Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Jakie wszystkie dodatki pieniężne przysługują do Renty Socjalnej..


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
30 odpowiedzi w tym temacie

#1 AGATAwroclaw

AGATAwroclaw

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 110 postów

Napisano 21 wrzesień 2008 - 14:54

A ja mam takie pytanie i może ktoś się zna na tym.
Miałam ręte socjalną i dodatek piel.dostałam to jak się uczyłam, ale zmarli moi rodzice i postarałam się o ręte rodzinną-dostałam po mamie bo wyszł niby więcej kasy plus dodatek dla sierot zupełnych.
Wyczytałam gdzieś tam, że mogę wrócić do ręty socjalnej i brać też rodzinną?
Czy wiecie coś na ten temat, jak to załatwić i czy to prawda?

Odnośnie tematu z góry, nie ma czegoś takiego jak 200%, wybiara się tą korzystniejszą.
  • 0
zawsze możesze [you] na nas liczyć.

#2 Gość_SZYMEK_*

Gość_SZYMEK_*
  • Gość

Napisano 24 wrzesień 2008 - 17:37

ja brałem rente rodzinną i jeszcze jakies 80zl renty socjalnej
  • 0

#3 AGATAwroclaw

AGATAwroclaw

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 110 postów

Napisano 21 wrzesień 2008 - 17:28

Dzięki wielkie. To jest tak dostaję po mamie 85% i tylko dodatek dla sieroty zupełnej, czy mogę się jeszcze odwołać i dostawać ten pielęgnacyjny też? Kurcze, nie wiem jak to załatwiać, a pani w zusie, była niechętna do pomocy... odradzała nawet staranie się o ręte rodzinną...
  • 0
zawsze możesze [you] na nas liczyć.

#4 Gość_michalina_*

Gość_michalina_*
  • Gość

Napisano 21 wrzesień 2008 - 17:34

AGATAwroclaw
Dodatek pielęgnacyjny należy się !
Nie mam co do tego żadnej wątpliwości, nie rozumię jak można odradzać komuś czegoś co mu się z przepisu prawa należy.
  • 0

#5 AGATAwroclaw

AGATAwroclaw

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 110 postów

Napisano 21 wrzesień 2008 - 17:39

Dzięki wielkie.
Pojadę jutro do zusu i zrobię "wojnę" nie wiem jaki wniosek wypełnić ale może znajdę jutro bardziej miłą panią...
Dzięki raz jeszcze :) Dam znać co załatwiłam.
  • 0
zawsze możesze [you] na nas liczyć.

#6 Gość_michalina_*

Gość_michalina_*
  • Gość

Napisano 21 wrzesień 2008 - 17:06

AGATAwroclaw
Do 2000 roku była taka opcja że można było pobierać rentę rodzinną + rentę socjalną.
Minister Belka zniósł ten przywilej, i tylko można do renty rodzinnej dodać rentę socjalną pod warunkiem że cała ta kwota nie przekroczy wyznaczonej przez przepisy sumę.
Jaka to kwota? Nie wiem, w moim przypadku odebrano mi ten przywilej.
Nie wiem jak ten stan wygląda na dzień dzisiejszy.
Tajga
Otrzymuje się 85% renty po zmarłym rodzicu + dodatki takie jak, zasiłek pielęgnacyjny i z tytułu sierota zupełna, jeśli oboje rodzice nie żyją.
  • 0

#7 Dj Kris

Dj Kris

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 20 wrzesień 2008 - 21:50

Witam wszystkich rencistów...:)

Pobieram rente socjalną i chciałbym się dowiedzieć jakie dodatki pieniężne przysługują mi do tej renty. Jedyne co pobieram do renty do Zasiłek Pielęgnacyjny [153zł]
  • 0

#8 tajga_77

tajga_77

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 148 postów

Napisano 21 wrzesień 2008 - 08:28

po smierci obojga rodziców masz prawo do renty rodzinnej nie wiekszej niz 200% renty socjalnej Renta rodzinna daje ci prawo do dodatku dla sieroty zupełnej
po pełnym podliczeniu masz ponad 1000 zł renty całkowitej
  • 0
zofia
nikt za Ciebie nie przeżyje życia

#9 Baba

Baba

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 499 postów

Napisano 21 wrzesień 2008 - 10:56

Tajgo nie wiem skąd wziełaś ten przepis, że renta rodzinna nie może przekroczyć 200% renty socjalnej???????? Pierwszy raz słysze o czymś takim.
  • 0
Nawet siwa może być szczęśliwa

#10 Kicia

Kicia

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2065 postów
  • Skąd:Warszawa-Targówek

Napisano 06 październik 2008 - 23:00

80 zł renty socjalnej?? :o - szok!! - Kto wyliczył taką sumę? - No, chyba, że dostajesz ogromną rentę rodzinną - bo w innym przypadku renta socjalna nie może być aż tak niska...
  • 0
Bądź jak ptak, który, gdy siada na gałęzi zbyt kruchej, czuje, jak spada, lecz śpiewa dalej, bo wie, że ma skrzydła.
Victor Hugo

#11 Gość_michalina_*

Gość_michalina_*
  • Gość

Napisano 06 październik 2008 - 23:38

Czy rentę socjalną można łączyć z innymi świadczeniami?

Jedynym świadczeniem, z którym może zbiegać się prawo do renty socjalnej, jest renta rodzinna. Jednak i tu obowiązują pewne ograniczenia, a mianowicie łączna wysokość tych dwóch świadczeń nie może przekroczyć 200 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Od dnia 1 marca 2006 r. wysokość najniższej renty z ww. tytułu wynosi 597,46 zł, a zatem 200 proc. tej kwoty to 1194,92 zł.

W przypadku gdy suma świadczeń przekracza wspomnianą kwotę 200 proc., wysokość renty socjalnej ulega obniżeniu. Kwota obniżonej renty nie może być jednak niższa niż 10 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Od 1 marca 2006 r. kwota ta wynosi 59,75 zł.

Renta socjalna nie przysługuje ubezpieczonemu, jeżeli kwota renty rodzinnej przekracza 200 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (tj. 1194,92 zł).

Osoba ubiegająca się o rentę socjalną bądź ją pobierająca jest obowiązana powiadomić jednostkę organizacyjną ZUS przyjmującą wniosek bądź wypłacającą rentę socjalną o posiadaniu uprawnień do renty rodzinnej oraz organ emerytalno-rentowy wypłacający rentę rodzinną o posiadaniu uprawnień do renty socjalnej.

Źródło - http://www.gazetapod...alna-a_2670.htm
  • 0

#12 Kicia

Kicia

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2065 postów
  • Skąd:Warszawa-Targówek

Napisano 10 październik 2008 - 12:30

Bardziej aktualne informacje:

Wysokość renty socjalnej
Renta socjalna przyznawana jest w stałej wysokości, wynoszącej 84% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Od 1 marca 2008 r. wysokość renty socjalnej wynosi 534,48 zł. Renta ta podlega waloryzacji na zasadach i w trybie określonym w przepisach ustawy emerytalnej.

Od dnia 1 marca 2008 r. wysokość najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wynosi 636,29 zł, a zatem 200% tej kwoty to 1272,58 zł.

W przypadku, gdy osoba ubiegająca się o rentę socjalną jest jednocześnie uprawniona do renty rodzinnej, której wysokość nie przekracza 200% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, przysługuje prawo do obydwu tych świadczeń. Tym samym osobie uprawnionej do renty socjalnej zostanie przyznana renta rodzinna, której wysokość nie przekracza 200% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Łączna wysokość renty rodzinnej i renty socjalnej nie może przekraczać 200% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. W przypadku jednak, gdy łączna wysokość tych dwóch świadczeń przekracza 200% najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, obniżeniu podlega wysokość renty socjalnej. Kwota obniżonej renty socjalnej nie może być jednak niższa niż 10% kwoty najniższej renty. Od 1 marca 2008 r. kwota ta wynosi 63,63 zł.
źródło: http://www.zus.pl/de....asp?p=4&id=406

To straszne, że renta socjalna może być "świadczeniem głodowym". Jednak wynika z tego, że Szymek musiał dostawać "wysoką" rentę rodzinną i dlatego socjalna była tak obniżona.
  • 0
Bądź jak ptak, który, gdy siada na gałęzi zbyt kruchej, czuje, jak spada, lecz śpiewa dalej, bo wie, że ma skrzydła.
Victor Hugo

#13 Gość_michalina_*

Gość_michalina_*
  • Gość

Napisano 10 październik 2008 - 12:57

Kiciu :) renta w kwocie 1272,58 zł jest baaardzo "wysoka" ? ;)
Dotarłam do moich dokumentów z lat 2001 - 2002, kiedy to właśnie z racji przystąpienia
do Unii Europejskiej nastąpiły ogromne cięcia w swerze socjalnej.
Tym samym wiele osób zostało pozbawionych tego przywileju łączenia bez ograniczeń
tych dwóch świadczeń.
Dla mnie to była katastrofa - prawo zadziałało wstecz.
A ja właśnie na bazie tych świadczeń założyłam rodzinę i mogłam zabezpieczyć potrzeby mojego ( w tym czasie ) 3-letniego dziecka.
Nie pomogły żadne interpelacje w sejmie, u Rzecznika Praw Obywatelskich, a nawet Prezydenta Kwaśniewskiego...
Piorytetem było, jak się dowiedziałam od posłanki, znalezienie kwoty na wpłate do kasy U.E. rocznej składki ( niebagatelnej ).
Ale o tym już nikt nie mówi.
  • 0

#14 tajga_77

tajga_77

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 148 postów

Napisano 11 październik 2008 - 09:55

renta w zbiegu czyli renta socjalna plus renta rodzinna -
--
Renta socjalna a renta rodzinna

Jedynym świadczeniem emerytalno-rentowym, które może być wypłacane łącznie z rentą socjalną, jest renta rodzinna, pod warunkiem, że ta druga nie przekracza 200% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Przy zbiegu uprawnień do renty socjalnej z tymi do renty rodzinnej (lub jej części, gdy do tego świadczenia uprawnione jest kilka osóB) kwota renty socjalnej zostaje obniżona, aby łączna wysokość obu świadczeń nie przekraczała 200% najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Kwota obniżonej renty socjalnej nie może być jednak niższa niż 10% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Przykład
Dziecko w wieku 20 lat ma prawo do renty rodzinnej po zmarłym ojcu rolniku, w kwocie 689,25 zł. Wysokość renty socjalnej wynosi 464,21 zł. Łączna kwota obu świadczeń to 1153,46 zł. Ponieważ nie może ona przekroczyć 1105,26 zł (200% najniższej renty), wysokość renty socjalnej zostanie obniżona do 416,01 zł (o 48,20 zł).
  • 0
zofia
nikt za Ciebie nie przeżyje życia

#15 Baba

Baba

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 499 postów

Napisano 11 październik 2008 - 12:44

"Jedynym świadczeniem emerytalno-rentowym, które może być wypłacane łącznie z rentą socjalną, jest renta rodzinna, pod warunkiem, że ta druga nie przekracza 200% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy."

Tajgo albo ja nie rozumiem co piszesz albo źle napisałaś. Od kiedy to warunkiem otrzymania renty rodzinnej jest renta socjalna? Ja pobieram rente rodzinną a nigdy nie miałam renty socjalnej jedynym warunkiem jest to by być osobą ON z odpowiednią niepełnosprawnością i nie mieć rodzica bądż rodziców (o zdrowych uczących się dzieciach nie piszę). Przeczytaj poprzednie posty Kici i Michaliny one to wyjaśniły za to Ty chyba wprowadzasz w błąd.
  • 0
Nawet siwa może być szczęśliwa

#16 tajga_77

tajga_77

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 148 postów

Napisano 11 październik 2008 - 13:34

:) A mnie kiedyś ktoś powiedział co i jak załatwiać bo jak wiecie niema nic z urzedu,dlatego jak tylko potrafie dziele sie tą wiedza z innymi ..BABA ..bardzo możliwe że żle napisałam Niemniej problem już został przez innych wyprostowany i dobrze tak powinno byc wzajemna pomoc a nie :(
pozdrawiam zofia
  • 0
zofia
nikt za Ciebie nie przeżyje życia

#17 Baba

Baba

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 499 postów

Napisano 11 październik 2008 - 15:16

Właśnie Tajgo wzajemna pomoc czasem lepiej nie pisać nic jak człowiek nie jest pewny dokładnych przepisów.
  • 0
Nawet siwa może być szczęśliwa

#18 Kicia

Kicia

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2065 postów
  • Skąd:Warszawa-Targówek

Napisano 06 październik 2008 - 23:00

80 zł renty socjalnej?? :o - szok!! - Kto wyliczył taką sumę? - No, chyba, że dostajesz ogromną rentę rodzinną - bo w innym przypadku renta socjalna nie może być aż tak niska...
  • 0
Bądź jak ptak, który, gdy siada na gałęzi zbyt kruchej, czuje, jak spada, lecz śpiewa dalej, bo wie, że ma skrzydła.
Victor Hugo

#19 Gość_michalina_*

Gość_michalina_*
  • Gość

Napisano 06 październik 2008 - 23:38

Czy rentę socjalną można łączyć z innymi świadczeniami?

Jedynym świadczeniem, z którym może zbiegać się prawo do renty socjalnej, jest renta rodzinna. Jednak i tu obowiązują pewne ograniczenia, a mianowicie łączna wysokość tych dwóch świadczeń nie może przekroczyć 200 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Od dnia 1 marca 2006 r. wysokość najniższej renty z ww. tytułu wynosi 597,46 zł, a zatem 200 proc. tej kwoty to 1194,92 zł.

W przypadku gdy suma świadczeń przekracza wspomnianą kwotę 200 proc., wysokość renty socjalnej ulega obniżeniu. Kwota obniżonej renty nie może być jednak niższa niż 10 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Od 1 marca 2006 r. kwota ta wynosi 59,75 zł.

Renta socjalna nie przysługuje ubezpieczonemu, jeżeli kwota renty rodzinnej przekracza 200 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (tj. 1194,92 zł).

Osoba ubiegająca się o rentę socjalną bądź ją pobierająca jest obowiązana powiadomić jednostkę organizacyjną ZUS przyjmującą wniosek bądź wypłacającą rentę socjalną o posiadaniu uprawnień do renty rodzinnej oraz organ emerytalno-rentowy wypłacający rentę rodzinną o posiadaniu uprawnień do renty socjalnej.

Źródło - http://www.gazetapod...alna-a_2670.htm
  • 0

#20 Kicia

Kicia

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2065 postów
  • Skąd:Warszawa-Targówek

Napisano 10 październik 2008 - 12:30

Bardziej aktualne informacje:

Wysokość renty socjalnej
Renta socjalna przyznawana jest w stałej wysokości, wynoszącej 84% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Od 1 marca 2008 r. wysokość renty socjalnej wynosi 534,48 zł. Renta ta podlega waloryzacji na zasadach i w trybie określonym w przepisach ustawy emerytalnej.

Od dnia 1 marca 2008 r. wysokość najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wynosi 636,29 zł, a zatem 200% tej kwoty to 1272,58 zł.

W przypadku, gdy osoba ubiegająca się o rentę socjalną jest jednocześnie uprawniona do renty rodzinnej, której wysokość nie przekracza 200% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, przysługuje prawo do obydwu tych świadczeń. Tym samym osobie uprawnionej do renty socjalnej zostanie przyznana renta rodzinna, której wysokość nie przekracza 200% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Łączna wysokość renty rodzinnej i renty socjalnej nie może przekraczać 200% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. W przypadku jednak, gdy łączna wysokość tych dwóch świadczeń przekracza 200% najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, obniżeniu podlega wysokość renty socjalnej. Kwota obniżonej renty socjalnej nie może być jednak niższa niż 10% kwoty najniższej renty. Od 1 marca 2008 r. kwota ta wynosi 63,63 zł.
źródło: http://www.zus.pl/de....asp?p=4&id=406

To straszne, że renta socjalna może być "świadczeniem głodowym". Jednak wynika z tego, że Szymek musiał dostawać "wysoką" rentę rodzinną i dlatego socjalna była tak obniżona.
  • 0
Bądź jak ptak, który, gdy siada na gałęzi zbyt kruchej, czuje, jak spada, lecz śpiewa dalej, bo wie, że ma skrzydła.
Victor Hugo


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych