Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

IRek - uniwersalny pilot do sterowania z komputera


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1 tkaras

tkaras

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 04 czerwiec 2013 - 18:04

Witam serdecznie,

 

chcę przedstawić urządzenie umożliwiające z komputera sterowanie wszystkimi urządzeniami domowymi na podczerwień, czyli telewizorem, dekoderem, radiem, itp. Pomysł na nadajnik IRek, bo o nim mowa, wziął się z pracy magisterskiej, którą wykonałem dwa lata temu. Później na prośbę promotora wykonałem kilka sztuk z przeznaczeniem dla osób niepełnosprawnych. I tak się zaczęło...
Działanie: dzięki nadajnikowi i interfejsowi na komputer można skopiować sygnały z każdego pilota nadającego w podczerwieni. Interfejs starałem się tak wykonać, aby był intuicyjny i jak najbardziej prosty w obsłudze. Dodatkowo wprowadziłem szereg opcji ułatwiających już samo sterowanie urządzeniami domowymi.
Oprócz nadajnika jest również bezprzewodowy odbiornik dzięki któremu można np, włączać i wyłączać oświetlenie, ale to taki dodatek.
Konstruując urządzenie starałem się by było zarówno tanie jak i niezawodne. Chyba mi się to udało, bo do tej pory żaden z Użytkowników nie zgłosił problemów :) A cena - ponad 25 razy mniejsza niż urządzeń tego typu w sklepach ze sprzętem dla niepełnosprawnych. Liczy się w końcu satysfakcja z pomagania :-D
Więcej informacji dla zainteresowanych na stronie projektu: irek.info.pl

pozdrawiam
Tomek

 


  • 0

#2 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3593 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 04 czerwiec 2013 - 18:32

Jak rozumiem interfejs hula tylko pod WinszajsTM? Czy przewidziana jest też wersja pod pingwina, ewentualnie czy można go odpalić pod Wine?


  • 0

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#3 tkaras

tkaras

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 04 czerwiec 2013 - 20:14

Tak, interfejs jest pisany pod Windowsa i oparty na .Net Framework 3.5. Nie ma wersji pod linuxa i nie próbowałem też odpalić pod Winem. Jeśli ktoś ma taką możliwość, to mógłby sprawdzić. Z instalacją nadajnika pod pingwinem nie ma problemu, bo działa na HIDzie. Udostępniłem raz jednemu zainteresowanemu użytkownikowi format danych do komunikacji z nadajnikiem i skomunikował się z nim pod linuxem z pomocą biblioteki "libusb1-0". Nie mam jednak w tej chwili czasu by pisać aplikację pod linuxa, ale jak tylko znajdę więcej czasu...

 


  • 0

#4 Gość_kuba_*

Gość_kuba_*
  • Gość

Napisano 04 czerwiec 2013 - 23:20

Tomku, mam taką jedną wątpliwość dot. odbiornika, czy nie zastanawiałeś się nad możliwością zastąpienia dławika na przewody gniazdami lutowanymi bezpośrednio do płytki drukowanej ew. miniaturowymi odbiornikami montowanymi w puszkach?


  • 0

#5 tkaras

tkaras

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 05 czerwiec 2013 - 10:44

gniazdami lutowanymi bezpośrednio do płytki drukowanej

nie wiem co masz na myśli

 

Jeśli chodzi o miniaturyzację, to takie rzeczy można robić przy produkcji masowej. A zmieszczenie transformatora z pozostałymi elementami w puszcze nie będzie proste.


  • 0

#6 Gość_kuba_*

Gość_kuba_*
  • Gość

Napisano 05 czerwiec 2013 - 12:33

Normalne gniazdo 230 V takie jak masz w zasilaczu komputerowym http://sklep.avt.pl/...80dbb4c637.jpg, lub mniejsze gniazda zasilające stosowane przy przenośnym sprzęcie rtv. http://obrazki.elekt..._1360011931.jpg

Żeby zmniejszyć nieco wymiary, możesz zastosować odpowiedni układ przetwornicy zamiast trafo.

Ponadto, masz puszki podtynkowe o podwójnej głębokości...

I już na zakończenie, czy nadajnik też będzie współpracował z automatyką inteligentnego domu?


Użytkownik kuba edytował ten post 05 czerwiec 2013 - 12:51

  • 0

#7 tkaras

tkaras

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 05 czerwiec 2013 - 16:05

Ciekawy pomysł z tym gniazdem :)

 

czy nadajnik też będzie współpracował z automatyką inteligentnego domu

w zależności od producenta automatyki budynkowej, są inne rozwiązania. Jeśli jest tam sterowanie podczerwienią, to jak najbardziej. 


  • 0

#8 Gość_kuba_*

Gość_kuba_*
  • Gość

Napisano 05 czerwiec 2013 - 16:31

Ciekawy pomysł z tym gniazdem :)

Raz, że to właśnie wygląda estetyczniej, dwa, nikt nie będzie zmuszony otwierać pudełka i grzebać w środku. A ciekawość nie zna granic ;) Pewnym rozwiązaniem jest też wyprowadzenie gniazd połączeniowych 230 V na kawałku przewodu zasilającego (na otwór w obudowie dajesz małą gumową przelotkę). Możesz też rozwinąć pomysł i zastosować parę sterowanych kanałów; konsekwentnie wtedy też, będziesz musiał pokombinować z obudową.


Użytkownik kuba edytował ten post 05 czerwiec 2013 - 16:31

  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych