Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Pokojowy Nobel dla UE


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
23 odpowiedzi w tym temacie

#1 Monia74

Monia74

    Narrator

  • Moderator
  • 1461 postów

Napisano 12 październik 2012 - 19:18

Dzisiaj komisja przyznająca Pokojową Nagrodę Nobla, ogłosiła, że w tym roku trafi on do Unii Europejskiej.
Dla mnie to jakieś jedno, wielkie nieporozumienie, a zarazem degradacja samego wyróżnienia jako takiego.
W zamyśle jej pomysłodawcy A. Nobla, nagroda w tej kategorii ma być przyznawana osobie/instytucji, która w swej działalności kieruje się ideami humanistycznymi, pracuje na rzecz rozwiązywania konfliktów bez użycia broni.
W przeszłości było kilka kontrowersji po odczytaniu werdyktu (choćby ubiegłoroczna Nagroda przyzna B. Obamie), lecz dzisiejsza decyzja to już jest jakieś jedno wielkie nieporozumienie. Co mam rozumieć przez UE: obywateli krajów w niej zrzeszonych, czy urzędasów i parlamentarzystów zarządzających biurokratycznym molochem na glinianych nogach? A może to tylko nagroda samopocieszenia w dobie kryzysu jej struktur? Jaki jest wkład w świetle najnowszych wydarzeń,m choćby w Syrii, w budowaniu światowego pokoju przez Unię? I wreszcie, jak i na co zostaną rozdysponowane pieniądze, które idą za tym, co raz mniej prestiżowym tytułem? Znając biurokratyczną mentalność, to dostaną nagrody urzędnicy, którzy wpadli na "genialny" pomysł, by wystąpić z wnioskiem przedstawiającym UE do nagrody.
A mogliby przynajmniej wszystkim obywatelom UE dać lizaka :P.

  • 0

#2 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3584 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 12 październik 2012 - 19:23

Pokojowy Nobel, znaczy coraz mniej. Dowodzi tego chociażby "wyróżnienie" tą nagrodą przywódcy kraju prowadzącego dwie wojny (Irak i Afganistan).

A mogliby przynajmniej wszystkim obywatelom UE dać lizaka

Jeżeli będą rozdawać, to ja poproszę malinowego. :)
  • 0

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#3 Rafalek

Rafalek

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1105 postów

Napisano 12 październik 2012 - 20:01

Nobel w tej kategorii zawsze był oczekiwany szczególnie, a po raz drugi z rzędu jego waga została wg mnie mocno obniżona. Smutne.
  • 0

"Boże, daj mi siłę by zmienić to co mogę zmienić
i odwagę by zaakceptować wszystko, czego nie mogę zmienić,
i mądrość, bym znał różnicę".


#4 rodys

rodys

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 842 postów
  • Skąd:bierze pieniądze na alkohol?

Napisano 12 październik 2012 - 21:26

Nobel dla UE?
Czyli my wszyscy, obywatele UE, go dostaliśmy.

Będę sobie od teraz wpisywał do CV: "Nagrody i wyróznienia" - "Pokojowa Nagroda Nobla" :)
  • 0

KNP


#5 Gość_michalina_*

Gość_michalina_*
  • Gość

Napisano 12 październik 2012 - 22:22

Ja dziękuję, bo jeszcze przyjdzie dopłacić, to ja się zrzekam :P
  • 0

#6 rodys

rodys

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 842 postów
  • Skąd:bierze pieniądze na alkohol?

Napisano 13 październik 2012 - 12:04

A nobla z ekonomii dostanie Grecja.
  • 0

KNP


#7 Janusz74

Janusz74

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 248 postów

Napisano 13 październik 2012 - 12:46

Pokojowy nobel chyba od zawsze był upolityczniony do bólu, zwykle był nie tyle nagrodą co narzędziem dzięki któremu wspierano jakieś idee które uznano za wymagające wsparcia albo immunitetem który dzięki rozgłosowi chronił niektóre osoby.

Nie wiem czy tak to powinno wyglądać, ale OK, czasami efekt był pozytywny. Nobla dla UE odbieram jako "podpórkę" udzieloną tej organizacji, świadczy raczej o jej słabości niż zasługach. Z kilometra widać że to sie niestety chwieje i rozchodzi w szwach, gdyby działało jak należy taki gest byłby niepotrzebny.
  • 0

#8 kaska_zaborze

kaska_zaborze

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1418 postów
  • Skąd:z wnętrza.

Napisano 15 październik 2012 - 10:09

Unia mogła dostać Pokojowego Nobla, żeby jej urzędnicy przypomnieli sobie po co powstała prawda? W Europie nigdy wcześniej nie było tak długiego okresu bez wojny. Może to jest Nobel Pokojowy, pod znakiem: Pamiętajcie, że Unia to Pokój. Jak nie będzie Unii może nie być Pokoju.
  • 0
Wciąż ma się mało lat a już się tyle przeżyło.Powoli dogasa blask tych co już nie wrócą dni.
Piotr Bukartyk.

#9 TomekPopek21

TomekPopek21

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 15 październik 2012 - 15:28

Najciekawsze jest to że za dostanie Nobla powinno dostać się sporo kasy. Ciekawe ile w przeliczeniu każdy europejczyk otrzyma ???
  • 0

#10 Janusz74

Janusz74

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 248 postów

Napisano 15 październik 2012 - 16:12

Unia mogła dostać Pokojowego Nobla, żeby jej urzędnicy przypomnieli sobie po co powstała prawda?

Akurat Unia powstała jako wspólnota gospodarcza, nie mylmy UE z ONZem.

W Europie nigdy wcześniej nie było tak długiego okresu bez wojny.

Od zakończenia konfliktu na Bałkanach minęło niecałe 17 lat więc nie przesadzajmy...
  • 0

#11 kaska_zaborze

kaska_zaborze

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1418 postów
  • Skąd:z wnętrza.

Napisano 16 październik 2012 - 10:34

Od zakończenia konfliktu na Bałkanach minęło niecałe 17 lat więc nie przesadzajmy...

Ale ile krajów bałkańskich należy do UE?
  • 0
Wciąż ma się mało lat a już się tyle przeżyło.Powoli dogasa blask tych co już nie wrócą dni.
Piotr Bukartyk.

#12 Piotr M

Piotr M

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 435 postów
  • Skąd:Bystra Krakowska

Napisano 16 październik 2012 - 10:42

Od zakończenia konfliktu na Bałkanach minęło niecałe 17 lat więc nie przesadzajmy...

Ale ile krajów bałkańskich należy do UE?


Tylko widzisz Europa to nie tylko kraje należące do Unii Europejskiej lub stowarzyszone z nią. Sami wewnątrz unii się zżymamy na " Europę dwu prędkości" i wąski sposób patrzenia na wspólnotę jej strach członków. A tu się okazuje ze sama prezentujesz ten punkt widzenia Bo jak nie należy do UE toi już nie europejski kraj Kasiu zastanów się
  • 0

Piotr M
(...)Jeżeli bro­nisz się, znaczy: czu­jesz się ata­kowa­ny. Jeżeli czu­jesz się ata­kowa­ny, znaczy: jes­teś cel­nie tra­fiony. Miej to na uwadze. Edward Stachura


#13 Janusz74

Janusz74

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 248 postów

Napisano 16 październik 2012 - 14:56

Od zakończenia konfliktu na Bałkanach minęło niecałe 17 lat więc nie przesadzajmy...

Ale ile krajów bałkańskich należy do UE?

A co to ma do rzeczy skoro Twierdzisz, że cytuję: W Europie nigdy wcześniej nie było tak długiego okresu bez wojny? Z całą pewnością wszystkie kraje bałkańskie są w Europie.
  • 0

#14 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3584 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 16 październik 2012 - 16:40

Skoro idziemy już tym tropem, to Nobla z dziedziny ekonomii powinno się przyznać Grecji :devil:
  • 0

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#15 kaska_zaborze

kaska_zaborze

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1418 postów
  • Skąd:z wnętrza.

Napisano 17 październik 2012 - 15:07

Słuchajcie może źle to ujęłam od strony historycznej,chciałam tylko powiedziec tak:
Zaskoczyło mnie Wasze umniejszanie istotności unijno europejskiego Nobla. Przecież to bardzo dobrze,m.in. kraje wałczące dzięki niemu zobaczą jakieś drogowskaz do pokoju,stąd moje nawiązanie do Bałkanów gdzie przecież od lat jest konflikt.
Popatrzcie ile dzięki UE powstało projektów ile korzyści: Ludzie dzięki nim mają prace,a ci którzy tworzą te projekty wiedzą że mają być one dla konkretnej grupy społecznej,nie byle komu, nie w powietrze tylko np projekt aktywizacji zawodowej O.N. czy ludzi z miasteczek i wsi stworzone tak aby były jak najlepsze,jak najbardziej nam służyły.
Nie o tym miało byc-Nobel. Komisja Noblowska to ludzie,którzy zastanawiają jak jak wesprzeć świat po to aby mógł się nadal rozwijać.UE to taki taki zbiór inicjatyw służących dobru świata. Dlatego została doceniona Noblem i ja to bardzo szanuje i ciesze sie z tego.
  • 0
Wciąż ma się mało lat a już się tyle przeżyło.Powoli dogasa blask tych co już nie wrócą dni.
Piotr Bukartyk.

#16 Gość_michalina_*

Gość_michalina_*
  • Gość

Napisano 17 październik 2012 - 16:19

Jeżeli się śledzi tylko media "głównego" nurtu, to można sobie wyrobić takie zdanie jak powyższe.
Ale tak już na serio:
Najśmieszniejsze w tym absurdzie jest to, że pokojową nagrodę Nobla przyznaje komitet w Norwegii, która nie chce mieć sama z UE nic wspólnego i niezmiennie pozostaje poza Unią.
Na marginesie dodam, że to iż w Unii nie ma wojen, wiadomym jest, że wspiera ona swoim handlem i inwestycjami zbrodnie, finansuje wojsko i policję najgorszych "krajów bandyckich" ... i może na tym
zaprzestam.
Jednym słowem: Elity unijne tworzą społeczeństwo kontrolowane ogłupiającą kulturą masową, niezrozumiałymi przepisami, wszechobecną inwigilacją i kontrolą przekazu medialnego.
Kiedyś tak piano z zachwytu nad Radą Wzajemnej Pomocy Gospodarczej (RWPG)
Wiadomo jak z tą pomocą było i jak się skończyło.
  • 0

#17 Piotr M

Piotr M

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 435 postów
  • Skąd:Bystra Krakowska

Napisano 17 październik 2012 - 16:52

Jeżeli się śledzi tylko media "głównego" nurtu, to można sobie wyrobić takie zdanie jak powyższe.
Ale tak już na serio:


Kasiu nikt chyba korzyści płynących z członkostwa nie neguje. Co nie zmienia faktu że przyznanie UE Pokojowej Nagrody Nobla wydaje się być dyskusyjne. Spytasz dlaczego? Ano dlatego że to ze wspólna polityka zagraniczna unii w zasadzie nie istnieje przez co oddziaływanie wspólnoty w kwestiach przeciwdziałania konfliktom na świecie jest mizerna w stosunku do potencjalnych możliwość. Michalinoco do RWPG jak zapewne wiesz w przeciwieństwie do UE nie była to organizacja dobrowolna, nie demokratyczna stąd porównywanie efektów działań uprawnione nie jest bo i cel i mechanizm działania są krańcowo odmienne. Jedno co jest wsþólne to biurokracja. Ale ta ostatnia jak Lenin nieśmiertelna jest i nic na to nie poradzimy .
  • 0

Piotr M
(...)Jeżeli bro­nisz się, znaczy: czu­jesz się ata­kowa­ny. Jeżeli czu­jesz się ata­kowa­ny, znaczy: jes­teś cel­nie tra­fiony. Miej to na uwadze. Edward Stachura


#18 Monia74

Monia74

    Narrator

  • Moderator
  • 1461 postów

Napisano 17 październik 2012 - 18:41

Kto twierdzi, że Europa, czy ściślej mówiąc UE, jest pokojowo nastawioną konfederacją państw, niech sobie poczyta o obozach w południowych Włoszech, Hiszpanii, przeznaczonych dla uchodźców z północnej Afryki. Jak się świtem sprząta plaże, by trupy nieszczęśników szukających lepszego życia, uciekających przed głodem i konfliktami, nie kłuły w oczy bogatych turystów. Ci, którzy jakoś przetrwali żyją w obozach, zamknięci są wrzodem na d... zadowolonych z siebie europejskich polityków i urzędników. Oczywiście do konfliktów afrykańskich też się Europa nie miesza, tylko powiewa sztandarem wolności, nawołując do miłości i pokoju. Hipokryzja.
  • 0

#19 Piotr M

Piotr M

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 435 postów
  • Skąd:Bystra Krakowska

Napisano 17 październik 2012 - 19:12

[color=#006600]Kto twierdzi, że Europa, czy ściślej mówiąc UE, jest pokojowo nastawioną konfederacją państw, niech sobie poczyta o obozach w południowych Włoszech, Hiszpanii,


Wybacz ale to co piszesz o trupach na plażach to czysta demagogia.Oczywiście nielegalna imigracja to problem. Ale bądź sprawiedliwa problem z którym żadne państwo czy organizacja państw sobie nie poradziła.na całym świecie a co do makabrycznego obrazu sprzątania trupów. To rozłożyć się miały lepiej żeby je ptaki rozniosły . Rzeczywiście humanitarne gratuluje że nie wspomnę o wymaganiach sanitarnych.W innym wątku narzekasz na tanią sensację a tu robisz dokładnie to samo
  • 0

Piotr M
(...)Jeżeli bro­nisz się, znaczy: czu­jesz się ata­kowa­ny. Jeżeli czu­jesz się ata­kowa­ny, znaczy: jes­teś cel­nie tra­fiony. Miej to na uwadze. Edward Stachura


#20 Monia74

Monia74

    Narrator

  • Moderator
  • 1461 postów

Napisano 17 październik 2012 - 20:06

Polecam zbiór reportaży Witolda Szabłowskiego "Zabójca z miasta moreli". jeden tekst dotyczy emigracji afrykańskiej i nie jest to demagogia ani tym bardziej tania sensacja. Jedynie obraz kontynentu, którego jesteśmy mieszkańcami.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych