Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Renta Inwalidzka wypadkowa - a praca


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 niebieski

niebieski

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 6 postów

Napisano 08 luty 2008 - 12:59

moja zona w wyniku wypadku w pracy zostala inwalidą.
Ma orzeczona II grupe w związku z wypadkiem w pracy i całkowita niezdolność do pracy.

Czy mimo tej niezdolności może podjąc jakąś prace - na jakich ewentualnie warunkach, i gdzie szukać do tego przepisów, bo jakoś w mojej szukajce w google nic nie udalo mi sie na ten temat znaleź, a mam sprzeczne opinie

PFRON mówi że może podjąc prace, natomiast specjaliści ZUS twierdza że nie może bo straci rente.

Prosze o pomoc i ewentualne przepisy w tym względzie
  • 0

#2 mlutek

mlutek

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 367 postów

Napisano 08 luty 2008 - 15:14

Hej.
każdy niepełnosprawny jesli tylko chce mzoe pracowac i nie ma tutaj znaczenia którą ma grupe. Pozatym to od lekarza medycyny zalezy czy wyda zezwolenie do pracy na danym stanowisku. Zus tutaj nic nie ma do tego.
Problem moze byc tylko taki ze jesli ma orzeczona grupe inwalidzka i wroci do tego samego zawodu moze byc problem, dlatego jest wskazany nieco inny typ pracy zwiazany z niepelnosprawnoscią.
Istnieje zagrozenie , ze majac orzeczona grupe jak sie wroci do poprzednio wykonywanego zawodu, ZUS na nastepnej komisji , jesli grupa jest okresowa, moze odebrac grupe, pokreśłam moze ale nie musi.
Obecnia polityka ZUS jest taka ze najchetniej kazdej pracującej osobie chetnie by zabrała swiadczenie rentowe, tak aby zrobic oszczędnosci.wiec zalezy na kogo sie trafi i jaki jest ten orzecznik.
Jesli cchce żona pracowac i ma taka ochote , oraz rodzaj wykonywanej rpacy nie pogorszy jej stany zdrowia to niech idzie i niech pracuje, bo na pewno nie ma wysokiej renty i kazda złotówka sie przyda:)
Na internecie poszukaj sobie przepisów, takze i mzoe tutaj na forum sa jakies informacje.
zycze powodzenia
Pozdrawiam
  • 0

#3 Panta rei

Panta rei

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 414 postów

Napisano 08 luty 2008 - 15:57

Tutaj powinni rozwiać twoje wątpliwości

0.801 801 015 - Sprawni w pracy
W kwietniu zainaugurowała działalność specjalna infolinia, której celem jest wsparcie zatrudniania osób niepełnosprawnych. Pod numerem 0.801 801 015 osoby niepełnosprawne poszukujące pracy lub zainteresowane założeniem działalności gospodarczej a także pracodawcy będą mogli otrzymać szczegółowe informacje dotyczące podjęcia pracy czy zatrudnienia nowego pracownika.

Infolinia Sprawni w pracy działa od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-22.00, a całkowity koszt połączenia wynosi 0,40 zł brutto. Osoby niesłyszące, niedosłyszące, z zaburzeniami mowy oraz nieme mogą kontaktować się z pracownikami Infolinii drogą mailową, pisząc na adres: infolinia@integracja.org.
  • 0
Uśmiechnij się widząc człowieka,
Uśmiechnij się on na to czeka.
N.N.

#4 niebieski

niebieski

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 6 postów

Napisano 08 luty 2008 - 16:09

mlutek generalnie ja też tak to sobie tłumacze ale co na to przepisy, próbowałwm w necie coś znaleźć ale nie za bardzo wiem gdzie tego szukać - wszystko co znalazłem nie dotyczylo konkretnie takiego przypadku czyli renty wypadkowej z calkowita niezdolnościa do pracy

Panta rei na pewno zadzwonie na ta infolinie - dzieki


czekam na inne wasze zdania ewentualniejakieś sznurki do przepisów
Nasz ZUS twierdzi że ona nie moze podjąc pracy
  • 0

#5 Panta rei

Panta rei

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 414 postów

Napisano 08 luty 2008 - 21:47

niebieski jak w temacie to napewno będzie ci pomocne i rozwieje twoje wątpliwości, nikt nie może zabronić pracować sprawdź

http://www.pracuj.pl...y_14214.htm#top

Orzeczenie i co dalej?

Każdy ma prawo do pracy. Gwarantuje je Konstytucja RP. Pozostaje wybór, czy chce się pracować? Nie może tego zabronić żadna instytucja ani adnotacje typu: "Całkowicie niezdolny do pracy", "Praca - nie dotyczy", "Żadna praca", widniejące na orzeczeniach. Niestety, te niefortunne sformułowania odstraszają pracodawców, a potencjalnym pracownikom przeszkadzają uwierzyć w swoje możliwości. Warto coś z tym zrobić.

Do 1997 r. funkcjonowały komisje lekarskie ds. inwalidztwa i zatrudnienia przy ZUS. Przyznawały I, II lub III grupę inwalidzką. W 1997 r. system orzekania o niepełnosprawności stał się bardziej skomplikowany.

Do uzyskania renty lekarz orzecznik ZUS wydaje orzeczenia o niezdolności do pracy natomiast do przysługujących uprawnień i ulg służy stopień niepełnosprawności, nadawany przez Powiatowe Zespoły ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Funkcjonują też "stare" grupy inwalidzkie, więc są trzy sposoby opisywania osób niepełnosprawnych.

Przypadek 1: "Żadna praca"

Ten zapis widnieje czasem na orzeczeniach ZUS starego typu (grupy inwalidzkie). Wiele osób przyzwyczaiło się do niego, a właściwie do myśli, że ma zakaz pracy. Tak sądzą też pracodawcy, którzy mogą nie nadążać za stale zmieniającymi się przepisami.

Przypadek 2: "Zatrudnienie - nie dotyczy"

Powiatowe Zespoły ds. Orzekania o Niepełnosprawności stosują podział na trzy stopnie niepełnosprawności: znaczny, umiarkowany i lekki. Oprócz tego określają wskazania, w tym dotyczące zatrudnienia. Często (szczególnie dawniej) osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności wpisywano: "Zatrudnienie - nie dotyczy". Mogło to oznaczać, że na wniosek zainteresowanego Zespół nie rozpatrywał możliwości pracy. Jak jednak zapis taki odbierze pracodawca?

Przypadek 3: "Całkowicie niezdolny do pracy"

Swoiste piętno wypala ZUS. Skoro dawną I grupę określa obecnie "całkowicie niezdolny do pracy i samodzielnej egzystencji", natomiast II grupę "całkowicie niezdolny do pracy", to nie można się dziwić pracodawcom, że po przeczytaniu takiego dokumentu nie widzą możliwości zatrudnienia osoby niepełnosprawnej. Często i sami posiadacze wspomnianego orzeczenia tej możliwości nie widzą.

Co robić?

Przede wszystkim należy uświadomić sobie, że żaden zapis typu: "Praca - nie dotyczy" nie oznacza zakazu pracy.

W myśl art. 4 ust. 5 Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z dn. 27.08.1997 r. (Dz. U. 97.123.776 z późn. zm.): "Zaliczenie do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności osoby, o której mowa w ust. 1 lub 2, nie wyklucza możliwości zatrudnienia tej osoby u pracodawcy niezapewniającego warunków pracy chronionej, w przypadku uzyskania pozytywnej opinii Państwowej Inspekcji Pracy o przystosowaniu przez pracodawcę miejsca pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej".

Przypadek 1.
Jeśli ma się stare orzeczenie o I grupie inwalidzkiej z adnotacją: „Żadna praca”, to nie warto za każdym razem tłumaczyć pracodawcy, że ten zapis tak naprawdę nie ma znaczenia. Warto natomiast zgłosić się do zgodnego ze swoim miejscem zamieszkania Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności (dopóki istnieje, bo są plany zmian w systemie orzecznictwa).
To nic nie kosztuje. Tam otrzyma się orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, ale trzeba przypilnować, by wśród wskazań nie wpisano np. „Zatrudnienie - nie dotyczy” lub „Zatrudnienie - w zakładach pracy chronionej”. W razie czego należy się od wskazań (ale nie od stopnia niepełnosprawności) odwoływać - do skutku - opierając się na cytowanej ustawie. Dopiero wtedy, ze znajomością tego przepisu i ze stworzonym na jego podstawie dokumentem z Zespołu, należy pojawić się u pracodawcy. O starym orzeczeniu z I grupą inwalidzką i adnotacji: „Żadna praca” nie trzeba wspominać.

Przypadek 2.
Jeżeli już się ma (nawet od lat) orzeczenie powiatowego Zespołu o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jednak z adnotacją: „Zatrudnienie
- nie dotyczy” lub „Zatrudnienie - w zakładach pracy chronionej”, należy się odwołać do organu, który wydał orzeczenie na podstawie cytowanej ustawy. Terminy odwołań są krótkie, ale jedynie w przypadku starań o zmianę stopnia niepełnosprawności, a tu przecież stopnia nie chce się zmieniać. Adnotacja powinna ulec zmianie np. na: „Zatrudnienie - na stanowisku przystosowanym”. Wtedy będzie to zgodne z ustawą i klarowne dla potencjalnego pracodawcy.

Przypadek 3.
Nie warto również prezentować podczas rozmowy kwalifikacyjnej orzeczenia ZUS o „całkowitej niezdolności do pracy”, a szczególnie o „całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji”.
Te nieszczęsne sformułowania potrafią skutecznie odstraszyć pracodawcę, który może nie wiedzieć, że jest to niezdolność do pracy w konkretnym zawodzie czy w pewnej grupie zawodów. Dlatego też warto udać się do Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, który na podstawie dokumentu z ZUS wyda orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności - w pierwszym i o znacznym stopniu - w drugim przypadku.
Trzeba jednak uważać. Podjęcie pracy o podobnym charakterze jak ta, ze względu na którą otrzymało się orzeczenie o niezdolności do pracy, może spowodować utratę prawa do świadczeń. Cofnie je lekarz orzecznik, który stwierdzi, że skoro ktoś pracuje, to dlaczego ma mieć orzeczenie o niezdolności do tego rodzaju pracy.

Zarówno na podstawie zaświadczenia z ZUS, jak i z Zespołu można uzyskać prawo do 7-godzinnego dnia pracy albo dłuższego urlopu. Dlatego do pracodawcy warto iść z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności i nie prezentować tego drugiego z ZUS. Nie jest przestępstwem „ukrycie” tego gorzej brzmiącego. Terminologia używana w orzecznictwie jest czasami sztuczną przeszkodą. Nawet „znaczny stopień niepełnosprawności” nie brzmi tak, jak: „I grupa - żadna praca” albo: „Całkowita niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji”.
  • 0
Uśmiechnij się widząc człowieka,
Uśmiechnij się on na to czeka.
N.N.

#6 mlutek

mlutek

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 367 postów

Napisano 08 luty 2008 - 22:08

Hej Ok to co wyzej piszesz ma faktycznie uzasadnienie...
jednak, chodzi tutaj o przepisy ogolne, a nie o przepisy zwiazane z wypadkiem przy pracy.
Chyba wyzej piszac o mozliwosci zatrudnienia sie będąc na rencie inwalidzkiej z tytułu wypadku przy pracy sie pomylilem.
Niestety kiedys to nie bylo chyba takich ograniczeń, bo sobie przypominam ze renciści tacy mogli dorobic kwote o wiele wyższą niż inne osoby niepelnosprawne. dlatego tez chyba mogli pracować.
Obecnie to od jakiegos czasu wlasnie chyba zostalo zmienione, i chyba tutaj ZUS ma racje ze osoby będące na rencie powypadkowej nie mają mozliwosci zarobkowej.
Jak jest na dzień dzisiejszy tego nie wiem, ale mozliwe ze faktycznie ten przepis sie nei zmienil.
Bylo o tym opisane jako dyskryminacja pewnej czesci osob niepelnosprawnych, bo niby dlaczego nie mogli oni pracowac.
Faktycznie najlepiej jesli zadzwonisz na infolinie, bo teraz to mi sie wydaje ze masz slusze obawy co do mozliwosci podjecia pracy zarobkowej przez twoją zone.
Chyba wiecej Ci nie pomoge, bo masz racje trudno wlasnie znalesc odpwoednie przepisy dotyczące renty wypadkowej, to co pisza to dotyczy ogolnie renty lub tez renty socjalnej
Pozdrawiam,
aha jeszcze jedno, tutaj tez być moze zalety to rowniez daty w ktorym to swiadczenie bylo przyznawane, jak rowneiz i od okresu tego swiadczenia, bo chyba w ostatnich latach bylo to kilka razy zmieniane wiec niewiem nawet jak to jest na dzień dziesiejszy..

http://www.e-podatni...egulowania.html
http://www.zus.pl/wa....asp?p=5&id=471
http://www.twoja-fir...onstytucja.html
  • 0

#7 niebieski

niebieski

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 6 postów

Napisano 08 luty 2008 - 23:30

no własie mnie nie chodzi czy osoba niepełnosprawna może podjąc pracę tylko o to czy osoba z II grupa i calkowita niezdolnościa, będąca na rencie powypadkowej (wypadek w sklepie - zreszta biedronka) może sie gdzieś zatrudnić i nie stracić prawa do renty
  • 0

#8 Panta rei

Panta rei

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 414 postów

Napisano 09 luty 2008 - 08:46

Tego czy nie straci prawa do renty ( podejmując pracę) nie zagwarantuje tobie nikt, bo nawet osoby które nie pracują tracą renty. Nikt nie da tobie takiej gwarancji !!!!!!!!!!
  • 0
Uśmiechnij się widząc człowieka,
Uśmiechnij się on na to czeka.
N.N.

#9 niebieski

niebieski

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 6 postów

Napisano 09 luty 2008 - 12:47

[quote name='Panta rei]Tego czy nie straci prawa do renty ( podejmując pracę) nie zagwarantuje tobie nikt' date=' bo nawet osoby które nie pracują tracą renty. Nikt nie da tobie takiej gwarancji !!!!!!!!!![/quote']
nie za bardzo chyba rozumiesz o co pytam, albo ja nie wyraxnie piszę

Chodzi mi o to czy jak moja zona podejmie pracę to nie bedzie dla ZUS-u przesłanka do zabrania renty.

Na prawde mi nie chodzi o ogólniki ktorymi sie poslugujesz, jak wiem że ludzie tracą renty, ale moje pytanie jest chyba precyzyjne, czy zona może podjąć prace mając rente wypadkowa, i czy jak podejmie ta prace to nie bedzie to bezpośredni powod do zabrania jej renty

Nie chodzi mi ani o nic więcej ani o nic mniej - po prostu nie moge tego nigdzie znaleźć a PFRON i ZUS maja odmienne stanowiska w tej sprawie dlatego potrzebyje przepisu lub kategorycznego stwierdzenia tak lub nie

Jeżeli by mieli jej zabrac bo wyzdrowiała to ja sie zgadzam ale jeżeli maja to zrobić tylko dlatego że na rencie wypadkowej podjeła prace to chcialbym znać przepis i dlatego zwrócuiłem sie tu o pomoc

na prawde jestem inteligentny i takie wywody jestem w stanie sam przeprowadzić.

jakby Co to nie jest moim zamiarem nikogo (a na pewno Ciebie0 tu urazić, ale chyba jeżeli nie ma sie konkretnej odpowiedzi na pytanie tylko wywód natury filozoficznej to raczej wypada sie powstrzymać - sory jeżeli jestem szorsti (chociaż jestem tu nowy) ale na prawde rad dobrych wujków nie potrzebowałem
  • 0

#10 Panta rei

Panta rei

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 414 postów

Napisano 09 luty 2008 - 21:03

na prawde jestem inteligentny i takie wywody jestem w stanie sam przeprowadzić.

przepraszam ale ja nie chciałem ciebie urazic i nie uważam się za twojego dobrego wujka, ale prawda jest taka ze nie wiem na jaki paragraf możesz się powołać to jak zus bedzie chciał zabrać rentę twojej żonie to żadne paragrafy ani nawet twoja inteligencja jej nie pomoga.
Tak czasem bywa chcesz pomóc na ile mozesz tu sie okazuje że jesteś idiotą.:P
  • 0
Uśmiechnij się widząc człowieka,
Uśmiechnij się on na to czeka.
N.N.

#11 niebieski

niebieski

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 6 postów

Napisano 11 luty 2008 - 14:51

Tak czasem bywa chcesz pomóc na ile mozesz tu sie okazuje że jesteś idiotą.:P

Przepraszam jeśli Cie uraziłem, nie to bylo moim zamiarem.

Dzięki za zainteresowanie tematem, i nie bierz do siebie moich wywodów,

Ty przynajmniej próbowałeś, coś pomóc- hehehehe - więc i tak jesteś wielki.

Generalnie po prostu zlość mnie bierze - bo nic nie mozna na ten temat znaleźć - a to powinno być proste
tzn np. osoby niepelnosprawne bez wzgkledu na rodzaj i stopień niepelnosprawności oraz charakter jej powstania - moga pracowac (albo nie moga ) i wszystko jasne, a tu trzeba ciagle gdybac zgadywać tym bardziej że PFRON i ZUS mnaja odmienne stanowiska w tej sprawie - hehehe

Jeszcze raz przepraszam jeżeli Cie urazilem
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych