Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Zmiana stopnia niepełnosprawności -wzrok


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

#1 jopi

jopi

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 28 styczeń 2011 - 19:00

Witam wszystkich , mam pytanie od 2001 roku posiadam stopień niepełnosprawności lekki przez 8 lat i przez ostatnie 2 umiarkowany z orzeczeniem o uzyskaniu niepełnosprawności przed 16 rokiem życia . Na komisji w styczniu , orzecznik wydała orzeczenie o stopniu lekkim, wzrok mam zdecydowanie gorszy niz poprzednio , zmieniły się przepisy czy kaprys orzecznika ? za wszelkie informacje jakie muszę spełniać "warunki" , żeby mieć stopień umiarkowany będę wdzięczny
  • 0

#2 krzysztof_31

krzysztof_31

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 278 postów

Napisano 29 styczeń 2011 - 14:05

To nie kaprys urzędnika.Państwo tonie,więc renty nie ma.Warunki zapewne spełniasz,jak wiele innych tych co nie dostali należnego im świadczenia.
Spełniłeś wszelkie warunki(czyli orzeczenie przed 16r.ż.)
Żeby jaśniej napisać,ZUS tonie w długach,praktycznie jest bankrutem.ZUS jest finansowany z budżetu państwa,a więc koło się zazębia.
  • 0
Wehikuł czasu to byłby cud ...

#3 Gość_Romek._*

Gość_Romek._*
  • Gość

Napisano 29 styczeń 2011 - 18:34

krzysztof_31 nie siej defetyzmu bo wszystkim nie zabieraja.Jopi warto sie odwolac,komisja pewnie umiarkowanego stopnia nie przywroci,ale jesli spelniasz warunki to orzeczenie sadowe bedzie formalnoscia.
  • 0

#4 krzysztof_31

krzysztof_31

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 278 postów

Napisano 29 styczeń 2011 - 19:26

Chyba "Romek" nie wiesz co to formalność.Walka z ZUS to nie banan z masłem.Prawdopodobnie nigdy tego nie przechodziłeś,dlatego piszesz bzdury,lub nie rozumiesz ekonomii.
  • 0
Wehikuł czasu to byłby cud ...

#5 Gość_Romek._*

Gość_Romek._*
  • Gość

Napisano 29 styczeń 2011 - 19:44

O ile mi wiadomo to w sadzie ZUS jest strona i nie orzeka w swojej sprawie,chyba ze sie cos zmienilo.Wiec jesli "wymagania" co do swiadczenia rentowego sa spelnione to wyrok sadu jest po stronie osoby ubiegajacej sie o rente.I nie pisz mi,ze sedziowie maja,jak pisales o orzecznikach,okreslona liczbe spraw do odrzucenia bo inaczej straca prace,bo to ponizej pasa.
  • 0

#6 krzysztof_31

krzysztof_31

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 278 postów

Napisano 30 styczeń 2011 - 12:29

Rzadko postepowanie kończy się to na 1 opini.Wszystko trwa.Poczytaj trochę danych GUS.Dowiesz się ile korzystnych wyroków z okręgowego "powędrowało"do Apelacji,a ile jeszcze wyżej do SN.
Wtedy dokładnie odpisz.
Nie zapominaj,co to czas,postępowanie jest bezpłatne.Jeśli masz wsparcie od rodziny i masz środki finansowe to sprawa idzie swoim torem.Gorzej jak jest odwrotnie.
A co do twojej odpowiedzi.Nie pisałem o Sędziach SO ani SA,tylko o orzecznikach.
Odpowiedzi orzeczników na mojej komisji były delikatnie mówiąc poniżej pasa.
Dowiedz się ile wynosi faktyczny dług państwa,państwo finansuje ZUS.Koło się zamyka.
Dziś ZUS jeśli zbierze środki na wypłate od razu je wypłaca,nie jest w stanie utrzymać ani 1 dnia aby zaprocentowały.
Jeśli jesteś taki mądry odpisz proszę dlaczego ZUS ciągle bierze pożyczki z banków niekomercyjnych.
Odpowiedż sama sie nasuwa.Później rząd księguję,że pożyczki nie było,bo pieniądze nie z kasy państwa.Oto cała prawda?
Coś dodać coś ująć? 
Oczywiście zawsze należy się odwoływać,ja bynajmniej tak uważam.
Nie zmienię jednak zdania co do ZUS i orzeczników.
  • 0
Wehikuł czasu to byłby cud ...

#7 jopi

jopi

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 30 styczeń 2011 - 22:17

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi , zgadzam się , że w kasie nie ma kasy :) rozumiem to , ale .................. , na dniach przyjdzie orzeczenie - odwołam się , ale w dalszym ciągu nie wiem jakie "parametry " wzroku dyskwalifikuja mnie do umiarkowanego
  • 0

#8 Gość_michalina_*

Gość_michalina_*
  • Gość

Napisano 30 styczeń 2011 - 22:53

I tu jest typowe odejście od meritum sprawy, a więc zapytania.
krzysztof_31 i Romek., zamiast zaciekle toczyć spór, może odpowiecie
na konkretne pytanie jeżeli macie podobne schorzenie.
Ja niestety mam inną jednostkę chorobową i po prostu nie wiem.
  • 0

#9 olimpia

olimpia

    Podpowiadacz

  • R.I.P.
  • PipPipPipPipPip
  • 227 postów

Napisano 30 styczeń 2011 - 23:40

Jopi z tego co mi wiadomo przepisy się zmieniły, tzn. są bardziej rygorystyczne, ale jedno jest pewne , że skoro stan Twój się pogorszył, po otrzymaniu decyzji ,trzeba się odwołać we właściwym terminie.
W uzasadnieniu opisać prostym językiem trudności w czynnościach dnia codziennego. W komisjach wojewódzkich też siedzą ludzie. Życzę pozytywnych rozwiązań.
  • 0
"Pamiętaj, szczęście nie zależy od tego, kim jesteś i co wiesz. Zależy wyłącznie od tego co myślisz" (Dale Carnegie)

#10 krzysztof_31

krzysztof_31

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 278 postów

Napisano 31 styczeń 2011 - 09:52

Obecnie przepisy są dość ostre.I żeby i dokładnie odpisać,musiałbyś do stopnia umiarkowanego mieć niedowidzenie w dużym stopniu,lub wogóle być niewidomym.Kiedyś do umiarkowanego wystarczała jednooczność.
  • 0
Wehikuł czasu to byłby cud ...

#11 Gość_Romek._*

Gość_Romek._*
  • Gość

Napisano 31 styczeń 2011 - 13:01

Do I grupy inwalidów (znaczny stopień niepełnosprawności) kwalifikowane są osoby z całkowitą ślepotą obuoczną lub praktyczną ślepotą obuoczną - ostrość wzroku po korekcji w lepszym oku nie przekracza 5% normalnej ostrości oraz osoby, u których pole widzenia zawężone jest do około 20 stopni - widzenie lunetowe.

Do II grupy inwalidów (umiarkowany stopień niepełnosprawności) zalicza się osoby, u których ostrość wzroku po korekcji w lepszym oku wynosi od 6% do 10% normalnej ostrości oraz osoby z zawężonym polem widzenia do około 30 stopni.

Do III grupy inwalidów (lekki stopień niepełnosprawności) kwalifikują się osoby z obuoczną bezsoczewkowością, osoby jednooczne oraz osoby, których ostrość wzroku w lepszym oku po korekcji szkłami nie przekracza 25% normalnej ostrości. Osoby te nie są prawnie uznawane za niewidome.

Ponadto, przy kwalifikowaniu uwzględnia się inne czynniki. Jeżeli np. pacjentowi grozi odwarstwienie siatkówki i w konsekwencji utrata bądź znaczne pogorszenie wzroku, nawet, jeżeli aktualna ostrość i pole widzenia są lepsze niż wynika to z podanych norm, zaliczany jest do wyższego stopnia niepełnosprawności. Podobnie na podwyższenie stopnia niepełnosprawności wpływa postępujące zwyrodnienie barwnikowe siatkówki i inne schorzenia. Z tych względów, zdecydowana większość osób prawnie uznanych za niewidome, dysponuje pewnymi, niekiedy znacznymi, możliwościami widzenia. W Polsce według obowiązującego prawa za praktycznie niewidome uważane są osoby słabowidzące, które w odpowiednich warunkach oświetleniowych funkcjonują podobnie jak osoby pełnosprawne. Takie kryteria kwalifikowania do stopni niepełnosprawności, a dawniej do grup inwalidzkich, zwłaszcza do I i II, powodują, że wśród osób zaliczanych do niewidomych są osoby, które utraciły wzrok całkowicie, osoby z poczuciem światła oraz z użytecznymi możliwościami widzenia. Jest to przyczyną nieporozumień, podejrzeń o symulację, wyłudzanie uprawnień itp.
  • 0

#12 lidiaa56

lidiaa56

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 93 postów

Napisano 01 luty 2011 - 12:09

...witam ,mowa jest o orzeczeniu stopnia niepełnosprawności a odwołanie od niego nie składa się do sądu lecz do Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności wysyłając odwołanie do orzecznictwa które je wydało.Robiłam takie odwołanie w maju zeszłego roku dla córki która skończyła 16 lat i dostała lekki stopień w Zielonej Górze na wzrok.Dołączyłam zrobione prywatnie pole widzenia aktualne i już w czerwcu byłyśmy w Gorzowie na ponownej komisji u okulisty .Otrzymała umiarkowany stopień niepełnosprawności o symbolu 04 na stałe,otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny i może korzystać z ulg na przejazdy.OD roku ma rozpoznane zwyrodnienie barwnikowe siatkówek i wade wzroku .Myślę że nawet nie ma sensu występować kiedyś o zmiane na inna grupe bo mogą być kłopoty z zatrudnieniem w przyszłości .Pracodawca nie bardzo chce zatrudniać osoby ze znacznym stopniem ,uznając że jest to osoba niewidoma. Jak dostaniesz orzeczenie o lekkim stopniu to się odwołaj bo masz o co walczyć o ten zasiłek do którego przy umiarkowanym stopniu będziesz miał prawo na tak długo jak będą ci go przedłużać.Renty z ZUS to już inne orzecznictwo i inne nazewnictwo/całkowita lub częściowa niezdolność do pracy i renta socjalna lub inwalidzka....pozdrawia ...Lidia
  • 0

#13 jopi

jopi

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 01 luty 2011 - 12:51

@Lidiaa56 właśnie takie podejście do sprawy mnie interesuje , odwołując się będę tez skierowany na komisję do Gorzowa :) , teraz wiem , jakie kryteria obowiązują -o wynikach nierównej :) walki napisze , jeszcze raz dziękuje wszystkim za zainteresowanie tematem
  • 0

#14 Piotreek

Piotreek

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 8 postów

Napisano 27 kwiecień 2011 - 11:57

Witam ja chciałbym jeszcze nawiązać do wypowiedzi Romka. Nie ma czegoś takiego jak pierwsza czy druga i trzecia grupa. Tym bardziej ze nie można tego porównywać do stopni niepełnosprawności. Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydaje Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności natomiast w ZUS mamy trzy kategorie czyli. zdolny do pracy lub nie
lub częściowo niezdolny do pracy
i trzecia kategoria niezdolny do pracy i do samodzielnej egzystencji. Generalnie te dwie instytucje nie maja ze sobą nic wspólnego. Ja posiadam umiarkowany stopień niepełnosprawności a w ZUS jestem częściowo niezdolny do pracy, która jest odpowiednikiem stopnia lekkiego.
częściowo niezdolny do pracy (lekki stopień niepełnosprawności )
niezdolny do pracy (umiarkowany stopień niepełnosprawności)
niezdolny do pracy i samodzielnej egzystencji (znaczny stopień niepełnosprawności). Dlatego tez nie posiadam renty mimo iż mam ten umiarkowany stopień ale chyba to w druga stronę nie działa.

Natomiast jeśli chodzi o sąd do którego się odwołujemy w ZUS to z reguły sędzia daje sprawę do ponownego rozpatrzenia przez ZUS i kolo się zamyka
  • 0

#15 Gość_konto_skasowane_*

Gość_konto_skasowane_*
  • Gość

Napisano 27 kwiecień 2011 - 14:40

Mi zawsze dawali umiarkowany na 2 lata.Ale ostatnio na komisji mówiłem że bardzo potrzebny jest mi umiarkowany żeby funkcjonować na rynku pracy i korzystać z różnych należnych przywilejów.Ze potrzebuje orzeczenia żeby się rozwijać,szukać pracy itp. I o dziwo dostałem już na stałe umiarkowany,oni nie tylko patrzą na stan zdrowia ale i na możliwości penitenta.Nie mają aż tak sztywnych przepisów skoro z dwóch lat nagle dali mi dożywotnio.Mów o rozwoju,pracy chronionej i że bez orzeczenia ani rusz
  • 0

#16 IzabelaN

IzabelaN

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 20 marzec 2016 - 20:14

Do I grupy inwalidów (znaczny stopień niepełnosprawności) kwalifikowane są osoby z całkowitą ślepotą obuoczną lub praktyczną ślepotą obuoczną - ostrość wzroku po korekcji w lepszym oku nie przekracza 5% normalnej ostrości oraz osoby, u których pole widzenia zawężone jest do około 20 stopni - widzenie lunetowe.

Do II grupy inwalidów (umiarkowany stopień niepełnosprawności) zalicza się osoby, u których ostrość wzroku po korekcji w lepszym oku wynosi od 6% do 10% normalnej ostrości oraz osoby z zawężonym polem widzenia do około 30 stopni.

Do III grupy inwalidów (lekki stopień niepełnosprawności) kwalifikują się osoby z obuoczną bezsoczewkowością, osoby jednooczne oraz osoby, których ostrość wzroku w lepszym oku po korekcji szkłami nie przekracza 25% normalnej ostrości. Osoby te nie są prawnie uznawane za niewidome.

Ponadto, przy kwalifikowaniu uwzględnia się inne czynniki. Jeżeli np. pacjentowi grozi odwarstwienie siatkówki i w konsekwencji utrata bądź znaczne pogorszenie wzroku, nawet, jeżeli aktualna ostrość i pole widzenia są lepsze niż wynika to z podanych norm, zaliczany jest do wyższego stopnia niepełnosprawności. Podobnie na podwyższenie stopnia niepełnosprawności wpływa postępujące zwyrodnienie barwnikowe siatkówki i inne schorzenia. Z tych względów, zdecydowana większość osób prawnie uznanych za niewidome, dysponuje pewnymi, niekiedy znacznymi, możliwościami widzenia. W Polsce według obowiązującego prawa za praktycznie niewidome uważane są osoby słabowidzące, które w odpowiednich warunkach oświetleniowych funkcjonują podobnie jak osoby pełnosprawne. Takie kryteria kwalifikowania do stopni niepełnosprawności, a dawniej do grup inwalidzkich, zwłaszcza do I i II, powodują, że wśród osób zaliczanych do niewidomych są osoby, które utraciły wzrok całkowicie, osoby z poczuciem światła oraz z użytecznymi możliwościami widzenia. Jest to przyczyną nieporozumień, podejrzeń o symulację, wyłudzanie uprawnień itp.

 

 

Witam, takie kryteria to lekka kpina z niepełnosprawnych. Mając 5% widzenia u osoby jednoocznej to nie kwalifikuje mnie na stopień znaczny grupy niepełnosprawności z narządu wzroku lecz kwalifikuje mnie do grobu na cmentarz poprzez zaaplikowanie eutanazji. Takie perspektywy widzenia to żaden pracodawca cię nie zatrudni, a ba Będziesz musiał mieć opiekuna 24h na dobę i nawet kanapki czy herbaty sobie nie zrobisz. A  co dopiero żyć , dokonywać opłat, kupować jedzenie itp: Jak ma żyć człowiek z takimi kryteriami w POLSCE? jak ? to kpina Niepełmosprawni powinni się zbuntować i ktoś powinien nam w tym pomóc. Ciekawe czy ci co orzekli takie kryteria by chcieli mieć 5 % widoczności. Wówczas z tyłkami by nie siedzieli na tych stołkach co umożliwiły im taką zmiane 


  • 0

#17 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3586 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 20 marzec 2016 - 21:05

Niepełmosprawni powinni się zbuntować

 

Zapytam z czystej ciekawości:  na czym konkretnie wg. Ciebie ten bunt miałby polegać?


  • 1

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#18 piotr79

piotr79

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 268 postów

Napisano 20 marzec 2016 - 23:47

Zapytam z czystej ciekawości:  na czym konkretnie wg. Ciebie ten bunt miałby polegać?

Może ogólnokrajowa głodówka ON  :D


  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych


    Google (1)