Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Wypowiedzenie umowy o prace przez pracownika


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#1 damikss

damikss

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 121 postów

Napisano 09 luty 2012 - 17:26

Witam wszytki
Pracuje sobie zdalnie jako "analityk zasobów internetoych"i firmie start people pośredniczy firma igd.

Jako ze robi się coraz większy syf i mogiła,postanowiłem już szukać sobie innej pracy.

Mam pytanie jak powinna wyglądać forma wypowiedzenia umowy prze zemnie.
Umowę mam tymczasowa od dnia `1-11-2011 do 31-10-2012

W punkcie umowy mam taki zapis"strony dopuszczają wypowiedzenie niniejszej umowy przez każda ze stron z zachowaniem 1 tygodniowego okresu wypowiedzenia"

Czyli mam rozumieć ze jeśli będę chciał zrezygnować to wysyłam im tydzień przed moje wypowiedzenie i tyle? czy muszę głosić to do pfronu żeby przestali im wypłacać na mnie kasę?

I drugie pytanie

Pobieram rentę socjalna.
Przykładowo pracuje sobie jako normalny pracownik weźmy na to w Castoramie mam umowę na na 1500 brutto jeśli sobie nadgodziny bądź niedziele to mam płacone dodatkowo czy te dodatkowe pieniądze nadgodzin,premie tez wliczają się to tego limitu brutto jakiego nie mogę przekroczyć?czyli 2340zl brutto.

Przykładowo mój nowy pracodawca tez będzie chciał mnie zatrudnić jako ON.Wiec tam muszę mieć czyste konto. 
I jeszcze jedno od 25 sierpnia do 30 grudnia 2011 pracowalem na 0.71 etatu od 1 stycznia na caly etat.Nie wybierałem żadnych dni wolnych w tym czasie.

Jaki obliczyć ile urlopu mi przysługuje? Czy czy mogę go wykorzystać przed zwolnieniem.?
  • 0

#2 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6296 postów
  • Skąd:home

Napisano 09 luty 2012 - 20:28

W punkcie umowy mam taki zapis"strony dopuszczają wypowiedzenie niniejszej umowy przez każda ze stron z zachowaniem 1 tygodniowego okresu wypowiedzenia"

Skoro taki zapis w umowie istnieje, to należy go tak rozumieć jak został on zapisany. Innymi słowy tak, jak to napisałeś, w swoim poście wyżej. Jedno małe zastrzeżenie - nie wysyłasz wypowiedzenia a wręczasz. Wysłać to musiałbyś szybciej niż na tydzień przed, aby się zmieścić w terminie.

czy muszę głosić to do pfronu żeby przestali im wypłacać na mnie kasę?

Z tego, co wiem PFRON leży w gestii pracodawcy, gdyż to on otrzymuje na Ciebie fundusze.

(...) jeśli sobie nadgodziny bądź niedziele to mam płacone dodatkowo czy te dodatkowe pieniądze nadgodzin,premie tez wliczają się to tego limitu brutto jakiego nie mogę przekroczyć?czyli 2340zl brutto.

Wszystko, co zarobisz dodatkowo jest Twoim łącznym dochodem i wlicza się do limitu, jaki nie można przekroczyć w kwocie 2391,20 zł. Z tym, że ten limit 2391,20 zł to wraz z rentą, tak w woli przypomnienia i żeby wszystko było jasne.

Jaki obliczyć ile urlopu mi przysługuje? Czy czy mogę go wykorzystać przed zwolnieniem.?

Myślę, że zwyczajnie dowiedz się ile masz tego urlopu i oczywiście wykorzystaj go przed zwolnieniem. Pozdrawiam.
  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#3 dani

dani

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 322 postów
  • Skąd:Wrocław

Napisano 09 luty 2012 - 22:12

[quote='__ANIOŁEK__' pid='177952' dateline='1328815723']
[quote='damikss' pid='177944' dateline='1328804799']
W punkcie umowy mam taki zapis"strony dopuszczają wypowiedzenie niniejszej umowy przez każda ze stron z zachowaniem 1 tygodniowego okresu wypowiedzenia"[/quote]
Skoro taki zapis w umowie istnieje, to należy go tak rozumieć jak został on zapisany. Innymi słowy tak, jak to napisałeś, w swoim poście wyżej. Jedno małe zastrzeżenie - nie wysyłasz wypowiedzenia a wręczasz. Wysłać to musiałbyś szybciej niż na tydzień przed, aby się zmieścić w terminie.
[quote='damikss' pid='177944' dateline='1328804799']

Aby był jak najkrótszy okres świadczenia pracy nalezy pamiętać, aby dostarczyć wypowiedzenie najlepiej w ostatnim dniu roboczym w danym tygodniu, czyli jesli firma pracuję od poniedziałku do piątku, trzeba złożyć wypowiedzenie najpóżńiej w piątek.
  • 0
"Warto, warto żyć" -Tuwim Julian

#4 damikss

damikss

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 121 postów

Napisano 10 luty 2012 - 06:18

"nie wysyłasz wypowiedzenia a wręczasz" no akurat firma w ktorej pracuje znajduje sie 400 km ode mnie wiec tylko wysłanie wchodzi w gre.Czyli po prostu wysylam wypowiedzenie z 2 tygodnie wcześniej i tyle? A jeśli nie wybiorę urlopu to oni muszą mi wypłacić ekwiwalent pieniężny za niewybrany urlop?Czy nie?
  • 0

#5 Alex76

Alex76

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 160 postów

Napisano 10 luty 2012 - 09:40

]
Wszystko, co zarobisz dodatkowo jest Twoim łącznym dochodem i wlicza się do limitu, jaki nie można przekroczyć w kwocie 2391,20 zł. Z tym, że ten limit 2391,20 zł to wraz z rentą, tak w woli przypomnienia i żeby wszystko było jasne.


Aniołek czy aby jestes pewna tego co napisałas bo z tego co pamietam to kwota 2391,20 zł jest kwotą którą możemy dorobić do renty socjalnej pomijając kwotę renty a nie wraz z nią jak wspomniałaś.
  • 0

#6 marcin1987

marcin1987

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 44 postów

Napisano 10 luty 2012 - 09:49

W punkcie umowy mam taki zapis"strony dopuszczają wypowiedzenie niniejszej umowy przez każda ze stron z zachowaniem 1 tygodniowego okresu wypowiedzenia"

Czyli mam rozumieć ze jeśli będę chciał zrezygnować to wysyłam im tydzień przed moje wypowiedzenie i tyle? czy muszę głosić to do pfronu żeby przestali im wypłacać na mnie kasę?

Od daty złożenia wypowiedzenia musisz przepracować jeszcze tydzień.
Jeżeli umowa jest na czas określony i zbliża się termin ważności umowy, tydzień przed datą zakończenia umowy musisz powiadomić pracodawcę o tym że nie masz zamiaru przedłużać umowy, składając pisemne wypowiedzenie.

I drugie pytanie

Pobieram rentę socjalna.
Przykładowo pracuje sobie jako normalny pracownik weźmy na to w Castoramie mam umowę na na 1500 brutto jeśli sobie nadgodziny bądź niedziele to mam płacone dodatkowo czy te dodatkowe pieniądze nadgodzin,premie tez wliczają się to tego limitu brutto jakiego nie mogę przekroczyć?czyli 2340zl brutto.

Każde zarobione pieniądze wliczają się w ten limit, czyli te dodatkowe płatne nadgodziny czy premie. Np. 1500zł brutto + 900 zł premii brutto t.j. 2400 zł - limit przekroczony.
  • 0

#7 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6296 postów
  • Skąd:home

Napisano 10 luty 2012 - 11:17

Aniołek czy aby jestes pewna tego co napisałas bo z tego co pamietam to kwota 2391,20 zł jest kwotą którą możemy dorobić do renty socjalnej pomijając kwotę renty a nie wraz z nią jak wspomniałaś.

Oczywiście, że jestem pewna swoich słów, a więc kwota 2391,20 zł wraz z rentą socjalną. Poza tym ten temat był już wielokrotnie poruszany na forum:
http://www.ipon.pl/f...id=13837&page=2
I jeszcze choćby tu:
http://www.ipon.pl/f...d.php?tid=14366

A jeśli nie wybiorę urlopu to oni muszą mi wypłacić ekwiwalent pieniężny za niewybrany urlop?Czy nie?

Teoretycznie powinni wypłacić Ci ekwiwalent za nie wykorzystany urlop (w końcu to ich obowiązek). Inna jednak sprawa to taka, że nie zawsze są "żywo" chętni to uczynić, bo to już kwestia finansowa.
  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#8 Lenio

Lenio

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 245 postów

Napisano 10 luty 2012 - 14:35

Witam wszytki
Pracuje sobie zdalnie jako "analityk zasobów internetoych"i firmie start people pośredniczy firma igd.

Jako ze robi się coraz większy syf i mogiła,postanowiłem już szukać sobie innej pracy.

Mam pytanie jak powinna wyglądać forma wypowiedzenia umowy prze zemnie.
Umowę mam tymczasowa od dnia `1-11-2011 do 31-10-2012

W punkcie umowy mam taki zapis"strony dopuszczają wypowiedzenie niniejszej umowy przez każda ze stron z zachowaniem 1 tygodniowego okresu wypowiedzenia"

Czyli mam rozumieć ze jeśli będę chciał zrezygnować to wysyłam im tydzień przed moje wypowiedzenie i tyle? czy muszę głosić to do pfronu żeby przestali im wypłacać na mnie kasę?

I drugie pytanie

Pobieram rentę socjalna.
Przykładowo pracuje sobie jako normalny pracownik weźmy na to w Castoramie mam umowę na na 1500 brutto jeśli sobie nadgodziny bądź niedziele to mam płacone dodatkowo czy te dodatkowe pieniądze nadgodzin,premie tez wliczają się to tego limitu brutto jakiego nie mogę przekroczyć?czyli 2340zl brutto.

Przykładowo mój nowy pracodawca tez będzie chciał mnie zatrudnić jako ON.Wiec tam muszę mieć czyste konto. 
I jeszcze jedno od 25 sierpnia do 30 grudnia 2011 pracowalem na 0.71 etatu od 1 stycznia na caly etat.Nie wybierałem żadnych dni wolnych w tym czasie.

Jaki obliczyć ile urlopu mi przysługuje? Czy czy mogę go wykorzystać przed zwolnieniem.?


Zacznijmy od początku:

Czy to twoja pierwsza umowa z tą firmą bo jak na umowę na okres próbny jest za długa?! Przy umowach na czas określony przekraczającym 6 miesięcy okres wypowiedzenia wynosi... 2 tygodnie.

http://isap.sejm.gov...=WDU19740240141 Artykuł 32-33

Wypowiedzenie musi być na piśmie. Możesz je wysłać pocztą ( najlepiej za potwierdzeniem odbioru) wtedy decyduje data wpłynięcia listu do pracodawcy.

Do PFRONu nic nie wysyłasz robi to pracodawca.

2. Do renty socjalnej wlicza się każdy dochód objęty podatkiem dochodowym czyli premie nagrody itp.
Zwolnione z podatku są dofinansowania z PFRON i ZFRON. Więc możesz dostać dofinansowanie od pracodawcy (np. na leki, czy dojazdy) jeżeli posiada status zakładu Pracy Chronionej Carfour chyba taki ma.
DOCHÓD Z RENTY NIE MOŻE BYĆ JEDNOCZEŚNIE KRYTERIUM ZAWIESZENIA ŚWIADCZENIA!
  • 0

#9 damikss

damikss

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 121 postów

Napisano 10 luty 2012 - 15:48

tak to 1 umowa z nimi i jest taka dluga.


Aniołek niestety nie masz racji ze sumuje sie rente +wyplate i nie moze byc wiecej niz 2300 brutto.


"Jeżeli umowa jest na czas określony i zbliża się termin ważności umowy, tydzień przed datą zakończenia umowy musisz powiadomić pracodawcę o tym że nie masz zamiaru przedłużać umowy, składając pisemne wypowiedzenie"


Z tego co napisałeś wynika ze nie mogę zrezygnować z umowy przed terminem i szukać innej pracy?

Tylko ze muszę pracować do września ?Badz czekać aż mnie sami zwolnią ?
  • 0

#10 Alex76

Alex76

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 160 postów

Napisano 10 luty 2012 - 15:54


Aniołek czy aby jestes pewna tego co napisałas bo z tego co pamietam to kwota 2391,20 zł jest kwotą którą możemy dorobić do renty socjalnej pomijając kwotę renty a nie wraz z nią jak wspomniałaś.

Oczywiście, że jestem pewna swoich słów, a więc kwota 2391,20 zł wraz z rentą socjalną. Poza tym ten temat był już wielokrotnie poruszany na forum:
http://www.ipon.pl/f...id=13837&page=2
I jeszcze choćby tu:
http://www.ipon.pl/f...d.php?tid=14366


_Aniołek_ ja jednak uważam że jestes w błedzie i ta kwota 2391.20zł jaką możemy dorobić jest kwotą bez renty a nie wraz z renta i aby nie być gołosłownym skopiowałem wypowiedź kolegi Lenio z linku który sama nawet podałas, a myślę że kto jak kto ale on chyba jest najlepiej obeznany w temacie w koncu to głownie dzieki jego inciatywie mamy wyzsze limity.

a więc cytuję:

Jeszcze raz:

Renta socjalna

Przychód stanowiący 30% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy (którego przekroczenie powoduje zawieszenie wypłaty renty socjalnej):

od 1 grudnia 2011 r. do 31 grudnia 2011 r. - 1024,80 zł*

Od dnia 1 stycznia 2012 r. prawo do renty socjalnej zawiesza się, jeżeli zostały osiągnięte przychody w łącznej kwocie wyższej niz 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez Prezesa GUS do celów emerytalnych. W związku z tym, kwota przychodu uzasadniająca zawieszanie rent socjalnych, stanowiąca 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za III kwartał 2011 r. ogłoszonego do celów emerytalnych wynosi w okresie:

od 1 stycznia 2012 r do 28 lutego 2012 r. - 2 391,20 zł.*

*- Podane kwoty są kwotami brutto

Wysokość renty NIE wlicza się do przychodu w rozumieniu Ustawy o rencie socjalnej. Dotyczy to tylko ustawy o podatku dochodowym.

Czyli na przykład:
Ktoś zarabia (od stycznia 2012) 1500 zł brutto czyli ok. 1064 zł netto.
Więc premii może dostać do 891 zł brutto (2391-1500) czyli ok. 622 zł netto

koniec cytatu.

Wnioski nasuwają sie więc same.

pozdrawiam
  • 0

#11 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6296 postów
  • Skąd:home

Napisano 13 luty 2012 - 11:31

_Aniołek_ ja jednak uważam że jestes w błedzie i ta kwota 2391.20zł jaką możemy dorobić jest kwotą bez renty a nie wraz z renta (...).

Niestety zawsze można zostać wprowadzonym w błąd, a najgorzej jak to jest u źródła (czytaj ZUS). Jak pokazuje samo życie inni też się mylą. Ostatecznie nie "z", ale dorobić "do" renty socjalnej. Niech żyje zgrabność ... ;)
  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#12 ciiekawy

ciiekawy

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 287 postów

Napisano 14 luty 2012 - 11:32

ANIOŁEK wprowadzasz ludzi w błąd bo dzwoniłem do ZUS i pytałem o ten limit dorobienia 2391 brutto i usłyszałem odpowiedź,że jeśli się nie przekroczy 2391 to renty nie trzeba wieszac i,że tyle można dorobić oprocz renty,a nie z rentą.
  • 0

#13 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6296 postów
  • Skąd:home

Napisano 14 luty 2012 - 11:53

ANIOŁEK wprowadzasz ludzi w błąd bo dzwoniłem do ZUS i pytałem o ten limit dorobienia 2391 brutto i usłyszałem odpowiedź,że jeśli się nie przekroczy 2391 to renty nie trzeba wieszac i,że tyle można dorobić oprocz renty,a nie z rentą.

Czytałeś dobrze ostatnią moją wypowiedź?? W konkretnym celu ją napisałam. Wydaje mi się, że jednak nie. Pisze przecież wyraźnie, że sama zostałam wprowadzona w błąd i ostatecznie można dorobić do renty nie przekraczając kwoty 2391,20 zł brutto. Mam nadzieję, że teraz już pozbyłeś się wszelkich wątpliwości??
  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#14 ciiekawy

ciiekawy

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 287 postów

Napisano 14 luty 2012 - 14:01


ANIOŁEK wprowadzasz ludzi w błąd bo dzwoniłem do ZUS i pytałem o ten limit dorobienia 2391 brutto i usłyszałem odpowiedź,że jeśli się nie przekroczy 2391 to renty nie trzeba wieszac i,że tyle można dorobić oprocz renty,a nie z rentą.

Czytałeś dobrze ostatnią moją wypowiedź?? W konkretnym celu ją napisałam. Wydaje mi się, że jednak nie. Pisze przecież wyraźnie, że sama zostałam wprowadzona w błąd i ostatecznie można dorobić do renty nie przekraczając kwoty 2391,20 zł brutto. Mam nadzieję, że teraz już pozbyłeś się wszelkich wątpliwości??


To trzeba pisać,że można dorobić OPRÓCZ renty 2391 zł brutto bo jak do renty to niewiadomo czy razem z rentą ten limit tyle wynosi czyli trzeba doliczyć rente albo odliczyć do tego albo od tego limitu, itd, itp, no ale o tym napisałem już,że to jest limit, który można dorobić OPRÓCZ renty i,że renta nie wlicza się w ten limit tylko ten limit to zarobek jaki można osiągnąć.
  • 0

#15 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6296 postów
  • Skąd:home

Napisano 14 luty 2012 - 14:17

Swoje już w tym wątku powiedziałam (mając głównie na uwadze innych, nowych użytkowników na forum) i sprawa jest chyba jasna oraz jak dla mnie zakończona w tym momencie.
  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#16 Micho

Micho

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 43 postów

Napisano 16 luty 2012 - 21:12

a po cholere się zwalniać, jak płacą to niech oni zwalniają.
  • 0

#17 ciiekawy

ciiekawy

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 287 postów

Napisano 17 luty 2012 - 00:15

Jak ktoś się pyta jak rozwiązać umowę o prace to normalnie ręce opadają.

Taka osoba chyba w ogóle nie czytała swojej umowy o prace bo w niej jest wszystko napisane,nawet to jak się zwolnić,tylko trzeba czytać uważnie i ze zrozumieniem.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych