Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Obrona pracy magisterskiej


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

#1 kasieńka22_punbb_import9478

kasieńka22_punbb_import9478

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 17 postów

Napisano 23 czerwiec 2010 - 18:37

Cześć!

13 lipca mam obronę pracy magisterskiej. Powoli się do niej przygotowuję, ale szczerze mówiąc strasznie trudno mi sie zmobilizować do opanowania opracowanego już materiału choć wydawałoby się, że skoro to ostatni egzamin w toku studiów, to powinno być z górki...
Jakie są Wasze doświadczenia związane z obroną? Jak wyglądała kwestia prezentu dla promotora, wręczania kwiatów, ubioru i poczęstunku? Czy znacie jakieś sposoby na radzenie sobie z nadmiernym stresem na dzień przed i w trakcie egzaminu? Mnie on zwykle paraliżuje i nie pozwala wypowiedzieć się tak, jakbym tego chciała, dlatego o to pytam.

Czekam na odpowiedzi i pozdrawiam.
  • 0

#2 Gość_Ivona_*

Gość_Ivona_*
  • Gość

Napisano 23 czerwiec 2010 - 19:09

Przyznam szczerze, że zarówno przy obronie pracy licencjackiej jaki i magisterskiej nie stresowałam się wcale. Czułam się pewnie i wszystko poszło po mojej myśli :). Potraktuj to jak formalność, coś, co musisz przejść, by potem... zwyczajnie odpocząć i icieszyć się z wyniku.
Podczas obu obron mówilam tak przekonująco i płynnie (jak "kałasz" :D), że kiedy przystanęłam na moment, egzaminator powiedział, żebym nie przerywała mówić, bo dobrze mi idzie. Nie miałam "czarnych dziur" w pamięci :) Poszło gładko.
Na poczęstunek oczywiście wszyscy się złożyliśmy - ok 50 zł. Były napoje ciepłe, zimne i ciasta - dla nas i komisji - wszystko, co się nie "topiło", bo broniłam się w lipcu (licencjat) i w marcu (magister). Prezentem dla komisji były kwiaty i... flaszka, bo mieliśmy samych panów :). Wszystko poszło sprawnie, po wszystkim nawet sobie z nimi porozmawialiśmy :).

Na dokładkę dorzucę, że 27.06 mam obronę na studiach podyplomowych, więc też szykuje się odpytywanie. Oczywiście znowu byla składka - tym razem niższa, bo "obrońców" jest więcej. Wydaję się, że szybko pójdzie, bo będą 2 pytania do omówienia - tym razem będą w komisji aż 2 panie i 1 facet, więc trochę inaczej, ale podarki zostają niezmienne - kwiaty + dobre wino :).

Zawsze w przypadku takich wydarzeń ubierałam się na biało - czarno. Jest taka zasada, że gdy mamy ważny egzamin, rozmowę (a przecież obrona ma taki charakter), z szacunku do naszego rozmówcy zakładamy właśnie białą bluzkę, najlepiej gładką, a nie w jakieś "rażące" wzory. Stosuję się do niej, bo w zasadzie nie widzę jej wad. :)

Będzie dobrze. Nie denerwuj się za bardzo i staraj się "nie nakręcać". Komisja jest z reguły bardzo wyrozumiała i zawsze zadaje jakieś pytanie na rozluźnienie gęstej atmosfery - potem już "z górki" - nie daj po sobie poznać, że się denerwujesz, zakasuj ich pewnością siebie - przecież wiesz o czym pisałaś i dlaczego akurat ten temat jest Ci bliski - to Twoja broń ;)

STRACH JEST TYLKO TWOIM WYOBRAŻENIEM O NIM :D

3maj się :)
  • 0

#3 rodys

rodys

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 842 postów
  • Skąd:bierze pieniądze na alkohol?

Napisano 23 czerwiec 2010 - 19:18

10 minut wstydu i lata chwały... :)
  • 0

KNP


#4 Gość_lonka_*

Gość_lonka_*
  • Gość

Napisano 23 czerwiec 2010 - 19:28

A ja napiszę jak było po 7 lipca ;D
powodzenia! :)
  • 0

#5 Sobolewski

Sobolewski

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 64 postów

Napisano 23 czerwiec 2010 - 19:53

kasienka - nie teraz to później, świat się nie urwie! Oby do przodu ! To jest podstawa w dzisiejszym świecie!
  • 0
Sobol [Wawa]

Nie masz zasług: te co my zowiemy zasługi, Są tylko ku Ojczyźnie wypłacone długi.

#6 kasieńka22_punbb_import9478

kasieńka22_punbb_import9478

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 17 postów

Napisano 23 czerwiec 2010 - 21:03

Ivona dzięki za tak szczegółowy opis. Trzymam kciuki za Twoją obronę.:)
  • 0

#7 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6295 postów
  • Skąd:home

Napisano 24 czerwiec 2010 - 08:06

Dodam jeszcze od siebie, że jak możesz to nie idź piewsza na "ochotnika" i oczywiście ostatnia. Nie polecam takiego wyjścia. Komisja z reguły jest przychylna, więc nie obawiaj się.
Poprostu uwierz w siebie i swoje możliwości :)
Powodzenia i wszystkiego dobrego :)
  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#8 kasieńka22_punbb_import9478

kasieńka22_punbb_import9478

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 17 postów

Napisano 24 czerwiec 2010 - 09:55

Dziękuję ANIOŁKU:) Mam nadzieję, że będziemy wchodzić alfabetycznie, a wtedy będę się bronić pod koniec. Pozdrawiam cieplutko.
  • 0

#9 mlutek

mlutek

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 367 postów

Napisano 24 czerwiec 2010 - 19:26

W sumie to nie strasznego taka obrona, wiekszy stres tylko jest zawsze przed:) jesli zas chodzi o wchdozenie na sale to przeciez bedziesz miala umowiona godzinke obrony, kazdy przychdozi na swoją godzine, bez sensu ejst sie denerwowac , patrzec na innych i czekac:) Kolejnsoc bywa rozna to ustala dziekanat, wcale nie musi byc w/g listu, to zalezy od skaldu komisji , promotora.
Pozatym warto wiedziec jakie koniki maja komisja:) z czego lubi pytac, gdyz przypominam ze poza obroną pracy takze dochodza pytania od komisji, najczesciej po jednym od kazdego, temat najczesciej ejst zwiazany z pracą, chcoaiz czasem ktos moze wyskoczys z nieco innym zakresem, wiec trzeba uwazac co sie mowi i w jaki sposob sie mowi. Najlepiej byc pewnym siebie, mowic plynie , lepiej przedluzyc 2-5 min prezentacji pracy niz ja wczesniej skonczyc, gdyz wtedy moga byc dodatkowe pytania, a jesli czasu jest malo po prezentacji to kazdy tylko zadaje takie ogolnikowe pytania i w sumie nie szukaja dziury w całym. Tak wiec powodzenia:)
Aha nalezy tez zrobic dobra prezentacja pracy, zrobic sobie do niej ( napisac mowe,) abys wiedziala co i jak masz mowic, pozniej kilka razy sie jej nauczyc tak jak na pamiec, i pozniej mowic plynie przy komisji, Twey bedą zorientowani ze sie orientujesz w temacie, wiesz o czym chcesz i masz mowic i wtedy to ejst duzym plusem.:)
  • 0

#10 kasieńka22_punbb_import9478

kasieńka22_punbb_import9478

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 17 postów

Napisano 24 czerwiec 2010 - 21:32

Dzięki Mlutek. Materiał na obronę mam już opracowany i się go uczę, więc mam nadzieję, że będzie ok. Obrona jest od 10.30 i pewnie dopiero na miejscu okaże się jak wygląda kolejność wchodzenia. Pozdrawiam.
  • 0

#11 Fiona

Fiona

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 81 postów

Napisano 27 czerwiec 2010 - 17:40

Kurde, a ja juz jutro mam obronę pracy licencjackiej i się już boje :D

Pytania podała mi promotorka, umiem, teraz ponownie przeglądam całą pracę, aby się orienować co jest w którym dziale :)
  • 0
Gdybym miała powiedzieć co dziś myślę o świecie...
Z prawą ręką na sercu tak szczerze.
Powiedziałabym, że jeszcze,
Jeszcze nie jest najgorzej...

#12 Gość_Ivona_*

Gość_Ivona_*
  • Gość

Napisano 27 czerwiec 2010 - 18:36

To ja się tylko pochwalę, że obroniłam się już :)
Weszłam jako 4 z 15, żeby szybciej mieć to za sobą :) mówiłam płynnie, powiedziałam co chciałam i wyszłam. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że Promotorka powiedziała, że odpowiadałam najlepiej ze wszystkich. Na koniec były kwiaty i zdjęcia z Komisją - potem fajrant.
Teraz nareszcie się wyśpię ;);).

No i mam 2 miechy wakacji.

Fiona; życzę powodzenia. Nie ma się czego bać. Komisja wie, że studenci umieją swoją działkę i jakoś "nie przeszkadzają" w obronie :D

Pozdro
  • 0

#13 Fiona

Fiona

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 81 postów

Napisano 27 czerwiec 2010 - 18:57

A dużo miałaś zadawanych pytań?

Mnie tylko ciekawi czy taki recenzent faktycznie czyta dokładnie pracę? Np mój recenzent ma jutro przed nami obrony swoich seminarzystów ....
  • 0
Gdybym miała powiedzieć co dziś myślę o świecie...
Z prawą ręką na sercu tak szczerze.
Powiedziałabym, że jeszcze,
Jeszcze nie jest najgorzej...

#14 Gość_Ivona_*

Gość_Ivona_*
  • Gość

Napisano 27 czerwiec 2010 - 19:34

na podyplomowych (dzisiaj), miałam 2 - jedno z programu studiów, drugie z pracy :)

w przypadku licencjata musiałam się wypowiedzieć na temat pracy (pisałam o Rehabilitacji społeczno - zawodowej osób niepełnosprawnych na terenie mojego miasta), a potem oczywiście było pytanie z zakresu, jakiego pisałam (polityka społeczna). Też się rozgadałąm :). Czyli w dużym uproszczeniu też 2 pytania, z tym wyjątkiem, że na licencjacie mówiłam dłużej, a jak już myslałam, że mogę iść, bo wyczerpałąm temat, promotor bardzo się zaangażował i zaczął zadawać mi inne pytania z tej dziedziny. Chciał chyba pokazać komisji, że jego studenci są dobrze przygotowani :) (moja grupa broniła się najwcześniej z całego roku). Ale chociaż sobie podyskutowałam.

Czy recenzent czyta pracę... Trudne pytanie - odpowiem mało zadowalająco - zależy od podejścia recenzenta. Niektórzy nie czują aż takiego "obowiązku", zwalając ciężar obrony na barki promotora, ale zdarzają się i tacy, których podjęty przez studenta temat interesuje i wtedy bardzo chętnie podejmują rozmowę, oceniają wedle uznania. :)
  • 0

#15 kasieńka22_punbb_import9478

kasieńka22_punbb_import9478

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 17 postów

Napisano 28 czerwiec 2010 - 09:45

Ivona, GRATULUJĘ:) i fajnie, że masz już to za sobą. Moja promotorka mówiła, że recenzent patrzy głównie na wstęp, zakończenie i wnioski końcowe, a teorie tylko "przekartkowuje", ale zgadzam się z Ivoną, że wszystko zależy od jego podejścia do danego tematu.

Fiona, powodzenia. :)
  • 0

#16 Gość_Ivona_*

Gość_Ivona_*
  • Gość

Napisano 28 czerwiec 2010 - 16:01

Dzięki Serdeczne :):)

Teraz Ty daj czadu za 2 tygodnie ;D
  • 0

#17 kasieńka22_punbb_import9478

kasieńka22_punbb_import9478

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 17 postów

Napisano 28 czerwiec 2010 - 22:45

Mam nadzieję, że wszystko pójdzie gładko. Pozdrawiam cieplutko:):)
  • 0

#18 kasieńka22_punbb_import9478

kasieńka22_punbb_import9478

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 17 postów

Napisano 18 lipiec 2010 - 21:35

Cześć
Zaraz po obronie wyjechałam na wieś i mam tutaj chwilowy dostęp do Internetu. Jestem już panią magister:). Pozdrawiam.
  • 0

#19 Gość_Ivona_*

Gość_Ivona_*
  • Gość

Napisano 18 lipiec 2010 - 21:42

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Gratki!!!!!! :D
  • 0

#20 kasieńka22_punbb_import9478

kasieńka22_punbb_import9478

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 17 postów

Napisano 19 lipiec 2010 - 10:37

Dziękuję:)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych