Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Dofinansowanie z PFRON


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

#1 mantwk

mantwk

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 46 postów

Napisano 23 lipiec 2010 - 11:41

Witam. Być może był już taki wątek. Chciałbym prosić o info czy osoba niepełnosprawna może się ubiegać o jakieś dofinansowanie np. remontu domu lub modernizacji? Jestem niepełnosprawny i mam I grupę. Z góry dziękuje za odpowiedź.
  • 0

#2 punk

punk

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 356 postów

Napisano 23 lipiec 2010 - 12:39

Remont domu to się załatwia w PCPR lub MOPS oni realizują to, a środki są z PFRON, program się nazywa "likwidacja barier architektonicznych", wnioski się z tego co pamiętam składa początkiem roku kalendarzowego
  • 0

#3 mantwk

mantwk

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 46 postów

Napisano 23 lipiec 2010 - 13:41

Dzięki za info. Dowiem się w PCPR.
  • 0

#4 rodys

rodys

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 842 postów
  • Skąd:bierze pieniądze na alkohol?

Napisano 23 lipiec 2010 - 16:46

Dzięki za info. Dowiem się w PCPR.

Do PCPR zadzwoń - nie warto jechać, pewnie Ci powiedzą, że wniosek trzeba składać w styczniu bo tylko wtedy jest szansa. W PCPR/MOPR obowiazuje zasada kto pierwszy ten lepszy.

Jest też kryterium dochodowe - biedni mają większe prawdopodobieństwo.

Żeby dostać kasę to najlepiej:
- trzeba być włascicielem mieszkania/domu
- trzeba mieć liczną rodzinę
- trzeba mieć innych niepełnosprawnych w rodzinie
- trzeba mało zarabiać
- trzeba się uczyć/pracować
- trzeba się spodobać paniom co rozdają kasę
  • 0

KNP


#5 mantwk

mantwk

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 46 postów

Napisano 23 lipiec 2010 - 22:03

No nie wiem czy się spodobam tym paniom. Nie jestem aż taki piękny. :-)Pracuje, chociaż oficjalnie zarabiam tylko 620 zł brutto. Jestem kawalerem. Nie uczę się, ale pracuje. Mieszkam z matką która ma trzecią grupę, ale lepiej pewnie nawet tego nie uwzględniać. Lepiej powiedzieć (napisać) że jestem na własnym utrzymaniu, co jest prawdą. Tak naprawdę to ja matkę utrzymuję. Kupa kasy idzie na jej leki.
  • 0

#6 rodys

rodys

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 842 postów
  • Skąd:bierze pieniądze na alkohol?

Napisano 23 lipiec 2010 - 22:22

To szanse na dofinansowanie masz duże. Dwie osoby z grupą to plus. Jedyny problem, że może nie być kasy w PCPR, bo mamy już drugą połowę roku no i była powódź na którą PFRON rzucił niezłą kasę.
  • 0

KNP


#7 mantwk

mantwk

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 46 postów

Napisano 25 lipiec 2010 - 10:48

Najwyżej spróbuje w następnym roku. Dzięki za informacje.
  • 0

#8 windy-schodowe

windy-schodowe

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 07 luty 2011 - 08:34

Pod tym adresem można znaleźć wyczerpujące informacje na temat dofinansowania z PFRON. Jest tutaj usunięto wszystko na temat składania wniosków do pfron, na temat warunków jakie trzeba spełniać. Jeżeli ktoś szuka kompleksowej informacji na temat dofinansowania PFRON do zakupu sprzętu dla osób niepełnosprawnych to zapraszam na stronę dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych
  • 0

#9 Alex76

Alex76

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 160 postów

Napisano 07 luty 2011 - 09:23

Jest też kryterium dochodowe - biedni mają większe prawdopodobieństwo.


rodys kto ci taki głupot na opowiadał! co ?/ nie wprowadzaj czlowieka w błąd jak nie wiesz!
Osobiscie nie jednokrotnie juz korzystałem z PCPR czy to na likwidacje barier architektoniczny, czy tez w komunikowaniu sie
i takich bzdurnych wymogów jak piszesz jakos nie slyszałem.

Autorowi tematu proponuje smigac do PCPR najlepiej osobiscie jesli moze i sie tam dowiedziec szczegułów.

powodzenia

Alex76
  • 0

#10 Minutka

Minutka

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2156 postów

Napisano 07 luty 2011 - 13:29

Lepiej powiedzieć (napisać) że jestem na własnym utrzymaniu, co jest prawdą. Tak naprawdę to ja matkę utrzymuję. Kupa kasy idzie na jej leki.


Nie wiem czy to przejdzie, bo im nie chodzi oto czy się sam utrzymujesz czy nie. Im chodzi i trzeba to napisać we wniosku, że w gospodarstwie domowym jesteś ty i twoja mama oraz podać dochody.
  • 0

#11 Alex76

Alex76

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 160 postów

Napisano 07 luty 2011 - 13:45

Nie wiem czy to przejdzie, bo im nie chodzi oto czy się sam utrzymujesz czy nie. Im chodzi i trzeba to napisać we wniosku, że w gospodarstwie domowym jesteś ty i twoja mama oraz podać dochody.


mantwk skoro tak jest jak piszesz to ja nie widze sensu pisac ze jest odwrotnie wiec poprostu napisz iż jestes na swoim utrzymaniu oraz ze utrzymujesz równierz matkę - jak sam tu twierdzisz, z takich czy innych powodów w które juz nie wnikam, a jak mama tez grupe inwalidzką posiada tym lepiej dla was w tym przypadku moim zdaniem.
  • 0

#12 pragmatyk_liryczny

pragmatyk_liryczny

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 169 postów

Napisano 07 luty 2011 - 13:48

Witam. Być może był już taki wątek. Chciałbym prosić o info czy osoba niepełnosprawna może się ubiegać o jakieś dofinansowanie np. remontu domu lub modernizacji? Jestem niepełnosprawny i mam I grupę. Z góry dziękuje za odpowiedź.


Koleżanki i koledzy wczesniej już napisali, że możesz starać się o dofinansowanie z programu Likwidacji barier architektownicznych. Jeśli masz mieszkanie to możesz dostosować łazienkę i kuchnię (kwota jaka była to około 12-13 tyś.). 80% daje PFRON, a ty musisz mieć 20% dofinansowania. Obecnie jest początek roku łap za telefon, albo gnaj co sił do PCPR i pytaj u siebie w mieście. Oni podadzą ci szczegóły. Nie chwal się, że masz już jakąś wiedzę. Niech sami wyłożą ci szczegóły.

Powodzenia :)
  • 0
Nie jesteś dzieckiem specjalnej troski. Jesteś obywatelem i tego się trzymaj!

#13 Minutka

Minutka

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2156 postów

Napisano 07 luty 2011 - 18:43

Koleżanki i koledzy wczesniej już napisali, że możesz starać się o dofinansowanie z programu Likwidacji barier architektownicznych. Jeśli masz mieszkanie to możesz dostosować łazienkę i kuchnię (kwota jaka była to około 12-13 tyś.).


Skąd te marne 12, 13 tys wziąłeś?

Wysokość dofinansowania likwidacji barier architektonicznych wynosi do 80% wartości realizowanego zadania, nie więcej jednak niż do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia. W III kwartale 2011 roku wyniosło ono 3203,08 zł brutto, czyli kwota dofinansowania ze środków PFRON nie może przekraczać więc 48 047 zł.

Wiadomo, że PCPR aż 48 tys nie da, ale można się o tyle starać.
  • 0

#14 pragmatyk_liryczny

pragmatyk_liryczny

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 169 postów

Napisano 07 luty 2011 - 21:04

Skąd te marne 12, 13 tys wziąłeś?

Wysokość dofinansowania likwidacji barier architektonicznych wynosi do 80% wartości realizowanego zadania, nie więcej jednak niż do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia. W III kwartale 2011 roku wyniosło ono 3203,08 zł brutto, czyli kwota dofinansowania ze środków PFRON nie może przekraczać więc 48 047 zł.


Minutko nie rozumiem co chcesz przez to powiedzieć. Kwota, którą podałaś jest kwotą dofinansowania - jak sama napisałaś - "do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia", czyli te 48 tyś. to wirtualna kasa zapisana w dokumentach PFRON-u. A ja napisałem o kwocie realnej (przyznanej), na remont mieszkania. A precyzyjniej: na remot łazienki i kuchni.
Jeśli uważasz to za śmieszną kwotę, to pochwal się jaką otrzymałaś kwotę w ciągu ostatnich 2 lat na remont mieszkania? Wtedy wszyscy będziemy wiedzieć więcej. :)

Pozdrawiam
  • 0
Nie jesteś dzieckiem specjalnej troski. Jesteś obywatelem i tego się trzymaj!

#15 windy-schodowe

windy-schodowe

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 07 luty 2011 - 22:26

Ważne jest aby pamiętać, żeby nie rozpoczynać wcześniej inwestycji - dopiero po złożeniu wniosku. Więcej informacji o tym znajdziecie w tym artykule: usunięto
  • 0

#16 Minutka

Minutka

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2156 postów

Napisano 08 luty 2011 - 08:45

pragmatyk_liryczny - a ja ciebie nie rozumiem ;) Wiem, że PCPR czasami dają 12,13 tys i to jest naprawdę super kwota. Ja mam po prostu do nich żal, że jeżeli do 48 mogliby dofinansować to nigdy tyle nie dadzą, bo jak to napisałeś: tak mają napisane tylko w papierach. Ja pamiętam, że w naszym PCPR na śląsku do remontu łazienki kiedyś dawali tylko 6 tys.
Ciekawi mnie jak te 48 tys mają się do remontu całego mieszkania?!
Czy ktoś z wam ma wyremontowaną kuchnię i łazienkę z dofinansowaniem z PCPR i gdzie było wyższe dofinansowanie a gdzie niższe?
Patrząc na to ile kosztują meble kuchenne dla niepełnosprawnych to myślę, że PCPR powinien więcej kasy przyznawać do remontu kuchni.

I jeszcze jedno - na remont w usuwaniu barier architektonicznych można się ponownie ubiegać po 3 latach (nie 2 jak napisał pragmatyk)
  • 0

#17 pragmatyk_liryczny

pragmatyk_liryczny

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 169 postów

Napisano 08 luty 2011 - 15:07

pragmatyk_liryczny - a ja ciebie nie rozumiem ;) Wiem, że PCPR czasami dają 12,13 tys i to jest naprawdę super kwota. Ja mam po prostu do nich żal, że jeżeli do 48 mogliby dofinansować to nigdy tyle nie dadzą, bo jak to napisałeś: tak mają napisane tylko w papierach. Ja pamiętam, że w naszym PCPR na śląsku do remontu łazienki kiedyś dawali tylko 6 tys.


Minutko zgadzam się z tobą, że dofinansowanie może być przyznane co 3 lata. Ale myśmy się nie zrozumieliśmy się. Napisałem w ciągu 2 lat, aby zweryfikować jakie kwoty w ciągu ostatnich dwóch lat otrzymali inni.

Co do tych kwot (15-krotność średniej), to podzielam twoją opinię. Podobna sutuacja ma się w innych programach. Np. w programie "Sprawny dojazd" było tak samo. Na papierze (w dokumentach programu) też można było dostać do chyba 48 tyś jeśli dobrze pamiętam, a ludzie otrzymywali 5-7 tyś. W programie STUDENT jest to samo, masymalna kwota była 4650 tyś. A przyznawano max 2500zł. Ot i cała filozofia...

W program likwidacji barier arch. obejmuje tylko kwestie budowlane, a i tak urzędnicy wykłucają się o każdy drobiazg i to oni chcą narzucić niepełnosprawnemu, co ma być, czyli to nie niepełnosprawny określa swoje potrzeby tylko urzędnik.

A juz najbardziej mnie drażni to jak słyszę z ust urzędników PFRON: "To są pieniądzę publiczne, musimy dbać o właściwe ich wykorzystanie." Tak jakby niepełnosprawny rozwalał kase publiczną na lewo i prawo.

Ale ta śwoiadomość wobec niepełnosprawnych się nie zmieni, do momentu, kiedy nie podniesie się świadomość samach niepełnosprawnych i ich status materialny, bo za materialnym idzie niestety dopiero społeczny.

Pozdrawiam :)
  • 0
Nie jesteś dzieckiem specjalnej troski. Jesteś obywatelem i tego się trzymaj!

#18 leszem

leszem

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 17 luty 2011 - 08:36

Czytam ten post i rozumiem rozgoryczenie niektórych osób. Ale trzeba zrozumieć kilka kwesti dla których PCPR nie daje 48 tys. do tzw. remontu. Pierwsza rzecz to kasa, którą PCPR-y otrzymują. W bieżącym roku PCPR w którym pracuję otrzymał na rehabilitację zawodową i społeczną 261.000 zł. (to nie jest żart) Więc pytam jak PCPR ma dać kasę na likwidację barier 48 tys? W ubiegłym roku na dofinansowanie do zakupu przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych miałem 246.000 i to było mało, a w tym roku na wszystkie zadania mamy w/w kwotę. Kolejna rzecz to zbyt wygórowane żądania niektórych osób. Jeszcze mogę zrozumieć zakup mebli do kuchni dla osoby poruszającej się na wózku, ale niezrozumię zakupu mebli dla osoby poruszającej się normalnie po środowisku, czy też w głowie mi się nie mieści zakup kabiny prysznicowej podwójnej czyli takiej dużej dla osoby która normalnie chodzi i funkcjonuje. Owszem zakup normalnej pojedyńczej kabiny w rozsądnej cenie jak najbardziej może wchodzić w grę ale nie tzw. luksusy. Zaraz pewnie podniosą się głosy, ze jesteście osobami niepełnosprawnymi i Wam się należy, dlatego przyznam się że tez jestem osobą niepełnosprawną od 1995r. posiadam stopień umiarkowany, przyczyna 05-R. Tak na marginesie o likwidaję barier architektonicznych mozna ubiegac się corocznie.
Co do kwot o których napisał wyżej pragmatyk_liryczny to nalezy wziąsc pod uwagę ilość złozonych wniosków do ilości środków. Czyzbyś pragmatyku wychodził z założenia aby dać kilku osobom maksymalną kwotę a reszta niech się cmokie w .....? Wydaje mi się, ze w przypadku programu Student kwota 2500 pokryje koszta czesnego za dane półrocze. Oczywiście możesz mi zaraz zarzucić: a gdzie kasa na dojazd, nocleg, książki? Więc ja się zapytam: a skąd mają kasę osoby pełnosprawne na te rzeczy. Proszę zrozumieć:osoba niepełnosprawna nie musi być uboga, osoba niepełnosprawna czasami ma większe mozliwości zarobkowania niż pełnosprawna tylko czasami niepełnosprawnym się niechce działać bo otrzymują jakieś renty, zasiłki z OPS i mają w d..... pracę, wychodząc z założenia, ze "mi się nalezy bo jestem niepełnosprawny" Wiem, że to co napisałem jest brutalne ale niestety w społeczeństwie istnieją różne jednostki społeczne.
  • 0

#19 pragmatyk_liryczny

pragmatyk_liryczny

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 169 postów

Napisano 19 luty 2011 - 21:50

Proszę zrozumieć:osoba niepełnosprawna nie musi być uboga, osoba niepełnosprawna czasami ma większe mozliwości zarobkowania niż pełnosprawna tylko czasami niepełnosprawnym się niechce działać bo otrzymują jakieś renty, zasiłki z OPS i mają w d..... pracę, wychodząc z założenia, ze "mi się nalezy bo jestem niepełnosprawny" Wiem, że to co napisałem jest brutalne ale niestety w społeczeństwie istnieją różne jednostki społeczne.


To przykre, że obrażasz ludzi niepełnosprawnych, a przecież podajesz się za pracownika PCPR i człowieka niepełnosprawnego. Twoja słowna agresja wobec ludzi niepełnosprawnych jest uderzająca. Trudno to zrozumieć, bo jako pracownik PCPR (przynajmniej tak twierdzisz) jesteś pracownikiem socjalnym i wiedza na temat problemów życiowych i codziennych ludzi niepełnosprawnych powinna być ci znana. O kulturze osobistej jako pracownika socjalnego pisał nie będę, bo wszyscy przeczytali twój wpis i mogą sami wyrobić sobie zdanie na jego temat. A teraz odniosę się do konkretnych twoich informacji z twojego wpisu:

1)Cytuje: „Czyzbyś pragmatyku wychodził z założenia aby dać kilku osobom maksymalną kwotę a reszta niech się cmokie w .....?”
Leszem, nie wiem dlaczego robisz sobie wycieczki osobiste pod moim adresem, ale to jest żenujące (o poziomie wypowiedzi nie pomne). Gdybyś czytał uważnie, to wiedziałbyś, że nie ja napisałem, że kwota na likwidację barier architektonicznych (max. 48tyś.) mija się z rzeczywistością. Natomiast ja to potwierdziłem.

2) Cytuje: „Tak na marginesie o likwidację barier architektonicznych można ubiegać się corocznie.”
Leszem jako pracownik PCPR wprowadzasz ludzi w błąd, podając taką informacje. Z programu likwidacji barier architektonicznych można korzystać co 3 lata i taka jest prawda (zadzwoń do PCPR i zapytaj). A teraz kiedy jest kryzys gospodarczy może być z tym jeszcze gorzej, bo ogólnie brakuje kasy.

3) Cytuje: „Jeszcze mogę zrozumieć zakup mebli do kuchni dla osoby poruszającej się na wózku, ale niezrozumię zakupu mebli dla osoby poruszającej się normalnie po środowisku, czy też w głowie mi się nie mieści zakup kabiny prysznicowej podwójnej czyli takiej dużej dla osoby która normalnie chodzi i funkcjonuje. Owszem zakup normalnej pojedynczej kabiny w rozsądnej cenie jak najbardziej może wchodzić w grę ale nie tzw. luksusy.”
Leszem, od kiedy to meble kuchenne są zaliczane jako bariera architektoniczna i zakup kabiny prysznicowej? Z tego co wiem preferowane jest tzw. miejsce prysznicowe z siedziskiem, czyli usunięcie wanny i wydzielenie ścianą miesca prysznicowego. Kabina prysznicowa traktowana jest jako bariera. Program likwidacji barier architektonicznych obejmuje przecież likwidację progów, przesunięciu ścian, poszerzaniu wejść, wprowadzaniu płytek antypoślizgowych na podłodze w łazience, kuchni i balkonie jeśli jest, wymiana armatury (umywalka, toaleta), płytki ścienne w łazience (do wysokości 150 cm – jeśli dobrze pamiętam). Problem urzędnicy mają nawet z zakupem boilera, a o kabinie i meblach nie ma nawet mowy – chyba, że to wyjątkowy przypadek, ale na pewno nie standard.

4) Cytuje: „Wydaje mi się, ze w przypadku programu Student kwota 2500 pokryje koszta czesnego za dane półrocze. Oczywiście możesz mi zaraz zarzucić: a gdzie kasa na dojazd, nocleg, książki? Więc ja się zapytam: a skąd mają kasę osoby pełnosprawne na te rzeczy. Proszę zrozumieć:osoba niepełnosprawna nie musi być uboga, osoba niepełnosprawna czasami ma większe mozliwości zarobkowania niż pełnosprawna tylko czasami niepełnosprawnym się niechce działać bo otrzymują jakieś renty, zasiłki z OPS i mają w d..... pracę, wychodząc z założenia, ze "mi się nalezy bo jestem niepełnosprawny".
Leszem, jak czytam takie teksty to mi ręce opadają. Zarzucasz bierność tym niepełnosprawnym, którzy korzystają ze studenta. Gdyby byli bierni, to siedzieliby w domu, a nie studiowaliby, nie sądzisz? Poza tym jako pracownik PCPR powinieneś wiedzieć jakie renty i zasiłki z OPS (lub MOPS) otrzymują niepełnosprawni i jakie są możliwości finansowe niepełnosprawnych.Jeśli tego nie wiesz to co ty robiłeś na szkoleniach dla pracowników socjalnych (PCPR, OPS, MOPS)? W przypadku programu Student jest tzw. kryterium dochodowe (czyli im wyższy dochód tym mniejsze dofinansowanie).

Uwagi końcowe.
Leszem nie obraź się, ale z jednej strony obrażasz ludzi niepełnosprawnych a z drugiej strony temat pomocy społecznej nie jest twoją mocną stroną (delikatnie mówiąc), a to przecież nie jest jakaś wiedza tajemna tylko dla wybranych, zwłasza dla pracowników socjalnych jakimi są pracownicy PCPR. Warto więc nadrobić zaległości i troche poczytać, bo twoja wiedza merytoryczna z tego zakresu pozostawia wiele do życzenia, a przy założeniu, że rzeczywiście pracujesz w PCPR, to dramat .
  • 0
Nie jesteś dzieckiem specjalnej troski. Jesteś obywatelem i tego się trzymaj!


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych