Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Bigos


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3583 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 11 październik 2003 - 14:43

"W kociołkach bigos grzano; w słowach wydać trudno
Bigosu smak przedziwny, kolor i woń cudną"
Pan Tadeusz księga IV


Pora roku w sam raz na bigos, zatem do dzieła! :D :D

BIGOS Z PIECZAREK

po pół kilograma:
- pieczarek,
- cebuli,
- kiełbasy,
- ogórków kwaszonych
3 łyżki koncentratu pomidorowego * 3 łyżki masła roślinnego * pieprz i sól


- Oczyszczone pieczarki, kiełbasę i ogórki pokroić w kostkę, a cebulę w plastry.

- Składniki bigosu osobno podsmażyć na tłuszczu. Na koniec wszystko przełożyć do jednego garnka i dusić 5 minut (w razie potrzeby podlać kilkoma łyżkami wody).

- Dodać koncentrat, doprawić.

- Jeszcze raz zagotować.

- Podawać z ryżem lub ziemniakami.
  • 0

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#2 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3583 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 11 październik 2003 - 14:47

BIGOS STAROPOLSKI

80 dag kapusty kwaszonej * 20 dag wieprzowiny bez kości * 10 dag boczku wędzonego * 15 dag kiełbasy * tłuszcz * 2 dag mąki * 50 ml czerwonego wytrawnego wina * 4 dag ketchupu * sól * pieprz * czosnek

- Kapustę odcisnąć, posiekać, dodać namoczone i pokrojone grzyby ( niekoniecznie ), zalać wrzącą wodą, gotować pod przykryciem.

- Następnie odkryć na chwilę i gotować około 50 min na małym ogniu pod przykryciem.

- Mięso umyć, wyżyłować, pokroić w kostkę razem z boczkiem oraz obraną i opłukaną cebulą.

- Boczek częściowo stopić, dodać mięso, podsmażyć, włożyć cebulę, lekko zrumienić, skropić wodą i dusić na małym ogniu pod przykryciem.

-Kiełbasę obrać z osłonki, pokroić w półplasterki, podsmażyć.

- Tłuszcz rozgrzać, wymieszać z mąką, zasmażyć lekko rumieniąc, połączyć z kapustą, mięsem, kiełbasą, ketchupem, winem i przyprawami, dusić kilka minut, doprawić.
  • 0

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#3 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3583 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 11 październik 2003 - 14:52

BIGOS MARYNARSKI

60 dag kapusty kwaszonej * tłuszcz * 10 dag cebuli * 2 dag mąki * 15 dag parówek cienkich * 25 dag wieprzowiny bez kości * 25 dag papryki * 4 dag ketchupu * 15 dag pieczarek * sól * pieprz * papryka mielona * curry

- Kapustę odcisnąć, pokroić, zalać wrzącą wodą, dodać tłuszcz, zagotować pod przykryciem.

- Następnie odkryć na chwilę i gotować około 50 min na małym ogniu pod przykryciem.

- Mięso umyć, pokroić w kostkę, podsmażyć, dodać przyprawy, skropić wodą, dusić do miękkości.

- Cebulę i paprykę oraz pieczarki oczyścić, opłukać, pokroić w kostkę, podsmażyć, dodać do mięsa w połowie duszenia.

- Tłuszcz rozgrzać, wymieszać z mąką, zasmażyć nie rumieniąc, połączyć z kapustą, mięsem, ketchupem oraz obranymi i pokrajanymi w plasterki parówkami, dusić kilka minut, doprawić.
  • 0

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#4 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3583 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 11 październik 2003 - 14:55

BIGOS GOSPODARSKI

80 dag kapusty kwaszonej * 10 dag fasoli perłowej * 15 dag kiełbasy * 25 dag boczku świeżego * 10 dag śliwek * 8 dag cebuli * tłuszcz * 100 ml śmietany * 2 dag mąki * sól * pieprz

- Fasolę przebrać, opłukać, zalać wodą, zagotować i pozostawić na 2 godz. Następnie ugotować w tej samej wodzie.

- Kapustę odcisnąć, pokroić w kostkę razem z boczkiem, zalać wrzącą wodą, zagotować pod przykryciem. Następnie odkryć na chwilę i gotować około 50 min na małym ogniu pod przykryciem.

- Śliwki umyć, wypestkować, pokroić w paseczki.

- Cebulę obrać, opłukać, drobno pokroić, usmażyć dodać mąkę, lekko zrumienić, połączyć z kapustą, śliwkami, fasolą, śmietaną oraz obraną z osłonki i pokrojoną w półplasterki kiełbasą, dusić kilka minut, doprawić.
  • 0

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#5 Rufi

Rufi

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 117 postów

Napisano 11 październik 2003 - 22:19

A jakby tak te wszystkie bigosy do jednago wielkiego gara i gotowac pare dni mniammm, to by dopiero byl bigos.
Oj Marder narobiles mi smaku w poniedzialek lece do sklepu po skladniki na bigos, ehh bedzie wyzera. :)
Zapraszam wszystkich chetnych.
  • 0
Pozdrawiam

#6 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3583 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 11 październik 2003 - 23:58

Rufi, trzymam Cię za słowo :D Tylko, prosze, zrób taki kilkakrotnie podgrzewany, taki jest najlepszy :D :D
A ja temczasem pakuję manatki i wyruszam do Frankfurtu :D :D
  • 0

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#7 Rufi

Rufi

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 117 postów

Napisano 12 październik 2003 - 00:05

Ja wiem, ze taki kilkakrotnie podgrzewany jest najlepszy. Niestety na to trzeba czasu przynajmniej pare dni, musialby miec chyba zeby zeby gryzc jakby go chcial kto wczesniej zjesc. :D :D
  • 0
Pozdrawiam

#8 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3583 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 12 październik 2003 - 00:10

Rufi, trafiłeś w sedno!!!!!!! :D :D :D
Zasadniczą wadą bigosu, jest to, że im jest smaczniejszy, tym jest go mniej... :( :( :( :(
A u mnie bigosik już gotowy :-D Jeśli ktoś ma ochotę to zapraszam :D
  • 0

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#9 Rufi

Rufi

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 117 postów

Napisano 12 październik 2003 - 00:25

Znajomi jak przychodza do mnie na urodziny, zawsze wiedza, ze bedzie bigos.
Juz kilka razy postanowilem sobie nagotowac tyle, zeby na nastepny dzien jeszcze zostalo troszke. Niestety zzeraja wszystko :evil: . Ostatnio robilem juz w takim 8 litrowym garze, to siedzieli do rana :shock: , ale nie odpuscili. :D :D
Ehh zycie
Najlepsze, ze wszystkie panie caly rok sa jak zwykle na diecie, tylko w tym dniu jakos zapominaja o linii, jest tez jeden znajomy, ktory "kapuste :evil: Nie, nigdy w zyciu nie jadam juz od dziecinstwa" Niestety jak sprobowal bigos to stwierdzil, ze to wcale nie ma smaku kapusty. :!: wiec moze jesc.
No jak moze miec smak kapusty przeciez to jest BIGOS
  • 0
Pozdrawiam

#10 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3583 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 12 październik 2003 - 02:18

Rufi napisał:

Niestety na to trzeba czasu przynajmniej pare dni, musialby miec chyba zeby zeby gryzc jakby go chcial kto wczesniej zjesc.


Mam pewien pomysł... Jeśli chesz, mogę popilnować tego bigosu, abyś go nie zjadł. Powiem więcej: obiecuję Ci, że go w takim wypadku nie zjesz!!! :twisted: :P ;)

I jeszcze jedna drobna uwaga: na Twe następne urodziny, wynajmij kuchnię polową i nagotuj z 200 litrów bigosu... Aha, nie zapomnij mnie zawiadomić, wówczas chętnie przyjadę Ci pomóc (rzecz jasna nie tylko w jedzeniu, w gotowaniu również). :D :D :D :D
  • 0

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#11 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3583 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 12 październik 2003 - 16:07

BIGOS Z BARANINĄ

80 dag kapusty świeżej * 30 dag kapusty kiszonej * 5 dużych pomidorów * 3 duże cebule * 2 jabłka * 1 marchewka (średnia) * 30 dag baraniny * 10 dag wędzonego boczku * 10 suszonych śliwek lub susz owocowy * 15 dag grzybów * 1 główka czosnku * jagody jałowca * lubczyk * pieprz * sól * cukier

- Kapustę ugotować razem z pomidorami jabłkiem i marchewką

- Baraninę dobrze nacieramy czosnkiem, solą i lubczykiem.

- Baraninę, boczek, grzyby oraz cebulę kroimy w kostkę i smażymy.

- Zasmażone mięso dodać wraz z resztą czosnku i śliwkami do kapusty, i dusić
  • 0

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#12 Gość_konto_skasowane_*

Gość_konto_skasowane_*
  • Gość

Napisano 11 kwiecień 2006 - 10:05

hehehehhe co do bigosu i wielokrotnego podgżewania...... wziołem się na sposób :) kupiłem garnek do kturego wrzucam 7kg kapusty 4kg mięsa 1kg cebuli i kilka innych drobiazgów, taki rozmiar gagczka pozwala nawet zamrożić kilka porcji na potem :P
  • 0

#13 waldik

waldik

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 328 postów

Napisano 29 maj 2006 - 21:33

ja bardzo lubię bigos bo mi bardzo smakuje
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych