Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Jak ugryźć podjazd?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

#1 Koruszek

Koruszek

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 19 postów

Napisano 05 styczeń 2012 - 12:50

Witajcie
remontujemy z narzeczoną mieszkanie i w ub. roku otrzymaliśmy dofinansowanie na przystosowanie łazienki. Mogę w rewanżu napisać co nieco o przebojach z remontem łazienki :) Może komuś uda się ich uniknąć.

Mam pytanie do osób, które przechodziły przez wykonanie podjazdu do mieszkania.
Nasz będzie prowadził do mieszkania na parterze w bloku. Od strony klatki schodowej lub balkonu. W obu wypadkach musiałby sięgać na wysokość ponad 80cm. Zezwolenie ze strony wspólnoty nie powinno być problemem.
A teraz problemy i pytania:
1. Mieszkanie jest w Białej Podlaskiej, w mieście tej wielkości trudno znaleź firmy, które zrobią prawidłowy podjazd. Czy macie doświadczenia z firmami spoza Waszych miejsc zamieszkania? Może moglibyście polecić jakieś firmy w Polsce, które wykonają podjazd solidny i w rozsądnej cenie? I w odległym o swej siedziby mieście :)
2. Czy podjazd betonowy, czy ażurowy? Chcemy betonowy, ale nie wiemy, czy to realne. Jaka może być cena podjazdu? Ile Wasze podjazdy kosztowały?
3. Czy nadal obowiązują normy, że podjazd nie może mieć spadku większego niż 5% i platformę spoczynkową co 9m? Słyszałem, że mają być złagodzone normy.
4. Czy na budowę podjazdu betonowego trzeba mieć zgodę urzedu miasta i architekta?

5. Mam prośbę. Czy moglibyście przysłać mi zdjęcia Waszych podjazdów, które spełniają normy? Albo zamieśćić je na forum w galerii. Nie muszę wiedzieć, czyje są, ani w jakim mieście, ale zależy mi na zobaczeniu, jak wyglądają i ile kosztowały.
Prawdopodobne jest, że najsprawniej będzie, jeśli to ja złożę wstępny projekt firmie budowlanej, zamiast czekać, aż ona wymyśli rozwiązania. Możę inni użytkownicy forum też z takiej "bazy danych" podjazdów skorzystają?

Pozdrawiam! ;)
Lech
lech@edgard.pl
  • 0

#2 rodys

rodys

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 842 postów
  • Skąd:bierze pieniądze na alkohol?

Napisano 05 styczeń 2012 - 17:46

U mnie był do wykonania podjazd do windy przybalkonowej. Wysokość podjazdu ok. 70 cm. Podjazd metalowy z barierkami. Fundament windy w formie prostopadłoscianu betonowego o wymiarach 2 na 2,5 m i wysokości ok. 1,1 m - częściowo w ziemi. We własnym zakresie wykonano:
- wspomniany fundament
- podjazd z rur kwadratowych o podłodze drewnianej na wys. 0,7 m
- "furtkę" w barierce balkonowej

Podjazd ma jeden "bieg" oraz spocznik na samej górze. Długość biegu ok. 5-6 m (nie pamietam dokładnie). Materiał był częściowo kupowany na złomie. Deski pocięte na własciwy wymiar dał mi jeden dobry człowiek :)

Mogę udzielić częściowej odpowiedzi:
Ad. 1. Ja firmy nie brałem. Wynająłem człowieka "złotą rączkę", kupiłem materiały, zrobiłem rysunek, brat zorganizował betoniarkę i spawarkę. Robił też za pomocnika u fachowca

Ad. 2. Betonowy: ładny, niezniszczalny, droższy, trzeba pozwolenie. Ażurowy: brzydki, trzeba konserwować, nie trzeba odśnieżać, nie trzeba pozwolenia urzędowego (tylko zgodę właściciela budynku), kółka hałasują. Sam zdecyduj

Ad.3. Jeżeli podjazd jest krótki to może być 8 stopni. Odsyłam do Rozporządzenia "Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie" dział III rozdział 4 po szczegóły

Ad. 4. Tak. Trzeba mieć zgodę na budowę i mapkę od geodety (minimum 500 zł ja tyle zapłaciłem, podobno to było tanio). W przypadku wspólnoty podpisy wszystkich współwłaścicieli

Ad. 5. Foty niemożliwe - bo się przeprowadziłem.. Cen podjazdu, fundamentu i furtki dokładnie nie pamiętam, ale ok. 800 zł formalności, 500 wykonanie, 1500 materiały. 3-4 dni roboty. Brat pracował za darmo. Sam zrobiłem projekt budowlany - czyli był za darmo. Spaliłem z 50 litrów paliwa jeżdżąc kupując, załatwiając itp. Dużej części wydatków nie odliczyłem od podatku :) - brak faktur. Ceny sprzed 10 lat.
  • 0

KNP


#3 Koruszek

Koruszek

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 19 postów

Napisano 05 styczeń 2012 - 18:42

Dziękuję za odpowiedź!
Czytałem też Twój wcześniejszy post. Jestem pełen podziwu dla organizacji i że w sumie nie wyszło tak drogo, jak mi się zapowiada.
Firmy chcą po ok. 2000 zł za metr bieżący netto. Przeraża mnie też rozmiar pochylni, ale tu prawa fizyki mają coś do powiedzenia :) Nie można zrobić zbyt stromego podjazdu.
O ile dobrze sprawdziłem, to 5% spadu obowiązuje, gdy rampa ma do 9m, a 8%, gdy ma 5m długości. Łatwo policzyć, że przy 80cm wychodzi 16m + 1,5m platformy i platforma na górze. Wychodzi 35tys. jak obszył.

Ze "złotymi rączkami" trudna sprawa, bo mogą się trafić drewniane :) Ale trzeba też wierzyć w dobrych ludzi :) Paru fachowców sprawdziło się przy remoncie.
Dlatego myślę, że dobrze byłoby przedstawiać fachowcom gotowe realizacje i super jeśli z dokumentacją techniczną. Choć schemat można rzeczywiście zrobić samemu. Chyba tak zrobię:)

Pozdrawiam
Lech
  • 0

#4 staniew

staniew

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 288 postów

Napisano 05 styczeń 2012 - 18:59

Szkoda że nie macie zdjęcia lub rysunku takiego podjazdu.Z ciekawości wyliczyłbym koszt materiału.Zajmuję się ślusarką i trochę wykończeniówką (już teraz hobbistycznie) ale ceny materiałów znam.
  • 0
Lecz ci,którzy ufają Panu,nabierają siły, wzbijają się w górę na skrzydłach jak orły,
biegną,a nie mdleją, idą ,a nie ustają.

#5 Gość_biedruszczak_*

Gość_biedruszczak_*
  • Gość

Napisano 05 styczeń 2012 - 19:23

Dziękuję za odpowiedź!
Czytałem też Twój wcześniejszy post. Jestem pełen podziwu dla organizacji i że w sumie nie wyszło tak drogo, jak mi się zapowiada.
Firmy chcą po ok. 2000 zł za metr bieżący netto. Przeraża mnie też rozmiar pochylni, ale tu prawa fizyki mają coś do powiedzenia :) Nie można zrobić zbyt stromego podjazdu.
O ile dobrze sprawdziłem, to 5% spadu obowiązuje, gdy rampa ma do 9m, a 8%, gdy ma 5m długości. Łatwo policzyć, że przy 80cm wychodzi 16m + 1,5m platformy i platforma na górze. Wychodzi 35tys. jak obszył.

Ze "złotymi rączkami" trudna sprawa, bo mogą się trafić drewniane :) Ale trzeba też wierzyć w dobrych ludzi :) Paru fachowców sprawdziło się przy remoncie.
Dlatego myślę, że dobrze byłoby przedstawiać fachowcom gotowe realizacje i super jeśli z dokumentacją techniczną. Choć schemat można rzeczywiście zrobić samemu. Chyba tak zrobię :)

A nie lepiej zrobić platforme przyścienną?
Ja właśnie będę montował w najbliższym czasie takie cudo, koszt też 35 tys. :(

Proszę o nie cytowanie całego postu, wystarczy jego część. Moderator.
  • 0

#6 staniew

staniew

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 288 postów

Napisano 05 styczeń 2012 - 19:34

Jeśli ktoś ma rysunek z wymiarami to prześlijcie mi na staniew@orange.pl
  • 0
Lecz ci,którzy ufają Panu,nabierają siły, wzbijają się w górę na skrzydłach jak orły,
biegną,a nie mdleją, idą ,a nie ustają.

#7 Koruszek

Koruszek

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 19 postów

Napisano 05 styczeń 2012 - 21:08

Przyślę za kilka dni! Jeszcze nie mam projektu, ale będzie na dniach. Zależy mi, żeby był trwały, zgodny z normami i w miarę rozsądny cenowo. Nie chodzi tylko o moją kieszeń, ale też o to, żeby mieć szansę na dofinansowanie. Wiele osób ma potrzeby, a fundusze nie są wielkie. Chcę z nich skozystać, ale bez nadużywania funduszy.
Lećh
  • 0

#8 Gość_michalina_*

Gość_michalina_*
  • Gość

Napisano 05 styczeń 2012 - 22:41

Prosze spojrzeć tu:
http://www.ipon.pl/f...50624#pid150624
  • 0

#9 staniew

staniew

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 288 postów

Napisano 06 styczeń 2012 - 08:21

Prosze spojrzeć tu:
http://www.ipon.pl/f...50624#pid150624


No ładnie mieszkasz, dużo zieleni ;).
Nie bardzo widać na zdjęciu- z czego zrobiony jest trap(blacha i mata antypoślizgowa? kratownica śjakaś?)

Koruszek Za 30tys to widziałem podnośnik-winda z montażem , są nawet na na alledrogo.
  • 0
Lecz ci,którzy ufają Panu,nabierają siły, wzbijają się w górę na skrzydłach jak orły,
biegną,a nie mdleją, idą ,a nie ustają.

#10 Koruszek

Koruszek

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 19 postów

Napisano 06 styczeń 2012 - 11:16

Koruszek Za 30tys to widziałem podnośnik-winda z montażem , są nawet na na alledrogo.


Ładny podjazd, Michalino :) Taki by mi bardzo pasował, tylko u Ciebie jest niższy parter, mniej niż 50cm, a ja mam wyżej, więc chyba muszę mieć "łamańca". Ile kosztował Twój podjazd i z czego jest zrobiony? (tak dokładniej, gdyby chcieć wycenić materiał).

Co do windy, to trochę drogo i podejrzewam, że jest mniej trwała. Nie wiem, czy na realizację wszystkich wniosków MOPS będzie dysponował dużo większą kwotą, więc szukam czegoś prostego, względnie niedrogiego.

A co myślicie o takich szynach?
http://www.orfemet.c...oduct.php?cat=5
Ktoś możę używał takich? Do podjechania na ok. 80cm.

Pozdrówka! :)
Lech
  • 0

#11 staniew

staniew

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 288 postów

Napisano 06 styczeń 2012 - 12:56

Właśnie miałem zapytać czy można zastosować kratownice z dużymi oczkami? Widzę że można bo na tych zdjęciach firmy orfemet takich właśnie użyto. Oczka są 35mm na 30 mm ale cena nie 700 zł tylko 3 x taniej.A może źle się będzie po tym przemieszczać? :s
Firma ta oferuje nakładki na stopnie schodowe, ja widziałem na Warszawskich klatkach zbite gwoździami dechy i też się sprawdzały. Niestety ON musiała mieć" wpycharkę" bo schody są bardzo strome.
  • 0
Lecz ci,którzy ufają Panu,nabierają siły, wzbijają się w górę na skrzydłach jak orły,
biegną,a nie mdleją, idą ,a nie ustają.

#12 Gość_michalina_*

Gość_michalina_*
  • Gość

Napisano 06 styczeń 2012 - 14:47

Odpowiadając na Wasze pytania to:
1. Podjazd mnie nic nie kosztował, koszty poniosła Spółdzielnia Mieszkaniowa.
1. Kraty o które pytasz Staniew podaję w tym linku:
http://www.kratywema...raty_pomostowe/
3.Wielkość kraty ma znaczenie o tyle, że jeżeli ktoś chodzi również o kulach, to przy większym rozmiarze kraty, jest problem - kule wpadają w kratę - niebezpiecznie!
Gumę antypoślizgową na balkonie kupiłam we własnym zakresie.
4. Ogólny koszt nie jest aż tak wygórowany.

Cieszę się, że mogłam pomóc, pozdrawiam :)
  • 0

#13 Gość_bodzio2_*

Gość_bodzio2_*
  • Gość

Napisano 07 styczeń 2012 - 12:18

To jesteś szczęściarą co do Spółdzielni Mieszkaniowej, inne na to nie pozwalają ze wzglądów estetycznych a co do pokrycia kosztów to już wogóle można zapomnieć!.
  • 0

#14 Gość_michalina_*

Gość_michalina_*
  • Gość

Napisano 07 styczeń 2012 - 16:11

Chciałam wyjaśnić, że sami od siebie nie przyszli i nie zamontowali tego podjazdu.
Musiałam pisać pisma, konsultować rozwiązania, trwało to dość długo - pół roku.
W projekcie pomógł mój mąż w porozumieniu głównego inspektora budowlanego
Spółdzielni.
Bodzio2 - to nie jest tak, że wszystko podadzą Ci gotowe na tacy, trzeba
wyjść z inicjatywą.
Miałam przyznaną kwotę z OPS w wysokości 8 000 zł na likwidację barier, wykorzystałam je
na przebudowę okna balkonowego + drzwi zamykanych również na zewnątrz na klucz.
Każdy może zostać takim szczęściarzem, jeżeli się postara.
Mnie zmobilozowała sytuacja - małe dziecko i nikogo kto mógłby mnie wyręczyć z codziennych obowiązków - spacery. zakupy, odprowadzanie do przedszkola...
Obecnie kiedy zostałam sama z dzieckiem, te rozwiązanie pozwala mi prowadzić syna do dorosłości - wywiadówki, kontakt z instytucjami itd.
Jeżeli jestem szczęściarą, to każdemu życzę takiego szczęścia.
  • 0

#15 kevin

kevin

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 48 postów

Napisano 07 styczeń 2012 - 17:52

Myślę że warto w twojej sytuacji rozważyć pomysł z windą zewnętrzną,koszt wcale nie byłby większy,ja robiłem wycenę na wysokość 3m wyszło -23000 -koszt platformy
-2750 - montaż
-3600- wykonanie górnego przystanku z automatyką
+ vat i pewnie transport
tylko tak jak piszę wysokość podnoszenia 3m u ciebie jest mniej więc pewnie trochę taniej mi cały koszt wychodził koło 40 000zł.Firma na śląsku jakbyś chciał namiary.

Tylko jeśli liczysz na dofinansowanie,to chyba możesz sie przeliczyć, bo "Dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych nie przysługuje : - osobom niepełnosprawnym, które w ciągu trzech lat przed złożeniem wniosku uzyskały odpowiednio na te cele dofinansowanie ze środków Funduszu."
przynajmniej u mnie w pefron ten przepis interpretują tak że następny wniosek możesz złożyć po 3 latach od poprzedniego pozytywnie rozpatrzonego,a ty pisałes że w zeszłym roku dostałeś dofinansowanie na łazienkę.
  • 0

#16 Koruszek

Koruszek

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 19 postów

Napisano 09 styczeń 2012 - 19:55

Dziękuję za podpowiedzi. Mam nadzieję, że z dofinansowaniem rok po roku nie będzie problemów. Gdybym chciał przeróbkę łazienki i podjazd, to prawie wszystkie środki poszłyby na mnie jednego, a i tak nie wiem, czy udałoby się wykonać wszystkie inwestycje.
Haczyk tkwi zapewne w słowie "odpowiednio". Nie rozumiem tego zdania. Czy chodzi o jakiekolwiek dofinansowanie na te cele, czy o odpowiednie dofinansowanie?
Poza tym w zdaniu: "Dofinansowanie likwidacji barier w komunikowaniu się i technicznych nie przysługuje osobom niepełnosprawnym, które w ciągu trzech lat przed złożeniem wniosku uzyskały odpowiednio na te cele dofinansowanie ze środków Funduszu." - nie ma mowy o barierach architektonicznych. Czyli powinno być ograniczenie w sprawach np. sprzętu ortopedycznego czy komputerowego, ale nie podjeździe. Tak mi się wydaje :)
Pozdrawiam!
Lech
  • 0

#17 kevin

kevin

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 48 postów

Napisano 10 styczeń 2012 - 13:50

Ja się na podjazd nie załapałem,bo musiał być zbudowany na współwłasności,dostałem kasę na przystosowanie łazienki,likwidację progów i wymiane drzwi na szersze na odchodnym komisja pojnformowała mnie że mam 3 lata na załatwienie formalności do podjazdu.(to było w 2007 do tej pory sprawa w sądzie o zniesienie współwłasności)Mam nadzieję że tobie pójdzie lżej i wszystko się uda.
  • 0

#18 cobra232

cobra232

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 13 postów

Napisano 11 styczeń 2012 - 13:13

To jesteś szczęściarą co do Spółdzielni Mieszkaniowej, inne na to nie pozwalają ze wzglądów estetycznych a co do pokrycia kosztów to już wogóle można zapomnieć!.


bodzio2 dobrze mówi.
Aczkolwiek ja mam ciut lepszą sytuację,teoretycznie.
Mam platformę schodową i niestety leży.Chcę ją zamontować w bloku(7stopni dzieli mnie do wyjścia na zewnątrz).
W moim przypadku po wystosowanym piśmie do prezesa spółdzielni,otrzymałem odpowiedź,że zgoda na montaż platformy schodowej może nastąpić po przedłożeniu dokumentacji technicznej wykonanej przez osoby uprawnione i zaopiniowanej przez rzeczoznawców wymaganych prawem budowlanym.
A ponieważ mam problem z ostatnią pieczątką(Komendanta WOJEWÓDZKIEJ Straży Pożarnej),więc sprawa się przedłuża.
To już ze 2 lata będzie...
Kuriozum w tej Polsce zbyt często sięga zenitu.:facepalm:
  • 0
VIVERE MILITARE EST

#19 Gość_bodzio2_*

Gość_bodzio2_*
  • Gość

Napisano 11 styczeń 2012 - 17:39

Cobra właśnie tak jest trzeba się nachodzić,dziesiątki pism zezwoleń i głupia pieczątka Straży Pozarnej która przedłuża w nieskończonośc inwestycję. Instytucje niektóre to olewają a są też takie nieliczne co pomagają.

Ciekaw jestem jak będzie w moim przypadku? otóż zgłośiłem na piśmie w zeszłym roku do ADM wycięcie drzewa stoi na wprost mojego balkonu ponieważ jest duże a pozatym w mieszkaniu przez cały rok nie mam słońca taki daje duży cień, powodem tego jest wilgoć i nawet tapety na ścianach się odklejają powiedzieli że na wiosnę rozpatrzą moją prośbę oby pozytywnie!.
  • 0

#20 Koruszek

Koruszek

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 19 postów

Napisano 12 styczeń 2012 - 12:29

A czy miał ktoś może do czynienia z szynami podjazdowymi?
Na przykład coś takiego:
http://www.orfemet.c...oduct.php?cat=5
Szyna tego typu długości 3,6m kosztuje ok. 4000zł, czyli mniej więcej tyle, ile wynosiłby wkład własny w przypadku dofinansowania podjazdu wartości 20tys. Zakładając, że dofinansowane zostanie pełne 80%.
Kto używa takiego rozkładanego podjazdu i jakie macie wrażenia?
Pozdrawiam
Lech
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych