Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A

dziwny komp


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_kuba_*

Gość_kuba_*
  • Gość

Napisano 22 wrzesień 2003 - 15:07

Mam problemik ze swoim kompem.. Otóż po złożeniu kompa w pierwszej wersji (płyta główna Soltek - bez dźwięku i chipset Via) komputer bez niczego stawał się martwy - gasł i były trudności z jego uruchomieniem, bądź też tylko się resetował. W skutek tego zaczęły się kłopoty z twardym - zaczęły się stuki i został wymieniony na gwarancji. W końcu okazało się, że winne jest gniazdo zasilające na płycie - było ono dość luźne i rzeczywiście przy poruszaniu przewodami następowało padnięcie systemu. Wraz z nowym dyskiem została wymieniona płyta główna na ww. w specyfikacji. Przez jakiś czas chodził Win98, następnie został zainstalowany Win2000 Pro z systemem NTFS. Na dysku 1,2 GB chodził zainstalowany bez żadnego problemu linux Mandrake 8 oraz w wersji 9.1. Od pewnego momentu ni z gruszki, ni z pietruszki komp zawieszał się powodem był zatrzymujący się dysk tak jakby nie dostawał zasilania. Pomocny jedynie był restart. W końcu któregoś dnia zobaczyłem niebieskie okno podczas startu systemu i system się już nie uruchomił. Szczęście w nieszczęściu - BIOS go widział i można było odzyskać z niego dane. Jednak był bardzo humorzasty - podczas startu systemu uruchamiał się, by potem stanąć, jak system się do niego nie odwoływał dysk od nowa startował, w końcu zagrzechotało i dysk zamarł :( BIOS przestał go widzieć, a jakakolwiek próba podłączenia napięcia kończyła się grzechotaniem dysku.
To była dopiero przygrywka do tego co się dzieje obecnie. Są problemy z identyfikacją dysków, np. na kanale primary IDE dysk 1,2 GB(master), CD-ROM(slave), na kanale secondary IDE dysk 1,7 GB(master) oraz CD-RW(slave). BIOS rozpoznaje te wszystkie urządzenia jako jeden dysk na kanale secondary IDE urządzenie (slave) o pojemności 18 GB... Podłączenie dysku 1,7 GB na kanale primary IDE z nie wchodzi w grę - BIOS w ogóle go nie widzi... lub niepoprawnie identyfikuje. Ponownie ma się rzecz z dyskiem 3,2 GB. Kiedy dysk został poprawnie zidentyfikowany to instalacja linuxa na dysku 3,2 GB skończyła się niepowodzeniem a przeformatowanie z partycji linuxowej hda na FAT niemożliwe (błąd spójności dysku). Szczytem już było i jest niebezpieczeństwo danych przechowywanych na drugim dysku (slave) w przypadku np. odtwarzania partycji na głównym systemowym dysku z obrazu lub skopiowania na dysk slave danych i odłączenia dysku z taśmy i zasilania na czas użycia np. MS DOS lub PC DOS. Ten drugi dysk po ponownym podłączeniu do kompa niestety zawiera zbyt wiele błędów, aby dostać się do danych. Są również klopoty z odświoeżeniem danych w programach typu Windows Commander..
Pytań ciśnie się cała masa w tym jedno najważniejsze - czyja to wina?
- dysków - gdyby jeden padł, rozumiem, ale pięć różnych modeli dziwnie się zachowujących??
- taśm, wątpię - ich wymiana nic nie dała...
- płyta główna - uszkodzony kontroler, wirus w BIOSie, możliwe do sprawdzenia byłoby z karta kontrolera na PCI, oraz ponowne zaprogramowanie BIOSu (niestety nie ma nowszej wersji)
- zasilacz - zbyt słaby, lub nie trzymający parametrów. Zastanawiam mnie jedna rzecz. Jak się podłączy sam dysk pod zasilanie również jest trudny jest jego rozruch...

Konfiguracja:
płyta główna: Soltek EP-65EP-T (chipset i815), (ta płyta jest to druga płyta i inny model od pierwotnej wersji)
Celeron 700 MHz,
pamięć 2x 128 MB SDRAM 133MHz,
karta grafiki Riva TNT2 z tv out,
SB Live! 1024
modem Pentagram
dysk twardy Maxtor 20 GB (testowane dyski – Caviar 200 MB, Seagate 1,2 GB, Seagate 1,7 GB i drugi dysk w ramach gwarancji Maxtor 20GB)
CD ROM LG CRD-8520B
CDRW LG CED-8080B

Będę wdzięczny za jakieś pomysły, sugestie
  • 0

#2 Brian

Brian

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 22 wrzesień 2003 - 20:31

Witaj! Tylko problem tkwi w tym czy te dyski dzialaja na innych kompach, bo jesli tak to najprawdopodobniej pada Ci zasilacz. Postaraj sie sprawdzic czy wtyczki zasilajace, ktore dolaczasz do napedow nie sa wyrobione. Tak bywa czesto. Musisz nagiąć te metalowe bolce ;), ktore sa w srodku aby bardziej ciasno wchodzily. Jestem serwisantem takiego sprzetu i po tym co wiem z twojego listu to pierwsza mysl jaka mi przychodzi do glowy to zasilacz. Jesli to obudowa "Codegen" to nie ma sie co dziwic:). Pozdrawiam
  • 0
Sex, Drugs and Rock'n'roll

#3 Rufi

Rufi

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 117 postów

Napisano 23 wrzesień 2003 - 19:35

Mnie tez wyglada to na zasilacz i nie ma znaczenia czy jest podlaczone jedno urzadzenie czy kilka, on po prostu moze nie podawac odpowiedniego napiecia na dysk. Moze masz mozliwosc sprawdzenia napiec na wyjsciach zasialacza.

Jednak mimo wszystko dysk nie powinien glosno chodzic, to ze jest nowy nic nie znaczy, juz kupilem nowy i wymienialem trzy razy zanim dostalem dobry stale sie cos dzialo.

Dobrze gdybys mogl sprawdzic dyski na jakimkolwiek innym kompie. Jeteli one sa dobre to trzeba badzie chyba przygladnac sie biosowi.
  • 0
Pozdrawiam

#4 Foxtrott

Foxtrott

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 194 postów

Napisano 13 kwiecień 2004 - 20:37

@ Kuba
Wedlug tego co opisales , winne jest napiecie zasilajace + 5 V
Sprawdzilbym napiecia bez podlaczonych sprzetow , pozniej z obciazeniem np wsuniecie i wysuniecie tacki z cd romu lub jakis test z dyskiek np hdtach
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych