Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Rodzaje uzytkowników


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 basiak

basiak

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 716 postów

Napisano 22 czerwiec 2003 - 19:51

Podjęłam próbę zdefiniowania użytkowników Internetu, korzystajac z określeń, które znalazłam w sieci:

Luser, to określenie osoby początkującej obawiającej się, że naciśnięcie przycisku klawiatury lub kliknięcie myszką może zepsuć komputer. Jest to moja definicja. :?

Lurker (ang. lurk 'czaić się') to określenie osoby zalogowanej do sieci i uczestniczącej w jakimś forum dyskusyjnym, jednak nie zabierającej na tym forum głosu. Bierny obserwator.

Lamer (ang. od lame 'lichy, kiepski') to określenie niedoświadczonego użytkownika Internetu, który mimo swojego niedoinformowania próbuje sprawiać wrażenie eksperta w jakiejś dziedzinie i z takim nastawieniem zabiera głos w sieciowych dyskusjach. Osoba taka zazwyczaj nie przestrzega zasad etykiety, ignorując sugestie innych internatów co do swojego postępowania. Lamerem określa się np. osobę która zadaje na forum dyskusyjnym pytania, na które odpowiedzi można łatwo znaleźć. Osoby nadużywające określenia lamer wobec innych same mogą zdradzać cechy lamera.

Kraker (ang cracker 'wystrzałowy') to określenie osoby zajmującej się (najczęściej dla przyjemności) łamaniem zabezpieczeń programów komputerowych. Cracker analizując zdeasemblowany kod programu stara się znaleźć algorytm generujący tzw. seriala umożliwiającego odblokowanie niezarejestrowanego programu. Crack to określenie małego programu komputerowego lub tekstowych instrukcji, służących do łamania programowych zabezpieczeń komercyjnego oprogramowania. Autorami tego typu programów są najczęściej sami krakerzy.

Haker (ang. hacker 'maniak komputerowy') to określenie osoby dysponującej rozległą wiedzą informatyczną w zakresie programowania i obsługi systemów komputerowych którą wykorzystuje dla celów osobistych, często niezgodnych z prawem. Hakerzy to najczęściej młodzi ludzie, którzy dzięki swoim umiejętnościom (nabytym na uczelniach lub osobiście w domu) łamią zabezpieczenia sieci komputerowych, po to aby w nielegalny sposób uzyskać dostęp do określonych informacji. Z grona hakerów mogą wywodzić się zdolni programiści i specjaliści od bezpieczeństwa komputerowego, o ile wcześniej nie trafią do miejsc przymusowego odosobnienia. "Hakerzy uczą się szybciej" – o tej przestrodze muszą pamiętać osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo systemów informatycznych. Można jeszcze dodać że hakerzy bardzo często zatrudniani są przez firmy komputerowe właśnie w celu ochrony ich sieci przed zakusami innych - tylko haker najlepiej zna i umie zapobiec atakom ze strony innych hakerów.
  • 0

#2 basiak

basiak

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 716 postów

Napisano 22 czerwiec 2003 - 22:49

Dzięki Rufi. :-D
Jako rasowy Lamer - wprawdzie nie ignorant i starający się bardzo przestrzegać zasad etykiety wklejam wszystko, co znalazłam w sieci ciekawego na temat spamów i spamerów:

Spamer, to określenie nadawcy elektronicznego listu który dociera do skrzynki pocztowej adresata najczęściej wbrew jego życzeniu i który zawiera niepotrzebne dla niego informacje np. materiały reklamowe lub listy agitujące. Spam to obecnie jedno z największych utrapień internautów którzy każdorazowo przy odbiorze poczty i ściąganiu wybranych grup dyskusyjnych zmuszeni są jednocześnie do odbierania różnego rodzaju reklam, łańcuszków szczęścia czy też informacji na temat niezwykłych (zdaniem autora) okazji na zarobienie dużych pieniędzy.
Większość tego typu listów-śmieci można rozpoznać już po krzykliwym nagłówku w stylu 'Zarób duże pieniądze' lub 'Hot Sex Girls'. Inną charakterystyczną cechą spamu jest adres nadawcy w którym znajduje się dużo cyfr np. 1223000@spam.net. Niektórzy spamerzy dołączają czasem na końcu listu adnotację o możliwości usunięcia adresu użytkownika z listy wysyłkowej co jak zapewnia autor spamu zakończy proces nadawania na dany adres pocztowy, jednak najczęściej jest to tylko podstęp pozwalający stwierdzić że autor czyta spam, a wówczas jego adres jest odsprzedawany innym spamerom jako bardziej pewny. W niektórych przypadkach jak np. w czasie zakładania konta na darmowym serwerze, użytkownik w wypełnianym formularzu rejestracyjnym wyraża zgodę na otrzymywanie reklam, co jest jednak jednym z warunków otrzymania darmowego konta pocztowego.

Etymologia słowa spam.
Nazwa spam wzięła się z określenia mięsnej konserwy (mielonki) popularnej w armii Stanów Zjednoczonych w czasie II wojny światowej a która zawdzięcza obecnie ponowną karierę (tym razem w internecie) dzięki jednemu ze skeczów popularnej grupy Monthy Pythona w którym pełni kluczową rolę. W skeczu tym klient przychodzi do restauracji, w której w karcie dań jest napisane, że do każdej potrawy, którą się zamówi trzeba koniecznie zamówić też zestaw śniadaniowy o nazwie "SPAM" (Shoulder Pork and hAM"/"SPiced hAM). Gdy klient chce zamówić coś innego specjalna grupa zagłuszaczy w strojach wikingów, zaczyna śpiewać "SPAM, SPAM, wonderful SPAM, glorious SPAM", zagłuszając normalną rozmowę.
Jeszcze przed powstaniem Internetu, najpierw w Wielkiej Brytanii, a potem w USA, słowo spam stało się młodzieżowym określeniem niechcianej, rozsyłanej automatycznie poczty.
Słowo "spam" w Internecie zaczęli prawdopodobnie używać jako pierwsi gracze tekstowych MUD-ów działających w sieci BBS-ów piętnując w ten sposób tych graczy, którzy zamiast uczestniczyć w grze wysyłali do innych bezsensowne komunikaty, wyłączne w celu blokowania serwerów.
Następnie termin ten przeszedł do Usenetu gdzie spamem zaczęto nazywać sposób zwalczania nielubianych dyskutantów poprzez zarzucanie ich setkami maili o bezsensownej treści.

Jak się samemu bronić przed spamem?
Po pierwsze nie należy nigdy odpowiadać spamem na spam. Spam genrowany w odpowiedzi na spam jest nazywany flames i tak samo jak spam pierwotny blokuje łącza, miejsce na twardych dyskach i czas procesora.
Większość współczesnych spamerów zwłaszcza komercyjnych wyspecjalizowało się w oszukiwaniu potencjalnych ofiar. Jednym z najczęstszych chwytów jest prośba spamera o odesłanie maila, jeśli ofiara nie życzy sobie otrzymywać od niego więcej wiadomości. Zwykle spamerowi wcale nie chodzi o wykreślenie danej ofiary ze swojej listy, lecz wręcz przeciwnie, weryfikuje on w ten sposób adres ofiary.
Dlatego w przypadku pojedynczego spamu z jednego miejsca najlepiej jest go po prostu zignorować. W przypadku gdy dany spamer systematycznie Cię spamuje nie mścij się wysyłając mu flames, lecz zawiadom swojego administratora i załóż sobie filtr na adres spamera.
Innym trikiem spamerów jest wysyłanie maili ze skryptami java i kodem html. W przypadku wielu współczesnych programów pocztowych, w trakcie odczytywania takiego maila następuje automatyczne połączenie programu pocztowego z serwerem www spamera w celu ściągnięcia z niego np: obrazka. Następnie spamer może przejrzeć logi swojego serwera i uzyskać o Tobie wiele cennych informacji.
Najbrudniejszym chwytem spamerów jest przysłanie maila z wirusem typu trojan. Wirus ten instaluje się na Twoim komputerze i następnie automatycznie przesyła do spamera wiele cennych informacji np: zawartość Twojej książki adresowej.
Najlepszą obroną przed tym jest wyłączenie w programie pocztowym automatycznej obsługi Javy i html oraz wyłączenie automatycznego otwierania się plików binarnych dołączanych do maili.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych