Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Ważne jeśli masz MPD lub znasz kogoś - przeczytaj i pomóż.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
20 odpowiedzi w tym temacie

#1 Mała

Mała

    Gawędziarz

  • Przyjaciele
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 961 postów

Napisano 30 czerwiec 2004 - 11:56

Mam MPD 26 LAT I III GR.INW.Chodzę.Walczę z ZUSEM o II gr. Chcę się zorientować ile z nas z MPD ma lekki stopień niepełnospr,ile umiarkowany ile znaczny. Bo z tego co wiem jestem jedna z nielicznych z III gr,oceniam po prostu swoje szanse walki z ZUSEM.To dla mnie ważne pomóżcie!!!!!Popytacie znajomych z MPD.Dzięki Kochani.Wiek -grupa,stopień niepeł.
  • 0
Każda chwila, która mogłaby być wykorzystana lepiej, jest stracona.

#2 JacentyK

JacentyK

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 315 postów

Napisano 30 czerwiec 2004 - 17:33

Sprawa jest ciężka

Zus dająć orzeczenie o "całokowitej niezdolności o pracy" (duga grupa stara) musi ci przyznać rentę z tego tytułu, a ta się należy, gdy niezdolnośćo pracy powstała w okresie zatrudnienia. Zacytuję tutaj ustawę:

Art. 57. 1. Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu,
który spełnił łącznie następujące warunki:
1) jest niezdolny do pracy,
2) ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy,
3) niezdolność do pracy powstała w okresach, o których mowa w art. 6 ust. 1
pkt 1 i 2, pkt 3 lit. B), pkt 4, 6, 7 i 9, ust. 2 pkt 1, 3-8 i 9 lit. a),
pkt 10 lit. a), pkt 11-12, 13 lit. a), pkt 14 lit a) i pkt 15-17 oraz art. 7
pkt 1-4, 5 lit a), pkt 6 i 12, albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od
ustania tych okresów.

2. Przepisu ust. 1 pkt 3 nie stosuje się do ubezpieczonego, który udowodnił
okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiety lub
25 lat dla mężczyzny oraz jest całkowicie niezdolny do pracy.


I na tej podstawie Lekarz orzecznk wydaje decyzję, mając na uwadze powyższy przepis, i problem jest w tym, że onmusi orzec czy niezdolność nastąpiła w okresie zatrudnienia. Jeżeli nie to automatem nie ma prawa przyznać ci grupy i renty.
  • 0
Jacek Kruszniewski ( JacentyK vel stary_smok :) )

"Serce rozważne szuka mądrości, usta niemądrych sycą się głupotą."
(Prz 15:14)

#3 Mała

Mała

    Gawędziarz

  • Przyjaciele
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 961 postów

Napisano 01 lipiec 2004 - 10:41

Dzięki Jacku za info.Zależy mi na tym,aby się dowiedzieć jak duzo jest nas z MPD i jakie stopnie niepełnosprawności przy tym schorzeniu są orzekane.Czy III gr-lekki stopień niepełnosprawności są częste? Bo jesli chodzi o rentę to jeszcze brakuje mi kilku miesięcy aby się o nią starać,i w tym momencie zależy mi na umiarkowanym stopniu niepełnosprawności czy jak wolicie starej II grupie.Iponki z MPD dajcie znać .Dzięki za pomoc.Mała. :)
  • 0
Każda chwila, która mogłaby być wykorzystana lepiej, jest stracona.

#4 JacentyK

JacentyK

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 315 postów

Napisano 01 lipiec 2004 - 12:44

Jeszcze jedno

Można uzyskać znaczny stopień niepelnosprawność według Ustawy o Rehabilitacji i Zatrudnieniu Osób Niepełnosprawnych. Zgodnie z tymi grupami, można mieć wszystkie zniżki starej pierwszej grupy. A nie ma się wtedy renty. Bo to jest tak:

Według ustawy o zatrudnieniu ....:

Rozdział 2
Orzekanie o niepełnosprawności
Art. 3. 1. Ustala się trzy stopnie niepełnosprawności, które stosuje się do
realizacji celów określonych ustawą:
1) znaczny,
2) umiarkowany,
3) lekki.


Według Lekarza orzecznika ZUS (ustawa o emeryturach i rentach):

Art. 5. (11) Orzeczenie lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
o:
1) całkowitej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust. 2,
i niezdolności do samodzielnej egzystencji, ustalone na podstawie art. 13
ust. 5 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu
Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. Nr 162, poz. 1118) traktowane jest na równi
z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
2) całkowitej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust. 2
ustawy wymienionej w pkt 1, jest traktowane na równi z orzeczeniem o
umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
3) częściowej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust. 3,
oraz celowości przekwalifikowania, o którym mowa w art. 119 ust. 2 i 3
ustawy wymienionej w pkt 1, jest traktowane na równi z orzeczeniem o lekkim
stopniu niepełnosprawności.


i teraz - jeżeli masz grupę "znaczny stopień niepełnosprawności" z powiatowego Zespołu ds Orzekania o Niepełnosprawności to masz wszelkie zniżki "piwerwszej grupy" (telefony, abonament tv, PKP, PKS, Urząd Podatkowy etc) niezależnie od orzeczenia ZUS , które de facto dotyczcy w tym momencie tylko zdolności do pracy.
Jeżeli nie masz orzeczenia, to orzeczenie o niezdolności o pracy, adekwanie odności się do stopnia niepełnosprawności.

Nie działa to na odwrót.
  • 0
Jacek Kruszniewski ( JacentyK vel stary_smok :) )

"Serce rozważne szuka mądrości, usta niemądrych sycą się głupotą."
(Prz 15:14)

#5 Gość_konto_skasowane_*

Gość_konto_skasowane_*
  • Gość

Napisano 11 lipiec 2004 - 00:08

:?:
  • 0

#6 Mała

Mała

    Gawędziarz

  • Przyjaciele
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 961 postów

Napisano 12 lipiec 2004 - 06:55

Dziękuję kochani za pomoc.
  • 0
Każda chwila, która mogłaby być wykorzystana lepiej, jest stracona.

#7 gosienka1976

gosienka1976

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 22 maj 2007 - 10:45

ja mam 31 lat mam porażenie móżgowe od urodzenia z obustronnym niedosłuchem dwa latemu wywalczyłam II grupę czyli mam stopień umiarkowany bo do tej pory miałam tylko III grupę. cztery razy stawiałam na komisję lekarskę i było nawet odwołanie się do sądu ale sąd uznał że nie należy mi się II grupa. Dopiero za ostatnim razem lekarz z komsji przyznał ze jestem calkowicie nie zdolna do pracy.
  • 0

#8 Anawa

Anawa

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 35 postów

Napisano 22 maj 2007 - 11:57

witam zdaje sie,że z tym przyznawaniem grup jest naprawde rożnie ja mam porażenie i mam pierwszą grupę,ale tylko dlatego,że podczas badania z nerwów spociły mi się dłonie haha ponoć to typowy objaw MPD(nie wydaje mi się...ale) wspomne, że jest to grupa z możliwością podjęcia pracy.Koleżanka natomiast, która również ma MPD ,ale oprócz tego kłopoty z sercem, ciśnieniem i wzrokiem ogólnie jej obocny stan zdrowia jest poważniejszy niż mój ma 2 grupe bez możliwośći podjęcia pracy i rownież walczy z Zusem o zmianę tego stanu rzeczy, ale narazie jest to walka z wiatrakami
  • 0
Dobro czyń najlepiej natychmiast, gdyż możesz potem się rozmyślić. Zła najlepiej nie czyń natychmiast, bo możesz się potem rozmyślić.

#9 Gość_Dominisia_*

Gość_Dominisia_*
  • Gość

Napisano 03 czerwiec 2007 - 11:29

mam 23 lata stopien znaczny gr I
  • 0

#10 Mała

Mała

    Gawędziarz

  • Przyjaciele
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 961 postów

Napisano 03 czerwiec 2007 - 15:22

Trochę już stary temat-ale chyba winna jestem uzupełnienie.Udało mi się wywalczyć znaczny stopień w 2004.Jeśli chodzi o Zus to nie próbowałam-renta na razie nie jest mi potrzebna.Dziękuję za posty.:)
  • 0
Każda chwila, która mogłaby być wykorzystana lepiej, jest stracona.

#11 fiołek

fiołek

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 28 lipiec 2007 - 09:54

Witaj! Nie wiem czy moja odpowiedz jeszcze w jaki kolwie sposób Ci pomoże? Ja mam 27 lat i też jestem po MPDZ. i mam u miarkowany stopien z zaznaczeniem,że moge pracować w specjalnych warunkach. Orzeczenie jest na stałe. Mam nadzieje ,że wszystko pójdzie po Twojej myśli. Pozdrawiam i trzymam kciuki.
  • 0

#12 Marta S

Marta S

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 786 postów
  • Skąd:szkoda że nie Lublin

Napisano 28 lipiec 2007 - 14:19

Też mam MPD .Mam niedowład konczyn dolnych, poruszam się na wózku i lekkie porażenie rąk. Z ZUSu mam całkowitą niezdolność do pracy( dawna II grupa ) a z Powiatowego Zespołu ds Orzekania o Niepełnosprawności znaczny stopień. Oba orzeczenia na stałe. Jestem chora od urodzenia ale na stałe orzeczenia dostałam dopiero w tym roku, wcześniej były na czas określony.
Porażenie może u różnych osób być w róznym stopniu i może dlatego orzeczenia są różne i III grupoa też. Znam osoby po których zupełnie nie widac że mają to schorzenie a inne są takie, że nic nie są w stanie zrobić samodzielnie. III grupa to przesada więc walcz o II. Powodzenia.
  • 0

www.facebook.com/niemotylica zapraszam na moją autorską stronę z wierszami . 


#13 Mała

Mała

    Gawędziarz

  • Przyjaciele
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 961 postów

Napisano 28 lipiec 2007 - 19:02

Już wywalczyłam kochani. W 2004 r- znaczny.Pozdrawiam serdecznie.
  • 0
Każda chwila, która mogłaby być wykorzystana lepiej, jest stracona.

#14 Alba

Alba

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 16 postów

Napisano 27 sierpień 2007 - 17:27

Wiem, że to trochę nie na temat - ja sama miałam "dawną" II gr. a teraz mam oznaczony "znaczny" stopień niepełnosprawności - ale to, co się pisze na takim orzeczeniu -"całkowita niezdolność do pracy" - raczej utrudnia mi, niż ułatwia życie jako osobie aktywnej na rynku pracy (bo jak po czymś takim przekonać pracodawcę, że to nieprawda, że do niczego się nie nadaję i że nie będzie mnie musiał "niańczyć" w pracy?) A jeśli ktoś tam "na górze" uważa, że naprawdę nic nie potrafię, to niech mi dadzą ze 2000 zł renty, a wtedy z przyjemnością pracowała nie będę. :) Nie jestem znów taka obłędnie pracowita ;). Nasze obecne renty są natomiast za wysokie, aby umrzeć z głodu a za niskie, żeby za nie żyć - więc po co wypisywać takie rzeczy?! Pomijając już fakt, że mam IQ 137 i ukończone celująco dwa kierunki studiów (i po co mi to było, skoro i tak jestem "niezdolna"? ;)) to nawet gdybym nie chciała - pracować po prostu MUSZĘ.
  • 0
Tak więc trwają: wiara, nadzieja i miłość. Z nich zaś największa jest MIŁOŚĆ."

#15 czarny-aniolek

czarny-aniolek

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 8 postów

Napisano 24 luty 2008 - 14:03

Ja mam 17 lat w dopiero po 16 roku zycia mialam klasyfikacje stopnia niepelnosprawnosci. Mam III grupe (stopień lekki) Następna komisja w pazdzierniku zobaczymy... Nie dostaje zadnych pieniedzy i tak naprawde nie potrzebny mi ten papierek bo i tak nic mi to nie daje

Dodano nie 24 lut 2008 14:04:13 CET :
Wiecie co osobiscie wolala bym modz pracowac w dobrych warunkach i miec dostep do rehabilitacji niz grupe i rente takie tylko wtracenie
  • 0
By dostrzec świat w ziarenku piasku,
a niebo w polnych kwiatach
Zamknij w swej dloni nieskonczonosc
A wieczność w jednej godzinie

#16 wmasiulanis

wmasiulanis

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 12 marzec 2008 - 11:03

Witam! Jestem przerażona, tym cu tu przeczytałam. Mój syn skończył właśnie 18l. Ma MPD-niedowład czterokończynowy, porusza się na wózku, z pomocą drugiej osoby, w zasadzie większość czynności nie wykonuje sam,poza jedzeniem , czytaniem i dyskutowaniem z nami. Ja nie pracuję,mąż jest bezrobotny; ale dlatego że najprostrze czynności, związane z podnoszeniem ja nie daję rady. I gdyby teraz Komisja nie przyznała mu renty socjalnej nie wiem, co by było. Ale to chyba niemożliwe.
  • 0

#17 skazany2008

skazany2008

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 7 postów

Napisano 07 marzec 2010 - 20:55

[quote name='wmasiulanis]Witam! Jestem przerażona' date=' tym cu tu przeczytałam. Mój syn skończył właśnie 18l. Ma MPD-niedowład czterokończynowy, porusza się na wózku, z pomocą drugiej osoby, w zasadzie większość czynności nie wykonuje sam,poza jedzeniem , czytaniem i dyskutowaniem z nami. Ja nie pracuję,mąż jest bezrobotny; ale dlatego że najprostrze czynności, związane z podnoszeniem ja nie daję rady. I gdyby teraz Komisja nie przyznała mu renty socjalnej nie wiem, co by było. Ale to chyba niemożliwe.[/quote']
na wiele nie licz bo ZUS przyznaje rentę socjalna w wysokości 500zeta, wiec raczej za tyle nie da się przez miesiąc wyżyć. ZUS interpretuje to tak ze poco osobie nie pełnosprawnej pieniądze skoro i tak mu najbliżsi pomagają finansowo. moim zdaniem ZUS powinien się zastanowić i podnieść minimum renty socjalnej do 800zeta albo lepiej do równego tysiąca, bo z czego osoba chora ma kopić sprzęt który ułatwi mu życie.? co z tego ze PFRON dofinansowuje ale trzeba dopłacić ileś tam stówek. ZUS czy RZĄD powinien to wziąć pod uwagę!!.
  • 0

#18 Agnichorek2

Agnichorek2

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 80 postów

Napisano 07 marzec 2010 - 21:42

też mam mpd 2 grupa inwalidzka czyli umiarkowany i 18 lat :)
  • 0
,,bo w tym cały sens istnienia, żeby umieć żyć bez znieczulenia"

#19 Paulla

Paulla

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 897 postów
  • Skąd:Gniezno

Napisano 08 marzec 2010 - 00:30

Mam 27 lat i MPD. Grupa I, stopień znaczny. Poruszam się na wózku inwalidzkim. Ostatnio na komisji lekarskiej zasugerowano mi, iż jestem "zbyt zdrowa" gdyż: studiuję, brak mi takich schorzeń jak epilepsja czy wady wymowy więc mój stan zdrowia jest świetny! A wózek to pikuś :lol:
  • 0
"Wszystkie niejasne pojęcia muszą upaść nim uczeń może nazwać siebie mistrzem..." Bruce Lee
"Trzeba mieć niemało odwagi, aby się ukazać takim jakim się jest naprawdę." Søren Aabye Kierkegaard

#20 magdulka

magdulka

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 18 postów

Napisano 08 marzec 2010 - 09:17

Mam 28 lat. MPD Znaczny st. niepełnosprawności na stałe od 19 roku życia. Wcześniej umiarkowany na 3 lata
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych