Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Z mądrości ayurwedy


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
1 odpowiedź w tym temacie

#1 malenstwo

malenstwo

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 232 postów

Napisano 17 lipiec 2003 - 18:08

Ayurweda leczy nie tylko ciało, ale również wzmacnia psychikę. Dodaje energii i radości. Jej celem jest przywrócenie równowagi we wszystkich sferach życia człowieka. Tak, aby mógł cieszyć się zdrowiem i dobrymi kontaktami z innymi ludźmi. Żeby był zdolny realizować swoje życiowe cele.
Diagnoza lekarza obejmuje badanie temperatury ciała, pulsu, skóry, oczu, języka, moczu, układu fizjologicznego. Obserwację zachowania i cech psychicznych. Dopiero po zgromadzeniu wiedzy na temat pacjenta można rozpocząć leczenie. W skład terapii wchodzą: ćwiczenia fizyczne, oczyszczanie ciała, odpowiednia dieta, stosowanie ziół, masaż, regulacja stanów emocjonalnych, zmiany sposobu myślenia. Ważny jest dobór dla pacjenta odpowiednich kolorów, kamieni szlachetnych i metali. Każda terapia jest ustalana indywidualnie.

Kto ma cel, ten jest zdrowszy
Według ayurwedy tylko Ty decydujesz o tym, czy Twoje życie będzie udane, czy powiodą się Twoje plany, czy osiągniesz szczęście. Pierwszym krokiem jest wyraźne określenie tego, co chce się osiągnąć. Gdy masz cel, wiesz, po co żyjesz. Masz więcej siły, energii i radości. To zaś wpływa na stan Twojej psychiki. Jest wtedy bardziej zrównoważona. Dzięki mocnej psychice Twoje ciało staje się bardziej odporne na choroby.

Dość tłumienia emocji!
Nasze emocje wpływają na stan ciała. Ayurweda traktuje człowieka jako fizyczną, psychiczną i duchową całość. Co to oznacza? Jeżeli cierpisz, np. z powodu alergii, to może być to spowodowane tłumieniem emocji takich jak złość. I odwrotnie: dbając o zdrowie fizyczne, zapewniasz sobie dobre samopoczucie i przyspieszasz swój rozwój duchowy.

Instynkt jedzenia
Jedz tylko wtedy, gdy jesteś głodny. Pij dopiero, gdy poczujesz pragnienie. Nie pij, kiedy czujesz głód, nie jedz, kiedy chce Ci się pić. Jeśli pijesz, gdy masz ochotę na jedzenie, osłabiasz trawienie. Proste, prawda?

Żuj 32 razy
Obiad przed telewizorem lub z książką w ręku to pierwszy krok do nadwagi. Jeśli jesz i równocześnie oglądasz film lub rozmawiasz z kimś, nie czujesz w pełni smaku. A to właśnie smak daje sygnał organizmowi, że ma zacząć wydzielanie soków trawiennych i enzymów. Podczas jedzenia powinnaś siedzieć prosto i skupić uwagę tylko na posiłku. Ayurweda zaleca, żeby każdy kęs przeżuwać przynajmniej 32 razy. Trawienie zaczyna się w ustach. Już tutaj działają enzymy trawienne zawarte w ślinie. Ponadto żołądek ma czas na przygotowanie się do pracy.

Odmierz dwie garści
Taką objętość powinien mieć każdy Twój posiłek. Bo taką pojemność ma Twój żołądek. Gdy zjadasz więcej, rozciąga się i domaga dokładki. Jedzenie musi dawać Ci energię. Przejadanie się sprawia, że ta energia jest marnowana na trawienie i nie daje Ci sił do działania. To dlatego po solidnym obiedzie masz ochotę na drzemkę. Ponadto nadmiar pożywienia powoduje powstawanie toksyn w przewodzie pokarmowym. To prowadzi do osłabienia i, po dłuższym czasie, do chorób.

Bez popijania
Najlepsza jest dieta złożona ze zbóż, roślin strączkowych, warzyw i owoców. Jeśli w posiłkach uwzględnisz zboża, np. brązowy ryż, kukurydzę, kaszę oraz rośliny strączkowe, np. fasolę, soczewicę, bez trudu zaspokoisz zapotrzebowanie na białko. Jedzenia nie powinniśmy popijać. Najlepiej jest pić tylko przed posiłkiem. Picie po jedzeniu rozcieńcza soki trawienne i pogarsza wchłanianie substancji odżywczych.

Sen, światło, joga
Sypiaj regularnie w ciemnym i cichym pomieszczeniu. Porządny sen to nie tylko źródło zdrowia i energii, ale i świetny kosmetyk. Rano patrz na promienie wschodzącego słońca. A wieczorem na palący się płomień, np. w kominku. Światło wpływa na pozytywne myślenie. Dla zachowania równowagi i sprawności fizycznej ayurweda zaleca także jogę.

Pokaż język
Jeżeli jest blady, sygnalizuje to anemię, czyli niedostatek czerwonych krwinek. Żółtawy – to nadmiar żółci w woreczku żółciowym lub zaburzenia pracy wątroby. Niebieskawe zabarwienie też powinno zwrócić Twoją uwagę: czy nie masz problemów z sercem?

Usta mówią...
Również na ich powierzchni są miejsca przyporządkowane różnym organom. Zmiany w tych obszarach wskazują na problemy zdrowotne. Np. jasnobrązowe plamki to oznaka złego trawienia.

Zapis na paznokciach
Podłużne linie na paznokciach świadczą o złym przyswajaniu substancji odżywczych z przewodu pokarmowego. Poprzeczne rowki – o niewłaściwym odżywianiu. Wypukłe płytki oznaczają słabe płuca i serce. Wklęsłe – brak żelaza. Białe plamki – niedobór cynku i wapnia. Istotny jest też kolor paznokci. Blade znamionują anemię, żółte – słabą wątrobę, a niebiesko-sine – słabe serce.

Czy warto interesować się dalekowschodnią medycyną?
"Z rozsądnego połączenia nauki zachodniej oraz tradycyjnych sposobów leczniczych z innych stron świata może wyniknąć wiele korzyści dla pacjenta. Powinniśmy jednak zrozumieć, że najlepszymi lekarzami jesteśmy my sami. Zadbajmy o swoją dietę, powietrze, którym oddychamy, otoczenie. Nauczmy się pozytywnego myślenia. Ubierajmy się kolorowo. Okazujmy sobie sympatię i czułość. Zwłaszcza w rodzinie. Jest to równie ważne dla zdrowia jak dobre pożywienie. Daje wewnętrzną siłę i odporność psychiczną, która ma wpływ na nasze fizyczne samopoczucie. W Indiach ceni się również masaż. Nie tylko relaksuje, ale usuwa napięcia, wzmacnia organizm i odpręża psychikę. Ma wspaniały wpływ na zdrowie i urodę".
Minakshi Gupta-Galińska, lekarz chorób wewnętrznych, ukończyła akademię ayurwedy w Indiach. W Polsce pracuje od 1978 roku.

Katarzyna Ejsmond /Uroda


Jak myślicie, warto zastosować się do niektórych wskazówek?
Pozdrowienia
  • 0

Nigdy nie zapominaj najpiękniejszych dni swego życia! Wracaj do nich ilekroć w twym życiu wszystko zaczyna sie walić.


#2 Skangur

Skangur

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 849 postów

Napisano 17 lipiec 2003 - 18:27

Jak myślicie, warto zastosować się do niektórych wskazówek?

Oczywiście, że tak. To bardzo ciekawe podejście i wspaniale, że o tym, a takżde innych metodach leczniczych tu piszesz.
Jesteś NASZĄ PANIĄ DOKTOR w końcu nie :?: ;)
  • 0
Skangur
Dla świata jesteś nikim,
ale dla kogoś możesz być całym światem.


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych