Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Koślawość stopy u dziecka podejrzeniem mpd


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 marcel28

marcel28

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 23 luty 2009 - 21:19

Witam wszystkich serdecznie,
Jestem tu pierwszy raz i zastanawiam się jak to możliwe, że dopiero teraz trafiłam na to forum?!
Jestem mamą 2,5 letniej dziewczynki; córka jest wcześniakiem z podjerzeniem mpd. Obecnie całą naszą uwagę skupiamy na leczeniu stóp, które nasza rehabilitantka określa jak "płasko-koślawe". Mała dopiero zaczyna stawać na nogi i domaga się żeby z nią chodzić, a przy takim swobodnym chodzeniu wewnętrzną kostką prawie szoruje po ziemi. Jesteśmy umówieni na wizytę do prof. Jóźwiaka. Czy ktoś Was przerabiał podobną sytuację? Jak wyglądało leczenie i jego rezultaty? Bardzo proszę o jakiekolwiek info.
Pozdrawiam serdecznie
Marcelina
  • 0

#2 dorotak

dorotak

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 6 postów

Napisano 06 kwiecień 2009 - 10:20

Witam!!! ja także jestem mamą dziecka a raczej już panny która miała identyczne schorzenie.Cały czas nosiła buty ortopedyczne i ćwiczyła.W naszym przypadku zakończyło się to niestety operacją stopy w ubiegłym roku.Na pewno potrzebna jest wizyta u dobrego specjalisty i duża wytrwałość.Pozdrawiam
  • 0

#3 muzapomyslnosci@tlen.pl

muzapomyslnosci@tlen.pl

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 02 sierpień 2009 - 12:24

Witam!
Ja osobieście na miam dziecka z takiem problemem, ale co na pewno mogę doradzić to dobry ortopeda i odpowiednie butki dla dziecka, stabilizujące staw. Usztywniaja one kostkę i nie pozwalaja na przekrzywianie sie nogi w takiem stopniu w jaki dziej sie to w niedostosowanym obuwiu. Wkleje tak małą chraktereystykę obuwia, moze sie komus przyda. Podrawiam!
Cholewka (górna część buta)

* Skórzana (higieniczna) z miękką wyściółką. (zapewni wentylacje powietrza oraz komfort użytkowania w odróżnieniu do materiałów syntetycznych).
* Wysoka – powinna sięgać powyżej kostek bocznych. dokładnie obejmując ich okolicę. Tak dopasowana cholewka ograniczy zdecydowanie urazowość.
* Z mocnym wydłużonym zapiętkiem – sztywnikiem wewnątrz cholewki – z niepodatnego na odkształcenia materiału. Zapewnia to prawidłową stabilizację stopy podczas stania i w każdej fazie chodu (łatwo sprawdzić jej jakość poprzez próbę naciśnięcia tylnej części buta-pięty, opór, twardość to dobry znak).
* Odpowiednio wykrojona i zbudowana na prawidłowym kopycie (dobra szerokość
i wysokość, umożliwiająca prawidłowe ustawienie i trzymanie stopy).
* Eliminująca konflikty ze stopą (kształt, płaskie szwy, odciążenia miejsc wrażliwych, odpowiednia tęgość, – zapewnią komfort i zachowają funkcję).
* Ustawiona pod kątem prostym w stosunku do podeszwy. Ustawienie osi tylnej cholewki nie powinno ani koślawić ani szpotawić stępu (postaw parę butów zapiętkiem do siebie i spójrz czy cholewka – „piętka” jest ustawiona po kątem prostym do podłoża).


Podeszwa

* Spód (podeszwa) w odcinku przednim powinien być zwrócony lekko do środka – około 10-150 oraz być na tyle szeroki by nie blokować swobodnego ustawiania się przodostopia – ruchu palców stopy. Wąskie obuwie powoduje wzajemne zachodzenie palców na siebie. Zazwyczaj prowadzi to do wystąpienia w późniejszym etapie schorzenia nazwanego halluksami czyli koślawością palucha, bolesnego, nieestetycznego i znacząco negatywnie wpływającego na biomechanikę chodu. Brak ruchów palców uniemożliwia kształtowanie się naturalnych łuków stopy.

* Czubek podeszwy może być lekko uniesiony – około 5-6 mm. dla poprawienia mechanizmu tak zwanego przekolebania stopy oraz zapobiegania, jakże częstemu u dziecka zahaczaniu przodem buta o podłoże.
* Wysokość obcasa wraz z podeszwą nie powinna przekraczać:

- do 0,5 cm – do 3 roku życia
- do 1,0 cm do 6 roku życia
- 1,5 cm do 12 roku życia
- 2cm powyżej 12 roku życia

* Obcas Thomas’a jako standard w profilaktyce koślawości stóp.
* Brak poślizgu (zelówki i obcasa).
* Fizjologiczny kształt ściółki kopyt, podeszwy i podpodeszwy.
  • 0

#4 barbara123

barbara123

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 95 postów

Napisano 09 sierpień 2009 - 12:11

Odpowiednie buty (profilaktyczne), ćwiczenia i jeszcze raz ćwiczenia. Konieczny dobry ortopeda, być może zleci wkładki ortopedyczne, korytkowe chyba najlepsze.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych