Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Internetowa szkoła programowania dla osób niepełnosprawnych.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

#1 alpha

alpha

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 29 czerwiec 2013 - 10:24

Witajcie.

Jakiś czas temu wszedłem na rynek ze szkoleniami programistycznymi prowadzonymi w trybie online.

Ideą tego było wprowadzenie możliwości edukacji z różnych dziedzin programistycznych po bardzo niskiej cenie (np. 12 godzin programowania w Rails ze specjalistą posiadającym 8 letnie doświadczenie za symboliczną kwotę 200 zł na pokrycie kosztów).

 

Kilka dni temu wpadłem na pomysł, aby to samo zrobić dla osób niepełnosprawnych, ale całkowicie za darmo. Ogólnie rynek programistów na dzień dzisiejszy ma duży niedobór fachowców, a zarobki programistów odbiegają znacząco od przeciętnych. Jest też wyjątkowo wiele możliwości pracy zdalnej, ale przede wszystkim realizacji samego siebie idąc tą drogą i przy tym dobrego zarobkowania.

 

Zasadniczo chciałbym, aby była to taka internetowa szkoła zawodowa, gdzie raz w miesiącu jedno specjalistyczne szkolenie prowadziłby jakiś fachowiec z danej dziedziny + dodatkowo od poniedziałku do czwartku ja bym prowadził zajęcia pomagając zainteresowanym poszerzać swoją wiedzę programistyczną o takie języki jak C++, PHP, Java, Python.

 

Przeliczając koszta takiego przedsięwzięcia wynoszą one min. 6 000 zł miesięcznie i tutaj mam pytania.

 

1) Co myślicie o takim pomyśle, czy jest sens realizacji powyższego, jak wielu osobom mogłoby to pomóc?

2) Poza Unią, w jaki sposób można pozyskiwać środki, darowizny na ten cel. Z jednej strony to nie jest to dużo, ale poza stania z puszką i zbierania pieniędzy na jakieś dobroczynne cele, nie miałem doświadczenia przy szukaniu dobroczyńców.

 

Będę bardzo wdzięczny za szczere odpowiedzi.

 

 


  • 0

#2 Student90

Student90

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 109 postów

Napisano 29 czerwiec 2013 - 11:33

Zdecydowanie za!

 

1) Sam z chęcią partycypowałbym w tego typu szkoleniach, nawet jeśli byłaby naliczona niewielka opłata

 

2) Nie mam pojęcia, być może jakieś środki z PFRON-u na aktywizację zawodową?


  • 0

#3 Gość_edyta-1987_*

Gość_edyta-1987_*
  • Gość

Napisano 29 czerwiec 2013 - 15:58

Pomysł jest świetny, tylko teraz, skąd wziąć kasę na jego realizacje... ?


  • 0

#4 ula820

ula820

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 321 postów

Napisano 29 czerwiec 2013 - 17:15

Najpewniej z Pfronu. Zwróc się z pismem lub zasięgnij informacji w PUP. Pomysł jest świetny, sama byłabym chętna, gdyby koszta nie były zbyt wysokie.Ze znalezieniem chętnych napewno nie miałbyś problemu. Popytaj również na innich portalach dla ON.
  • 0

#5 Gość_kuba_*

Gość_kuba_*
  • Gość

Napisano 29 czerwiec 2013 - 18:23

ad. 1. Przy odpowiednim poziomie szkoleń (czytaj: stosunkowo skondensowana wiedza przekazana w jasny i przystępny sposób jak i stosunkowo szeroka) może być atrakcyjne. Pytanie: czy potencjalni kursanci mają mieć już jakiś poziom wiedzy w programowaniu czy to ma być dla osoby kompletnie nieznającej się na komputerach i programowaniu a chcącego czegoś się nauczyć... Tylko problem polega na tym, że już takich firm szkoleniowych, trochę jest...

ad 2. Wszystko zależy od przyjętego pomysłu i biznesplanu... Może być trudno pozyskać fundusze jako tzw. wolny strzelec, organizujący coś za free - chyba, że trafisz na b. bogatego sponsora jak i osoby prowadzące kursy też się zgodzą to zrobić za 0 zł. Raczej mało realne...

Tak czy inaczej, musisz liczyć się, że do tego konieczne będzie założenie własnej działalności gospodarczej. Jakąś kasę wyrwiesz z Urzędu Pracy, Inkubatorów Przedsiębiorczości czy Fundacji operującymi środkami unijnymi. Tylko tu są haczyki i obostrzenia - raz, że sam wniosku nie napiszesz, a jeśli już, to ktoś musi Ci to zweryfikować, firma ubiegająca się o kasę, raz, że powinna mieć już jakiś staż na rynku, też trzeba mieć swój wkład finansowy też nie mały, a planując zatrudnienie masz obowiązek nie zwalniania pracowników przez ściśle określony czas np. rok lub dwa. A po zakończeniu "tzw, projektu" i kasy, o które aplikowałeś - rozliczasz się co do grosza... I czasem skórka nie warta jest wyprawki...

Nie piszę tego, by Cię zniechęcić, ale żebyś wiedział na co się porywasz...


Użytkownik kuba edytował ten post 29 czerwiec 2013 - 18:26

  • 0

#6 alpha

alpha

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 29 czerwiec 2013 - 21:21

ad. 1. Przy odpowiednim poziomie szkoleń (czytaj: stosunkowo skondensowana wiedza przekazana w jasny i przystępny sposób jak i stosunkowo szeroka) może być atrakcyjne. Pytanie: czy potencjalni kursanci mają mieć już jakiś poziom wiedzy w programowaniu czy to ma być dla osoby kompletnie nieznającej się na komputerach i programowaniu a chcącego czegoś się nauczyć... Tylko problem polega na tym, że już takich firm szkoleniowych, trochę jest...

ad 2. Wszystko zależy od przyjętego pomysłu i biznesplanu... Może być trudno pozyskać fundusze jako tzw. wolny strzelec, organizujący coś za free - chyba, że trafisz na b. bogatego sponsora jak i osoby prowadzące kursy też się zgodzą to zrobić za 0 zł. Raczej mało realne...

Tak czy inaczej, musisz liczyć się, że do tego konieczne będzie założenie własnej działalności gospodarczej. Jakąś kasę wyrwiesz z Urzędu Pracy, Inkubatorów Przedsiębiorczości czy Fundacji operującymi środkami unijnymi. Tylko tu są haczyki i obostrzenia - raz, że sam wniosku nie napiszesz, a jeśli już, to ktoś musi Ci to zweryfikować, firma ubiegająca się o kasę, raz, że powinna mieć już jakiś staż na rynku, też trzeba mieć swój wkład finansowy też nie mały, a planując zatrudnienie masz obowiązek nie zwalniania pracowników przez ściśle określony czas np. rok lub dwa. A po zakończeniu "tzw, projektu" i kasy, o które aplikowałeś - rozliczasz się co do grosza... I czasem skórka nie warta jest wyprawki...

Nie piszę tego, by Cię zniechęcić, ale żebyś wiedział na co się porywasz...

 

Hej, dzięki za rady. Działalność mam i już szkolenia organizuję. Na pewno podstawą uczestnictwa w takich szkoleniach jest umiejętność obsługi klawiatury i komputera :-)

Inne firmy szkoleniowe nie bardzo mnie interesują, często biorą ludzi z ulicy do prowadzenia szkolenia za grosze, sami zbierają kokosy. Kursanci za uczestnictwo w takich szkoleniach płacą około 2500 zł netto i wynoszą bardzo mało.

Ja działam w zupełnie inny sposób, z którym chcę czuć się uczciwie względem siebie i innych. Prowadzący, których wynajmuję zarabiają od 190zł do 350zł netto za godzinę zajęć i posiadają sporo powyżej 5  lat doświadczenia w konkretnej specjalizacji.

 

Na mojej stronie możesz zobaczyć, jak wyglądają organizowane szkolenia www.alpha-solutions.pl i w jaki sposób są prowadzone.

Tą inicjatywę, chcę przenieść na wcześniej wspomniany plan. Myślę nad start up'ami typu http://polakpotrafi.pl/.

 

Nie znam się na dotacjach, jednak chciałbym, aby była to inicjatywa społeczna, wszystko będę musiał robić krok po kroku.

Więc ogólnym problemem pozostaje tylko zdobycie dotacji, jeśli to się uda, to będzie wszystko ok.

Ważnym aspektem jest też to, żebym wiedział jakie wśród Was będzie zainteresowanie taką edukacją, bo jednak jeśli byłoby to prowadzone za darmo i na wysokim poziomie ucząc konkretnych zawodów, to nie znaczy że uzbieram np. 50 uczestników.


  • 0

#7 Gość_kuba_*

Gość_kuba_*
  • Gość

Napisano 30 czerwiec 2013 - 10:00

Ważnym aspektem jest też to, żebym wiedział jakie wśród Was będzie zainteresowanie taką edukacją, bo jednak jeśli byłoby to prowadzone za darmo i na wysokim poziomie ucząc konkretnych zawodów, to nie znaczy że uzbieram np. 50 uczestników.

 
Ludzie podchodzą do tego co jest za darmo z dużą rezerwą, powątpiewaniem czy aby to jest na pewno dobre a na pewno kompletnym brakiem szacunku do takiego szkolenia... Dlatego też, coś takiego powinno kosztować chociaż symboliczną złotówkę.
Na pewno musisz przeprowadzić badania na jakie szkolenia byłoby największe zainteresowanie...
Jednym ze sposobów na kasę, jest wystąpienie z ofertą do Urzędu Pracy na konkretne szkolenia, bądź też branie udziału w przetargach pod określone szkolenia. Do PFRON-u też nie zaszkodzi wystąpić z ofertą. Pytanie, czy się przebijesz...
Jeśli chodzi o dotacje unijne, warto poszukać dotacji typowej pod szkolenia. Nie mniej jak napisałem Ci wyżej, to nie są łatwe pieniądze w załatwianiu a i te formalności trwają :/ Tak na dobrą sprawę, już od dziś powinieneś zacząć się oglądać za funduszami i powoli przygotowywać wniosek na przyszły rok.
  • 0

#8 marysiak47

marysiak47

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 43 postów

Napisano 30 czerwiec 2013 - 14:59

50 osób na pewno znajdziesz. I racja z ta odpłatnością, tego, co darmowe, ludzie nie cenią. Jakas musi byc, i niekoniecznie złotówka, bez przesady :)


  • 0

#9 alpha

alpha

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 01 lipiec 2013 - 20:13

50 osób na pewno znajdziesz. I racja z ta odpłatnością, tego, co darmowe, ludzie nie cenią. Jakas musi byc, i niekoniecznie złotówka, bez przesady :)

Dziękuję za odpowiedzi, myślę że tutaj będzie trzeba zacząć od małych kroczków, czyli organizowania podstawowych szkoleń i będę się cieszył jeśli będzie zainteresowanych chociaż 15 osób, zanim zacznie szukać się sponsorów. Na początek mogę zaproponować oop php5(tworzenie aplikacji webowych) i za kilka dni przedstawię projekt szkolenia, ponieważ tutaj mam bardzo dobre doświadczenie(4 lata uczyłem prywatnie, a 2 lata sporadycznie też prowadzę szkolenia grupowe). Będę miał też pytanie odnośnie stawki (można tu puścić sondę?), gdzie każdy określi jaką realną kwotę może zapłacić za szkolenie i będzie też wiadomo ile osób jest zainteresowanych.


  • 0

#10 Gość_kuba_*

Gość_kuba_*
  • Gość

Napisano 01 lipiec 2013 - 22:31

Proponowałbym zrobić dwie mniejsze. Pierwsza z propozycjami kursów - nie tylko dla tych co tworzą na potrzeby webu, ale też dla tych co posługiwanie się pakietami biurowymi czy innymi programami sprawia kłopot, i drugą - finansową... Wtedy będziesz wiedział od czego zaczynać.


  • 0

#11 alpha

alpha

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 03 lipiec 2013 - 19:50

Proponowałbym zrobić dwie mniejsze. Pierwsza z propozycjami kursów - nie tylko dla tych co tworzą na potrzeby webu, ale też dla tych co posługiwanie się pakietami biurowymi czy innymi programami sprawia kłopot, i drugą - finansową... Wtedy będziesz wiedział od czego zaczynać.

Prawdopodobnie będę robił tygodniowe szkolenie z programowania obiektowego aplikacji internetowych w języku PHP5(+HTML5, CSS3) w cenie 70 zł (ogólnie takie szkolenie by kosztowało minimalnie 1 700 zł). Do tego celu będę musiał wykupić webinar, więc pakiet office poprowadzę bez opłat dla wszystkich chętnych, lub "co łaska". W PHP programuję ponad 5 lat, natomiast jako programista używam office'a sporadycznie i nie będę pobierał opłat, za nauczenie kogoś podstawowych rzeczy ;-) Szkolenie planuję na 15 sierpnia, ale jeszcze wszystko jeśli będziecie zainteresowani, to odpowiednio ustawimy.

Wszystkich wstępnie zainteresowanych szkoleniem, bardzo poproszę o info na maila kontakt@alpha-solutions.pl

Oczywiście powyższa cena szkolenia jest wyznaczona dla osób niepełnosprawnych, inne osoby będą płacić 500 zł. 


Użytkownik alpha edytował ten post 03 lipiec 2013 - 19:53

  • 0

#12 Paulla

Paulla

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 897 postów
  • Skąd:Gniezno

Napisano 04 lipiec 2013 - 11:13

Pomysł dobry o ile będziesz naprawdę fachowcem i masz talent dydaktyczny. No i trzeba jasno napisać, że nauka programowania to długotrwały proces, także super - programista w 7 dni odpada. Kolejna sprawa to odpowiedni dobór grupy, jeśli przebrniesz przez te rzeczy, o których wspomniałam masz szansę powodzenia.


  • 0
"Wszystkie niejasne pojęcia muszą upaść nim uczeń może nazwać siebie mistrzem..." Bruce Lee
"Trzeba mieć niemało odwagi, aby się ukazać takim jakim się jest naprawdę." Søren Aabye Kierkegaard

#13 Student90

Student90

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 109 postów

Napisano 07 lipiec 2013 - 13:03

Super!

Oczywiście jestem bardzo chętny.

Jednak z racji wykształcenia(finanse) jak i wyznaczonej sobie ścieżce kariery zależałoby na językach programowania w oprogramowaniach MS Office używanych przeze mnie na co dzień  (czyli VBA i SQL), a także na językach programistycznych najbardziej "pożądanych" w finansach czyli Java i Python

 

No i podstawowe pytanie: czy trzeba być bezrobotnym by mieć możliwość wzięcia udziału w tego typu kursach? bo jeśli tak to niestety odpadam :/


Użytkownik Student90 edytował ten post 07 lipiec 2013 - 13:43

  • 0

#14 Marta S

Marta S

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 786 postów
  • Skąd:szkoda że nie Lublin

Napisano 11 lipiec 2013 - 07:14

Pomysł fajny. Interesuje mnie tylko jeszcze jedna kwestia. Jakie mamy potwierdzenie na ukończenie tego kursu, egzamin, dyplom itp. ?Wydaje mi się że trzeba mieć na taką działalność pozwolenie od Ministerstwa Edukacji, żeby ew. dyplom był honorowany


  • 0

www.facebook.com/niemotylica zapraszam na moją autorską stronę z wierszami . 


#15 iwa372

iwa372

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 157 postów
  • Skąd:Środek Polski

Napisano 19 lipiec 2013 - 11:06

Fantastyczny pomysł!!Myślę że zainteresowanych  poszerzaniem tej  gałęzi wiedzy znajdzie się dużo.

Zgłaszam swój akces i liczę na dobrego fachowca bo ja pomimo ukończonego kursu podstawowego

czuję się niedouczona :)


  • 0
Iwa 372
Tylko dla miłości nie ma przeszkód.(M.Gogol)

#16 mensajero

mensajero

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 5 postów

Napisano 23 lipiec 2013 - 08:25

To genialny pomysl! Dla programistow PHP naprawde pracy nie brakuje, a najlepsze jest to, ze mozna pracowac z kazdego miejsca na swiecie lub z domu.


  • 0

#17 dargrzyb

dargrzyb

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 5 postów

Napisano 16 sierpień 2013 - 13:22

Jak uruchomisz takie kursy to daj znać.

Pozdrawiam


  • 0

#18 shy_89

shy_89

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 13 postów

Napisano 04 październik 2013 - 21:16

Pomysł świetny! Ja jestem zainteresowana jak najbardziej! :)) Coś już wiadomo o szkoleniach?


  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych