Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Sprzeczne grupy inwalidzkie w Zus i Pfron


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
25 odpowiedzi w tym temacie

#1 kamil0

kamil0

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 35 postów

Napisano 04 wrzesień 2013 - 08:02

Witam szukałem informacji na ten temat, ale nic nie znalazłem.Niestety moja znajomość przepisów prawa jest słaba, co jest źródłem moich problemów. Mam rentę socjalną z ZUS z orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy na czas określony, co jak się teraz dowiedziałem zgodnie z ustawą z 97 roku jest równoznaczne z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Niestety przez moją niewiedzę poszedłem do PZdSOoN i orzeczono mi stopień lekki. odwoływałem się, ale nie pomogło, a do sądu nie chciałem iść. Ostatnio się dowiedziałem o programie student z Pfron, ale tam jest wymagany umiarkowany st. i ostatnio mnie pogonili. Który stopień w tym przypadku jest właściwy i co mam zrobić?


Użytkownik kamil0 edytował ten post 04 wrzesień 2013 - 18:57

  • 0

#2 Tijaa

Tijaa

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 52 postów

Napisano 04 wrzesień 2013 - 18:51

PFRON jest instytucją powołaną do orzekania o stopniu niepełnosprawności ???? Pierwszy raz słyszę, ale może się nie orientuje.


  • 0

#3 kamil0

kamil0

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 35 postów

Napisano 04 wrzesień 2013 - 18:53

sory mój błąd bo u mnie w miescie jest w tym samym miejscu PZdSOoN


  • 0

#4 Piotreek

Piotreek

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 8 postów

Napisano 04 wrzesień 2013 - 20:43

Witam. Stopnie niepelnosprawnosci przyznaje Powiatowy Zespól do spraw orzekania o niepelnosprawnosci zazwyczaj przy PCPR. A ze stopniami to niby jest tak ze Zus nie akceptuje nawet sie nie sugeruje jaki mamy stopien niepelnosprawnosci lekki czy umiarkowany lub znaczny. Ale slyszalem ze dziala to w drugo strone. Ze np. calkowita niezdolnosc do pracy odpowiada stopniu umiarkowanemu i teoretycznie orzecznictwo powinno sie do tego przychylic ale to roznie bywa. W moim przypadku mam stopien umiarkowany a dla zus jestem czesciowo niezdolny do pracy czyli odpowiednik stopnia lekkiego.
  • 0

#5 Jankiel

Jankiel

    Podpowiadacz

  • Zbanowany
  • PipPipPipPipPip
  • 177 postów

Napisano 04 wrzesień 2013 - 21:20

A ja myślę że PFRON i tak by się domagał orzeczenia z Powiatowego Zespołu. Nie spotkałem się nigdy żeby mnie pytano o ZUS, zawsze jak mowa o stopniu to trzeba ten z Powiatowego. Więc to nie Twoja wina że masz lekki, bo wcześniej czy później byś i tak musiał iść na komisję, bo jakaś instytucja chciała by Twoje orzeczenie


  • 0

#6 kamil0

kamil0

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 35 postów

Napisano 04 wrzesień 2013 - 22:09

A ja myślę że PFRON i tak by się domagał orzeczenia z Powiatowego Zespołu. Nie spotkałem się nigdy żeby mnie pytano o ZUS, zawsze jak mowa o stopniu to trzeba ten z Powiatowego. Więc to nie Twoja wina że masz lekki, bo wcześniej czy później byś i tak musiał iść na komisję, bo jakaś instytucja chciała by Twoje orzeczenie

no tak ale mi chodzi bardziej o to co jest napisane w ustawie, a raczej o tego interpretacje http://www.przychodn...p3?s=3&d=31&t=6


  • 0

#7 Jankiel

Jankiel

    Podpowiadacz

  • Zbanowany
  • PipPipPipPipPip
  • 177 postów

Napisano 04 wrzesień 2013 - 22:28

Wiesz co, może zrób jeszcze jedno podejście do Powiatowego Zespołu. Zdziwiłeś mnie że będąc całkowicie niezdolnym do pracy masz lekki stopień niepełnosprawności. Tam w orzecznictwie wiedzą że umiarkowany jest potrzebny do szukania pracy i w ogóle pomaga w życiu, idź na komisję i pogadaj z nimi. Ich to nic nie kosztuje bo żadnej renty nie ma jak dadzą Ci umiarkowany, ale tłumacz po co Ci jest potrzebny ten stopień


  • 0

#8 Kaneta

Kaneta

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 261 postów
  • Skąd:Powiew Jodu... :)

Napisano 05 wrzesień 2013 - 07:46

Obie instytucje orzekają o stopniu, według swoich zasad. Oba orzeczenia są niezależne. Jeśli potrzebujesz dać to zaświadczenie do programu STUDENT ( czy do jakiegokolwiek innego) zawsze się daje orzeczenie, które jest korzystniejsze, więc w Twoim przypadku orzeczenie z ZUS.

Sam piszesz, że do programu STUDENT musi być co najmniej UMIARKOWANY, więc masz je z ZUS - całkowicie niezdolny do pracy.


  • 1
Najpiękniejszych chwil nie zaplanujesz, one przyjdą same...

#9 kamil0

kamil0

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 35 postów

Napisano 05 wrzesień 2013 - 08:31

Obie instytucje orzekają o stopniu, według swoich zasad. Oba orzeczenia są niezależne. Jeśli potrzebujesz dać to zaświadczenie do programu STUDENT ( czy do jakiegokolwiek innego) zawsze się daje orzeczenie, które jest korzystniejsze, więc w Twoim przypadku orzeczenie z ZUS.
Sam piszesz, że do programu STUDENT musi być co najmniej UMIARKOWANY, więc masz je z ZUS - całkowicie niezdolny do pracy.

Właśnie o to mi chodziło dzięki za odpowiedź. Moje rozterki wynikały z faktu, że gdy ostatnio chciałem złożyć podanie zostałem odesłany z kwitkiem, bo pani w Pfronie sprawdziła w papierach, że mam stopień lekki. Teraz nie dam się tak łatwo zbyć :D

Wiesz co, może zrób jeszcze jedno podejście do Powiatowego Zespołu. Zdziwiłeś mnie że będąc całkowicie niezdolnym do pracy masz lekki stopień niepełnosprawności. Tam w orzecznictwie wiedzą że umiarkowany jest potrzebny do szukania pracy i w ogóle pomaga w życiu, idź na komisję i pogadaj z nimi. Ich to nic nie kosztuje bo żadnej renty nie ma jak dadzą Ci umiarkowany, ale tłumacz po co Ci jest potrzebny ten stopień

Składając podanie o przyznanie stopnia niepełnosprawności ze swojej niewiedzy złożyłem w złym trybie bo powinienem złożyć o przyznanie na podstawie orzeczenia ZUS, ale o tym nie wiedziałem i złożyłem zwykłe podanie. Na samej komisji dałem paniom orzekającym zaświadczenie z ZUS, ale powiedziały, że ich to nie interesuje, ale tak jak powiedziała fajnaania skoro mam z ZUS st. umiarkowany to wystarczy, ale chyba jeszcze złożę podanie do PZdSoON

Użytkownik kamil0 edytował ten post 05 wrzesień 2013 - 08:38

  • 0

#10 Jankiel

Jankiel

    Podpowiadacz

  • Zbanowany
  • PipPipPipPipPip
  • 177 postów

Napisano 08 wrzesień 2013 - 14:30

ale tak jak powiedziała fajnaania skoro mam z ZUS st. umiarkowany to wystarczy, ale chyba jeszcze złożę podanie do PZdSoON

 No pewnie że złóż, a na komisji mów że potrzebny Ci umiarkowany do szukania pracy, bo z lekkim nie chcą zatrudniać. Do dokumentów dorzuć decyzję o przyznaniu renty, to im pokażesz że skoro masz rentę, to faktycznie jesteś chory.

 Stawałem parę razy na komisje, z mojego doświadczenia wynika, że najlepszy jest orzecznik który ma specjalizację w mojej chorobie. Ja na wzrok i najlepiej byłem obsłużony gdy orzekała okulistka, trochę pogadaliśmy i ona sama zaczęła a nie ja i dała mi umiarkowany na stałe, a inni wcześniej dawali na 2 lata. Ale też mówiłem że potrzebuję stopnia do pracy, do starania się o coś z PFRON.

 Więc życzę orzecznika z Twojej choroby, a najlepiej lekarza prowadzącego. I mów o pracy itd

 I jeszcze jedno. Pewna osoba mi mówiła że im więcej kwitów to lepiej to wygląda na komisji. Nie wiem ile w tym prawdy, ale pozabieraj ze sobą różne wyniki badań i z pobytu w szpitalu , jeśli masz takie. Ja dałem nawet kwit z pobytu na oddziale ratunkowym


Użytkownik Jankiel edytował ten post 08 wrzesień 2013 - 16:17

  • 0

#11 keler

keler

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano 09 wrzesień 2013 - 19:57

Trochę dziwi mnie ta sytuacja ponieważ powiatowe zespoły rozdwajają stopnie niepełnosprawności jak cukierki. Spotkałem się że ZUS orzekał częściowo niezdolność do pracy (lekki stopień) a powiatowy zespól znaczny :) Znam kilka takich przypadków. Jak się dobrze pogada to nie ma żadnego problemu mieć umiarkowany stopień. Jak się ma dokumentacje że  ostatnio  często chodzi się do lekarza to na stopień znaczy jest duża szansa, a to daje sporo przywilejów. W ZUS nie ma już tak różowo. Reasumując jeśli przedmówca ma w ZUS całkowitą niezdolność do pracy to powiatowym zespole znając życie spokojnie mógł starać się o znaczny stopień, chyba, że cwaniacko podszedł do sprawy.


Użytkownik keler edytował ten post 10 wrzesień 2013 - 23:06

  • 0

#12 Jankiel

Jankiel

    Podpowiadacz

  • Zbanowany
  • PipPipPipPipPip
  • 177 postów

Napisano 10 wrzesień 2013 - 17:53

Trochę dziwi mnie ta sytuacja ponieważ powiatowe zespoły rozdwajają stopnie niepełnosprawności jak cukierki. Spotkałem się że ZUS orzekał częściowo niezdolność do pracy (lekki stopień) a powiatowy zespól znaczny :) Znam kilka takich przypadków. Jak się dobrze pogada to nie ma żadnego problemu mieć umiarkowany stopień. Jak się ma dokumentacje że w ostatnio  często chodzi się do lekarza to na stopień znaczy jest duża szansa, a to daje sporo przywilejów. W ZUS nie ma już tak różowo. Reasumując jeśli przedmówca ma w ZUS całkowitą niezdolność do pracy to powiatowym zespole znając życie spokojnie mógł starać się o znaczny stopień, chyba, że cwaniacko podszedł do sprawy.

I dobrze że rozdają, przyczyniają się do likwidacji bezrobocia, bo czasem bez umiarkowanego stopnia ktoś ma problemy z zatrudnieniem.

 Ja wypełniając u lekarza wniosek o rentę socjalną jednocześnie wypełniałem wniosek o przyznanie stopnia w PZDSOoN, ZUS uznał mnie niezdolnym do pracy na 3 lata, a PZDSOON dał mi umiarkowany na stałe, więc macie przykład różnic w orzekaniu


Użytkownik Jankiel edytował ten post 10 wrzesień 2013 - 17:53

  • 0

#13 RudaMisia

RudaMisia

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 216 postów

Napisano 10 wrzesień 2013 - 20:10

Nie wiem,gdzie mieszkasz keler,bo u mnie w powiatowym zespole nie rozdają stopni jak cukierków,wręcz przeciwnie obniżają stopnie jak tylko mogą.
Moja koleżanka z podkarpackiego miała z ZUS całkowitą niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji(znaczny) na 3 lata,złożyła wniosek o ustalenie stopnia niepełnosprawności do powiatowego zespołu ,dała orzeczenie z ZUS i dostała umiarkowany na 2 lata w powiatowym,nie pomogło odwołanie do drugiej instancji-wojewódzkiego zespołu ds.orzekania o niepełnosprawności i do sądu.

Użytkownik RudaMisia edytował ten post 11 wrzesień 2013 - 02:34

  • 0

#14 keler

keler

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano 10 wrzesień 2013 - 22:50

Nie wiem,gdzie mieszkasz keler,bo u mnie nie rozdają stopni jak cukierków,wręcz przeciwnie obniżają stopnie jak tylko mogą.

Moja koleżanka z podkarpackiego miała z ZUS całkowitą niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji na 3 lata,złożyła wniosek o stopień ,dała dokumenty z ZUS i dostała umiarkowany na 2 lata,nie pomogło odwołanie do drugiej instancji i do sądu.

Proszę czytaj ze zrozumieniem. Pisałem o PZDSOoN, że tak to działa. ZUS to już inna bajka i nie jest tak łatwo, co napisałem w poście. Mogę przytoczyć przykład koleżanki z mało widoczną niepełnosprawnością ruchową w ZUS dostała częściowa  niezdolność do pracy (lekki stopień) czasową a PZDSOoN, znaczny na stałe. Sam nie wiem jak to możliwe, ale znam też inne takie przykłady. 

I dobrze że rozdają, przyczyniają się do likwidacji bezrobocia,

 Masz racje ale problem zaczyna się w tym, że pracodawcy chcę zatrudniać zdrowe osoby które mają grupę niepełnosprawności. Jeśli do biura to z 1 grupą i najlepiej z niewidoczną niepełnosprawnością. 

 PZDSOoN sprawił, że grupa niepełnosprawności się zdewaluowała. Teraz z lekkim już nie chcą zatrudniać, a za jakiś czas będzie podobnie z stopniem umiarkowanym.

 PZDSOoN produkuje teraz stopień niepełnosprawności umiarkowany. Pracowników z tym stopniem trafi na rynek pracy tyle, że PFRON będzie obniżał dofinansowanie do zatrudnienia. Pracodawcy coraz mniej chętniej będą takie osoby zatrudniać i wybierać tych "bardziej sprawnych". 


  • 0

#15 Jankiel

Jankiel

    Podpowiadacz

  • Zbanowany
  • PipPipPipPipPip
  • 177 postów

Napisano 11 wrzesień 2013 - 01:48

 Masz racje ale problem zaczyna się w tym, że pracodawcy chcę zatrudniać zdrowe osoby które mają grupę niepełnosprawności. Jeśli do biura to z 1 grupą i najlepiej z niewidoczną niepełnosprawnością. 

 

 Tak, zwiedziłem różne urzędy, od gminy po sąd i inne, nie pamiętam żebym spotkał urzędnika z widoczną niepełnosprawnością. A tym bardziej nie wierzę że spotkam w prywatnej firmie, bo tam najlepiej ma być jakaś młoda i piękna cycata laska co mnie zbajeruje i ja kupię ich produkt/usługę.

 Z orzeczeniami to dobrze że dają lekką ręką umiarkowany, ale z drugiej strony mnożą się niepełnosprawni bo może ktoś nie zasługuje na umiarkowany. Gdyby uszczelnić orzekanie to znów pojawią się pokrzywdzeni, bo zasługują na umiarkowany, ale w wyniku biurokracji i przepisów dostaną lekki. Nie wiadomo gdzie szukać sprawiedliwego wyjścia z tej sytuacji


  • 0

#16 izabelachomicz

izabelachomicz

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 39 postów

Napisano 30 październik 2013 - 11:07

Witam. Mam  mały problem od ponad 20 lat jestem na rencie i pracuję na stanowisku utworzonym ze środków PFRON  u prywatnego pracodawcy . Stawałam niedawno na komisji PZDSON i zmienieno mi niepełnosprawność na umiarkowaną . Nie wiem czy pokazywać orzeczenie swemu szefowi. Mam obawy, że mogę stracić pracę . Mam napisane w orzeczeniu , że mogę pracować tylko w warunkach chronionych. Zachciało mi się mieć kartę parkingową i zamiast ułatwienia życia powstał problem. Myślę, że chyba nic się nie stanie jeśli będą nadal przedstawiać u pracodawcy orzeczenie ZUS. Może ktoś mi doradzi jakieś dobre wyjście z tej sytuacji


  • 0

#17 kamil0

kamil0

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 35 postów

Napisano 01 listopad 2013 - 16:57

Myślę, że chyba nic się nie stanie jeśli będą nadal przedstawiać u pracodawcy orzeczenie ZUS. Może ktoś mi doradzi jakieś dobre wyjście z tej sytuacji

rozumiem, że w ZUS masz stopień znaczny? Nie jestem znawcą prawa, ale myślę, że możesz wyjść z tej sytuacji jak ja czyli pokazać korzystniejsze orzeczenie. Jeśli chodzi o PZdSOoN masz chyba 2 tyg na odwołanie od decyzji, ale prawdopodobnie nic to nie da i wtedy możesz iść do sądu.
  • 0

#18 izabelachomicz

izabelachomicz

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 39 postów

Napisano 10 listopad 2013 - 18:24

Najświeższe informacje dla wszystkich pracujących z Państwowej Inspekcji Pracy jeśli posiadacie dwa orzeczenia z ZUS i PZ d/s ON pracodawca musi otrzymać obydwa. Niestety Ci z nas, którzy są w takiej sytuacji muszą zastosować się do przepisów.


  • 1

#19 ula820

ula820

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 321 postów

Napisano 11 listopad 2013 - 21:29

Dziennik Ustaw nr 123 poz 775 dokładnie reguluje te przepisy. Jest tam napisane, że ieżeli osoba całkowicie niezdolna do pracy i samodzielnej egzystencji uzyskała na komisji ZUS dawną grupę I - jest to równoważne  ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

 Osoba , która jest całkowicie niezdolna do pracy dawna II grupa- stopień umiarkowany. I ktoś kto jest częściowo niezdolny do pracy - stopień lekki.

 Uwaga nie działa to w drugą stronę, czyli z orzecznictwa do ZUSU. Jednak jeśli chodzi o Komisję do spraw orzekania o niepełnosprawności należy się odwołać wlaśnie powołując się na ten dziennik ustaw.Ktoś kto ma w ZUSie grupę II, nie może mieć lekkiego stopnia niepełnosprawności.


  • 0

#20 ula820

ula820

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 321 postów

Napisano 11 listopad 2013 - 21:31

Pomyliłam pozycję w ustawie. Powinno być Dziennik Ustaw nr 123 pozy 776. Sorry.


  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych