Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Renta socjalna - czy dostanę?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
42 odpowiedzi w tym temacie

#1 Minutka

Minutka

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2156 postów

Napisano 28 luty 2008 - 18:10

http://www.zus.pl/de....asp?p=4&id=400

Poczytaj sobie tutaj informacje ile musisz mieć przepracowanych lat żeby dostać rentę.
  • 0

#2 bart88

bart88

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 07 luty 2008 - 02:21

Witam,

Chciałem sie Was poradzić. Skończyłem właśnie 20 lat i chciałbym ubiegać się o stałą rentę socjalną (jeśli w ogóle renta socjalna może być na okres stały) Do listopada ubiegłego roku przysługiwała mi jeszcze okresowa renta socjalna, z racji tego, że się uczyłem. Niestety przerwałem studia, ale też nigdzie nie pracuje. W orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności jakie posiadam, jest napisane: stopień umiarkowany. I że niepełnosprawność ta istnieje od dziecka. A renta została mi przyznana na podstawie niezdolności do pracy. Tylko zastanawia mnie, dlaczego dostałem to na pewnien okres, skoro wiadomo, że cudownie nie wyzdrowieje. I teraz pojawia się pytanie. Czy jest szansa, że taka renta przysługuje mi na stałe ?? I czy jednak musze się uczyć aby nadal ją dostawać ?? Wiele na ten temat czytałem, ale nigdzie nie znalazłem konkretnej odpowiedzi. Jeśli koś coś wie na ten temat lub poradziłby gdzie się udać, byłbym bardzo wdzięczny. Pozdrawiam.
  • 0

#3 Minutka

Minutka

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2156 postów

Napisano 07 luty 2008 - 13:14

Renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej i całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu. Do końca września 2003 r. świadczenie to było wypłacane przez ośrodki pomocy społecznej. Obecnie organem przyznającym rentę jest ZUS, a w szczególnych przypadkach inne organy emerytalno-rentowe, np. KRUS.


Komu przysługuje renta socjalna?

Renta socjalna jest świadczeniem alternatywnym dla osób, które nie nabyły uprawnień do renty z tytułu niezdolności do pracy, są osobami niepełnosprawnymi, a perspektywy zatrudnienia w ich przypadku, ze względu na stopień niesprawności, są niekorzystne.

Renta socjalna przysługuje osobie, która:

1) jest pełnoletnia;
2) ma obywatelstwo polskie, zamieszkuje i przebywa na terytorium Polski albo

* jest cudzoziemcem zamieszkującym i przebywającym w Polsce, który posiada:

* zezwolenie na osiedlenie się,
* zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich,
* zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony, udzielone w związku z zamierzonym wykonywaniem pracy lub prowadzeniem działalności gospodarczej oraz podjęciem lub kontynuowaniem studiów albo szkolenia zawodowego,
* zgodę na pobyt tolerowany,
* status uchodźcy nadany w naszym kraju lub

* jest obywatelem któregoś z państw członkowskich Unii Europejskiej bądź Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) i ma pozwolenie na pobyt w Polsce;

3) jest całkowicie niezdolna do jakiejkolwiek pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:

* przed ukończeniem 18. roku życia,
* w trakcie nauki w szkole podstawowej, średniej lub wyższej przed ukończeniem 25. roku życia,
* w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Renta socjalna nie przysługuje osobie, która:

* ma ustalone prawo do emerytury, uposażenia w stanie spoczynku, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty inwalidzkiej, renty strukturalnej, świadczenia przedemerytalnego lub zasiłku przedemerytalnego,
* pobiera świadczenie o charakterze rentowym z instytucji zagranicznych,
* ma ustalone prawo do renty rodzinnej (części renty) przez jednostkę organizacyjną ZUS lub przez inny organ emerytalno-rentowy (np. KRUS), w wysokości przekraczającej 200 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,
* jest właścicielem lub posiadaczem (samodzielnym bądź zależnym) nieruchomości rolnej o powierzchni użytków rolnych przekraczających 5 ha przeliczeniowych lub jako współwłaściciel ma udział w takiej nieruchomości, a udział ten przekracza 5 ha przeliczeniowych,
* jest tymczasowo aresztowana albo odbywa karę pozbawienia wolności.

W jaki sposób i kto przyznaje rentę?

Renta socjalna może być przyznana na stałe (jeżeli niezdolność do pracy jest trwała) lub na czas określony (jeśli niezdolność do pracy jest czasowa).

O całkowitej niezdolności do pracy i przewidywanym okresie jej trwania orzeka lekarz orzecznik ZUS w trybie i na zasadach określonych w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Szerzej piszemy o tym w artykule: „Orzeczenie o niezdolności do pracy”.

Świadczenie wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a dokładniej jednostka organizacyjna ZUS właściwa ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu osoby ubiegającej się o rentę. Jednostka ta wydaje także decyzję w sprawie przyznania renty.

Jak przebiega postępowanie w sprawie przyznania renty?

Postępowanie w sprawie przyznania renty socjalnej wszczyna się na wniosek osoby ubiegającej się o świadczenie lub jej przedstawiciela ustawowego. Możliwe jest również rozpoczęcie postępowania na wniosek innej osoby albo kierownika ośrodka pomocy społecznej, działających za zgodą osoby ubiegającej się o rentę. Zgoda ta powinna być wyrażona na piśmie lub ustnie do protokołu.

Do wniosku, w zależności od sytuacji, należy dołączyć:

* zaświadczenie o stanie zdrowia wystawione przez lekarza leczącego, dokumentację medyczną oraz inne dokumenty mające znaczenie dla wydania orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy,
* zaświadczenie o okresie uczęszczania do szkoły lub szkoły wyższej,
* zaświadczenie jednostki prowadzącej studia doktoranckie o okresie odbywania tych studiów,
* zaświadczenie o okresie odbywania aspirantury naukowej,
* zaświadczenie wydane przez płatnika składek na ubezpieczenia społeczne określające kwotę osiąganego przychodu oraz okres, na jaki została zawarta umowa, z tytułu której osiągany jest ten przychód,
* zaświadczenie o pobieraniu wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego i o dacie zaprzestania ich pobierania (wydane przez wypłacającego),
* zaświadczenie właściwego organu jednostki samorządu terytorialnego określające powierzchnię użytków rolnych nieruchomości rolnej w hektarach przeliczeniowych,
* uwierzytelnioną przez jednostkę organizacyjną ZUS lub kierownika ośrodka pomocy społecznej, jeżeli kierownik ten składa wniosek o rentę socjalną, kopię dokumentu potwierdzającego spełnienie przez cudzoziemca bądź obywatela UE warunków wymaganych do przyznania świadczenia.

W przypadku ubiegania się o wypłatę 50 proc. renty socjalnej przez osobę tymczasowo aresztowaną lub odbywającą karę pozbawienia wolności, należy złożyć dodatkowo:


* zaświadczenie zarządcy domu mieszkalnego potwierdzające prawo do lokalu mieszkalnego lub wypis z księgi wieczystej potwierdzający prawo własności nieruchomości,
* zaświadczenie wydziału ewidencji ludności właściwego urzędu gminy potwierdzające, iż w lokalu mieszkalnym lub domu jednorodzinnym nie są zameldowane inne osoby.

Gdzie należy złożyć wymagane dokumenty i jak wygląda procedura?

Wniosek o przyznanie renty socjalnej wraz z wyżej wymienionymi dokumentami składa się w jednostce organizacyjnej ZUS w miejscu zamieszkania lub pobytu osoby ubiegającej się o świadczenie.

Po zapoznaniu się z dokumentacją i stwierdzeniu, iż wnioskodawca udowodnił okoliczności niezbędne do ustalenia prawa do renty, ZUS kieruje go na badanie przez lekarza orzecznika w celu wydania orzeczenia o niezdolności do pracy.

Następnie ZUS wydaje decyzję w sprawie przyznania lub odmowy przyznania renty. W pierwszym przypadku Zakład ustala okres, przez który świadczenie przysługuje ubezpieczonemu. Jeżeli Zakład stwierdzi, że wnioskodawca nie ma uprawnień do renty socjalnej, wydaje decyzję odmowną.

A tu masz wniosek o ubieganie się o rentę socjalną którą musisz wysłać do swojego oddziału ZUS:
http://www.gazetapod...ta_socjalna.pdf
  • 0

#4 Balbina

Balbina

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 661 postów

Napisano 07 luty 2008 - 14:44

Ja też mam umiarkowany stopień niepełnosprawności i ta dysfunkcja istnieje od urodzenia. I w związku z tym mam przyznaną rentę socjalną na stałe.

Wg. mnie musiałbyś złożyć wniosek do ZUS'u aby ponownie skierowali Cię na komisję lekarską w celu ustalenia prawa do renty.
  • 0
...uparcie do celu tylko iść
na innych nie patrzeć często zbyt
dla siebie zbierać gwiazdy...

#5 bart88

bart88

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 07 luty 2008 - 18:59

Dzięki Wam bardzo !! Poczytałem dokładnie i teraz postaram się to załatwić jak należy. Dzięki ;)
  • 0

#6 marcin28

marcin28

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 5 postów

Napisano 12 luty 2008 - 13:04

Witam. Nie chce zakładać nowego tematu więc zapytam tu...i prosze o odpowiedź. Mam umiarkowany stopień niepełnosprawności przyznawany już od 16 roku życia a niepelnosprawność powstałą przed 16 rokiem życia...do tej pory pobierałem rente socjalną w zusie. W październiku 2007 podjołem prace na stanowisku refundowanym jako osoba niepełnosprawna na pół etatu i przy okazji stawałem na komisje w Ośrodku ds. Orzekania o Niepełnosprawności, gdzie przyznali mi ponownie stopieni umiarkowany na 5 lat (do 2012r.). Dziś na komisji z Zusie lekarz mi powiedział że skoro pracuje to nie moge być całkowicie niezdolny do pracy i cofnoł mi orzeczenie które uprawniało mnie do pobierania renty socjalnej??I tu moje pytanie...czy to było słuszne z jego storny...miał do tego prawo??...skoro wszędzie piszą i mówią że pobierając rente socjalną można pracować oczywiścnie nie przekraczając okreśłonej dopuszczalnej kwoty brutto???Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź :)
  • 0

#7 Minutka

Minutka

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2156 postów

Napisano 12 luty 2008 - 13:25

Tak, miał prawo to zrobić jeżeli orzeczenie nie było wydane na stałe i zmienić na częściowo niezdolny do pracy.
  • 0

#8 finni

finni

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 162 postów

Napisano 13 luty 2008 - 14:57

3) jest całkowicie niezdolna do jakiejkolwiek pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu,

chce się ubiegać o rentę socjalną, mam stopień umiarkowany z powodu uszkodzenia wzroku. Mimo wszystko jakoś jestem w stanie funkcjonować i powiem szczerze, że osoba, która mnie nie zna nie pokumałaby co jest 5. A zapis, który wyżej podałem tak jest sformułowany, że ine wiem kto jest w stanie otrzymać taką rentę. Jak czytałem posty innych, to widze, że mają też umiarkowany i renta jest, więc o co chodzi z tą całkowitą niezdolnością do pracy?
  • 0

#9 Minutka

Minutka

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2156 postów

Napisano 13 luty 2008 - 20:25

Musisz mieć w orzeczeniu o niepełnosprawności napisane: umiarkowany stopień niepełnosprawności oraz całkowicie niezdolny do pracy.

Nie jestem ino pewna czy przyznają rentę socjalną na umiarkowany stopień niepełnosprawności oraz częściowo niezdolny do pracy, ale chyba nie, bo ja osobiście nie spotkałam się z takim przypadkiem. Jeżeli jest inaczej to możecie mnie poprawić.
  • 0

#10 finni

finni

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 162 postów

Napisano 14 luty 2008 - 12:55

A co jeżeli na orzeczeniu przez miejski zespół nie mam niczego o zdolności do pracy? Jak to załatwić?
  • 0

#11 Mała

Mała

    Gawędziarz

  • Przyjaciele
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 961 postów

Napisano 14 luty 2008 - 18:50

Finni,
Cytat z http://www.zus.pl/de....asp?p=4&id=406
Podstawę do przyznania renty socjalnej, na wniosek zgłoszony po dniu 30.09.2003 r., stanowi także:

* orzeczenie o stopniu niepełnosprawności
* orzeczenie komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia o zaliczeniu do I lub II grupy inwalidów oraz
* orzeczenie lekarza orzecznika, wydane przed dniem 1 października 2003 r., uprawniające do renty socjalnej na podstawie ustawy o pomocy społecznej.

Przeczytaj sobie uważnie,to co jest w tym linku.
Jedno jest pewne-wezwą Cię na komisję.Lekarz orzecznik orzeka czy jesteś zdolny lub niezdolny do pracy i to od niego zależy czy rentę otrzymasz.
Nie jestem ekspertem,ale czasem wydaje mi się ,że dużo zależy czy wcześniej pracowałeś, od tego jaką dokumentacje medyczną posiadasz a także wybacz, od humoru pana lekarza orzecznika :(
Możesz zadzwonić także do Zusu-i podpytać.Być może trafisz na jakąś miłą panią z działu emerytur i rent...Grzeczność ogólnie wymaga aby człowiek się przedstawił,ale hmmm myślę,że w tym wypadku taka grzeczność byłaby nie wskazana. ;)
Orzecznictwo jest niejednolite, niestety.Kiedyś zadzwoniłam do Zusu z zapytaniem co mam zrobić abym uzyskać rentę z tytułu niezdolności do pracy.Podpowiedziano mi,że (oprócz spełnienia wszystkich innych warunków)
powinnam dołączyć ze sobą orzeczenie z Zespołu ds Orzekania-lekarz orzecznik powinien wziąć je pod uwagę.Nie wiem czy wziął bo na rentę dokumentów nie złożyłam.
Przemyśl wszystko.
Pozdrawiam.
  • 0
Każda chwila, która mogłaby być wykorzystana lepiej, jest stracona.

#12 finni

finni

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 162 postów

Napisano 15 luty 2008 - 19:19

Już kiedyś byłem na komisji w Zus-ie ale wtedy nie miałem orzeczenia. Znam cały regulamin orzekania, ale jest napisany, tak jak to powiedziałaś " w zależności od humoru". Wtedy mnie odrzucili. Teraz po pierwsze zapytam czy lekarz na komisji, to okulista. Jak nie to sprawa do sądu leci. Tak zrobił mój kolega. Ma problemy z sercem, a na komisji było trzech lekarzy z czego żaden nie był kardiologiem.
  • 0

#13 Mekada

Mekada

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 28 luty 2008 - 15:16

Bardzo ciekawy post, ale mam jeszcze jedno pytanie. Mam przyznany stopień niepełnosprawności przez lekarza orzecznika ZUS "całkowita niezdolność do pracy datowana od okresu dzieciństwa" na czas określony (z tego co słyszałem, ponoć nie ma już czegoś takiego jak bezterminowe orzeczenia, a max. to 5 lat. Jedynie osoby, które uzyskały takie orzeczenie przed którymś tam rokiem, mogą z nich korzystać, ale może się mylę). Poprzednio miałem wydany również przez lekarza ZUS-u stopień "całkowitą niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji", od 2005 dorabiam do renty na 1/2 etatu, oczywiście nie przekraczając maksymalnej kwoty dochodu po której świadczenie to ulega zawieszenie (na dziś dzień tj. 28.02.2008 kwota ta wynosi ok. 811 PLN brutto). W związku z czym nasuwa mi się następujące pytanie: ile lat musiałbym jeszcze przepracować do uzyskania renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy?
  • 0

#14 finni

finni

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 162 postów

Napisano 01 marzec 2008 - 14:37

cały czas się zastanawiam w jakim trzeba być stanie, aby dostać całkowitą niezdolność do pracy:/. W przypadku orzeczenia o niepełnosprawności na stronie Polskiego Związku Niewidomych, jak w samej ustawie był zapis o parametrach zdrowotnych jakie trzeba wykazywać, aby dostać daną grupę. Zus sobie zostawił pole do własnej interpretacji. Posłuchajcie>> jestem szczęśliwym posiadaczem choroby Stargardtha i moje widzenie wynosi 10% normalnego (o,1 wg skali Snellana), czyli widzę jedną linię (tą górną) na tablicy okulistycznej. Nie mogę wykonywać gigantycznej ilości zawodów, a dopiero jestem w trakcje edukacji do mojej przyszłej pracy>> masażysty. Więc póki co perspektywy są mierne. Co Wy na to? Należy mi się renta socjalna, czy nie? W marcu zaczynam sprawę z Zus-em, ale chciałbym usłyszeć Wasze zdanie. Mam orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności na czas określony, a wynika to z tego, że choroba tak postępuje, że za jakieś 2 latka dostanę stopień znaczny.
  • 0

#15 finni

finni

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 162 postów

Napisano 09 marzec 2008 - 20:59

Rozpatrzycie mój post kilka centymetrów wyżej? Zapomnieliście o mnie:)
  • 0

#16 sylwia33

sylwia33

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 41 postów

Napisano 04 marzec 2008 - 14:12

Ile można dorobić od marca 2008 do renty socjalnej by nie zawieszać jej???????
Wiem,że:Renta socjalna

* Od 1 marca 2008 r. 534,48 zł

Przychód stanowiący 30% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy (którego przekroczenie powoduje zawieszenie wypłaty renty socjalnej):
* od 1 marca 2008 r. do 31 maja 2008 r.

870,00 zł

Czy to znaczy,że te 870zł można dorobić tylko w 3mies.???????????
Pozdrawiam!
  • 0

#17 karola

karola

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 06 marzec 2008 - 14:10

Witam na forum.Chciałabym sie dowiedziec czy należy mi sie renta z takiego tytułu ze od urodzenia mam wade stopy jestem po operacij ale ta stopa nigdy nie bedzie sie zginac.Czyli jest tak jak przed operacja jedyne to co mogli poprawic to to ze stawiam ja prosto.I nie wiem czy moge sie starac o rente czy tez nie.
  • 0

#18 Minutka

Minutka

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2156 postów

Napisano 06 marzec 2008 - 14:57

Sylwia 33 - do 870 zł brutto można dorobić do każdego miesiąca.

Karola - jeżeli masz już orzeczoną niepełnosprawność (znaczny lub umiarkowany stopień) i całkowita niezdolność do pracy to możesz spróbować złożyć wniosek do ZUS o wystąpienie renty socjalnej. To nic nie kosztuje :)
  • 0

#19 zajoc 58

zajoc 58

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 129 postów

Napisano 06 marzec 2008 - 16:02

No tak to nic nie kosztuje tyko wizyte u kardiologa albo psychologa..
  • 0

#20 Maskotus

Maskotus

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 562 postów

Napisano 10 marzec 2008 - 22:13

A wiecie od kiedy i czy w ogóle zniosą te limity zarabiania przy rencie socjalnej?
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych