Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Stworzenie świata...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 malenstwo

malenstwo

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 232 postów

Napisano 18 wrzesień 2003 - 00:49

Bóg stworzył osła i rzekł do niego:
- Ty będziesz osłem. Będziesz od rana do wieczora pracował i ciężkie rzeczy na swoich plecach nosił. Będziesz jadł trawę i będziesz mało inteligentny. Będziesz żył 50 lat.
Na to odparł osioł:
- 50 lat takiego życia to za wiele. Daj mi proszę nie więcej jak 30 lat.
I tak było.
Następnie Bóg stworzył psa i powiedział do niego:
- Ty będziesz psem. Będziesz pilnował dobytku ludzi, których będziesz oddanym przyjacielem. Będziesz jadł to, co człowiekowi z jedzenia zostanie i żył będziesz 25 lat.
Pies na to:
- Boże, 25 lat takiego życia to za dużo. Daj mi nie więcej jak 10 lat.
I tak było.
Później stworzył Bóg małpę i rzekł do niej:
- Ty będziesz małpą. Masz skakać z drzewa na drzewo i zachowywać się jak idiota. Masz być wesoła i żyć 20 lat.
Małpa rzekła:
- Boże, 20 lat bycia pośmiewiskiem to za wiele. Proszę, daj mi nie więcej jak 10 lat.
I tak było.
W końcu Bóg stworzył człowieka i powiedział do niego:
- Ty będziesz człowiekiem, jedyną logicznie myślącą istotą, która będzie zamieszkiwać ziemię. Będziesz używał swojej inteligencji, ażeby podporządkować sobie inne stworzenia. Będziesz panował na ziemi i żył 20 lat.
Na to powiedział człowiek:
- Boże, bycie człowiekiem tylko 20 lat to za mało ! Proszę daj mi te 20 lat, które odrzucił osioł, 15 psa i 10 małpy.
I tak się stało. Człowiek 20 lat żyje jak człowiek, później 20 lat jak osioł, haruje od rana do wieczora. Potem ma dzieci i 15 lat żyje jak pies. Opiekuje się domem i je to co mu rodzina zostawi.
Ostatnie 10 lat spędza jak małpa, chodząc na czworaka robiąc głupie miny i zabawiając swoje wnuki. :) :)
  • 0

Nigdy nie zapominaj najpiękniejszych dni swego życia! Wracaj do nich ilekroć w twym życiu wszystko zaczyna sie walić.


#2 Amelia28

Amelia28

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 192 postów

Napisano 18 wrzesień 2003 - 11:37

Maleństwo!! To rewelacyjny kawał! Przypomina mi to trochę KOAN- buddyjską zagadkę stosowaną do ćwiczenia umysłu w ZEN!!
  • 0
[you] zamiast wgapiać się w mój avatar poczytaj mój tekst:P

#3 malenstwo

malenstwo

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 232 postów

Napisano 18 wrzesień 2003 - 23:20

Nie znam tej zagadki, może nam ją opowiesz Amelko? :)

Pozdrowienia
  • 0

Nigdy nie zapominaj najpiękniejszych dni swego życia! Wracaj do nich ilekroć w twym życiu wszystko zaczyna sie walić.


#4 Skangur

Skangur

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 849 postów

Napisano 19 wrzesień 2003 - 07:14

Wspaniałe ! podzielam zdanie Ameli. :-D
Amelio napisz tą zagadkę proszę. :-D
  • 0
Skangur
Dla świata jesteś nikim,
ale dla kogoś możesz być całym światem.

#5 Amelia28

Amelia28

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 192 postów

Napisano 19 wrzesień 2003 - 18:48

KOAN to nie jest jedna zagadka!! To mnóstwo zagadek, a nadodatek jedna zagadka ma wiele odpowiedzi!!

"Koan jest zagadką pozornie bez odpowiedzi, a wykorzystuje się go w ćwiczeniach umysłu, które mają prowadzić do lagłego oświecenia"

Słowo "koan" ma parę różnych znaczeń. Z jednej strony oznacza ono dokument urzędowy, zapis czegoś, co się wydarzyło, zapis pewnego przypadku. Z punktu widzenia zeń słowo "koan" oznacza "miejsce, w którym jest prawda". Jest wiele różnych zbiorów koanów, na które składają się przeważnie różnorodne pytania uczniów i odpowiedzi mistrzów. Niekiedy opisują one spotkania dwóch mistrzów lub dwóch zaawansowanych w praktyce mnichów. Niektóre wywodzą się z powiedzeń, fragmentów teiś, a nawet sutr. Koanów zaczęto używać w Chinach w czasach dynastii Sung. Wtedy tez powstały pierwsze zbiory fub księgi koanów i rozpoczęła się formalna praktyka z koanami. Od czasu, gdy powstały pierwsze zbiory koanów, do dnia dzisiejszego, ukształtował się pewien sposób tej praktyki z ich zastosowaniem. Pierwszy koan, nad którym się pracuje, często nazywany jest "koanem przełamania". Różni nauczyciele stosują różne koany jako pierwsze, lecz zasadniczo jest tylko kilka takich, które uważa się za najbardziej skuteczne. Prawdopodobnie najczęściej używany jest koan Mu /mistrza/ Dziosiu. Jest też koan "Jaki jest dźwięk jednej klaszczącej dłoni?"
  • 0
[you] zamiast wgapiać się w mój avatar poczytaj mój tekst:P


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych