Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Standardy, dostępność, WAI (WCAG 2.0), W3C itp. Czyli "ładny wygląd" czy funkconalność i efektywność?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 marcin_torowski

marcin_torowski

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 65 postów

Napisano 23 maj 2013 - 20:21

Jestem zarejestrowany tu od niedawna, a już trzeci raz zmienia się wygląd forum. I zastanawiam się po co? Dla wyglądu? Rzecz gustu i subiektywnych upodobań. A może, żeby ułatwić obsługę niepełnosprawnym? I tu zauważyłem zgrzyt, bo po przepuszczeniu przez walidator ( 

http://validator.utilitia.pl/ ) wynik okazał się słaby. A moim zdaniem strona skierowana dla niepełnosprawnych powinna w jak największym stopniu spełniać standardy dostępności.


  • 0

#2 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3587 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 23 maj 2013 - 21:12

Nie ma to jak odrobina demagogii... Pozwolę sobie tylko zauważyć że czyste, nie modyfikowane forum IPB (czyli to co było zanim zmieniliśmy skórkę) również wykazuje mnóstwo błędów. Nie zauważyłem jednak żebyś wcześniej się tym przejmował.

Dlatego sugeruję, abyś zamiast wylewać krokodyle łzy z powodu np. wartości quickNavigation, lub atrybutu alt, napisał po prostu że nie podoba Ci się obecny wygląd i że nie chcesz z niego korzystać. Następnie możesz sobie kliknąć w odnośnik "zmień styl" w lewym dolnym rogu i przełączyć się na stary wygląd (który nie zostanie usunięty).

 

Dziękuję za uwagę, pozdrawiam i życzę miłego wieczoru.


  • 3

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#3 marcin_torowski

marcin_torowski

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 65 postów

Napisano 24 maj 2013 - 15:10

Jeżeli to demagogia, to Twoja odpowiedź jest odwracaniem kota ogonem. Nie twierdzę, że poprzednie wersje na tyle lepsze, że nie trza szukać zmian. Moje osobiste preferencje są nieistotne w tej dyskusji. Po prostu jestem ciekawy jestem w jakim celu są robione te zmiany. Wygląd czy dostępność? I jak Administracja odnosi się do wymienionych standardów dostępności? Są nie warte implementowania? Nic nie znaczą? Właściwie to zamiast mnie powinien o tym mówić, ktoś komu niepełnosprawność utrudnia korzystanie z internetu. 


  • 0

#4 CZARNYANIOL

CZARNYANIOL

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 451 postów

Napisano 24 maj 2013 - 15:39

Marcin, nie wiem po co się tak czepiasz? IPON istnieje o ile się nie mylę, od 11 lat, został stworzony przez osoby niepełnosprawne dla niepełnosprawnych. Przez te lata jakoś nikt się nie skarżył na dostępność. Na wszelkie sugestie i uwagi dotyczące działania portalu, Administracja jest bardzo otwarta i o ile jest to możliwe stara się aby każdy bez problemu mógł korzystać z serwisu.
Wiadomo, że nie każdy lubi zmiany ale te które są wprowadzane teraz były od jakiegoś czasu zapowiadane, więc chyba nikt nie jest zbyt mocno zaskoczony. A dla mnie forum działa bez zarzutu i nie wiem czy znajdzie się ktoś co ma problem z dostępnością a idąc Twoim tokiem myślenia to ile jest w internecie stron ze 100% dostępnością dla ON. Przesadzasz Marcin po prostu.

Użytkownik CZARNYANIOL edytował ten post 24 maj 2013 - 15:46

  • 0
Błogosławiony ten, co nie ma nic do powiedzenia, a pomimo to milczy.

#5 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3587 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 24 maj 2013 - 18:44

I jak Administracja odnosi się do wymienionych standardów dostępności?

 

Proszę, nie mieszaj standardów z dostępnością, bo to dwa różne pojęcia. Jeżeli uważasz inaczej, to wyjaśnij proszę jaki istnieje związek pomiędzy dostępnością strony dla niepełnosprawnych a np. faktem że atrybut hovercard-ref jest niedozwolony w danym miejscu?

 

 

 

Właściwie to zamiast mnie powinien o tym mówić, ktoś komu niepełnosprawność utrudnia korzystanie z internetu.

 

No cóż... Lepiej dojść do właściwego wniosku późno, niż wcale.

 

Może Cię rozczaruję, ale zmiany przed wprowadzeniem były konsultowane właśnie z takimi osobami. Niewidomym z którymi rozmawiałem, zmiana wyglądu zwisa i powiewa - oni i tak korzystają ze screen readerów. Jedno na czym im zależało to żeby strona nie była we flashu (z nim Jaws kiepsko sobie radzi). Z kolei to duże menu z okrągłymi przyciskami powstało właśnie "na zamówienie" ludzi z niedowładem rąk. Jest ono dla nich wygodniejsze niż to które funkcjonuje obecnie na reszcie portalu i w miarę postępu prac to menu będzie się pojawiało w innych częściach serwisu.

 

Pozdrawiam


  • 1

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#6 Gość_Tommy_*

Gość_Tommy_*
  • Gość

Napisano 24 maj 2013 - 19:03

Tak, muszę przyznać. że menu z okrągłymi przyciskami, to strzał w dziesiątkę. Szybko, wygodnie się porusza, czekam z niecierpliwością na dalsze zmiany


  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych