Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A

Przejście z renty socjalnej na zwykłą


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
35 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_konto_skasowane_*

Gość_konto_skasowane_*
  • Gość

Napisano 03 sierpień 2006 - 06:47

może miałaś przyznaną rentę jeszcze na starych zasadach
  • 0

#2 Alchemia

Alchemia

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1234 postów

Napisano 03 sierpień 2006 - 08:20

to ja doloze cos od siebie burdel na kółkach :P
  • 0

#3 x

x

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1542 postów

Napisano 03 sierpień 2006 - 07:18

zawsze można się zastanowić co nam jest niepotrzebne i to popsuć :evil: jakiś zbędny paluszek u ręki albo nogi ... albo nerki się pozbyć ... o! to jest myśl! można jeszcze na nerce zarobić!
żartuję oczywiście ... straszne te przepisy są ...
  • 0

#4 Mała

Mała

    Gawędziarz

  • Przyjaciele
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 961 postów

Napisano 25 lipiec 2006 - 14:26

Jezu co jeden Zus to lepszy ehhh
  • 0
Każda chwila, która mogłaby być wykorzystana lepiej, jest stracona.

#5 karol

karol

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 21 lipiec 2006 - 21:43

Witam, czy jest możliwe przejście z renty socjalnej na zwykłą rente ? (po przepracowaniu odpowiedniej ilości okresów składkowych)

Pozdrawiam
  • 0

#6 Gość_Karina_*

Gość_Karina_*
  • Gość

Napisano 22 lipiec 2006 - 11:09

Owszem jest to możliwe, a zależy przede wsystkim od stopnia niepełnosprawności oraz wieku osoby, w którym powstała niezdolność do pracy. Okres ten wynosi:

* 1 rok, jeśli niezdolność powstała przed ukończeniem 20 lat,
* 2 lata - w wieku od 20 do 22 lat,
* 3 lata - w wieku od 22 do 25 lat,
* 4 lata - w wieku od 25 do 30 lat,
* 5 lat - w wieku powyżej 30 lat.


Okres wymaganych 5. lat w odniesieniu do osób powyżej 30. roku życia musi przypadać w ciągu ostatniego dziesięciolecia przed dniem zgłoszenia wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy.

Osobom, które studiowały, do wymaganego okresu, dolicza się także czas studiów, gdzie 5 lat studiów daje 8 lat pracy.
  • 0

#7 karol

karol

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 22 lipiec 2006 - 11:26

Jestem osobą niepełnosprawną od urodzenia, właśnie skończyłem 5 letnie studia. Owe okresy za lata studiowania są okresami nie składkowymi, zatem jak rozumiem, muszę przepracować 1 rok by dostać rentę "zwykłą"? (Stopień niepełnosprawności - umiarkowany)

Pozdrawiam
  • 0

#8 Minutka

Minutka

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2156 postów

Napisano 22 lipiec 2006 - 12:36

Tyle il masz lat tyle musisz przepracować żeby otrzymać rente z ZUS (jak dobrze mi wytłumaczyli ;) )
  • 0

#9 Mała

Mała

    Gawędziarz

  • Przyjaciele
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 961 postów

Napisano 22 lipiec 2006 - 14:59

Minutka jesteś pewna??? To by było troszkie dużo...
  • 0
Każda chwila, która mogłaby być wykorzystana lepiej, jest stracona.

#10 Minutka

Minutka

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2156 postów

Napisano 22 lipiec 2006 - 18:50

No właśnie ;) bo nie jestem pewna, ale chyba tak.
  • 0

#11 Rafalek

Rafalek

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1105 postów

Napisano 23 lipiec 2006 - 08:15

Minutka, coś Cię w błąd wprowadzili, bo mi to Pani w ZUSie tłumaczyła dokładnie jak Karina.
  • 0

"Boże, daj mi siłę by zmienić to co mogę zmienić
i odwagę by zaakceptować wszystko, czego nie mogę zmienić,
i mądrość, bym znał różnicę".


#12 Minutka

Minutka

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2156 postów

Napisano 23 lipiec 2006 - 11:07

Czyli patrząc na to co piszecie, jeżeli moja niepełnosprawność i niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 roku życia to wystarczy mi przepracowany rok żebym mogła starać się o rente z ZUS ?
  • 0

#13 Rafalek

Rafalek

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1105 postów

Napisano 23 lipiec 2006 - 13:08

Nie, to chyba jeśli równocześnie zacząłaś pracować przed ukończeniem 20 roku życia.
  • 0

"Boże, daj mi siłę by zmienić to co mogę zmienić
i odwagę by zaakceptować wszystko, czego nie mogę zmienić,
i mądrość, bym znał różnicę".


#14 agulia

agulia

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 58 postów

Napisano 24 lipiec 2006 - 11:37

[quote name='Minutka]Czyli patrząc na to co piszecie' date=' jeżeli moja niepełnosprawność i niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 roku życia to wystarczy mi przepracowany rok żebym mogła starać się o rente z ZUS ?[/quote']
Dokładnie tak.
Ja byłam w takiej sytuacji. Niepełnosprawna jestem od 15 roku życia (na początku LO miałam wypadek i się wlecze za mną). Poszłam na studia, dostałam umiarkowany i przyznano mi rentę socjalną. Po studiach musiałam przepracować ten rok, może być nawet na pół etatu. Wtedy trzeba złożyć do zusu wniosek, komisja i przyznają albo nie ;) Mnie przyznali, pierwszy raz na rok, drugi na 2 lata. W styczniu idę na kolejną 3 komisję z cichą nadzieją, że może już dadzą na stałe...
  • 0
Pozdrawiam Cię [you] serdecznie :)
Pamiętaj, żeby dziś też się do kogoś uśmiechnąć!!!!

#15 Minutka

Minutka

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2156 postów

Napisano 24 lipiec 2006 - 12:29

A w jakim ZUSie starasz sie o tą rentę? Bo ja też jestem z okolic Częstochowy i jak widać każdy ZUS inaczej interpretuje te same przepisy.
  • 0

#16 agulia

agulia

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 58 postów

Napisano 25 lipiec 2006 - 09:46

W naszym częstochowskim, obecnie na Dąbrowskiego siedziba jest. A co tam interpretują! Mają napisane czarne na białym i niech się w d... gryzną! Jakie ja już z nimi przeboje miałam, to szok. Prawie od każdej decyzji się odwołuję, bo ktoś coś żle policzył, ktoś nie doczytał, albo przeczytał źle. Nie wiem, czy oni tam trzymają jakiś ludzi po podstawówce, czy też jest specjalna taka polityka, żeby każdemu wszystkiego odmawiać, bo może anuż się trafi na kogoś, kto uzna - nie przyznali to nie, trudno - i się od niech odwali.

Kraj prawa... tiaaa...

A skąd jesteś???
  • 0
Pozdrawiam Cię [you] serdecznie :)
Pamiętaj, żeby dziś też się do kogoś uśmiechnąć!!!!

#17 blondyneczka niebieskooka

blondyneczka niebieskooka

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 221 postów

Napisano 25 lipiec 2006 - 14:01

wczoraj byłam z Zusie i otrzymałam info że z renty socjalną na tą "zwykłą" nie da się przejść. Tą zwykłą przyznają tylko wtedy gdy m. in. niezdolność do pracy powstała w okresach składkowych czyli gdy już pracowaliśmy.

Zus na Bemowie w Warszawie
  • 0
...a gdy przyjdą dni deszczowe naucz się przechodzić pomiędzy kroplami...

#18 Rafalek

Rafalek

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1105 postów

Napisano 25 lipiec 2006 - 15:19

To się nadaje do gazety.
  • 0

"Boże, daj mi siłę by zmienić to co mogę zmienić
i odwagę by zaakceptować wszystko, czego nie mogę zmienić,
i mądrość, bym znał różnicę".


#19 blondyneczka niebieskooka

blondyneczka niebieskooka

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 221 postów

Napisano 26 lipiec 2006 - 07:39

na stronce niepełnosprawni.info znalazłam informacje że renta przysługuje tylko wtedy gdy niezdolność do pracy powstała w okresie składkowym.

http://www.niepelnos...fo/ledge/x/5083



Nie wiem jakim cudem koleżanka z Częstochowy dostała rentę "zwykłą" ... może miałaś farta a może twój stan zdrowia pogorszył się już w okresie składkowym powodując niezdolność do pracy w w tym czasie. Ważne że rozpatrzono twój wniosek na twoją korzyść :)
  • 0
...a gdy przyjdą dni deszczowe naucz się przechodzić pomiędzy kroplami...

#20 Gość_Karina_*

Gość_Karina_*
  • Gość

Napisano 26 lipiec 2006 - 08:50

na stronce niepełnosprawni.info znalazłam informacje że renta przysługuje tylko wtedy gdy niezdolność do pracy powstała w okresie składkowym.

To ja już się kompletnie pogubiłam i widzę, że mamy państwo w państwie, czyli oddział ZUS w danym mieście ma swoje wewnętrzne przepisy chyba :rolleyes:

Mi trydzień temu w moim ZUSie udzielono info, że nie ma znaczenia, kedy powstała niezdolność do pracy, czyli czy w okresie składkowym, czy też nie, a muszę po prostu przepracować określoną liczbę lat - w moim przypadku 5. Jestem niesprawną od urodzenia i powiedziano mi, że nie to jest brane pod uwagę, ale to jaki mam staż pracy, czyli ile lat przepracowanych w chwili gdy będę stawała na komisję strając sie o przejscie z socjalnej na zwykłą. Powiedziano, że niezależnie kiedy powstala niesprawność to mogę się o nią ubiegać bo mam prawo a jak szanowna komisja to rozpatrzy to juz inna bajka.

I jeszcze jedno: Z tego co mi powiedzano, to wnoiskuję, że ktoś udzielil Minutce złego info: aby strać się o rentę musi przepracować 5 lat a nie 1 rok.
To akurat jest pewne.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych