Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Tai Chi - Sposób na odnalezienie równowagi wewnetrznej


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 basiak

basiak

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 716 postów

Napisano 29 maj 2003 - 17:51

Czy masz wrażenie, że ciągle dokądś pędzisz ? Czy w wirze zajęć nie odnajdujesz czasu dla siebie? To niewątpliwy znak że dopadł Cię stres. Wygospodaruj chwilę wolnego czasu i pozbądź się go ćwicząc Tai Chi...
Jest to sztuka wywodząca się z Chin praktykowana przez nieliczne rody Chińskie która była trzymana w sekrecie i traktowana jako skarb rodowy. Dopiero po wiekach dotarła do Europy. Filozofia Tai Chi opiera się na prostych prawach: naturalny, wiejski świat ma własne tempo, w którym niczego nie można ponaglać. Ziarna w ziemi muszą czekać na słońce i deszcz; owoce muszą czekać na porę letnią, by dojrzeć. Starożytni chińscy mędrcy zauważyli że służy to człowiekowi i zaczęli robić z tego użytek. Tak narodziło się Tai Chi.
Ruchy tu stosowane są pełne wdzięku, tempo powolne, a korzyści, które daje jej uprawianie - nieocenione. Jest to jedyna forma ćwiczeń fizycznych, gdzie nie należy używać siły. Postępy w Tai Chi Chuan zależą przede wszystkim od stanu wewnętrznej świadomości. Tai Chi rozwija i ciało i umysł, wpływając korzystnie nie tylko na stan zdrowia, ale również na wszelkie aspekty życia codziennego. Według medycyny chińskiej w ciele człowieka mieści się dużo centrów energetycznych, zadaniem których jest zarówno koncentracja energii, jak i jej rozprowadzanie po całym organizmie. Centra te połączone są kanałami zwanymi meridianami, które z kolei połączone są z poszczególnymi organami wewnętrznymi. Energia u zdrowego człowieka przepływa bez zakłóceń; ale organ, w którym wystąpił niedobór energetyczny musi być doprowadzony do równowagi. A właśnie ćwiczenia Tai Chi uwalniają cyrkulację energii chi; zatem ich wpływ na zdrowie jest bardzo wyraźny: poprawia postawę poprzez niwelowanie napięcia w mięśniach i uelastycznianie więzadeł stawowych i stawów, poprawia wydolność sercowo-naczyniową oraz krążeniowo-oddechową poprzez zwolnienie oddechu i zwiększenie dopływu świeżego tlenu. Ponadto znakomicie wpływa na układ nerwowy poprawiając koncentrację, koordynację ruchów oraz wewnętrzną równowagę. Ćwiczenia zaprezentowane poniżej pomagają uzyskać giętkość i równowagę, płynność ruchów, swobodny oddech i spokój. Według medycyny chińskiej niektóre formy ćwiczeń mogą zarówno leczyć jak i zapobiegać chorobom, ułatwiając krążenie chi i krwi. To, co jest najbardziej fascynujące, to właśnie to, że Tai Chi działa jednocześnie na ciało i umysł, że ćwiczenia nie tylko odprężają mięśnie, ale też uspakajają nerwy; uczą jak pracować z własną energią i związaną z tym równowagą wewnętrzną.

Ćwiczenia można wykonywać w domu, by rozluźnić ciało i uspokoić umysł.

Ćwiczenie 1
Rozluźnianie karku
Stań ze stopami skierowanymi do przodu, w lekkim rozkroku. Oprzyj dłonie na biodrach. Rozluźnij ramiona i pozwól łokciom łagodnie opaść. Oddychaj spokojnie i naturalnie. Stój w bezruchu. Wyobraź sobie, że twoja głowa swobodnie unosi się na karku. Łagodnie zacznij zataczać nią koła w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara (w prawą stronę). Ruch ten powinien być płynny i wykonywany bez wysiłku. Chodzi o to, by mięśnie rozluźnić, nie rozciągnąć. Miej oczy otwarte. Wykonaj trzy łagodne koła. Po trzecim przerwij, tak abyś twarz miał zwróconą do przodu. Pozostań w tej pozycji przez sekundę. Teraz zatocz głową trzy łagodne koła w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Tym razem również skończ ćwiczenie z twarzą zwróconą do przodu. Powoli opuść obie dłonie.

Ćwiczenie 2
Malowanie ściany
Stań w swobodnej pozycji, w lekkim rozkroku, ze stopami skierowanymi do przodu. Wyobraź sobie, że twoje dłonie są pędzlami przymocowanymi do nadgarstków, a palce to włosie tych pędzli. Zacznij podnosić dłonie łagodnie tak jakbyś długimi, pionowymi pociągnięciami malował znajdującą się przed Tobą ścianę. Dłonie poruszają się płynnie jak pędzle. Barki powinny być rozluźnione, kiedy poruszasz rękami unosząc je, wykonuj łagodne wdechy. Pociągnięcie w górę kończy się, gdy dłonie znajdą się na wysokości głowy. Teraz zacznij opuszczać nadgarstki, aby dłonie, jak pędzle, były lekko uniesione w górę, gotowe na rozpoczęcie pociągnięcia w dół. Wykonaj pociągnięcie w dół ściany, kończąc na wysokości pasa. Opuszczając ręce, wykonaj wydech. Palce i nadgarstki powinny być jak najbardziej elastyczne. Podnieś i opuść ręce sześć razy. Następnie pozostań w bezruchu przez jedną lub dwie sekundy.

Ćwiczenie 3
Rozczesywanie powietrza
Pozostań w swobodnej pozycji, w lekkim rozkroku, ze stopami skierowanymi do przodu. Powoli podnieś ręce, kierując je do tyłu i wykonując wdech. Staraj się nie napinać barków i nie garbić. Kontynuuj powolny ruch obu rąk do góry, nad głowę. Opuszczając ręce do przodu, wykonaj wydech. Wyobraź sobie, że palcami rozczesujesz powietrze przed sobą. Nie zatrzymując się, kontynuuj płynny ruch rąk. Rozluźnij dłonie. Dostosuj tempo ruchu rąk do naturalnego rytmu oddechu. Patrz przed siebie, utrzymując resztę ciała w bezruchu. Wykonaj sześć pełnych kół. Na koniec opuść ręce wzdłuż boków i pozostań w tej pozycji przez jedną lub dwie sekundy.

Ćwiczenie 4
Obracanie balonu
Stań w pozycji jeźdźca, z nogami lekko ugiętymi w kolanach. Unieś lewą dłoń na wysokość piersi, w wygodnej odległości od ciała, skierowana wewnętrzną stroną do dołu. Prawa dłoń powinna znajdować się na wysokości pępka, skierowana wewnętrzną stroną do góry. Wyobraź sobie, że trzymasz w dłoniach balon. Palce powinny być łagodnie rozpostarte. Wykonaj ruch, jakbyś obracał balon, tak aby prawa dłoń znalazła się na górze, wewnętrzną stroną do dołu, a lewa dłoń na dole, wewnętrzną stroną do góry. W czasie wykonywania tego ruchu pod pachami powinno być dużo przestrzeni. Stawy - od barków do nadgarstków i palców - mają być rozluźnione. Następnie obróć balon z powrotem w drugą stronę, tak aby lewa dłoń ponownie znalazła się na górze, a prawa na dole. W tym ćwiczeniu nie ma specjalnych zaleceń dotyczących oddechu; po prostu oddychaj naturalnie.
  • 0

#2 malenstwo

malenstwo

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 232 postów

Napisano 30 maj 2003 - 21:50

Widzę Basiaczku, ze obie jesteśmy fankami wschodnich sztuk walki z chorobami :lol:
Temat jest wspaniały!!
Mówi się,że TAI CHI wywodzi sie z trzech źródeł: sztuki walki wraz z musztrą, klasycznego tańca i róznych prób naśladowania ruchu zwierząt. Różnorakich sposobów walki w Chinach jest kilkaset, generalnie dzieli sie je na style poludniowe i północne
Termin TAI CHI tak jak wiele słów w języku chińskim jest wieloznaczny. Pierwotne znaczenie dotyczy belki stropowej dzielacej dach na dwie części. Jedna ocieniona a druga nasłoneczniona mają przedstawiać odwieczna dwoistość siły YIN i YANG.
TAi Chi jednoczy ciało z duszą, a tak zjednoczonego człowieka z Naturą. Łącząc świat wewnętrzny ze światem zewnętrznym tworzy jedność i pełnię
  • 0

Nigdy nie zapominaj najpiękniejszych dni swego życia! Wracaj do nich ilekroć w twym życiu wszystko zaczyna sie walić.


#3 basiak

basiak

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 716 postów

Napisano 30 maj 2003 - 22:28

"Widzę Basiaczku, ze obie jesteśmy fankami wschodnich sztuk walki z chorobami :lol: "

Trafnie to ujęłaś Maleńka. Tai Chi jest wschodnią sztuką walki, a kto jak kto, ale my mamy z czym walczyć. Być może oglądałaś filmy pokazujące w parkach czy na deptakach - ludzi wśród zieleni wykonujących powolne i pełne gracji ruchy. Prawdopodobnie ćwiczyli oni właśnie Tai Chi. Jak zapewne zauważyłaś, ćwiczenia przypominają zwyczajne czynności. Są też i takie które naśladują ruchy zwierząt. Świadczy to o zakorzenieniu się tej sztuki w odwiecznych prawach natury.
Pozdrawiam z uśmiechem, jak Asiunia :-D
  • 0

#4 malenstwo

malenstwo

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 232 postów

Napisano 30 maj 2003 - 23:04

Basiaczku ja wogóle jestem zafascynowana kulturą Wschodu. Mam nadzieję, ze kiedys spełnią sie moje marzenia i będe mogła zobaczyć na własne oczy ten tajemniczy i piękny świat (E)
Widziałam oczywiście takie filmy. Czy zauważyłas z jaką lekkością oni to robią? Tak, jakby tańczyli z wiatrem :)
W Polsce sa juz szkoły TAI CHI. Jest kilka poziomów wtajemniczenia :)
Najwazniejsze to osiągnąć harmonie własnego ciała, nauczyć się właściwie oddychać, potem pójdzie juz jak z płatka :lol: Ale najlepiej ćwiczyć pod okiem wykwalifikowanego instruktora.
  • 0

Nigdy nie zapominaj najpiękniejszych dni swego życia! Wracaj do nich ilekroć w twym życiu wszystko zaczyna sie walić.


#5 malenstwo

malenstwo

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 232 postów

Napisano 03 czerwiec 2003 - 23:49

Znalazłam jeszcze troche informacji na temat TAI CHI.

Ta piękna sekwencja ruchów znana jest jako Najwyższy Szczyt (tai chi).

Pierwsza złota reguła: pozwól, aby przez cały czas ciało pozostawało rozluźnione, bez jakiegokolwiek napięcia.
Tai chi ma charakter terapeutyczny , gdyż w bardzo delikatny sposób aktywizuje wszystkie części ciała. Kiedy poruszamy ramionami, ćwiczymy nogi, a kiedy uaktywniamy nogi, wtedy automatycznie ćwiczymy górne części ciała, dlatego też harmonia we wszystkich ruchach jest rzeczą bardzo ważną.
Inna złota reguła mówi, że kiedy przemieszcza się stopę, najpierw stawia się na podłodze piętę, potem podbicie a na końcu palce, jakbyśmy spacerowali.
Ruchy rąk mają znaczenie nie tylko ze względu na płynność przejścia między kolejnymi fazami ćwiczenia. Nie należy całkowicie prostować rąk, zawsze powinny być lekko ugięte.

Złote reguły TAI CHI:
1. Bądź wyprostowany, lecz nie usztywniony
2. Powinieneś być całkowicie rozluźniony, zwłaszcza psychicznie
3. Przestrzegaj zasady najpierw pięta potem palce przy wszelkich ruchach stóp
4. Skoordynuj ruchy górnej i dolnej połowy ciała
5. Zharmonizuj wnętrze i zewnętrze swego ciała
6. Dbaj o to, by ruchy zawsze następowały po sobie w sposób ciągły, po liniach łukowatych bądź okrężnych. W tai chi nigdy nie wykonuje się ruchów prostolinijnych
7. Zgłębiaj wiele taoistycznych ćwiczeń oddechowych
8. Naucz się oddychać głęboko podbrzuszem, opierając język o podniebienie
9. Wysyłaj na zewnątrz moc witalną i pozwól jej przepływać podczas wszystkich ruchów na zewnątrz
10. Przywołuj do siebie moc witalną podczas wszystkich ruchów do wewnątrz
11. Żyj według Zasad Cha’ang Ming (makrobiotyki taoistycznej)
12. Zgłębiaj prawa życia w ramach drogi duchowej
13. Ucz się stosować i harmonizować moc witalną (energię wewnętrzną i fizyczną) oraz energie makrokosmiczną (energię zewnętrzną i duchową)
  • 0

Nigdy nie zapominaj najpiękniejszych dni swego życia! Wracaj do nich ilekroć w twym życiu wszystko zaczyna sie walić.


#6 Skangur

Skangur

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 849 postów

Napisano 04 czerwiec 2003 - 07:32

Dziewczyny , to świetny temat i czytam go z wielką uwagą. Spotkałem się z nim w TV oglądając reportaże o tym. Przypominma też sobie, ze i w naszej TV był program poświęcony TAI CHI z wykładami i pokazem. To było ładnych kilka latek temu , ale pamiętam ze brałem udział w pokazywanych ćwiczeniach i czułem się po nich wspaniale rozluźnionym, lekkim i optymistycznie nastawionym do dnia, do życia.
wiecie co ? - obie jesteście wspaniałe w zaciekawianiu dobrymi tematami. :)
to nie wazelina z mojej strony i oby tak nikt nie ważył się pomyśleć nawet :P
  • 0
Skangur
Dla świata jesteś nikim,
ale dla kogoś możesz być całym światem.

#7 malenstwo

malenstwo

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 232 postów

Napisano 04 czerwiec 2003 - 11:06

No to jeszcze coś napisze na ten temat :) Mam nadzieję Basieńko, ze nie masz nic przeciwko temu :)

POZYCJE TAI CHI

1. POZYCJA ORŁA - Stań ze stopami razem, pięty złączone, ciało wyprostowane spojrzenie skierowane prosto przed siebie, ramiona i ręce wiszą luźno po bokach.
2. POZYCJA NIEDŹWIEDZIA - Stań ze stopami rozstawionymi mniej więcej na szerokość barków. Ciało wyprostowane bez napięcia, ramiona i ręce rozluźnione, po bokach ud.
3. POZYCJA SMOKA - Wychodząc od pozycji orła lub niedźwiedzia, zrób krok do przodu prawą bądź lewą nogą i przenieś na nią 80% ciężaru ciała, uginając kolano. Drugą nogę trzymaj wyprostowaną, lecz bez napięcia.
4. POZYCJA KACZKI - Wychodząc od pozycji smoka lub węża przesuń nogę wykroczną ("przednią") do tyłu i trzymaj ja płasko na podłodze. Podczas cofania stopy przenieś ciężar ciała na nogę zakroczną ("tylną") i ugnij lekko kolano. Noga wykroczna powinna być wyprostowana
5. POZYCJA MAŁPY - Wychodząc od pozycji smoka, węża lub kaczki, przenieś ciężar ciała na nogę zakroczną i ugnij kolano. Ściągnij do tyłu nogę wykroczną, trzymając ja płasko na podłodze, aż nie będziesz mógł jej bardziej cofnąć. Wtedy unieś palce przedniej stopy, lecz nie odrywaj pięty od podłogi.
6. POZYCJA KOTA - Pozycja ta jest bardzo podobna do pozycji małpy, ale unieś w powietrze piętę, nie odrywając palców od podłogi.
7. POZYCJA LAMPARTA - Wychodząc od pozycji niedźwiedzia wypchnij biodro w bok, przenosząc większość ciężaru ciała na nogę po tej stronie i ugnij kolano. Druga noga powinna być wyprostowana.
8. POZYCJA JEŹDŹCA - Wychodząc od pozycji orła lub niedźwiedzia, zrób jedna nogą krok w bok, aby obie stopy dzieliła odległość nieco większa niż szerokość barków. Ugnij oba kolana, rozkładając ciężar ciała równomiernie na obie nogi.
9. POZYCJA WĘŻA - Wychodząc od pozycji orła lub niedźwiedzia, przenieś jedną stopę o mniej więcej krok do przodu. Oba kolana miej lekko ugięte, a ciężar ciała równomiernie rozłożony na obie nogi.
10. POZYCJA LWA - W pozycji niedźwiedzia lub lamparta obróć po prostu ramiona w jedną stronę (bez poruszania stopami) i przenieś ciężar ciała na nogę zakroczną.
11. POZYCJA ŻURAWIA - W pozycji kota lub małpy utrzymuj ciężar ciała na nodze zakrocznej, unieś stopę wykroczną w powietrze, aż udo będzie równoległe do podłogi. Kiedy noga zakończy ruch, opuść palce do dołu.
12. POZYCJA PSA - W pozycji żurawia delikatnie wyprostuj uniesioną nogę, podciągając palce stopy. Kiedy noga przestanie się poruszać, opuść palce do przodu (przy pozycji psa cała noga może być podniesiona maksymalnie do położenia równoległego do podłogi).
13. POZYCJA NOŻYC - Wychodząc od pozycji orła lub niedźwiedzia, przenieś ciężar ciała na jedna nogę i postaw drugą nogę skrzyżnie za nią , z palcami ledwie dotykającymi podłogi. Oba kolana powinny być ugięte.
14. POZYCJA SKRZYŻOWANYCH NÓG - Jest to przeciwieństwo pozycji nożyc. Przenieś ciężar ciała na jedną nogę i postaw drugą skrzyżnie przed nogą wspierającą, palce stopy lekko oprzyj na podłodze

A już niedługo pełna lekcja Tai Chi
Pozdrowionka :)
  • 0

Nigdy nie zapominaj najpiękniejszych dni swego życia! Wracaj do nich ilekroć w twym życiu wszystko zaczyna sie walić.


#8 Rufi

Rufi

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 117 postów

Napisano 05 czerwiec 2003 - 18:57

Jestem w szoku.
Wszedlem na to forum aby napisac cos o medycynie niekonwencjonalnej, a w zasadzie temat mial byc. Hmmm. "Magia, ktora pomaga zyc".A tu Tai Chi. Nie spodziewalem sie takiego tematu.

Od paru lat ucze sie Tai Chi Chuan w:
Schule Gisa und Frider Anders
nalezacej do:
INTERNATIONAL TAI CHI CHUAN ASSOCIATION

W zeszlym roku moj nauczyciel zostal nastepnym z kolei a pierwszym nie azjata Mistrzem Tai Chi Chuan oryginalnego stylu Yang. Zatem jest w tej chwili 2 zyjacych mistrzow. Potrzebowal do tego 25 lat cwiczen.
Styl Yang jest najstarszym stylem Tai Chi.

Za pare lat bede mogl zdawac egzamin i ewentualnie zostac nauczycielem. A moim celem nie wiem czy osiagalnym jest otworzenie kiedys w Polsce szkoly stylu Yang.

Pozdrawiam
  • 0
Pozdrawiam

#9 basiak

basiak

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 716 postów

Napisano 05 czerwiec 2003 - 19:17

Ja jestem Rufi w jeszcze większym szoku. Nie dość, że pojawiłeś się tu, to jeszcze z taką rewelacją. Oczywiście czekamy (myślę, że nie tylko ja) na na te rewelacje i aż dech mi w piersi zapiera. Napisz proszę więcej o swoich doświadczeniach, bo my z Maleństwem jak zauwazyłeś, choć jesteśmy fankami Tai Chi, to miałyśmy z tą sztuką jedynie kontakt wzrokowy poprzez TV, a poza tym to tylko teoria. :lol:
  • 0

#10 Rufi

Rufi

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 117 postów

Napisano 05 czerwiec 2003 - 21:20

Tai Chi jest sztuka ruchu. Ale jest to takze sztuka walki. W wyniku nauki i cwiczen jest uaktywnienie sily wewnetrznej Chi, ktora mozna tez uzyc w ataku i jest to wtedy sztuka walki.

Styl Yang sklada sie z czesci tak zwanych Form.

Tai Chi Chuan styl Yang

Forma pierwsza symbolizuje Ziemie (odpowiednikiem graficznym - PTAK) Uczymy sie w niej ruchow, ktore wzmacniaja kontakt z ziemia i pokazuja jak waznym jest w tym celu ugiecie lekkie nog w kolanach, dobrym przykladem jest dziecko, ktore wlasnie zaczelo chodzic. Jezeli macie taka mozliwosc zaobserwujcie: nogi rozstawione na szerokosc bioder, lekko ugiete w kolanach, rece przed soba tak jakby trzymaly duza pilke. Mozna to nazwac nauka pewnego stania.

Forma druga symbolizuje Niebo (odp. graf. MALPA, czesci drugiej KON)
Na bazie formy pierwszej uczymy sie wolnych (w sensie nieskrepowanych) i otwartych ruchow. Takze co wazne ruchu do tylu. Zakonczeniem pierwszej czesci formy sa tzw. rece-chmury.
W drugiej czesci tej formy poznajemy ruchy bedacye w dalszej nauce przygotowaniem do ataku, a takze wzmacniamy nogi i poprawiamy styl stania. Najpozniej w tym miejscu nauki przechodza wszystkie bole plecow, kregopslupa i mamy utrwalona pozycje stania.

Forma trzecia symbolizuje Ludzi (odp.graf. WAZ)
Ludzie sa polaczeniem wczesniejszych form Ziemi i Nieba. W tej czesci doskonalimy elementy z poprzednich form. Zakonczeniem tej formy jest uczucie pewnego stapania, stania na ziemi z jednoczesna lekkoscia nieba.

Jest to wlasciwie cala filozofia Tai Chi - Czlowiek elementem laczacym Ziemie i Niebo. Do tego momentu jest to sztuka ruchu bedaca jednoczesnie jakby samouleczaniem sie.

Dalej zaczynaja sie kursy poglebiajace, dajace sile Chi, Yin/Yang-rece, Ruch Centrum, Yin/Yang-stopy, Spirala szyjna, Nauka oddychania, Medytacja taoistyczna, itd, itd, ......................itd,.......................

Kiedys na pytanie do Mistrza jak dlugo sie trzeba uczyc, ten odpowiedzial cos takiego: Ile by sie nie uczyc zawsze jest sie na poczatku drogi do poznania Tai Chi.
Mila perspektywa :lol: :lol: :lol:

p.s.
Tekst, ktory napisalem jest moim tlumaczeniem z niemieckiego broszurki informujacej dla kandydatow na kurs. Jak dopadne troszke wiecej czasu sprobuje opisac przynajmniej pierwsza forme w taki sposob, aby dalo sie je z tego opisu sprobowac cwiczyc. Zaznaczam ze ja uczylem sie tej formy, ktora trwa moze 5 minut, rok z okladem. Tai Chi ma to do siebie, ze poniewaz sa to naturalne ruchy czlowieka, nie mozna tego robic zle, po pewnym czasie zaczynamy sie sami przekonywac, ze to skutkuje i niejako samo sie zyczyna ukladac, samo wchodzi.

Polecam ksiazke:
Taichi - krok po kroku.
Robert Parry
wydawnictwo "bis"
bis@optimus.waw.pl

Nie jest to czysty styl Yang, ale ze wszystkich ksiazek, ktore widzialem jest najbardziej zblizony do czystego. Przyznam sie, ze nawet nie czytalem jej dokladnie, tylko ogladalem zdjecia. Nie smiejcie sie, ale przy pewnej znajomosci Tai Chi to wystarcza, poniewaz opisy dotycza ruchow, kierunkow, a zdjecia pokazuja pozycje w danym momencie, a to wystarcza do oceny stylu.
Bylem tez na pokazie innej szkoly Tai Chi, tez mozna sie jej uczyc we Frankfurcie, tyle ze Yabg jest znane od okolo 2000 lat, a ta druga, ktorej nazwy nie pamietam dokladnie wyglada fajnie ale ma okolo 20 lat. Moze za 2000 jak zostanie dopracowana zaczne sie jej uczyc.

Pozdrawiam
  • 0
Pozdrawiam

#11 malenstwo

malenstwo

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 232 postów

Napisano 06 czerwiec 2003 - 01:15

Ja w sowoich wypowiedziach oparłam sie na książce autorstwa Chee Soo pt. "Tai Chi Chuan Taoistyczna droga do zdrowia" i "Tai Chi Chuan Filozofia i praktyka" Krzysztofa Maćko. Moja sąsiadka przez jakiś czas chodziła na zajęcia Tai Chi. Znalazłam też u niej "ściągę" jak ćwiczyć. Jest
to 108 ruchów Taoistycznego Tai Chi. Dla niewtajemniczonych moze wydac sie to trochę śmieszne i trochę niezrozumiałe, ale spisałam sobie wszystko co do słowa. Rufi, z niecierpliwoscią czekamy na ciąg dalszy!
  • 0

Nigdy nie zapominaj najpiękniejszych dni swego życia! Wracaj do nich ilekroć w twym życiu wszystko zaczyna sie walić.


#12 Rufi

Rufi

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 117 postów

Napisano 09 wrzesień 2003 - 11:06

Przepraszam wszystkich zainteresowanych :oops: , nie zapomnialem o Tai Chi (tego sie nie da zapomniec) ale niestety nie mam w tej chwili czasu na pisanie postow na ten temat.

Obiecuje, ze sie poprawie jak tylko zlapie troszke luzu. :?

Pozdrawiam
  • 0
Pozdrawiam

#13 malenstwo

malenstwo

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 232 postów

Napisano 16 wrzesień 2003 - 01:04

Rufi, cieszę się bardzo, że nie zapomniałeś o obietnicy. Bedziemy cierpliwie czekać na dalszy ciąg opowieści o uzdrawiającej i niezwykłej sztuce Tai Chi :)

Pozdrowienia
  • 0

Nigdy nie zapominaj najpiękniejszych dni swego życia! Wracaj do nich ilekroć w twym życiu wszystko zaczyna sie walić.



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych