Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

ćwiczenia izometryczne nie tylko w rehabilitacji


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 jolka

jolka

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 05 październik 2005 - 18:14

Ćwiczenia izometryczne jak zapewne wszyscy wiedzą polegają na napinaniu mięśni bez ich rozciągania.Są proste,nie wymagają właściwie żadnego sprzętu,są dostępne dla osób z różnych grup wiekowych i o różnym stopniu niepełnosprawności,znajdują też zastosowanie w rehabilitacji pourazowej.Podobno wykonywane w czasie unieruchomienia z powodu złamań kończyn(tzw."siłowanie się"z gipsem)przyspieszają zrost kości i pozwalają na znaczne skrócenie późniejszej rehabilitacji a nawet jej zaniechanie.Piszę"podobno",bo niestety dowiedziałam się o nich już po zdjęciu gipsu i znam ten problem tylko z teorii,bo komu by się chciało informować o tym unieruchomionego pacjenta?;)
Nie wiem czy mogę,ale wrzucam sympatyczny link,może się komuś przyda;)

http://www.republika...rpc/izometr.htm

Przy okazji rehabilitacji słyszałam o takim programie ćwiczeń izometrycznych,który pozwala na wzmocnienie gorsetu mięśniowego wokół kręgosłupa.Można tym sposobem nie tylko pozbyć się części dolegliwości bólowych,ale także pomóc sobie przy różnego rodzaju skrzywieniach kręgosłupa,a nawet uniknąć operacji z powodu "wypadniętego dysku".Kosztuje to bardzo wiele pracy bo przez pierwszy okres ćwiczy się właściwie na okrągło(bodajże 7x30 min z godzinnymi przerwami),ale podobno warto.Bardzo ważne jest tempo w jakim się ćwiczy(najlepiej 10/12)a skutkiem ubocznym jest chudnięcie,co dla niektórych też jest plusem;)
Z tego co wiem badania na ten temat prowadził prawdopodobnie nieżyjący już prof.Gross(znam tylko nazwisko)a w Polsce prof.Musiał.
Prof.Gross wymyślił sobie,że skoro rozwój zarodkowy rozpoczyna się od struny grzbietowej a w dorosłym życiu kręgosłup chroni rdzeń kręgowy,od którego odchodzą nerwy docierające do wszystkich organów to o ten kręgosłup i jego okolice trzeba dbać szczególnie,bo jego stan ma wpływ na stan calego organizmu.
Na tym moje wiadomości się kończą.Gdyby ktoś miał jakieś KONKRETNE info na temat tego programu,to będę bardzo wdzięczna:)

Mam nadzieję,że z tematem trafiłam do dobrego działu i nie powtarzam pytania-w wyszukiwarce nic nie znalazłam.
pozdrawiam:)
  • 0

#2 malenstwo

malenstwo

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 232 postów

Napisano 12 październik 2005 - 22:48

Witaj Jolu w tym dziale. :)
Każde wiadomości na temat leczenia konwencjonalnego i nie tylko, można tu zamieszczać. I nie trzeba się pytać o zgodę na podawanie linków. Jeśli zna się radę, która komus może się przydać, to tu można je podawać.

A jeśli chodzi o temat, który poruszyłaś, to ćwiczenia izometryczne są bardzo ważne w rehabilitacji. Nawet chorym po operacjach ortopedycznych zaleca się takie ćwiczenia już na drugi, trzeci dzien po zabiegu. W ten sposób mięsnie nie osłabiają się tak bardzo, a póżniej łatwiej przebiega dalsza rehabilitacja. Znałam lekarkę, która zalecała napinanie mięsni 100 razy na minutę ( to oczywiście żart, ale chodzi o to, żeby jak najczęściej ćwiczyć :) )
W przypadku złamań, rahabilitanci zatrudnieni w szpiatalach muszą nauczyć chorego jak np utrzymać gips przy wstawaniu z łóżka itp.

Niestety na temat programu o którym piszesz, nic mi nie wiadomo, ale postaram się czegos dowiedzieć

Pozdrawiam :)
  • 0

Nigdy nie zapominaj najpiękniejszych dni swego życia! Wracaj do nich ilekroć w twym życiu wszystko zaczyna sie walić.


#3 jolka

jolka

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 13 październik 2005 - 11:18

Dzięki Maleństwo za odpowiedź:)
Co do tych rehabilitantów w szpitalu to bywa różnie,niestety.Ja sie akurat na żadnego nie natknęłam,chociaż szpital duży,w dużym mieście i oddział rehabilitacji posiada;))
O ćwiczeniach izometrycznych dowiedziałam się dopiero po zdjęciu gipsu i rozpoczęciu rehabilitacji w moim ZOZie,czyli mam 3 miesiące w plecy ale jakoś powoli do przodu... odrabiam zaległości;))
Pozdrawiam i czekam na wiadomości chociaż wiem,że moje pytanie dotyczy dość wąskiego zakresu wiedzy:)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych