Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Praca a znaczny stopien niepelnosprawnosci


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
30 odpowiedzi w tym temacie

#1 dorq

dorq

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 21 marzec 2010 - 21:57

Witam
Jestem osoba niepełnoprawną - znaczny stopień ! W Zusie- całkowicie niezdolna do pracy. Dlatego mam pytanie. Mam możliwość zatrudnienia sie jako sekretarka w szpitalu. Moja praca polegala by na sporządzaniu wypisów, dokumentacji medycznej. I mam pytanie czy pracodawca zgodzi się mnie zatrudnić jako osobę niepełnosprawną.
Następne pytanie dotyczy czy na umowę zlecenie mogę korzystać z niepełnosprawności??? Czy tylko umowa o pracę daje takie możliwości. Chodzi mi o czas pracy, dodatkowy urlop, przerwę w pracy
Czy muszę zgłaszać do MOPs-u ze zostałam zatrudniona?
Czy pracodawca musi zgłosic mnie do IP przyjmując na umowę zlecanie??
Ile moge zarobic netto aby nie tarcic prawa do renty
  • 0

#2 michal_pietrzykowski

michal_pietrzykowski

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 372 postów
  • Skąd:zachodniopomorskie

Napisano 21 marzec 2010 - 22:03

Witam
Jestem osoba niepełnoprawną - znaczny stopień ! W Zusie- całkowicie niezdolna do pracy. Dlatego mam pytanie. Mam możliwość zatrudnienia sie jako sekretarka w szpitalu. Moja praca polegala by na sporządzaniu wypisów, dokumentacji medycznej. I mam pytanie czy pracodawca zgodzi się mnie zatrudnić jako osobę niepełnosprawną.
Następne pytanie dotyczy czy na umowę zlecenie mogę korzystać z niepełnosprawności??? Czy tylko umowa o pracę daje takie możliwości. Chodzi mi o czas pracy, dodatkowy urlop, przerwę w pracy
Czy muszę zgłaszać do MOPs-u ze zostałam zatrudniona?
Czy pracodawca musi zgłosic mnie do IP przyjmując na umowę zlecanie??
Ile moge zarobic netto aby nie tarcic prawa do renty

Przepraszam że tak napisze.
Zapomnij o tym co piszesz. nikt ciebie nie zatrudni ze stopniem znacznym.


Dodano ndz 21 mar 22:05:54 2010 :
Osoba ze znacznym stopniem I grupy inwalidzkiej nie może pracować.
Ma przyznaną na stałe lub na 1-3 lata rente socjalną.
Jeśli by ta osoba pracowała. To ZUS zabiera całkowicie stopień znaczny zraz z grupą I.

  • 0

#3 Paulla

Paulla

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 897 postów
  • Skąd:Gniezno

Napisano 21 marzec 2010 - 22:25

Tu się nie zgodzę, Ja mam znaczny stopień niepełnosprawności czyli I grupa i dowiadywałam się w ZUSie, iż mogę sobie do renty spokojnie dorobić, jeśli stanowisko pracy zostanie dostosowane do moich potrzeb.
Na orzeczeniu lekarskim mam zaznaczone także, iż mogę pracować, np. w zakładzie pracy chronionej lub wcale.
Poza tym była już mowa na tym forum, iż te stwierdzenia ZUS-u o "całkowitej niezdolności" są ich wymysłem.
Ja mam kłopoty z chodzeniem a załóżmy praca na komputerze to już inna bajka.
Na deser trochę prawa:
http://www.pracuj.pl...y-14214.htm#top
Warto zwrócić uwagę na tekst:

W myśl art. 4 ust. 5 Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z dn. 27.08.1997 r. (Dz. U. 97.123.776 z późn. zm.): "Zaliczenie do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności osoby, o której mowa w ust. 1 lub 2, nie wyklucza możliwości zatrudnienia tej osoby u pracodawcy niezapewniającego warunków pracy chronionej, w przypadku uzyskania pozytywnej opinii Państwowej Inspekcji Pracy o przystosowaniu przez pracodawcę miejsca pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej".


  • 0
"Wszystkie niejasne pojęcia muszą upaść nim uczeń może nazwać siebie mistrzem..." Bruce Lee
"Trzeba mieć niemało odwagi, aby się ukazać takim jakim się jest naprawdę." Søren Aabye Kierkegaard

#4 dorq

dorq

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 21 marzec 2010 - 22:31

Dzięki Paula
A powiedz mi jakie masz orzeczenie z ZUS???
A jaki stopień z orzeczenie powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności??
  • 0

#5 Paulla

Paulla

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 897 postów
  • Skąd:Gniezno

Napisano 21 marzec 2010 - 22:40

A powiedz mi jakie masz orzeczenie z ZUS???
A jaki stopień z orzeczenie powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności??

Ja mam orzeczenie tylko z ZUS-u, stopień znaczny czyli dawna pierwsza grupa. Doczytaj jeszcze mój poprzedni post :)
Pozdrawiam
  • 0
"Wszystkie niejasne pojęcia muszą upaść nim uczeń może nazwać siebie mistrzem..." Bruce Lee
"Trzeba mieć niemało odwagi, aby się ukazać takim jakim się jest naprawdę." Søren Aabye Kierkegaard

#6 dorq

dorq

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 21 marzec 2010 - 22:45

Pytam , bo stopnień znaczny jest przeznaczony dla orzekania o niepełnosprawności.
A ty masz rentę socjalna????
  • 0

#7 michal_pietrzykowski

michal_pietrzykowski

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 372 postów
  • Skąd:zachodniopomorskie

Napisano 21 marzec 2010 - 22:48

Tu się nie zgodzę, Ja mam znaczny stopień niepełnosprawności czyli I grupa i dowiadywałam się w ZUSie, iż mogę sobie do renty spokojnie dorobić, jeśli stanowisko pracy zostanie dostosowane do moich potrzeb.
Na orzeczeniu lekarskim mam zaznaczone także, iż mogę pracować, np. w zakładzie pracy chronionej.
Poza tym była już mowa na tym forum, iż te stwierdzenia ZUS-u o "całkowitej niezdolności" są ich wymysłem.
Ja mam kłopoty z chodzeniem a załóżmy praca na komputerze to już inna bajka.
Na deser trochę prawa:
http://www.pracuj.pl...y-14214.htm#top
Warto zwrócić uwagę na tekst:

W myśl art. 4 ust. 5 Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z dn. 27.08.1997 r. (Dz. U. 97.123.776 z późn. zm.): "Zaliczenie do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności osoby, o której mowa w ust. 1 lub 2, nie wyklucza możliwości zatrudnienia tej osoby u pracodawcy niezapewniającego warunków pracy chronionej, w przypadku uzyskania pozytywnej opinii Państwowej Inspekcji Pracy o przystosowaniu przez pracodawcę miejsca pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej".

Chybą że Paulla pracujesz na czarno bo poza tym w przypadku stopnia znacznego nie może osoba pracować na umowe o prace czy umowa zlecenie.

Dodano ndz 21 mar 23:02:38 2010 :
Zależy też od schorzenia
  • 0

#8 uszatek

uszatek

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 17 postów

Napisano 22 marzec 2010 - 17:42

Tu się nie zgodzę, Ja mam znaczny stopień niepełnosprawności czyli I grupa i dowiadywałam się w ZUSie, iż mogę sobie do renty spokojnie dorobić, jeśli stanowisko pracy zostanie dostosowane do moich potrzeb.
Na orzeczeniu lekarskim mam zaznaczone także, iż mogę pracować, np. w zakładzie pracy chronionej.
Poza tym była już mowa na tym forum, iż te stwierdzenia ZUS-u o "całkowitej niezdolności" są ich wymysłem.
Ja mam kłopoty z chodzeniem a załóżmy praca na komputerze to już inna bajka.
Na deser trochę prawa:
http://www.pracuj.pl...y-14214.htm#top
Warto zwrócić uwagę na tekst:

W myśl art. 4 ust. 5 Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z dn. 27.08.1997 r. (Dz. U. 97.123.776 z późn. zm.): "Zaliczenie do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności osoby, o której mowa w ust. 1 lub 2, nie wyklucza możliwości zatrudnienia tej osoby u pracodawcy niezapewniającego warunków pracy chronionej, w przypadku uzyskania pozytywnej opinii Państwowej Inspekcji Pracy o przystosowaniu przez pracodawcę miejsca pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej".

Chybą że Paulla pracujesz na czarno bo poza tym w przypadku stopnia znacznego nie może osoba pracować na umowe o prace czy umowa zlecenie.
Dodano ndz 21 mar 23:02:38 2010 :
Zależy też od schorzenia

Może Pan by się nie wypowiadał, skoro nie wie, o czym pisze... Stopień niepełnosprawności nie wyklucza podjęcia pracy :)
  • 0

#9 gosia636

gosia636

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 32 postów

Napisano 22 marzec 2010 - 18:03

moja koleżanka ma stopień znaczny przyjęto ją do pracy w TPD ma problemy z poruszaniem się kupiono jej odpowiednie siedzisko czyli przystosowali do jej niepełnosprawności i ZUS zabrał rentę że może pracować
  • 0

#10 Paulla

Paulla

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 897 postów
  • Skąd:Gniezno

Napisano 22 marzec 2010 - 18:24

A ty masz rentę socjalna????

Tak mam rentę socjalną. Można do niej dorobić o ile nie przekroczysz określonej kwoty. Jeżeli przekroczysz "limit" wtedy zabiorą rentę.
Oczywiście jeżeli praca jest dobrze płatna wtedy rentę opłaca się zawiesić.
Ja miałam staż przez 3 miesiące w bibliotece uniwersyteckiej na stanowisku dostosowanym do moich potrzeb. Otrzymywałam wówczas rentę oraz wynagrodzenie za staż.
  • 0
"Wszystkie niejasne pojęcia muszą upaść nim uczeń może nazwać siebie mistrzem..." Bruce Lee
"Trzeba mieć niemało odwagi, aby się ukazać takim jakim się jest naprawdę." Søren Aabye Kierkegaard

#11 Kris26

Kris26

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 254 postów

Napisano 22 marzec 2010 - 18:28

Ja to bym jednak proponował uda się do źródła i mieć 100% pewności (no może 95% ) czyli do ZUSU z tym konkretnym pytaniem.
Ja np. mam 2 grupę z ZUS'u (renta stała) i druga grupę orzeczenia o niepełnosprawności (umiarkowany) , zapytałem w ZUSIE oraz prosiłem znajomą która ma znajomego adwoakta i obie strony mi potwierdziły iż w moim wypadku mogę legalnie dorobić do limitów obowiązujących .
Ja bym z pytaniem nawet dla świętego spokoju i rozwiania wątpliwości uderzył w źródło lub prawnika który się zajmuje takimi sprawni (ubezpieczenia społeczne)
  • 0

#12 michal_pietrzykowski

michal_pietrzykowski

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 372 postów
  • Skąd:zachodniopomorskie

Napisano 22 marzec 2010 - 22:00

Ja to bym jednak proponował uda się do źródła i mieć 100% pewności (no może 95% ) czyli do ZUSU z tym konkretnym pytaniem.
Ja np. mam 2 grupę z ZUS'u (renta stała) i druga grupę orzeczenia o niepełnosprawności (umiarkowany) , zapytałem w ZUSIE oraz prosiłem znajomą która ma znajomego adwoakta i obie strony mi potwierdziły iż w moim wypadku mogę legalnie dorobić do limitów obowiązujących .
Ja bym z pytaniem nawet dla świętego spokoju i rozwiania wątpliwości uderzył w źródło lub prawnika który się zajmuje takimi sprawni (ubezpieczenia społeczne)

Jeśli masz stałą rente socjalną to chyba masz przepracowane ponad 5 lat pracy.
I przy naszym stopniu umiarkowanym II gr. inw. Możemy spokojnie pracować na różnych stanowiskach.
A co do I gr. inw. st. znacznego ( zależy jakie mają schorzenia ) to mogą pracować przy stosunkowych stanowiskach w zakładzie pracy chronionej lub WTZ
( Warsztaty Terapii Zajęciowej )

  • 0

#13 rodys

rodys

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 842 postów
  • Skąd:bierze pieniądze na alkohol?

Napisano 22 marzec 2010 - 22:12

Jeśli masz stałą rente socjalną to chyba masz przepracowane ponad 5 lat pracy.
I przy naszym stopniu umiarkowanym II gr. inw. Możemy spokojnie pracować na różnych stanowiskach.
A co do I gr. inw. st. znacznego ( zależy jakie mają schorzenia ) to mogą pracować przy stosunkowych stanowiskach w zakładzie pracy chronionej lub WTZ
( Warsztaty Terapii Zajęciowej )

1. Na rentę socjalną nie trzeba pracować (0 lat pracy wystarczy, żeby zostać rentierem socjalnym)
2. Mam pierwszą grupę (ZUS) i "znaczny stopień niepełnospr." (MZdsOoN) i pracuję na otwartym rynku pracy, trzy lata pracowałem na dwóch etatach - więc nie masz racji kolego.
Mam tu specjalny link dla Ciebie: http://www.turnofftheinternet.com/
  • 0

KNP


#14 michal_pietrzykowski

michal_pietrzykowski

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 372 postów
  • Skąd:zachodniopomorskie

Napisano 22 marzec 2010 - 22:18

Jeśli masz stałą rente socjalną to chyba masz przepracowane ponad 5 lat pracy.
I przy naszym stopniu umiarkowanym II gr. inw. Możemy spokojnie pracować na różnych stanowiskach.
A co do I gr. inw. st. znacznego ( zależy jakie mają schorzenia ) to mogą pracować przy stosunkowych stanowiskach w zakładzie pracy chronionej lub WTZ
( Warsztaty Terapii Zajęciowej )

1. Na rentę socjalną nie trzeba pracować (0 lat pracy wystarczy, żeby zostać rentierem socjalnym)
2. Mam pierwszą grupę (ZUS) i "znaczny stopień niepełnospr." (MZdsOoN) i pracuję na otwartym rynku pracy, trzy lata pracowałem na dwóch etatach - więc nie masz racji kolego.
Mam tu specjalny link dla Ciebie: http://www.turnofftheinternet.com/

Nie uważnie przeczytałeś moją wypowiedź co do renty socjalnej przy II gr. inw.
  • 0

#15 rodys

rodys

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 842 postów
  • Skąd:bierze pieniądze na alkohol?

Napisano 22 marzec 2010 - 22:32

A co to są "stosunkowe stanowiska w zakładzie pracy chronionej"? Coś związanego z seksem?
  • 0

KNP


#16 michal_pietrzykowski

michal_pietrzykowski

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 372 postów
  • Skąd:zachodniopomorskie

Napisano 22 marzec 2010 - 22:39

A co to są "stosunkowe stanowiska w zakładzie pracy chronionej"? Coś związanego z seksem?

Chodzi mi o schorzenie choroby.
W przypadku mojego kolegi to:
Cierpi na Epilepsje
Ma I gr. inwalidzką i znaczny stopień niepełnosprawności i nie może pracować w pracy chronionej.
A funkcjonuje jak zdrowy człowiek.

  • 0

#17 arleta_p

arleta_p

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 393 postów

Napisano 26 marzec 2010 - 11:55

michal_pietrzykowski
Widocznie jesteś zbyt mało doinformowany. Jak ktoś kto ma I grupę nie może pracować w zakładzie chronionym? Może jest inny powód braku zatrudnienia kolegi jak stopień niepełnosprawności.
Mam dawną I gr. orzeczenia o niepełnosprawności. I na swój sposób tez funkcjonuje jak "zdrowy" człowiek.
Mam rentę socjalną i pracuję mimo tego.
Pracowałam na otwartym rynku i na umowę zlecenie i na umowę o dzieło a także w zakładzie chronionym. Do dziś nikt nie zabrał mi renty.
Fakt faktem trzeba uważać na limity do jakich można dorobić bo tu ZUS jest nieugięty i niestety w moim wypadku uciął 1/3 renty na poczet przekroczonego limitu zarobkowego przez 2 mies.
  • 0
Z każdym kolejnym dniem zastanawiam się co chce przekazać mi tak naprawdę życie. ...

#18 michal_pietrzykowski

michal_pietrzykowski

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 372 postów
  • Skąd:zachodniopomorskie

Napisano 26 marzec 2010 - 12:23

Arleta.
Zależy jakuie ma się schorzenie choroby.
Kolega jest po szkole podstawowej.
Od 14-15 roku życia choruje na Padaczkę i ma I gr. inw. znaczny stopień.
A chciał pracować ale nie może
To samo moja koleżanka w moim wieku 30 lat. też ma te same schorzenie i gr. inw.
Jest po szkole średniej w zawodzie kosmetyczka i niestety też nie może pracować a chciała pracować.
A w przypadku moim i przy tym samym schorzeniu ale mam II gr. inw. st. umiarkowany.
Renty nie pobieram ponieważ pracuje i przekraczam limt zarobkowy.

  • 0

#19 arleta_p

arleta_p

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 393 postów

Napisano 28 marzec 2010 - 14:31

Właśnie tak jak to ujęłam wcześniej "może jest inny powód braku zatrudnienia kolegi jak stopień niepełnosprawności."
Sam napisałeś jakie dolegliwości ma kolega czy koleżanka.
Jednakże nadal nie skreśla ich w możliwości podjęcia pracy.
Może tam gdzie składali podania w zakładach pracy chronionej maja jakieś wątpliwości ale są jeszcze inne zakłady. Rynek pracy jest otwarty na zatrudnianie osób niepełnosprawnych.
Także telepraca jest formą niezłego zarobku :)
Głowa do góry pomimo, że na rencie socjalnej jest troszkę trudniej.
  • 0
Z każdym kolejnym dniem zastanawiam się co chce przekazać mi tak naprawdę życie. ...

#20 Oli

Oli

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 620 postów
  • Skąd:Łomża

Napisano 02 wrzesień 2010 - 09:38

Ty pietrzykowski Ty naprawdę chyba mało wiesz co się dzieje na świecie ha ha ha. Mam I stopień niepełnosprawności (znaczny) pracuje już 6 lat z liceum będzie 10 na otwartym rynku, mam zawieszoną rentę z powodu przekroczenia limitu. A co do twojej koleżanki i kolegi nie dziwię się, że nikt ich nie chce przyjąć po podstawówce czy kosmetologii :D dziś po maturze to biorą ludzi do zamiatania ulic lub marketów a niepełnosprawni to niech siedzą w domu na socjalach :D
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych