Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

renta socjalna, a studia - pytanie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 clipsia

clipsia

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 5 postów

Napisano 22 wrzesień 2010 - 06:31

Witam wszystkim mam takie pytanie czy osoba mająca rentę socjalną (problemy z narządem ruchu) czasową co roku staję na komisji, może studiować zaocznie, chodzi mi o to czy trzeba o tym fakcie powiadamiać ZUS ? czy na następnej komisji nie powiedzą mi, że skoro mogę studiować to jestem zdrowa i nic mi się nie należy :(
  • 0

#2 grubby77

grubby77

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 585 postów

Napisano 22 wrzesień 2010 - 12:35

Miałem w czasie studiów rente socj. (I grupa inwalidzka), a ZUS powiadamiałem o tym że studiuję ze względu na dodatek rodziny do 25 roku życia, który miałem, studiujac zaocznie, czy dziennie.
Ze wzgl. na to iz studiujesz renty nie zabieraja!
  • 0
"NIE MA kaleki; JEST CZŁOWIEK"-Maria Grzegorzewska zPIPS=WSPS teraz APS

#3 clipsia

clipsia

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 5 postów

Napisano 22 wrzesień 2010 - 16:43

Dziękuję bardzo za odpowiedź, ja się zupełnie na tym nie znam, chciałbym coś w końcu zmienić w swoim życiu i chociaż zacząć studia :)
...ale ja to zawsze wszystko widzę w najciemniejszych kolorach :(
  • 0

#4 grubby77

grubby77

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 585 postów

Napisano 22 wrzesień 2010 - 17:17

clipsia, a o jakich studiach, gdzie myslalas?? Skad jestes i jaki jest Twoj stan fizyczny (kule, wózek+ spr. manualna i mowa)?
Ja na uczelnie i wykłady dojezdzalem 150 i 300km UŁ i warszawska APS... z wykładów byłem b.zadowolony, tylko teraz pracy nie mam i co mgr = moge gó... robic.
  • 0
"NIE MA kaleki; JEST CZŁOWIEK"-Maria Grzegorzewska zPIPS=WSPS teraz APS

#5 clipsia

clipsia

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 5 postów

Napisano 22 wrzesień 2010 - 18:39

Ja myślałam o kierunku Doradztwo zawodowe i personalne, nie wiem czy to dobry wybór i czy będę miała pracę po tych studiach tym bardziej że jestem z natury pesymistką i zawsze myślę o tym że nic mi się w życiu nie uda, chodzi mi bardziej o to żeby wyrwać się trochę z tego domu czasami to nawet nie ma do kogo się odezwać:(
Do szkoły bym miała w sumie nie daleko jakieś 30 km, jestem z wielkopolski chodzę o kulach.
  • 0

#6 grubby77

grubby77

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 585 postów

Napisano 22 wrzesień 2010 - 20:21

Wiesz doradztwo zaw. tez chciałem zrobic podyplomowo na UŁ. Jesli chodzi o wyrwanie sie to studia to najlepszy okres...!!! TAK PRÓBUJ, do odwaznych nalezy swiat!! Jesli chodzi o mnie ja mam ok 50km. do Ostrowa Wlkp., a Ty??
  • 0
"NIE MA kaleki; JEST CZŁOWIEK"-Maria Grzegorzewska zPIPS=WSPS teraz APS

#7 clipsia

clipsia

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 5 postów

Napisano 22 wrzesień 2010 - 22:05

ja do Ostrowa mam też jakies 50-60km :)
  • 0

#8 Gość_lonka_*

Gość_lonka_*
  • Gość

Napisano 22 wrzesień 2010 - 21:36

Ja miałam rentę socjalną studiując 5 lat dziennie (nie mieszkając w rodzinnym domu). Nie informowałam ZUSu o tym, że studiuję i nie widzę powodu, dla którego miałabym to robić. Była to dla mnie naturalna kolej rzeczy, że po maturze idę na studia. Każdy ma prawo do edukacji, a posiadanie renty nie ma nic do tego. Teraz zawiesiłam rentę, ponieważ zaczęłam pracować :)
Pozdrawiam i życzę powodzenia :)
  • 0

#9 grubby77

grubby77

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 585 postów

Napisano 23 wrzesień 2010 - 13:09

clipsia to z jakiego pow. jesteś? Ja mieszkam pomiedzy Kepnem a Olesnica, 20km od Ostrzeszowa. czyli pogranicze woj dolnoslaskiego i Wlkp.
  • 0
"NIE MA kaleki; JEST CZŁOWIEK"-Maria Grzegorzewska zPIPS=WSPS teraz APS

#10 Paulla

Paulla

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 897 postów
  • Skąd:Gniezno

Napisano 23 wrzesień 2010 - 13:12

Ja miałam rentę socjalną studiując 5 lat dziennie (nie mieszkając w rodzinnym domu). Nie informowałam ZUSu o tym, że studiuję i nie widzę powodu, dla którego miałabym to robić. Była to dla mnie naturalna kolej rzeczy, że po maturze idę na studia. Każdy ma prawo do edukacji, a posiadanie renty nie ma nic do tego.

Ja zaczynam studia od 1 października i również nie informowałam o tym ZUSu gdyż nie ma prawnie takiej konieczności.
ZUS w Naszych przypadkach orzeka o fakcie czy ze względu na stan zdrowia należy się nam renta czy nie. Nie ma to związku z edukacją.
Chociaż gdy ktoś ukończy studia to często ZUS czepia się wyższego wykształcenia.
Tak było w przypadku koleżanki, ale rentę otrzymała gdyż w końcowym efekcie powołano się na dokumentację lekarską świadczącą o jej stanie zdrowia i uznano, że dyplom wyższej uczelni nie ma z tym nic wspólnego.
  • 0
"Wszystkie niejasne pojęcia muszą upaść nim uczeń może nazwać siebie mistrzem..." Bruce Lee
"Trzeba mieć niemało odwagi, aby się ukazać takim jakim się jest naprawdę." Søren Aabye Kierkegaard

#11 grubby77

grubby77

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 585 postów

Napisano 23 wrzesień 2010 - 13:17

clipsia ja mieszkam na poludnie od Ostrowa a Ty?

Dodano Thu Sep 23 14:19:13 2010 :
W bylym woj kaliskim, blizej Wrocławia niz Kalisza
  • 0
"NIE MA kaleki; JEST CZŁOWIEK"-Maria Grzegorzewska zPIPS=WSPS teraz APS

#12 clipsia

clipsia

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 5 postów

Napisano 23 wrzesień 2010 - 16:51

dziękuję wszystkim za informacje:)

...ja mieszkam 30 km od Konina
  • 0

#13 grubby77

grubby77

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 585 postów

Napisano 23 wrzesień 2010 - 17:15

A z Konina twórcę Mielnicy doktora Janaszka znałaś??Bywalaś w Mielnicy kiedyś??Ja w latach 1992-95 jezdziłem tam na turnusy co rok + w 1999 i ostatnio w 2003r. Dr Janaszek zmotywował mnie, iz mimo kalectwa musze walczyc o swoje, dzieki tej motywacji skonczyłem LO, a po maturze skonczylem pedagogikę specjalna i zrobiłem magistra w tej nauce...
  • 0
"NIE MA kaleki; JEST CZŁOWIEK"-Maria Grzegorzewska zPIPS=WSPS teraz APS


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych