Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Renta socjalna, a praca.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
87 odpowiedzi w tym temacie

#61 Gość_conrado21_*

Gość_conrado21_*
  • Gość

Napisano 05 grudzień 2014 - 18:08

Witam wszystkich serdecznie :D Mam do was takie pytanko jaką kwotę netto mogę dorobić do renty 1205 PLN również kwota netto oby jej nie stracić? :)


  • 1

#62 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6291 postów
  • Skąd:home

Napisano 05 grudzień 2014 - 19:41

Witam na forum :)


Mam do was pytanie. Czy przy podjęciu pracy gdzie wynagrodzenie brutto wynosi 2000 zł muszę powiadamiać ZUS w ogóle o tym że pracuję.?

 
Myślę, że w przypadku 2000 zł brutto nie musisz niczego zgłaszać ZUS-owi, gdyż limit obecnie wynosi:

  • od 1 grudnia 2014 r. do 28 lutego 2015 r. 2 646,80 zł,

W tym wypadku nie przekraczasz kwoty, więc możesz spać spokojnie. Pilnuj tylko tych kwot, które zawsze znajdują się na stronie ZUS, lub także GUS-u, a powinno być wszystko dobrze :)
 


Mam do was takie pytanko jaką kwotę netto mogę dorobić do renty 1205 PLN również kwota netto oby jej nie stracić? :)

Tym sposobem odpowiedź na Twoje pytanie znajduje się powyżej. Pozdrawiam, M.


  • 1

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#63 akasz789

akasz789

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 15 luty 2015 - 12:26

witam troszke tu poczytalem i pare spraw mnie zaciekawilo

ale zaczne od poczatku

jestem na rencie socjalnej od 17 roku zycia czyli od 13 lat z powodu krutkowzrocznosci (widze w ok 14%)

nie mam prawa jazdy (to zrozumiale)ani nie jezdze autobusami czy pociagami (bo nie wiadomo w co wsiasc ani do kad jedzie)

i tak ciekawia mnie tu kwoty jakie tu wystepuja bo 2000zl to bardzo duzo

moi rodzice we dwoje pracuja i maja ledwie 3000zl razem

a tu osoba niepelnosprawna moze dorobic ok 2000zl to bardzo dziwne

ja naprzyklad nie wiem czy muglbym gdziekolwiek pracowac

jak wy znajdujecie te prace z takimi zarobkami

 

ps zna ktos osoby z bardzo slabym wzrokiem pracujace gdzies


  • 1

#64 luki665

luki665

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 10 czerwiec 2015 - 13:00

Witam, jestem nowym użytkownikiem tego forum. Otóż mam pytanie, od dziecka, od samych narodzin choruje na cholerstwo, które ogranicza mnie w życiu codziennym - zanik mięsni, niepełnosprawne ręce i nogi. Dostałem w ZUSie rente stopień znaczny przez 4 lata. Mam 20 lat, chciałbym iść do praca niż do szkoły - ale boje się, że jak na komisji się dowiedzą, że pracują to mi zabiorą rente, te marne pieniądze. Chciałbym wspierać rodzine w utrzymaniu, do tego coś robić w życiu i być chociaż troche samodzielny. Co wtedy?


  • 2

#65 damianm

damianm

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 14 postów

Napisano 10 czerwiec 2015 - 13:50

Witam, jestem nowym użytkownikiem tego forum. Otóż mam pytanie, od dziecka, od samych narodzin choruje na cholerstwo, które ogranicza mnie w życiu codziennym - zanik mięsni, niepełnosprawne ręce i nogi. Dostałem w ZUSie rente stopień znaczny przez 4 lata. Mam 20 lat, chciałbym iść do praca niż do szkoły - ale boje się, że jak na komisji się dowiedzą, że pracują to mi zabiorą rente, te marne pieniądze. Chciałbym wspierać rodzine w utrzymaniu, do tego coś robić w życiu i być chociaż troche samodzielny. Co wtedy?

 

Spokojnie możesz dorobić do renty 1500 zł na rękę (netto) na normalnej umowie o prace.

A jak ktoś na komisji się przyczepi to powiedz mu, że jest nienormalny i niech sam kupuje leki i zyje za te grosze... 

 

Dziwi mnie jednak to, że masz rentę na określony czas przy SMA ja też mam to cholerstwo i rentę otrzymałem w wieku 18 lat na stałe nie muszę chodzić na komisje etc.


Użytkownik damianm edytował ten post 10 czerwiec 2015 - 13:53

  • 0

#66 luki665

luki665

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 10 czerwiec 2015 - 14:29

Spokojnie możesz dorobić do renty 1500 zł na rękę (netto) na normalnej umowie o prace.

A jak ktoś na komisji się przyczepi to powiedz mu, że jest nienormalny i niech sam kupuje leki i zyje za te grosze... 

 

Dziwi mnie jednak to, że masz rentę na określony czas przy SMA ja też mam to cholerstwo i rentę otrzymałem w wieku 18 lat na stałe nie muszę chodzić na komisje etc.

Wlasnie znajomy z podobnymi problemami utracil przez prace. Odwolywal sie, dostal na 2 lata..


  • 1

#67 Magdax26

Magdax26

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 17 czerwiec 2015 - 18:49

W temacie dorobienia do renty socjalnej, od około 4 lat dorabiam do renty socjalnej, najniższą krajową i jeszcze na żadnej komisji mi jej nie odebrano. Zasiłku pielęgnacyjnego nigdy nie uwzgledniasz do dochodu. W sensie jak liczysz swój dochód...


  • 1

#68 aleksandra227

aleksandra227

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 14 lipiec 2015 - 23:14

Witam serdecznie! Mam 1 grupę czyli znaczny stopień niepełnosprawności i pobieram rentę socjalną na "rękę" 643 z groszami to wiadomo,że brutto wynosi: 739,58 zł.

 

Pracowałam według limitu po 5 h,a w tym roku to 3.5 godziny... I starałam się o rentę rodzinną po dziadkach,którzy byli dla mnie rodziną zastępczą. Ale niestety według Zusu mi się nie należy i muszę czekać jak mi wyrównają w sierpniu z okresu 3 miesięcy i mam na razie pielęgnacyjne 153 zł. I jak wiadomo byłam na komisji,że mam w starym orzeczeniu całkowita niezdolność do pracy,a ta lekarka z orzecznictwa napisała tak: Całkowita niezdolność do pracy i dopisała: "nie jest pani całkowita niezdolna do pracy" w tym nowym orzeczeniu. 

 

I pytanie takie to ile godzin mogę pracować? Wiem,że mogę dorobić(po wczorajszej rozmowie telefonicznej z Zusem to,  2 759,90 zł to jest miesieczne dorobienie do renty czy trzeba podzielić na 4 czyli kwartal? To by wynosilo 700 z groszami na reke.)???

To ile na "rękę" i ile godzin mogę pracować, żeby mi renty socjalnej mi nie zabrali??? Bo ja tego nie rozumiem! :(  

Była bym bardzo wdzięczna za konkretną odpowiedz. 

Pozdrawiam Aleksandra

 


Użytkownik aleksandra227 edytował ten post 14 lipiec 2015 - 23:41

  • 1

#69 Lenio

Lenio

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 245 postów

Napisano 16 lipiec 2015 - 12:35

Przez kwartał (czyli 3 miesiące) możesz w każdym miesiącu zarabiać nie więcej niż:

 

Za stroną ZUS od 1 czerwca 2015 r. do 31 sierpnia 2015 r. 2 838,50 zł brutto miesięcznie. Netto (do ręki) to 1.997,90 zł i tyle miesięcznie możesz dorobić. Pamiętaj że liczy się miesiąc w którym pieniądze zostały Ci wypłacone nawet jeśli wypracowałaś je w innym. To częsta praktyka z polskich firmach że wyplata za przepracowany miesiąc jest wypłacana w kolejnym. Co do godzin nie wiem ile możesz pracować godzin miesięcznie?


  • 2

#70 Mira33

Mira33

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 9 postów

Napisano 06 październik 2015 - 19:28

Witam,mam pytanie i prośbę aby mi ktoś doradził co mam robi.Chodzi o to,że 1 .10 podpisałam umowę o pracę na cały etat,mam umiarkowany stopień niepełnosprawności więc pracuję 7 gdz. Martwi mnie jedna rzecz,że umowę podpisałam w dwóch egzemplarzach,ale pracodawca nie dał mi żadnego.Dostałam do wypełnienia różne formularze do domu i  mam obiecane,że jak to wypełnię i oddam wtedy dostanę podpisaną umowę-szczerze w to wątpię,i dlatego proszę o radę jak mam skłonić pracodawcę aby mi dal podpisaną przeze mnie umowę? ;(.W pierwszy dzień pracy byłam na badaniach wstępnych,badania przeszłam i umowę podpisałam,ale za ten dzień dostałam wolne,które jak się okazuje muszę odrobić w inny dzień,proszę o odp.czy to jest zgodne z kodeksem pracy?


  • 1

#71 damianm

damianm

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 14 postów

Napisano 06 październik 2015 - 19:39

Witam,mam pytanie i prośbę aby mi ktoś doradził co mam robi.Chodzi o to,że 1 .10 podpisałam umowę o pracę na cały etat,mam umiarkowany stopień niepełnosprawności więc pracuję 7 gdz. Martwi mnie jedna rzecz,że umowę podpisałam w dwóch egzemplarzach,ale pracodawca nie dał mi żadnego.

 

Hm no w sumie  to zależy od pracodawcy.. nie rozumiem w czym problem aby otrzymać 1egzemplarz umowy dopiero jak wypełnisz resztę papierków? może takie ma zasady i nie ma co panikować?

 

Z odrobieniem dnia jaki poszedł na badania to też wola pracodawcy jeden chce aby odrabiać a drugi nie.. jak musisz odrabiać to powiedz, że chcesz za ten dzień wypisać urlop, który ci się będzie należał po przepracowanym pierwszym miesiącu bo za 1 miesiąc pracy masz 1,5 dnia urlopu.


Użytkownik __ANIOLEK__ edytował ten post 07 październik 2015 - 14:54
zmniejszony cytat.

  • 0

#72 Mira33

Mira33

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 9 postów

Napisano 07 październik 2015 - 15:11

Hm no w sumie  to zależy od pracodawcy.. nie rozumiem w czym problem aby otrzymać 1egzemplarz umowy dopiero jak wypełnisz resztę papierków? może takie ma zasady i nie ma co panikować?

Bardzo dziękuje za odp. ;) Zobaczę czy otrzymam umowę jak oddam resztę dokumentów.Pozdrawiam


  • 0

#73 Mira33

Mira33

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 9 postów

Napisano 16 październik 2015 - 20:04

Witam.Dostałam umowę i mam jeszcze pytanie-czy muszę wypełniać druk RW 73 do ZUS?Pierwszy miesiąc miałam umowę zlecenie i właśnie otrzymałam rachunek,i kwotę do wypłaty.Od tego miesiąca mam już umowę o pracę więc przyszła wypłata będzie wyższa,ale i tak nie przekroczy kwoty którą mogę dorobić


  • 0

#74 kitten

kitten

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 17 postów

Napisano 17 październik 2015 - 09:31

Czy na rencie socjalnej można mieć umowę o pracę ze wszystkimi składkami i ubezpieczeniami związanymi z pracą na etacie i nie utracić renty mimo takiej pracy, jeśli za miesiąc zarabia się poniżej 70% średniej płacy w Polsce (np. płacę minimalną brutto na miesiąc)? Mam ok. 24 lata i nie pracowałem jak dotąd, a dostałem orzeczenie z ZUS o całkowitej niezdolności do pracy "na głowę" (niektóre osoby może bulwersować to, że mogłaby mi zostać przyznana renta socjalna). Decyzji w sprawie przyznania prawa do renty socjalnej (jeszcze) nie otrzymałem.

 

Nie mam takich ograniczeń jak np. osoby niewidome czy poruszające się na wózkach inwalidzkich, więc myślę, że jest nadzieja na to, że jeśli będę pobierać rentę, to tylko przez rok i potem będę już mógł się utrzymywać z pracy bez konieczności pobierania renty. Na rynek pracy nie nadaję się, pierwszy stopień niepełnosprawności w życiu (po pierwszej komisji w życiu) otrzymałem około dwa miesiące temu (umiarkowany ze wskazaniem "niezdolny do pracy"). W moim przypadku praca powinna mieć także funkcję terapeutyczną. Na "normalnych" warunkach pracy nie zamierzam szukać. Rodzina raczej nie zdaje sobie sprawy z powagi moich problemów. Chciałbym iść do jakiejś pracy, ale nie na "umowę śmieciową" czy "na czarno".


  • 0

#75 moniczka_32

moniczka_32

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 91 postów

Napisano 07 listopad 2015 - 14:21

Czy na rencie socjalnej można mieć umowę o pracę ze wszystkimi składkami i ubezpieczeniami związanymi z pracą na etacie i nie utracić renty mimo takiej pracy, jeśli za miesiąc zarabia się poniżej 70% średniej płacy w Polsce (np. płacę minimalną brutto na miesiąc)?

 

Cześć wszystkim osobiście uważam że śmiało można dorobić sobie do renty socjalnej....bo powiedzmy sobie szczerze....kto się utrzyma z tych 643 zł + zasiłek pielęgnacyjny...a więc rozumiem to tak-jak na miesiąc zarobię 1000 złotych na rękę to renty mi nie zabiorą czy tak????


Użytkownik __ANIOLEK__ edytował ten post 08 listopad 2015 - 11:03
połączono posty i zmniejszono cytat.

  • 0

#76 Marcin2016

Marcin2016

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 06 styczeń 2016 - 12:12

Witam! Posiada rentę socjalną orzeczoną na 3 lata. Czy gdy podejmę pracę, muszę zawiadomić o tym Zus. Złożyć jakiś wniosek?


  • 0

#77 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6291 postów
  • Skąd:home

Napisano 06 styczeń 2016 - 12:36

Witam! Posiada rentę socjalną orzeczoną na 3 lata. Czy gdy podejmę pracę, muszę zawiadomić o tym Zus. Złożyć jakiś wniosek?


Podobny wątek istnieje już na forum, dlatego połączyłam ze sobą wątki. Tak na marginesie pracodawca zatrudniając Ciebie musi zgłosić Cię do ubezpieczeń społecznych, o czym mowa jest tutaj:
http://www.zus.pl/de....asp?p=3&id=120
Tym samym zawiadamia ZUS.

Warto tego przypilnować, aby to uczynił, jak i pamiętać o nieprzekroczeniu przychodu 70%-go przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez prezesa GUS. W okresie od 1 grudnia 2015 r do 29 lutego 2016 r. wynosi ono 2726,80 zł - źródło strona ZUS. Pilnuj tego bezwzględnie!!!

Do poczytania:
http://www.niepelnos.../ledge/x/251593
http://www.zus.pl/fi...racownikiem.pdf.
  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#78 Marcin2016

Marcin2016

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 06 styczeń 2016 - 14:18

Dziękuję za odpowiedź.


  • 0

#79 Mira33

Mira33

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 9 postów

Napisano 12 luty 2016 - 19:04

Witam. Mam pytanie, co mam zrobić, gdy pracodawca nie wypłacił mi ekwiwalentu, a wiem, że pobiera dopłatę z PFRON-u na moją wypłatę. Zarobek ostatni zgłoszony jest do ZUS-u z naliczonym ekwiwalentem (mam konto internetowe w ZUS-ie - sprawdziłam) brutto jest sporo wyższe, a ja tych pieniędzy nie dostałam. Napisałam e-mail do biura firmy i cisza. Firma w moim regionie jest bardzo znana z zatrudniania osób niepełnosprawnych.

Dziękuję za rady :(


Użytkownik kuba edytował ten post 12 luty 2016 - 20:40
Poprawa interpunkcji i stylu

  • 0

#80 Syrenka55

Syrenka55

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 39 postów

Napisano 15 luty 2016 - 19:27

Nie piszesz o jaki ekwiwalent Ci chodzi, ale mniejsza z tym. Pracownik zatrudniony na cały etat nie może dostać mniej niż najniższa krajowa brutto. Można sprawdzić w necie ile to jest netto. Pracujesz raptem 2 miesiące, a już sprawdzasz pracodawcę? Wszędzie węszysz spisek? Nie zdziwię się jak w następnym miesiącu otrzymasz dwutygodniowe wypowiedzenie. Obecnie nie tak łatwo otrzymać dotacje z Pfron i pracodawca musi wypełnić mnóstwo papierków, aby ją otrzymać. A tak na marginesie, to większość pracodawców zatrudniających ON pobiera dopłaty, bez względu czy są to duże firmy czy malutkie firemki. Gdyby nie te dopłaty z pracą dla ON byłoby raczej ciężko.


  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych