Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Proteza nogi vs wrażliwy kikut


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Buczek

Buczek

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 26 sierpień 2009 - 19:21

Witam wszystkich bardzo serdecznie :).
….i o poradę proszę. Mój dziadek jest po amputacji nogi ( na wysokości połowy uda ) – zresztą odbyła się ona już ponad 50 lat temu. To były AK-owiec i już w bardzo słusznym wieku, bowiem stuknęła mu już 90-tka :D Od bodajże 20-stego roku życia chodził w protezie, jednak w ostatnim okresie pojawiły się problemy…:/
Niestety kikut jest już bardzo wrażliwy, po nawet trzy dniowym noszeniu protezy tydzień musi go leczyć. Niestety skóra jest już bardzo cienka i podatna na uszkodzenia oraz podrażnienia. Nadmienię, że owe protezy zawsze były „budżetowe”, czyli jak mniemam najgorszej jakości ( lej ze sztywnego plastiku ).
Ostatnio byliśmy w Konstancinie-Jeziornej i zrobiono mu nową – niestety jest bez zmian.
Czytałem sporo o lejach silikonowych i innych tego typu wynalazkach – czy moglibyście coś na ten temat napisać/polecić ? Czy dla starszej osoby, z bardzo wrażliwą skórą jest jakieś inne wyjście, niż proteza z plastikową kuwetą na kikut i pończochą? Czy jest jakiś sposób, aby ochronić kikut a jednocześnie korzystać bez problemu z protezy? Dodam, że koszt nie ma specjalnie większego znaczenia. Będę ogromnie wdzięczny za jakiekolwiek rady czy wskazówki. W razie czego służę dodatkowym info.
Pozdrawiam.
Grzesiek
  • 0

#2 mlutek

mlutek

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 367 postów

Napisano 27 sierpień 2009 - 19:14

Hej, obawiam sie ze bedzie z tym problem....
W sumie tylko pogratulowac czlowiekowi ze tyle lat sobie radzil i chodzil na protezie do tego funduszowej...
Chyba niestety juz ze wzgeldu na wiek, cialo sie stalo bardziej wrazliwe i byc moze dlatego wszystko bardziej boli...
w sumie na pewno lepsza proteza pomoze, ale na pewno nie w takim stopniu zeby przestało bolec.
w silikonie lepiej sie chodzi, ale tez sie cialo bardziej poci, nie oddycha i tez sa duze naciski...jest tylko lepszy komfort.
Pozatym nie zapominajmy ze moze takze układ kostny sie zmienil, od chodzenia i byc moze nie sa to tylko bole kikuta...
Sam chodze tez w protezach i wiem po sobie ze z wiekiem czlowiek sie starzeje i gorzej mi sie chodzi niz dawniej...wole wiec nie myslec co bedzie w przyszlosci a do tego jeszcze problem z funduszami na dobre protezy....
trudno mi tak jednoznacznie ocenic i powiedziec... moze jak chcesz odezwij sie na prov to pogadamy, gdyz jak sadze ejst to dosc indywidualna sprawa...
Pozdrawiam
  • 0

#3 Buczek

Buczek

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 28 sierpień 2009 - 14:00

Witaj.
Wielkie dzięki za odpowiedz :). Masz rację, to chyba za bardzo indywidualna sprawa aby na forum spodziewać się dużego odzewu. Jestem poprostu w kropce i nie wiem co robić.
Mój dziadek niestety ale bez protezy, chodząc o kulach ostatnio bardzo często się przewraca - kiedyś nie było tego problemu, ale niestety wiek robi swoje - pozostała noga poprostu słabnie i nie jest często w stanie unieść całego ciężaru ciała. Każda wywrotka = rany + obicia. Z protezą raczej się takie problemy nie zdażały tyle, że jak pisałem nie może nosić jej dłużej niż 2-3 dni a pózniej tydzien leczenia kikuta.
Dlatego zastanawiam się nad jakąkolwiek alternatywą i sam już nie wiem gdzie i czego szukać :(. Odezwę się na priv, ale zamieszczam tutaj posta, bo możliwe, że ktoś jednak podzieli się jeszcze opiniami i komuś się to przyda oprócz mnie.
Pozdrawiam
  • 0

#4 t_ortopeda

t_ortopeda

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 03 lipiec 2012 - 09:58

Witam, "ale tez sie cialo bardziej poci" owszem w silikonie ciało się poci - w tym roku jednak jedna z firm wypuściła na rynek oddychający silikon w swojej strukturze posiada on mikro pory, przez które odparowuje pot.

Jeśli chodzi o dziadka to istnieje możliwość zrobienia leja półelastycznego, w którym górne krawędzie uginają się pod uciskiem ciała.

Wykonujemy tego typu leje protezy nogi, najczęściej dla kobiet ponieważ ich skóra jest dużo bardziej wrażliwa.

Dodatkowo w leju półelastycznym można zastosować jony srebra które mają działanie antybakteryjne.

Pozdrawiam Michał.
  • 0
„Kiedy robię dobrze, czuje się dobrze. Kiedy robię źle, czuje się źle. To jest moja religia.”
Abraham Lincoln


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych