Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A

Storczyki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Falka_*

Gość_Falka_*
  • Gość

Napisano 14 wrzesień 2012 - 21:51

Hej, czy są tutaj jacyś miłośnicy storczyków? Szukam informacji jak się tymi roślinkami opiekować. :) Pozdrawiam.
  • 0

#2 Singe

Singe

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2113 postów

Napisano 15 wrzesień 2012 - 14:46

Ja od kilku lat mam storczyka i z tego co już sprawdziłam nie wolno ich zbyt często podlewać. Wystarczy raz na tydzień. Wodę lejemy do spodeczka, po kilku godzinach sprawdzamy czy jest jeszcze woda w spodku, jeśli tak to wylewamy.
  • 0

#3 ula820

ula820

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 321 postów

Napisano 15 wrzesień 2012 - 19:13

Ja mam kilka tzn. sztuk 6 i obecnie wszystkie kwitną lub też mają już pędy z kwiatami, podlewam również raz w tygodniu, ale od góry do doniczki i nie wylewam tego co w spodeczku.Używam wody z nawozem do storczyków lub też resztek gazowanej mineralnej czyli już bez bombelków. Jak jest cieplo i slonecznie spryskuję liście, ale tylko z rana, aby do wieczora przeschły. Hoduję storczyki już 4 lata i na początku też byłam zielona, są fora poświęcone orchideom i tam można dowiedzieć się o pielęgnacji, mnogości gatunków i obejrzeć sobie piekne kolekcje internautów.
  • 0

#4 Gość_Falka_*

Gość_Falka_*
  • Gość

Napisano 16 wrzesień 2012 - 10:34

Dziękuje za odpowiedzi. Ja mam storczyka od... 2 dni i to mój pierwszy storczyk. Uczę się pielęgnacji, bo szkoda mi go zmarnować... To piękny i szlachetny kwiatuszek :heart: Podlałam go wodą mineralną, ale chyba mu nie zaszkodziła... :D
  • 0

#5 Gość_Falka_*

Gość_Falka_*
  • Gość

Napisano 25 wrzesień 2012 - 16:48

Dołączona grafika
Oto i sprawca całego zamieszania :P Roślinka ma taką tyczkę do podpierania, nie jest w zwykłej ziemi tylko w takim podłożu z kawałkami kory, przezroczysta doniczka w przezroczystej szklanej osłonce. Nadal podlewam ją wodą mineralną. Nie wiem czy dobrze się nią zajmuje, ale na razie wygląda chyba tak jak ją przyniosłam (może nawet troszkę urosła?)
  • 0

#6 Piotr M

Piotr M

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 435 postów
  • Skąd:Bystra Krakowska

Napisano 26 wrzesień 2012 - 11:19

Dołączona grafika
Oto i sprawca całego zamieszania :P Roślinka ma taką tyczkę do podpierania, nie jest w zwykłej ziemi tylko w takim podłożu z kawałkami kory, przezroczysta doniczka w przezroczystej szklanej osłonce. Nadal podlewam ją wodą mineralną. Nie wiem czy dobrze się nią zajmuje, ale na razie wygląda chyba tak jak ją przyniosłam (może nawet troszkę urosła?)


U mnie w domu mama zajmuje się kwiatami i roślinami poza moim drzewkiem. Storczyki raz na tydzień zanurza w garnku z wodą na 10 -15 minut ( tak że woda przykrywa korę na jakiś pół centymetra)

edycja literówki
  • 0

Piotr M
(...)Jeżeli bro­nisz się, znaczy: czu­jesz się ata­kowa­ny. Jeżeli czu­jesz się ata­kowa­ny, znaczy: jes­teś cel­nie tra­fiony. Miej to na uwadze. Edward Stachura


#7 Gość_Falka_*

Gość_Falka_*
  • Gość

Napisano 26 wrzesień 2012 - 15:38

Kupiłam taki specjalny nawóz do storczyków w czasie kwitnienia. Mam nadzieję, że to pomoże. No właśnie z tego co czytam to każdy inaczej podlewa storczyki i jestem już totalnie w kropce. Ja gdzieś tam przeczytałam, że storczyki rosną w klimacie gdzie nie ma b długo wody, a jak już jest to prawdziwy deszcz tropikalny, więc ja też tak próbuję go podsuszyć a potem podlewam i nadmiar wylewam.

Słuchajcie a jak to jest z przesadzaniem storczyków??? Bo nie wiem właśnie kiedy doniczka jest za mała i powinno się przesadzić storczyka i podsypać korą... :huh:
  • 0

#8 abizolek

abizolek

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 142 postów
  • Skąd:Bielsko-Biała

Napisano 30 wrzesień 2012 - 00:30

Hej, czy są tutaj jacyś miłośnicy storczyków? Szukam informacji jak się tymi roślinkami opiekować. :) Pozdrawiam.


Mam 8 storczyków, rosną, kwitną, doczekałem się nawet 5 "dzieci" storczyków. Moje rady: nie zmieniać doniczki i osłonki, pewnie tak dotarł do Ciebie, podlewać w zależności od temperatury otoczenia i wilgotności powietrza (orientacyjnie lato-co 3 dni, jesień-raz na tydzień) nalewając wody przegotowanej (zimnej i odstanej oczywiście) tak, aby w osłonce było prawie pełno i roślina mogła się napić. Po 15 min. wylać dokładnie wodę z osłonki i doniczki. Kupić specjalny nawóz w płynie do storczyków i stosować go zgodnie z opisem. Znowu w zależności od temperatury zraszać liście zraszaczem, przegotowaną wodą, w miejscu zacienionym. Storczyki mają się dobrze w oświetlonych miejscach, ale nie lubią wyżarzania w pełnym słońcu. Powodzenia.
  • 0

Najlepsze w tym wszystkim jest poznawanie nowych rzeczy.


#9 Zdzich

Zdzich

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 61 postów
  • Skąd:Lublin

Napisano 30 wrzesień 2012 - 17:41

Mam pytanie , co robić z tym badylem po przekwitnięciu, skrócić o połowę czy całkiem wyciąć, bo słyszałem różne opinie? Mam jednego storczyka, jeden pęd przekwitł, drugi zaczyna kwitnąć..
  • 0

Ex factis non ex dictis amici pensandi sunt


#10 abizolek

abizolek

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 142 postów
  • Skąd:Bielsko-Biała

Napisano 30 wrzesień 2012 - 18:18

Czasami w doniczce storczyka jest fiszka z opisem odmiany. Na mojej fiszce pisze, żeby po przekwitnięciu przyciąć pęd nad 2-3 węzłem. Zdarzyło mi się, że na końcu przyciętego pędu suchego na samym końcu, wydawałoby nierokującego, wyrosły 2 małe storczyki z korzonkami. Czyli przycinać ale kilka centymetrów. Storczyki czasami wypuszczają całkowicie nowe pędy, czasami kwitną z przyciętych pędów. Jeżeli z doniczki zaczną wychodzić cienkie, wijące się szarozielone pędy, należy je zostawić, są to korzenie. Ja nie przesadzam orchidei do większych doniczek, ale może inni to zalecają.
  • 0

Najlepsze w tym wszystkim jest poznawanie nowych rzeczy.


#11 Gość_Falka_*

Gość_Falka_*
  • Gość

Napisano 01 październik 2012 - 11:41

Abizolek dziękuję za cenne rady. Mój storczuś niedługo odwdzięczy mi się pierwszym kwiatkiem wyhodowanym już u mnie w domku, bo pączek już jest spory :) Już się nie mogę doczekać tego małego/dużego sukcesu :)

doczekałem się nawet 5 "dzieci" storczyków.

No właśnie jak rozmnożyć roślinkę??? Pod liśćmi widzę jedną zieloną łodyżkę (bez kwiatków) ale ona ani nie usycha, ani nie wydaje się rosnąć, więc czy z tego ,,coś będzie"? :)
  • 0

#12 abizolek

abizolek

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 142 postów
  • Skąd:Bielsko-Biała

Napisano 01 październik 2012 - 18:03

Właśnie wcięło moją odpowiedź, okazało się, że trzeba mieć conajmniej 12 postó, żeby móc dołączyć zdjęcie. 

No właśnie jak rozmnożyć roślinkę??? Pod liśćmi widzę jedną zieloną łodyżkę (bez kwiatków) ale ona ani nie usycha, ani nie wydaje się rosnąć, więc czy z tego ,,coś będzie"? :)


Uważam, że o rośliny trzeba dbać i czekać spokojnie na efekty. Jedna z moich orchidei po kilku latach postanowiła mieć dzieci, co było dla mnie niespodzianką, bo nawet o tym wcześniej nie czytałem. Dzieci orchidei nazywają się keiki, co podobno po hawajsku znaczy "dziecko". Na zdjęciu widać 2 keiki, wkróce wypuszczą korzonki i będzie można je delikatnie oderwać od mamy. Mogę się podzielić keikami, nie mam już miejsca na parapetach :)
Powodzenia.Dołączona grafika
  • 0

Najlepsze w tym wszystkim jest poznawanie nowych rzeczy.


#13 czarna40

czarna40

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 02 październik 2012 - 21:13

Mój mały storczyk nie chce od dawna kwitną , już nie wiem co mogę zrobić.
  • 0

#14 abizolek

abizolek

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 142 postów
  • Skąd:Bielsko-Biała

Napisano 02 październik 2012 - 21:40

Mój mały storczyk nie chce od dawna kwitną , już nie wiem co mogę zrobić.


Ja bym spróbował:
1. Kupić specjalny nawóz do storczyków i zastosować,
2. Spryskiwać liście raz w tygodniu,
3. Zmienić miejsce na takie, gdzie będzie więcej światła,
4. Podlewać jak opisałem wcześniej, lepiej za mało niż za dużo, liście powinny wyglądać zdrowo.
Na 90% się uda: )
  • 0

Najlepsze w tym wszystkim jest poznawanie nowych rzeczy.



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych