Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Przysmaki blue


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 blue

blue

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 336 postów

Napisano 27 październik 2005 - 02:19

Zrobione dziś na szybko, dla wielbicieli jajek na twardo, kukurydzy i porów (to takie długie warzywo pachnące podobnie do cebuli :lol: ).
Potrzebne są:
4 jajka ugotowane na twardo,
puszka kukurydzy,
około szklanki jogurtu naturalnego,
pół kilograma porów (białe części),
sól, cukier, pieprz.

Pory należy przekroić w poprzek, oczyścić, a potem w półtalarki. Następnie posolić i odstawić na 2 godziny. Jeżeli po tym czasie pory puszczą wodę to należy ją odsączyć (panowie, nie wyciskać na wiórek ;) ), wrzucić kukurydzę (wyjętą z puszki i odsączoną, części metalowe są NIEJADALNE) i posiekane jajka (no może nie tak, jak dla kurczaków...), dodać odrobinę cukru, popieprzyć (nie mylić z wyp...). Wszystko zalać jogurtem naturalnym.

Smacznego :!:
  • 0
Bezmyślnym życiem żyć człowiekowi nie warto.

#2 blue

blue

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 336 postów

Napisano 29 grudzień 2005 - 21:50

Pamiętacie czasy, gdy w sklepach królowały "wyroby czekoladopodobne" (jeżeli już coś było...) :?: I któż z nas w dzieciństwie nie zajadał się mlekiem w proszku (fantastycznie zaklejało buzię :mrgreen: ). Oto przepis na blok czekoladowy, który łączy w sobie smaki dzieciństwa (przynajmniej mojego).
Napierw należałoby przejrzeć szafki w kuchni (albo gdzie tak trzymacie jedzeniowe ingrediencje) i sprawdzić, czy mamy:
:arrow: szklankę (lub inne naczynie podobnej wielkości do odmierzania składników) oraz łyżkę (w podobnym celu)
:arrow: 25 dkg masła roślinnego
:arrow: cukier waniliowy opakowanie jedno
:arrow: cukier w ilości wystarczającej do zapełnienia w/w szklanki, ale nie do końca
:arrow: opakowanie mleka w proszku (50 dkg) - szczerze odradzam używanie granulowanego
:arrow: 2-3 łyżki kakao
:arrow: herbatniki w liczbie 3. paczek
:arrow: bakalie w rodzaju i ilości odpowiadającym indywidualnym preferencjom
Należy także odkręcić kran i zaopatrzyć się w 1/2 szklanki wody. W razie stwierdzenia niedoborów zalecane jest odwiedzenie sklepu, przystojnego sąsiada/atrakcyjnej sąsiadki w celu nabycia/pożyczenia na wieczne nieoddanie składników, których nam brakuje. W przypadku braku wody w kranie wskazane byłoby zapłacenie rachunku.
Następnie wodę, masło, cukier waniliowy i zwykły należy razem zagotować. Gdy masa przestygnie dodać mleko w proszku, kakao, pokruszone herbatniki i bakalie. Wymieszać. Przeniesć na formę wyłożoną folią aluminiową i schłodzić. Powstrzymać się od nadmiernej konsumpcji PRZED zastygnięciem masy...
Smacznego :!:
  • 0
Bezmyślnym życiem żyć człowiekowi nie warto.

#3 blue

blue

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 336 postów

Napisano 30 grudzień 2005 - 20:21

Oto przepis na doskonały chleb razowy, który pozostaje długo świeży, w sam raz dla osób, które: a) nie wiedzą, co zrobić z czasem, B) spożywają niewiele pieczywa i wystarczy im własny wyrób raz na tydzień, c) chcą sprawić frajdę rodzinie, d) nie cierpią pełnego konserwantów chleba bez smaku, jaki można dostać w większości sklepów/piekarni.

Składniki na dwa bochenki:

Rozczyn:
1kg mąki pszennej,
700 ml letniej wody,
5 dkg drożdży.

Ciasto:
50 dkg mąki żytniej razowej,
2 i 1/2 łyżki soli,
10 dkg drożdży,
2 i 1/2 łyżki cukru,
1 szklanka żurku (domowego lub z butelki),
1/3 kostki margaryny,
zioła i nasiona, np.: 2 łyżki suszonego kminku, 1 łyżka suszonego rozmarynu, 2 łyzki pestek dyni lub słonecznika (można dodać też suszone śliwki czy orzechy włoskie - słowem, co kto lubi),
tłuszcz i mąka do wysmarowania foremek.

Wykonanie:
1) Przygotuj rozczyn. Drożdże rozpuść w letniej wodzie, dodaj mąkę, wymieszaj. Przykryj lnianą ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
2) Mąkę żytnią przesiej na stolnicę, wsyp sól i cukier, wymieszaj. dodaj margarynę i posiekaj. Przełóż do miski. Cienkim strumieniem wlewaj żurek i mieszaj łyżką aż do uzyskania jednolitej masy.
3) Wyrośnięty rozczyn wymieszaj z ciastem, dodaj rozdrobnione drożdże, nasiona i zioła (zasadniczo dodatki według uznania - jak mówiłam). Ciasto starannie wyrób na stolnicy na gładką masę. Przełóż do misy, przykryj ściereczką i odstaw na 15 minut, żeby odpoczęło.
4) Przełóż ciasto do podłużnych foremek wysmarowanych tłuszczem i wysypanych mąką (do połowy blaszek ). Wierzch posyp ziarnami i ziołami albo oprósz mąką pszenną.
5) Odstaw w ciepłe miejsce na 40 minut. Piecz w temperaturze 220stopni przez 40 minut (do piekarnika można wstawić miseczkę z wodą - zapobiegnie wysychaniu ciasta).
6) Po upieczeniu wierzch ciasta zwilż wodą i wstaw na 2 minuty do ciepłego, uchylonego piekarnika. Po wyjęciu z piekarnika odczekaj 20-30 minut, aby nie opadł i dopiero wtedy wyjmij z foremek.
7) Smacznego :!:

:arrow: Jeżeli chcemy, by chleb miał chrupiącą skórkę należy 10 minut przed włożeniem do piekarnika posmarować go żółtkiem rozmąconym z wodą.
:arrow: Równie dobrze można z tego ciasta zrobić bułeczki (przepyszne z kapustą i grzybami :D ).
  • 0
Bezmyślnym życiem żyć człowiekowi nie warto.


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych