie z Harrym Potterem. 

Nie mam zamiaru oceniać tego człowieka, ponieważ nie zamieniłam z nim nawet jednego słowa, nie wiem jaką był osoba, a to co podają media zawsze dzielę przez 4.


  • 3

#7 tomaszek

tomaszek

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 827 postów
  • Skąd:wyspa Wolin

Napisano 26 maj 2014 - 14:31

Gdyby nie wprowadzono stanu wojennego, to by wojska układu Warszawskiego (radzieckie i nie tylko) weszły by do Polski, a na pewno  istniało realne zagrożenie że wejdą. Być może dzięki temu też uniknęliśmy wojny domowej.  A kto chciał wyjechać to i tak wyjechał,


  • 2
Eunuch i krytyk z jednej są parafi....obaj wiedzą jak trzeba-żaden nie potrafi. (Boy-Zeleński)

#8 kaska_zaborze

kaska_zaborze

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1418 postów
  • Skąd:z wnętrza.

Napisano 26 maj 2014 - 14:55

Chyba jestem wam winna wyjaśnienie mojego postu o Jaruzelskim. Z tym cieszeniem się z jego śmierci, to bez przesady marder. Być może tomaszek ma racje, ze gdyby nie on, to była by w Polsce wojna,zgadzam się. Problem w tym, że ja mam świadomość ilu ludzi zginęło w trakcie stanu wojennego i ilu zginąć mogło.I to zawsze bedzie mnie bolało. A może gdyby nie walka o wolnośc, to żyli byśmy dziś jak Ukraincy.Mógł zginąć mój Tata i to właśnie przez stan wojenny jestem wcześniakiem i wybaczcie, ale nigdy nie potrafiłam spojrzeć ma Jaruzelskiego jak na słodkiego dziadziusia.

 

Wiem, zaraz powiedziecie że gdy by nie on pewnie było by gorzej. Dziś, już się tego nie dowiemy Natomiast tysiące ludzi siedziało w więzieniu po kilka miesięcy bo chcieli wolności słowa i wyboru. Łzy mam prawie że w oczach kiedy to pisze...

 

misshihi Dziękuje Ci za ten wątek.Dyskutujmy na argumenty nadal, ale proszę uszanujcie moje zdanie, bo nie jest z powietrza. Ja nie pisze postów ot tak.


Użytkownik kaska_zaborze edytował ten post 03 czerwiec 2014 - 17:38

  • 0
Wciąż ma się mało lat a już się tyle przeżyło.Powoli dogasa blask tych co już nie wrócą dni.
Piotr Bukartyk.

#9 Gloria

Gloria

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 446 postów

Napisano 26 maj 2014 - 15:20

 wybaczcie ale nigdy nie potrafiłam spojrzeć ma Jaruzelskiego jak na słodkiego dziadziusia.

Wiem zaraz powiedziecie że gdy by nie on pewnie było by gorzej. Dziś już się tego nie dowiemy Natomiast tysiące ludzi siedziało w więzieniu po kilka miesięcy bo chcieli wolności słowa i wyboru. Łzy mam prawie że w oczach kiedy to pisze...

 

Nie popadajmy w skrajnosci. Nikt Ci nie mowi, zeby postrzegac Wojciecha Jaruzelskiego jako "slodkiego dziadziusia".  Jaruzelski byl postawiony w sytuacji w ktorej wydawalo sie, ze nie ma wyjscia, nie ma wyboru, a on jednak tego wyboru musial dokonac. Zachod nie spieszyl sie z pomoca. Poska znow wykrwawilaby sie na smierc. Kazda rewolucja nawet bezkrwawa niesie ze soba jakies ofiary, wyrzeczenia, poswiecenia, straty. Gdyby nie bylo stanu wojennego, ktory wyciszyl Sowietow, to w Polsce bylaby rzez. Zycie to wybieranie dobra, ale w przewazajacej mierze to wybieranie mniejszego zla. I tak bylo ze stanem wojennym.


  • 1

#10 Gość_Tommy_*

Gość_Tommy_*
  • Gość

Napisano 26 maj 2014 - 16:04

ale nigdy nie potrafiłam spojrzeć ma Jaruzelskiego jak na słodkiego dziadziusia.

 

Bo to był do śmierci Generał. Powiem Ci Kasia, że on był świadomy że tak będzie odbierany. Dla mnie to Wielka postać. A jeśli chodzi o żałobę, to nie rozumiem dlaczego jej nie ma.


  • 2

#11 Gość_michalina_*

Gość_michalina_*
  • Gość

Napisano 26 maj 2014 - 16:28

A ja powiem zwolennikom  Wojciecha Jaruzelskiego tylko jeden argument, który Go dyskwalifikuje:

Mając w jednej ręce całą władzę wprowadzając stan wojenny pozwolił upaść gospodarce tak, że tylko okrągły stół Go "mobolituje"

w tym znaczeniu, że uwłaszczyli się Ci co byli u władzy i przy okrągłym stole, reszta poszła w rozsypkę. Stocznie, Huty, Kopalnie,

Fabryki... itd.

Porównnując Go do Augusto Pinocheta, który wprowadzając dyktaturę, uratował Chile przed dalszym kopiowaniem wzorców radzieckich i wywołał rozkwit gospodarczy który pozwolił na odbudowanie w Chile demokracji oraz na utrzymanie stabilnego rozwoju trwającego aż do dzisiaj. Augusto Pinochet jest odpowiedzialny za wiele ludzkich tragedii ale uratował swój kraj przed jeszcze większymi w przeciwieństwie do Wojciecha Jaruzelskiego.

Osobiście nie zieję nienawiścią do Niego - tragiczna postać.

Uważam, że zmarnował swój czas jaki miał przez wprowadzenie stanu wojennego.


  • 0

#12 Gość_kuba_*

Gość_kuba_*
  • Gość

Napisano 26 maj 2014 - 17:19

A jeśli chodzi o żałobę, to nie rozumiem dlaczego jej nie ma.

 

Wg obecnego Prezydenta, żałoby nie ogłasza, żeby niepotrzebnie nie jątrzyć i nie dzielić społeczeństwa...

http://wiadomosci.on...-zmarlego/f8v7d


Użytkownik kuba edytował ten post 26 maj 2014 - 17:21

  • 0

#13 Marcella13

Marcella13

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 270 postów

Napisano 27 maj 2014 - 10:57

Tomaszek jesteś w błędzie.

Sa stenogramy z wizyt i spotkań ówczesnego I sekretarza KPZZ z naszym gen. Jaruzelskim. Przyjeżdzał tam prosić o pomoc wojskową w razie buntu tutaj, a nam mówiło się,ze to Rosjanie sie na nas szykują. Rosjanie juz wtedy to był kolos na słomianych nogach,uwikłany w wieloletnią wojnę z Afganistanem i ledwo wyrabiający z wysyłaniem wojska do Afganistanu, a gdziez tam jeszcze mu Polska..Strachem mozna wiele zdziałać,w szczególności ujarzmić naród swoj własny.

 

Ale skoro juz został wybrany prezydentem, to niech sie go traktuje jak nalezy. I kwita.


  • 0

#14 PIMOT

PIMOT

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1842 postów

Napisano 27 maj 2014 - 11:38

Wojciech Witold Jaruzelski,był właściwym człowiekiem, we właściwym czasie na właściwym stanowisku.

Był człowiekiem wykształconym honorowym,który umiał się zachować w każdej sytuacji. Wielki człowiek, który powinien być dla młodzieży,za wzór dawany. Bohater,który jest opluwany a nie powinien. Gdyby, nowa władza miała honor, to nadano by  pośmiertnie medal - Krzyż zesłańców Sybiru,ogłoszono by żałobę narodową, pochowano z ceremoniałem należnym głowie państwa.


Użytkownik PIMOT edytował ten post 27 maj 2014 - 11:55

  • 0

Ludzie buduja za duzo murow a za malo mostow

 

Issac Newton


#15 misshihi

misshihi

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 716 postów
  • Skąd:Warszawa-Mokotów

Napisano 27 maj 2014 - 14:03

Marcella13, cóż, Rosjanie nie musieli wysyłać swoich wojsk do Polski. Te wojska cały czas tu BYŁY. A Jaruzelski ogłaszając stan wojenny WYPROWADZIŁ  polskie wojska z na ulicę, zeby Ruscy nie mogli ich zamknąć w koszarach tak, jak to zrobili na Ukrainie.

To byli już wyszkoleni żolnierze po dwuletniej służbie, którzy mieli wiosną iść do cywila. Jakby nam Ruscy podskoczyli to jak myślisz? Po czyjej stronie stanęłaby armia? Gdyby stan wojenny nie został ogłoszony, wyszkolona rezerwa poszłaby do cywila i Rosjanie w razie czego walczyliby z bandą przerażonych dzieciaków, dopiero powołanych do służby, gdyby im w ogóle przyszło do głowy stawiać jakikolwiek opór.

Jeśli chodzi o ruinę gospodarki, to czyż nie rozłożyły jej na łopatki ciągłe strajki?.A stan wojenny położył temu kres. 

Nie mówię, ze stan wojenny był samym dobrem, bo nie był, ale w/g mnie uratował nasz kraj przed dużo gorszym losem.

A sam Generał był postacią tragiczną i zdawał sobie z tego sprawę. Współczuję Jemu i Jego Rodzinie życia z taką odpowiedzialnością przed Narodem. 

 

Ponoć Judasz, całując Chrystusa, wydał Go na śmierć i za to na wieki został potępiony. A czy nie powinniśmy być mu za to właśnie wdzięczni, gdyż dzięki śmierci Jezusa dostąpiliśmy łaski odpuszczenia grzechów? (To tylko tak "filozoficznie", gdyż jestem niewierząca, ale właśnie tak powinno być).


  • 0

"W iskier krzesaniu żywem ,   materiał to rzecz główna. 
Trudno najtęższym krzesiwem 
iskry wydobyć z... substancji miękkiej i podatnej" .


#16 Marcella13

Marcella13

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 270 postów

Napisano 27 maj 2014 - 14:48

 Liczebność wojska polskiego była wieksza , niż wojska radzieckiego stacjonującego w Polsce. ( wtedy)

Czy zwolniono Jaruzelskiego z łagru (wyrąb lasu w tajdze) po podpisaniu układu Sikorski-Majski  po to by mógł służyc rządowi sterowanemu z Moskwy?  By móc tropić tych,dzięki ktorym został uwolniony?

 

Zrujnowana gospodarkę...owszem, strajki zrobiły swoje a najdłuższa granica ze Związkiem Radzieckim swoje: dostawali za darmo,co chcieli, buty z Radomia ( Radomskór czy cos w tym stylu..) szły tam po 2 zl para


  • -1

#17 Gość_kuba_*

Gość_kuba_*
  • Gość

Napisano 27 maj 2014 - 15:34

Zrujnowana gospodarkę...owszem, strajki zrobiły swoje a najdłuższa granica ze Związkiem Radzieckim swoje: dostawali za darmo,co chcieli, buty z Radomia ( Radomskór czy coś w tym stylu..) szły tam po 2 zł para

 

Radomski Radoskór ;)

Umówmy się, że gospodarka sterowana zza biurka z ekonomią rynkową, nie miała nic wspólnego. I prędzej czy później, gospodarkę tamtego okresu czekałaby plajta... Co z tego, że prawie każdy pracował, miał kasę, która leciała na wartości i za którą oficjalnie mało co mógł kupić. I tak wiele rzeczy się zdobywało poprzez znajomości... Bywały sklepy dla wybranych - Pewexy, Baltony (dla marynarzy za tzw. bony marynarskie) czy sklepy dla górników...


  • 1

#18 Gość_michalina_*

Gość_michalina_*
  • Gość

Napisano 27 maj 2014 - 15:40

Ponoć Judasz, całując Chrystusa, wydał Go na śmierć i za to na wieki został potępiony. A czy nie powinniśmy być mu za to właśnie wdzięczni, gdyż dzięki śmierci Jezusa dostąpiliśmy łaski odpuszczenia grzechów? (To tylko tak "filozoficznie", gdyż jestem niewierząca, ale właśnie tak powinno być).

 

 Nie dawaj nam tu lekcji religii   :hehe:


Użytkownik michalina edytował ten post 27 maj 2014 - 15:42

  • 0

#19 misshihi

misshihi

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 716 postów
  • Skąd:Warszawa-Mokotów

Napisano 27 maj 2014 - 16:47

Nie dawaj nam tu lekcji religii

 

To nie lekcja religii, tylko lekcja spoglądania na różne sprawy z różnej perspektywy. :P :)


  • 0

"W iskier krzesaniu żywem ,   materiał to rzecz główna. 
Trudno najtęższym krzesiwem 
iskry wydobyć z... substancji miękkiej i podatnej" .


#20 Gloria

Gloria

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 446 postów

Napisano 27 maj 2014 - 16:49

 

Czy zwolniono Jaruzelskiego z łagru (wyrąb lasu w tajdze) po podpisaniu układu Sikorski-Majski  po to by mógł służyc rządowi sterowanemu z Moskwy?  By móc tropić tych,dzięki ktorym został uwolniony?

 

 

A skad wiesz jak naprawde sluzyl? W ten sposob mozna oskarzyc o zdrade prawie caly narod, ktory maszerowal w pochodach  pierwszomajowych. A dlaczego maszerowal? Bo zganiano ludzi na pochody pod grozba utraty pracy lub innych sankcji, podobnie jak zganiano ich w niedziele na czyn spoleczny. W tamtych czasach nic nie bylo czarne ani biale, lecz tylko odcienie szarosci. Krwawo stlumiony bunt na Wegrzech, strajk w Radomiu i inne proby narorodowyzwolencze zgniatane w zarodku. Ludzie musieli zyc i przetrwac . Polska tyko raz byla silna i bylo to w czasach Holdu Pruskiego i nie trwalo zbyt dlugo. Ze wzgledu na fatalne polozenie geopolityczne i dostep do Baltyku, Polske zawsze ktos chcial wchlonac lub rozebrac na czesci, co zreszta kilka razy udalo sie. Wojna w Afganistanie to zupelnie co innego niz zajecie Polski. Zwiazek Sowiecki moze i byl kolosem na glinianych nogach, ale nie dotyczylo to przemyslu zbrojeniowego. W krajach gdzie panuje dyktatura, ludzie gloduja ale armia i policja zawsze maja sie dobrze. Nie zapominajmy rowniez, ze gdyby nie Gorbaczev, to losy upadku komunizmu w Europie moglyby wygladac zupelnie inaczej. 


  • 2


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych