Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Umiarkowany stopień, prawa i dodatki jakie przysługują


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 lachu23

lachu23

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 22 lipiec 2015 - 08:07

Witam, mam 23 lata, posiadam 2 stopień niepełnosprawności (na 2 lata) po złamaniu kręgosłupa.

Mieszkam  z rodzicami, jestem całkowicie samodzielny, nikt nie musi mi pomagać w codziennym funkcjonowaniu. Pracuje w biurze. Chciałem się dowiedzieć czy mam szanse otrzymywać jakiekolwiek pieniądze/dodatek? Wiadomo nawet kilka złotych zawsze się przydaje.. Nie mówię o zasiłku pielęgnacyjnym czy tez socjalnym, bo wiem, że na to się nie łapie.. 

Jakie jeszcze mogę mieć "przywileje" wynikające z nieszczęśliwego wypadku? 

Póki mam jakieś dodatkowe prawa, to czemu miałbym z nich nie skorzystać :)

Z góry dziękuję za pomoc i wyrozumiałość ;)

Pozdrawiam 


  • 0

#2 Gość_lexandra_*

Gość_lexandra_*
  • Gość

Napisano 23 lipiec 2015 - 11:41

Cześć

Jestem w podobnej do Ciebie sytuacji, tzn. też mam umiarkowany stopień i też pracuje na cały etat. Jednak u mnie niepełnosprawność istnieje od urodzenia, dlatego nasze prawa mogą się różnić. Jeśli niepełnosprawność powstała przed 16 r życia, lub w czasie nauki szkolnej (jednak nie później niż do 25 r życia) przysługuje renta socjalna - ok. 600zł i zasiłek pielęgnacyjny - 150 zł. Do renty można dorobić ok. 2.700 zł brutto, więc mało komu przekroczy. Ja właśnie korzystam i z renty i zasiłku. Jeśli więc w chwili wypadku uczyłaś się jeszcze, musi to być szkoła lub studia dzienne, możesz starać się o rentę. O żadnym zasiłku socjalnym, gdy ma się na osobę dochód ponad 600 zł na osobę, nie ma mowy.

Co do innych przywilejów:

- na pewno karta parkingowa przy niepełnosprawności ruchowej,

- dofinansowanie do nauki, gdybyś się chciała jeszcze uczyć - Aktywny Samorząd (PCPR lub MOPR),

- dofinansowanie do turnusów rehabilitacyjnych (te same instytucje co wyżej),

- zdaje się, że można dostać też kasę na prawo jazdy, jeśli się jest niepełnosprawnym ruchowo.

Trochę kasy można wyrwać, jeśli się pracuje w ZPCh, ale to na pewno wiesz.

Też nie mam skrupułów, żeby korzystać ze wszystkiego co się da, nasze" kochane" państwo i tak nas zbytnio nie rozpieszcza :)

Pozdrawiam Sylwia


  • 0

#3 sylwia21serce

sylwia21serce

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 210 postów

Napisano 05 sierpień 2015 - 21:18

hey!

 

Ja dodam tylko tyle, ze jesli chodzi o prawo jazdy to czasem w fundacjach są kursy prawojazdy projekt dla osób nie koniecznie niepełnosprawnych ruchowo. Jeśli nie przekracza dochod to możesz miec z MOPS zasiłek który jest niższy niż renta cos 500zl albo 520zl. A tez są fundacje w ktorych są organizowane różne warsztaty wyjazdowe np. stowarzyszenie star w poznaniu, albo jest jeszcze stowarzyszenie żeglarstwa chyba tak się nazywa jest wyjazd do giżycka na żeglarstwo wpłaca się kaucje 250zl lecz pozniej zwracają jest te stowarzyszenie też w poznaniu.  pozdrawiam sylwia


  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych