Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Jak przekazać Rosjanom prawdę o wojnie na Ukrainie


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

#1 marder

marder

  evil admin

 • Administrator
 • 3564 postów
 • Skąd:/home/marder

Napisano 04 marzec 2022 - 17:47

Jak wszyscy wiemy, Rosjanie są poddawani praniu mózgów przez kremlowską propagandę (bardziej nawet nachalną niż ta którą wciska nam TVP). Co zatem możemy zrobić, aby dotrzeć z prawdziwym przekazem o wojnie do Rosjan?

 

To stosunkowo proste, dla każdego z nas:

 

 1. Wchodzimy na Google Maps.
 2. Wchodzimy na dowolne rosyjskie miasto, czy miasteczko.
 3. Wyszukujemy restaurację, sklep lub dowolną inną firmę.
 4. Wystawiamy jej pięciogwiazdkową opinię, jednak w komentarzu wpisujemy tekst o wojnie na Ukrainie. Poniżej podam przykładowy tekst. Można też napisać coś własnego, jeśli nie znacie języka, można użyć Google Translatora
 5. Jeżeli zobaczycie podobne komentarze na stronie restauracji, plusujcie je. Wtedy będą lepiej eksponowane.
 6. Najlepiej założyć na Google nowe konto, przeznaczone tylko do tego celu.

 

Przykładowy tekst na temat wojny:

Еда была отличной! К сожалению, Путин испортил наши аппетиты, вторгшись в Украину. Противостаньте своему диктатору, прекратите убивать невинных людей! Ваше правительство лжет вам. Вставай!


 • 0

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#2 BAR32

BAR32

  Sufler

 • Moderator
 • 355 postów

Napisano 12 maj 2022 - 19:46

Na jednym ze szkoleń MLM była opowieść o tresowaniu pcheł.. Wkładasz je do niskiego pojemnika z przykrywką.. przez jakiś czas się obijają potem zaczynają skakać niżej.. po otwarciu okazuje się że tylko jednostki wciąż raz na jakiś czas skaczą wyżej.. Rosja od zawsze żyła propagandą.. nie jestem pewna czy potrafią inaczej..


 • 2
"...oto słyszę jak w popiół przemieniam się i kruszę,i coraz mniejszy ciałem wierzę we własną duszę.."
/K.K.Baczyński/

#3 Slavco

Slavco

  Podpowiadacz

 • Użytkownik
 • PipPipPipPipPip
 • 269 postów

Napisano 12 maj 2022 - 22:49

Można próbować ale osoby czytające opinie miejsc zazwyczaj już należą do grupy uświadomionych. Problemem jest 20 letnia indoktrynacja która wpływa jak te osoby postrzegają takie wpisy. Duża grupa z nich traktuje je jako fake newsy, propagandę opozycji bądź zachodu. Pewnie się tutaj narażę 30% grupie trzymającą sztamę z naśladownikami Putina ale co tam :) Wystarczy popatrzeć do czego doprowadziła nasza pseudo władza w ciągu 7 lat pomimo że startowaliśmy ze znacznie bardziej uprzywilejowanej pozycji niż Rosjanie, którzy mimo wszystko nie od zawsze żyli propagandą. Były czasy wolności słowa i nikt za krytykę Putina na początku jego władzy nie lądował za kratami.

Druga kwestia to dlaczego w Polsce ucichły protesty? Strach przed zrujnowaniem sobie życia robi swoje dlatego prokuratura nie istnieje oraz z czasem to co nieludzkie ale trwa staje się ludzkie bo się dostosowujemy. Wiec nie możemy oczekiwać że zwykli Rosjanie zrobią coś po 20 latach na co Polacy nie mają już ochoty po 7-miu. W tej chwili pewnie wydaje nam się niepojęte abyśmy przymykali na coś takiego oko ale właśnie, nie jesteśmy jeszcze na tym etapie oraz wciąż mamy dostęp do Czwartej Władzy pomimo że w rankingu wolności prasy lecimy łeb na szyję.

 

Może wojna da do myślenia co niektórym jak ważne jest to kto nas reprezentuje.


Użytkownik Slavco edytował ten post 12 maj 2022 - 22:59

 • 3

#4 kaska_zaborze

kaska_zaborze

  Narrator

 • Użytkownik
 • PipPipPipPipPipPipPipPip
 • 1404 postów
 • Skąd:z wnętrza.

Napisano 13 maj 2022 - 10:58

startowaliśmy ze znacznie bardziej uprzywilejowanej pozycji niż Rosjanie, którzy mimo wszystko nie od zawsze żyli propagandą. Były czasy wolności słowa i nikt za krytykę Putina na początku jego władzy nie lądował za kratami.

 

Sławek pozwól, że się z Tobą nie zgodzę. Putin rządzi/indoktrynuje jakieś 20 lat, przed nim był Jelcyn, który chlał na umór sam nie rządził, bo nie miał siły, więc wybierał ludzi, którzy z Rosji stworzyli kraj obywateli nieprzejednanych i oligarchów. To wszystko daje nam 40 lat wbijania do głowy opinii Rosjan, że wszystko co robi ich przywódca jest dobre, tak na pewno myślą rosyjscy 70 latkowie, a młodzi ludzie uciekają zwłaszcza teraz... a polityka Rosji wygląda tak, że to Putin wybiera sobie podobnego następcę i wmówi wszystkim, że rosyjskie wybory będą wolne (śmiech). Dlaczego on, tego nie wie nikt...


Użytkownik kuba edytował ten post 15 maj 2022 - 15:21
Poprawa literówek i interpunkcji

 • 0
Wciąż ma się mało lat a już się tyle przeżyło.Powoli dogasa blask tych co już nie wrócą dni.
Piotr Bukartyk.

#5 kuba

kuba

  Narrator

 • Super Moderator
 • 1785 postów

Napisano 15 maj 2022 - 16:06

Fajny wywiad był w pewnej, znienawidzonej ;) w określonych kręgach gazecie... Pranie mózgów nie trwa 20 czy 40 lat, tylko znacznie dłużej i można by zaryzykować twierdzenie, że ta wielkomocarstwowość wysysana jest z mlekiem matki od pokoleń. I nawet jeśli Rosja przegrałaby dziś tę wojnę, kolejne parę pokoleń musiało by minąć zanim to państwo stałoby się normalnym państwem demokratycznym w naszym rozumieniu. Pytanie czy będzie chciało i potrafiło. Obawiam się, że nie. To zawsze będzie jakiś (po)twór... Zresztą to nie jest tylko kwestia obywateli własnego kraju, którzy karmieni nachalną propagandą stają się obywatelami z syndromem DDA - wyuczoną bezradnością do tego podszytą strachem. W tym kraju nikomu nie można wierzyć, nawet w publikowane dane gospodarcze. To też kwestia przyzwolenia tzw. Zachodu, który przymykał oczy na określone ruchy Putina. Zamiast w odpowiednim momencie powiedzieć stop. Tak czy inaczej, nasz wschodni sąsiad przerodził się z państwa autorytarnego w na państwo faszystowskie i jest to tylko kwestia czasu kiedy ono upadnie w tej formie jaką znamy. 

Sławek, niestety zgadzam się z Twoim oglądem naszego podwórka. Mam nadzieję, że jednak mimo wszystko nie damy się nabrać na wyborcze plewy. Bo po tych 7 latach jest naprawdę masa roboty ze sprzątaniem w prawie każdej dziedzinie, a za kolejne 4 lata, nie będzie już czego sprzątać...


 • 0

Są rzeczy na niebie i ziemi, o których nie śniło się filozofom, a większość z nich jest w Polsce...   Piotr Bałtroczyk.

Dlaczego Państwo ma nas w nosie i vice versa? :dodgy:


#6 Slavco

Slavco

  Podpowiadacz

 • Użytkownik
 • PipPipPipPipPip
 • 269 postów

Napisano 15 maj 2022 - 18:12

Czy nikt z was nie słyszał o Pieriestrojce? Rosja była krajem demokratycznym. Tak samo jak w Polsce, panowała wolna amerykanka w latach 90-tych włączając to wolność prasy.

Negowanie tych faktów lub uznanie że to nie jest "nasza" forma demokracji, to jak danie sobie pstryczka w nos delikatnie mówiąc. :) Tragikomiczne w tym jest że niewiele się od nich różnimy.

Dlaczego zmiany nastąpiły tam szybciej niż w Rumunii, na Węgrzech czy od jakiegoś czasu w Polsce? W przypadku Rosji to chaos oraz bieda. W przeciwieństwie do Polski, która nie istniała na mapach przez ponad 100 lat, kraje takie jak Rosja i Ukraina miały dużo więcej zamożnych rodów, które ten chaos lat 90-tych wykorzystali. A było co kraść. Przemiany, a co za tym idzie hiperinflacja i bieda spowodowały doprowadzanie do władzy ludzi pokroju Putina. Ten, przymykając oko na konszachty oligarchów, systematycznie krok po kroku zwiększał swoją władzę, ograniczając swobody obywatelskie, wolność prasy w zamian obiecując silną Rosję i dobrobyt.

Już nie będę tu przytaczał analogii, aby nie dodawać oliwy do ognia. :D

 

Natrafiłem na ciekawy artykuł https://shorensteinc...-putins-russia/


Użytkownik Slavco edytował ten post 15 maj 2022 - 19:00

 • 0

#7 marder

marder

  evil admin

 • Administrator
 • 3564 postów
 • Skąd:/home/marder

Napisano 15 maj 2022 - 19:26

Problemem jest 20 letnia indoktrynacja która wpływa jak te osoby postrzegają takie wpisy. Duża grupa z nich traktuje je jako fake newsy, propagandę opozycji bądź zachodu

 

Sławku, ta indoktrynacja trwa tam dłużej niż 20 lat.

 

Czy nikt z was nie słyszał o Pieriestrojce? Rosja była krajem demokratycznym i tak samo jak w Polsce była wolna amerykanka w latach 90-tych włączając to wolność prasy.

 

Rosja nigdy nie była krajem demokratycznym w rozumieniu zachodnim. Owszem, we wczesnych latach 90 ustrój był nieco mniej opresyjny, ale to wszystko.

 

 

Teraz przejdę do meritum, czyli samej akcji umieszczania w opiniach na Google Maps tekstów o wojnie. Niestety okazało się to niewypałem. Rosjanie którzy nie godzą się z tym co armia rosyjska robi na Ukrainie, wybrali jedną z dwóch opcji: trzymanie gęby na kłódkę, albo emigrację. W ten sposób, w Turcji, Gruzji, Armenii pojawiły się spore rosyjskie diaspory (historia się powtarza, w 1918 rosjanie też emigrowali).

 

 

Może wojna da do myślenia co niektórym jak ważne jest to kto nas reprezentuje.

 

Naprawdę w to wierzysz? Wiesz, znam kilka ameb, których mottem stało się stwierdzenie: " Może i kradną, ale się dzielą".

 

 

P.S. Bardzo ciekawą kwestią, jest to, kim są żołdacy biorący udział w agresji na Ukrainę, Śledzę na bieżąco ukraińskie i rosyjskie kanały na Telegramie i obraz który się z tego wyłania jest dość ciekawy. Jeżeli w tym tygodniu wygospodaruję trochę czasu, opiszę to w innym wątku. :)


 • 2

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#8 kuba

kuba

  Narrator

 • Super Moderator
 • 1785 postów

Napisano 15 maj 2022 - 20:19

Link fajny, 30 lat w pigułce :) Ale dalej będę obstawał przy swoim, że mimo Pierestrojki i Głasnosti, niewiele się tam zmieniło w funkcjonowaniu państwa. I nie przerodziło się w demokratyczne państwo jakie my znamy. Niestety. Najgorsze jest to, że my powoli zmierzamy do takiego modelu sprawowania władzy.

 

P.S. Bardzo ciekawą kwestią, jest to, kim są żołdacy biorący udział w agresji na Ukrainę, Śledzę na bieżąco ukraińskie i rosyjskie kanały na Telegramie i obraz który się z tego wyłania jest dość ciekawy. Jeżeli w tym tygodniu wygospodaruję trochę czasu, opiszę to w innym wątku. :)

 

Bolku, Logicznie podchodząc do sprawy, jasnym jest, że żołdacy wysyłani na wojnę nie mogą pochodzić z dużych ośrodków typu okolice Moskwy, Petersburga czy Nowosybirska - istniałoby za duże ryzyko, że przy dużych stratach własnych nie dałoby się aż tak szybko spacyfikować niezadowolonych rodzin, sąsiadów, znajomych poległych żołnierzy. Zresztą, doskonałym przykładem jest reakcja resortów siłowych, które po próbach dowiedzenia się prawdy przez rodziny zaginionych marynarzy stwierdziły, że krążownik Moskwa nie brał udziału w operacji denazyfikacji Ukrainy...  :facepalm:  David Copperfield pstryknął palcami, wywołał sztorm na spokojnym morzu i zatopił okręt :hehe: Drugi powód jest taki, że w tym ogromnym kraju przy ogromnej biedzie wbrew pozorom - im dalej od Moskwy - tym gorzej, dla wielu młodych osób wojsko jest jedynym miejscem, gdzie w sensowny sposób można zarobić kasę. Jak widać, nawet i to nie jest w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb. O tym mogą świadczyć te przesyłki kurierskie z łupami wojennymi wysyłanymi do domu... A pieniądze to nie wszystko...      


 • 2

Są rzeczy na niebie i ziemi, o których nie śniło się filozofom, a większość z nich jest w Polsce...   Piotr Bałtroczyk.

Dlaczego Państwo ma nas w nosie i vice versa? :dodgy:


#9 Slavco

Slavco

  Podpowiadacz

 • Użytkownik
 • PipPipPipPipPip
 • 269 postów

Napisano 15 maj 2022 - 21:45

ta indoktrynacja trwa tam dłużej niż 20 lat.

Indoktrynacja trwa zawsze i wszędzie. Różnica polega na tym, ile grup i w jakim celu ją stosuje.
W powyższym mam tu na myśli zabiegi Putina, które doprowadziły do aktualnej sytuacji. Nie mylić z indoktrynacją z jaką również my byliśmy objęci w czasach komunistycznych. Jak dla mnie istnieją spore różnice ale to na inną okazję.

 

Rosja nigdy nie była krajem demokratycznym w rozumieniu zachodnim.

Mógłbyś wyjaśnić? :)

 

Naprawdę w to wierzysz? Wiesz, znam kilka ameb, których mottem stało się stwierdzenie: " Może i kradną, ale się dzielą".

Znajomi coraz częściej przyznają mi rację gdy ich to uderza bezpośrednio po kieszeni, więc prawdę mówiąc wierzę że się coś zmieni, bo w przeciwnym razie, mamy przerąbane.

 

P.S. Bardzo ciekawą kwestią, jest to, kim są żołdacy biorący udział w agresji na Ukrainę, Śledzę na bieżąco ukraińskie i rosyjskie kanały na Telegramie i obraz który się z tego wyłania jest dość ciekawy. Jeżeli w tym tygodniu wygospodaruję trochę czasu, opiszę to w innym wątku. :)

Kuba trafnie to opisał. Ja dodam tylko tyle, że Putin nie może wysłać swoich na wojnę bo kto będzie tłumił zamieszki za kilka lat? Wysyłając mniejszości etniczne likwiduje zagrożenie powstania na peryferiach i kolejnego rozpadu.

 

Ale dalej będę obstawał przy swoim, że mimo Pierestrojki i Głasnosti, niewiele się tam zmieniło w funkcjonowaniu państwa. I nie przerodziło się w demokratyczne państwo jakie my znamy. Niestety.

Tu masz rację. Demokracja wymaga czasu a tam okres demokratycznych wyborów szybko zalazł ludowi za skórę. Ale nie jest to spowodwowane indoktrynacją a nieudolnością przemian. Kolejny fajny tekst, tym razem po polsku dlaczego rosjanie nie lubią demokracji :) https://wiadomosci.o...emokracji/2t7sk


 • 0

#10 marder

marder

  evil admin

 • Administrator
 • 3564 postów
 • Skąd:/home/marder

Napisano 17 maj 2022 - 18:14

Mógłbyś wyjaśnić? :)

 

Oczywiście. Wiem, że nie muszę Ci tłumaczyć, czym jest i jak działa demokracja parlamentarna (zarówno w monarchii konstytucyjnej, jak i w republice).

A Rosja, demokracją parlamentarną, nigdy nie była. Owszem, za czasów carskich istniała Duma, za czasów ZSRR Rada Najwyższa, a obecnie istnieje Duma Państwowa. Wszystkie te ciała łączy jedno: one są/były fasadą, pełniąc rolę czysto dekoracyjną. Decyzje, podejmowano w gabinecie cara, później genseka, a jeszcze później prezydenta.

Próba zmiany tego stanu rzeczy i wprowadzenia monarchii konstytucyjnej, miała miejsce w 1825 roku i została krwawo stłumiona. Później nastąpiła fala represji.


 • 1

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#11 Slavco

Slavco

  Podpowiadacz

 • Użytkownik
 • PipPipPipPipPip
 • 269 postów

Napisano 17 maj 2022 - 21:10

Wiem, że nie muszę Ci tłumaczyć, czym jest i jak działa demokracja parlamentarna (zarówno w monarchii konstytucyjnej, jak i w republice).

A Rosja, demokracją parlamentarną, nigdy nie była

Czyli wg ciebie demokracja zachodnia to demokracja parlamentarna a wszelkie inne to pic na wodę? :D Wg tej metodologi we Francji i Portugalii (system hybrydowy) czy w USA oraz w 90% innych krajów Ameryki (system prezydencki) nie panuje demokracja :)

Zauważ że Rosjanie mogli i wciąż mogą wybrać prezydenta czyli kogoś, kto ich będzie reprezentował a czy Amerykanie mogą? Owszem, pomijamy fakt że od jakiegoś czasu wybory w Rosji to farsa ale nie zawsze tak było.

Nie tędy droga. Wskaźnikiem demokracji jest ustrój pozwalający na wolny wybór prezydenta czy reprezentantów przez obywateli oraz przestrzeganie praw obywatelskich i politycznych zawartych w traktacie ONZ z 1966 roku. W tym przypadku Rosja w latach 90-tych była na 100% bardziej demokratyczna niż Polska obecnie!

Wg wskaźników demokracji w 2006 roku Rosja otrzymała 5.02 a Polska w 2019 6.62 pkt. Zauważ że, w przypadku Rosji, mowa o 2006 roku czyli już gdy Putin ostro zaciskał pasa na Wolności i trupy wśród dziennikarzy siały się gęsto.

 

Źródła:
https://en.wikipedia...Democracy_Index

https://pl.wikipedia..._i_politycznych

https://pl.wikipedia...wiki/Demokracja

 

Wiem, że Wikipedia to mizerne źródło informacji ale nie chciało mi się wyszukiwać bardziej wiarygodnych źródeł :)


 • 1

#12 marder

marder

  evil admin

 • Administrator
 • 3564 postów
 • Skąd:/home/marder

Napisano 18 maj 2022 - 07:08

Owszem, pomijamy fakt że od jakiegoś czasu wybory w Rosji to farsa ale nie zawsze tak było.

+

 

A kiedy tak było? W 2000 jak Putin przejął władzę? Żartujesz? Putin, ówczesny dyrektor FSB, został wyniesiony do władzy przez ludzi z resortów siłowych, w tym celu Rosja sprowokowała nawet konflikt pomiędzy Czeczenią a Dagestanem. Operacja była (wg. Borysa Bierezowskiego) planowana już marcu 1999.

A potem poszło już z górki. Putin zapewnił Jelcynowi bezkarność wobec zarzutów o korupcję (w tym celu skompromitowano prokuratora, niejakiego Skuratowa). Następnie powoli pozbywał się ludzi którzy wynieśli go do władzy (w tym i Bierezowskiego).

 

 

 

Bolku, Logicznie podchodząc do sprawy, jasnym jest, że żołdacy wysyłani na wojnę nie mogą pochodzić z dużych ośrodków typu okolice Moskwy, Petersburga czy Nowosybirska - istniałoby za duże ryzyko, że przy dużych stratach własnych nie dałoby się aż tak szybko spacyfikować niezadowolonych rodzin, sąsiadów, znajomych poległych żołnierzy.

 

Dałoby się spacyfikować, bez problemu. Powód jest trochę inny (przynajmniej według mnie). Po weekendzie, może założę wątek na ten temat w Wolnej Dyskusji? Bo teraz nie mam zbyt wiele wolnego czasu :(

 

Znajomi coraz częściej przyznają mi rację gdy ich to uderza bezpośrednio po kieszeni, więc prawdę mówiąc wierzę że się coś zmieni, bo w przeciwnym razie, mamy przerąbane.

 

A mnie zastanawia, czy ich zwolennicy są tak głupi że nie potrafią pojąć tego co dzieje się w kraju, czy też pojmują to doskonale, ale dopóki dostają od władzy ochłapy (czytaj wszystkie te programy +) siedzą cicho?


 • 0

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#13 Slavco

Slavco

  Podpowiadacz

 • Użytkownik
 • PipPipPipPipPip
 • 269 postów

Napisano 18 maj 2022 - 15:04

A kiedy tak było? W 2000 jak Putin przejął władzę?

Ja tu od początku piszę o latach 90-tych a nie o tym tysiącleciu.

 

Putin, ówczesny dyrektor FSB, został wyniesiony do władzy przez ludzi z resortów siłowych, w tym celu Rosja sprowokowała nawet konflikt pomiędzy Czeczenią a Dagestanem.

Putin przejął władzę jako premier. Według mnie schorowany Jelcyn wiedział do czego dojdzie i wolał uniknąć kolejnego puczu, tym razem wojskowego. Ogólnie to Putin wtedy był nielubiany wśród społeczeństwa ale (tu masz rację) już wtedy zbudował wokół  siebie odpowiednie poparcie niektórych oligarchów powiązanych z FSB, którym nie na rękę był chaos lat 90-tych.

Co do wojny Czeczeńskiej to zauważ że była to druga wojna Czeczeńska. Każdy pretekst dobry aby znaleźć pożywkę aby wygrać wybory w 2000 roku. Głupi, głodujący lud to kupi i się zjednoczy gdy jest zagrożenie z zewnątrz. Skąd my to znamy?

 

Putin zapewnił Jelcynowi bezkarność wobec zarzutów o korupcję

Transakcja wiązana. Jak wspominałem, Jelcyn oddał Putinowi władzę. Zresztą, Putin od 1996 pracował dla Jelcyna.

 

A mnie zastanawia, czy ich zwolennicy są tak głupi że nie potrafią pojąć tego co dzieje się w kraju, czy też pojmują to doskonale, ale dopóki dostają od władzy ochłapy (czytaj wszystkie te programy +) siedzą cicho?

Czas pokaże :)


 • 0

#14 marder

marder

  evil admin

 • Administrator
 • 3564 postów
 • Skąd:/home/marder

Napisano 18 maj 2022 - 16:54

Czas pokaże :)

 

I tego obawiam się najbardziej...


 • 0

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#15 Slavco

Slavco

  Podpowiadacz

 • Użytkownik
 • PipPipPipPipPip
 • 269 postów

Napisano 25 maj 2022 - 21:37

Problem w tym że bardziej istotna w tej chwili jest "legalność" nadchodzących wyborów czyli ile tym razem Poczta Polska dosypie głosów do urn.


Użytkownik Slavco edytował ten post 25 maj 2022 - 21:38

 • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych