Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Niezrozumienie orzeczenia o niepełnosprawnosci

wymaga odpowiedniego zatrudni

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

#1 Nowy2

Nowy2

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 8 postów

Napisano 01 marzec 2014 - 17:46

Mam pytanie dotyczace mojego orzeczenia o niepełnosprawnosci:

Otrzymałem LEKKI stopien niepełnosprawnosci na stałe, (symbol 05-R) ze wzgledu na przebyte złamanie nogi. W miejscu wskazania dotyczace ODPOWIEDNIEGO ZATRUDNIENIA : mam wpisane: DOTYCZY, w warunkach otwartego rynku pracy. Ponadto w uzasadnieniu mam taki wpis (nie pracuje od dłuzszego juz czasu i nie moge znalezc pracy) :

"ze wzgledu na wystepujace nastepstwa stanu zdrowia ograniczajace podejmowanie aktywności zawodowej jest Pan osoba o obnizonej zdolności do wykonywania pracy, w porównaniu do zdolnosci jaka wykazuje osoba o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełna sprawnościa fizyczna i psychiczna"..

 

Co to oznacza i jakie konsekwencje ma dla mnie w przypadku podjecia pracy zawodowej? Czy w/w cechy ogranicza możliwośc ppodjęcia przeze mnie pracy w wyuczonym zawodzie??..Prośże o jakies sugestie..czy odwoływac sie od tego..czy to jest ok?..

Pozdrawiam

 


  • 0

#2 the

the

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 290 postów
  • Skąd:Pomorze

Napisano 01 marzec 2014 - 22:33

oznacza to, że potrzebuje Pan specjalnych warunków do pracy. jeżeli są one możliwe w wyuczonym zawodzie, to również w tym kierunku, chyba że eliminują z niego całkowicie, a profesji Pan nie podał.


  • 0
Nazywaj rzeczy po imieniu, a zmienią się w okamgnieniu.

#3 Nowy2

Nowy2

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 8 postów

Napisano 02 marzec 2014 - 21:48

Co ja narobiłem..myslałem, ze jak mam orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawnosci na czas okreslony ( w warunkach pracy chronionej) ..to kolejnym stopniem bedzie stopien lekki..na otwartym rynku pracy ..Nie znałem sposobu i zasad orzekania o niepełnosprawności.. dalej w orzeczeniu mam tak:- "mając na uwadze rokowania odnosnie przebiegu choroby oraz mozliwości poprawy stanu zdrowia naruszenie sprawności organizmu osoby orzekanej uwaza sie za trwałe i w zwiazku z powyzszym orzeczenie wydaje się na stałe".   Co to oznacza dla mnie w przypadku próby podjęcia pracy w wyuczonym zawodzie ( nauczyciel).. czy lekarz medycyny pracy odrzuci moja osobe na podstawie w/w orzeczenia?..

Ponadto w pkt. 6 mam wpisane: "korzystanie z systemu srodowiskowego wsparcia, usług socjalnych opiekunczych i terapeutycznych oraz rehabilitacyjnych" - mam wpisane wytłuszczonym drukiem: poradnictwo rehabilitacyjne, wsparcie informacyjne, ulgi i uprawnienia wynikajace z odrebnych przepisów"..Boże, co ja narobiłem..

PO co ja składałem ten wniosek..(przeciez według ZUS byłem zdolny do pracy!!)... Czyli  musze sie odwołac prawda??.nawet do Sadu Pracy ostatecznie?...A czy ktos z Państwa wie, czy istnieje możliwosć odrzucenia orzeczenia w całosci..albo nawet złożenia wniosku o ODSTAPIENIE od wydania orzeczenia..?..Prosze pomózcie - mam tylko 10 dni na odwołanie..Pomózcie

 

dopiero teraz wiem, że:

Do lekkiego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę o naruszonej sprawności organizmu, powodującej w sposób istotny obniżenie zdolności do wykonywania pracy, w porównaniu do zdolności, jaką wykazuje osoba o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełną sprawnością psychiczną i fizyczną, lub mająca ograniczenia w pełnieniu ról społecznych dające się kompensować przy pomocy wyposażenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze lub środki techniczne. (a tego mi nie dopisali..).

Standardy w zakresie kwalifikowania do lekkiego stopnia niepełnosprawności określają kryteria naruszonej sprawności organizmu powodujące:

  1. istotne obniżenie zdolności do wykonywania pracy, co oznacza naruszoną sprawność organizmu powodującą ograniczenia w wykonywaniu pracy zarobkowej znacznie obniżające wydajność pracy na danym stanowisku w porównaniu do wydajności, jaką wykazują osoby o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełną sprawnością psychiczną i fizyczną;

  2. ograniczenia w pełnieniu ról społecznych, co oznacza trudności doświadczane przez osobę zainteresowaną w relacjach z otoczeniem i środowiskiem według przyjętych norm społecznych, jako skutek naruszonej sprawności organizmu;

  3. możliwość kompensacji ograniczeń oznacza wyrównywanie dysfunkcji organizmu spowodowanej utratą lub chorobą narządu odpowiednio przez przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze lub środki techniczne.

Stopień niepełnosprawności osoby zainteresowanej orzeka się na czas określony (jeżeli według wiedzy medycznej może nastąpić poprawa stanu zdrowia) lub na stałe (jeżeli według wiedzy medycznej stan zdrowia nie rokuje poprawy);

W przypadku zmiany stanu zdrowia osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności może wystąpić z wnioskiem o ponowne wydanie orzeczenia uwzględniającego zmianę stanu zdrowia...ja myslałem, ze dostane lekki st. niepełnosprawności z uzasadnieniem pkt.3 - "mozliwośc kompensacji ograniczen..itd..- przez przedmioty ortopedyczne, srodki pomocnicze lub srodki techniczne ..' ( czasem jak bardziej bolała mnie noga to chodziłem o kuli)..


Użytkownik Nowy2 edytował ten post 02 marzec 2014 - 21:54

  • 0

#4 Nowy2

Nowy2

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 8 postów

Napisano 03 marzec 2014 - 09:57

znalazłem

6. Pracujące osoby niepełnosprawne

Przepisy Ustawy z 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 z późn. zm.) oraz Kodeksu pracy zapewniają pracującym osobom niepełnosprawnym z lekkim stopniem (zatrudnionym na umowę o pracę) odpowiednie warunki zatrudnienia:

  • Czas pracy osoby niepełnosprawnej wynosi maksymalnie 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo (z wyjątkiem osób zatrudnionych przy pilnowaniu).
  • Jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin, to pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do czasu pracy (z art. 134 Kodeksu pracy). Niezależnie od tego uprawnienia, osoba niepełnosprawna ma prawo do dodatkowej przerwy w pracy, którą wykorzystać może na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek. Czas takiej dodatkowej przerwy wynosi 15 minut i jest wliczany do czasu pracy.
  • Racjonalne usprawnienia - tzn. przeprowadzenie koniecznych w konkretnej sytuacji zmian lub dostosowań do szczególnych, zgłoszonych pracodawcy potrzeb wynikających z niepełnosprawności danej osoby. Może to być likwidacja barier architektonicznych, odpowiednie wyposażenie stanowiska pracy (np. oprogramowanie do komputera) czy przeniesienie stanowiska pracy z piętra na parter).

7. Uprawnienia pracodawcy zatrudniającego niepełnosprawnego pracownika

  • Dofinansowanie do wynagrodzenia niepełnosprawnego pracownika

Pracodawcy zatrudniającemu osobę niepełnosprawną (umowa o pracę) przysługuje z PFRON miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz na stronach Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych.

WAŻNE! Od 1 kwietnia 2014 r. wszyscy pracodawcy (zakłady pracy chronionej i otwarty rynek pracy) otrzymają takie samo dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników.
Dla pracodawców zatrudniających osoby z lekkim stopniem/ częściowo niezdolnych do pracy przewidziano:
a) dla pracowników bez schorzeń specjalnych - 450 zł
B) dla pracowników ze schorzeniami specjalnymi - 1125 zł
Schorzenia specjalne to: choroba psychiczna, niepełnosprawność intelektualna, całościowe zaburzenia rozwojowe, epilepsja, dysfunkcja wzroku.

  • Zwrot kosztów przystosowania stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej
  • Zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej
  • Zwrot kosztów szkolenia pracownika niepełnosprawnego

Więcej na stronie: niepelnosprawni.gov.pl.

W poszczególnych kategoriach uprawnień wybraliśmy tylko przysługujące osobom posiadającym orzeczenia o lekkim stopniu niepełnosprawności/ częściowej niezdolności do pracy. Mamy nadzieję, że udało nam się pomóc ocenić, „po co dają lekki stopień niepełnosprawności”.

jeszcze cos takego:

 

"Ja mam orzeczenie o symbolu 05-R..chyba, ze ten tekst w uzasadnieniu "ze wzgledu na wystepujace nastepstwa stanu zdrowia ograniczajace podejmowanie aktywności zawodowej jest Pan osoba o obnizonej  zdolności do wykonywania pracy, w porównaniu do zdolnosci jaka wykazuje osoba o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełna sprawnoscia fizyczna i psychiczna "

- jest w jakis sposob okresleniem schorzenia innnego  niz tego pod symbolem 05-R?? -  chyba, ze ten tekst jest w sposob opisowy jakas "zakamuflowana" forma obnizenia mojej sprawnosci intelektualnej?..Pomózcie..!


Użytkownik Nowy2 edytował ten post 03 marzec 2014 - 10:02

  • 0

#5 ula820

ula820

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 321 postów

Napisano 03 marzec 2014 - 12:14

Każdy pisze jak potrafi, a że szanowna komisja chciała się popisać erudycją, więc stworzyła cały ten elaborat. W orzeczeniu jest najważniejszy stopień niepełnosprawności, symbol niepełnosprawności, oraz okres na który przyznano. Faktem jest również to, że nie musisz się posługiwać tym orzeczeniem, możesz sobie wsadzić je do szuflady i głowy nikt Ci za to nie urwie.Pozdrawiam, więcej optymizmu.


  • 0

#6 Nowy2

Nowy2

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 8 postów

Napisano 03 marzec 2014 - 13:37

dziekuje za WSPARCIE.. ale czy ten zapis w uzasadnieniu:  "ze wzgledu na wystepujace nastepstwa stanu zdrowia ograniczajace podejmowanie aktywności zawodowej jest Pan osoba o obnizonej zdolności do wykonywania pracy, w porównaniu do zdolnosci jaka wykazuje osoba o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełna sprawnoscia fizyczna i psychiczna " - jest w jakis sposob okresleniem schorzenia innnego niz tego pod symbolem 05-R?? - chyba, ze ten tekst jest w sposob opisowy jakąś "zakamuflowana" forma obnizenia mojej sprawnosci intelektualnej?...

CZY moge złozyc ODWOŁANIE tylko od tego wpisu??  Nie chce rozwscieczyc lekarza orzekajacego..jest bardzo nieprzyjemnym człowiekiem..  I jeszcze jedno - miałem orzeczenie na czas okreslony z umiarkowanym stopniem niepełnosprawnosci  orzeczonym na czas okreslony ( do konca ub. roku..Czy musiałem złozyc wniosek o kolejny stopien..(lekki)..- czy gdybym go nie złozył..nic by sie nie działo?? lekarz prowadzacy i lekarz rodzinny wypełnił wniosek bez szemrania.. piszac nawet, ze "wymagam okresowej rehabilitacji i korzystania z kuli łokciowej"..

 

(wiem, ze mozna było jeszcze wycofac wniosek przed komisja i wydaniem orzeczenia..)..


Użytkownik Nowy2 edytował ten post 03 marzec 2014 - 13:40

  • 0

#7 Nowy2

Nowy2

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 8 postów

Napisano 05 marzec 2014 - 12:33

Prosze przeanalizujcie jeszcze raz to:

 

w pkt.1) mam napisane - wymaga odpowiedniego zatrudnienia w warunkach otwartego rynku pracy 

 

ale z tyłu orzeczenia w uzasadnieniu opisowym mam:  cytuje: " w ocenie składu orzekajacego jest wiec Pan , ze wzgledu na wystepujace nastepstwa stanu zdrowia ograniczajace podejmowanie aktywnosci zawodowej osoba o obnizonej zdolnosci do wykonywania pracy, w porównaniu do zdolnosci jaka wykazuje osoba o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełna sprawnoscia fizyczna i psychiczna:.,.czyli nie jestem w pełni zdolny do pracy w swoim zawodzie (nauczyciel).. nie tylko z powodów ograniczen fizycznych??..Prosze - ocencie to uzasadnienie..


Użytkownik Nowy2 edytował ten post 05 marzec 2014 - 12:41

  • 0

#8 Nati0803

Nati0803

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 38 postów

Napisano 05 marzec 2014 - 17:28

Witam,

 

o tym czy jest Pan zdolny do pracy, decyduje tylko i wyłacznie lekarz medycyny pracy ( na badaniach wstepnych, okresowych lub kontrolnych). Lekarz może orzec nawet, że osoba niezdolna do pracy czy ze stopniem znacznym jest zdolna do pracy na danym stanowisku ( mam takie przypadki w firmie).

 

Generalnie to co jest napisane na orzeczeniu wydaje mi sie logiczne,ponieważ skoro otrzymał Pan orzeczenie o stopniu niepełnosprawności to mam mniejszą sprawność niż osoba zatrudniona na tym stanowisku, która nie posiada orzeczenia.

 

Pracuje Pan jako nauczyciel czyli w budżetówce, wiec z tego co się oreintuje nie przysluguje dofiansowania do wynagordzenia i nie ma Pan udogodnien w postaci 7 godzinej pracy czy 10 dniowego urlopu dodatkowego, więc jeśli Pan się obawia może lepiej niech Pan nie pokazuje orzeczenia pracodawcy.

 

Jeśli kiedyś zmieni Pan prace i zaczenie pracować w firmie prywatnej, orzeczenie może być dla Pana atutem w związku z otrzymaniem przez pracodawcę dofinansowania do wynagrodzenia.

 

Pozdrawiam, Natalia


  • 1

#9 Nowy2

Nowy2

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 8 postów

Napisano 05 marzec 2014 - 21:55

Dziękuję za pomocne odpowiedzi..Starałem się tylko dlatego, ze nie mogę znaleźć pracy..i myślałem, ze takie orzeczenie mi sie przyda(-:. no i skończyło mi sie poprzednie - wydane na czas określony - stopień umiarkowany, (05-R) - 'zdolny do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej". A wtedy nie było z tyłu żadnego uzasadnienia jak teraz..martwię sie, bo znalazłem gdzies taka opinie:

Cytuje: "Jeśli w Twoim orzeczeniu znajduje się wskazanie dotyczące odpowiedniego zatrudnienia z wpisem: „obniżona zdolność do wykonywania pracy” oznacza to, że stwierdzono u Ciebie naruszoną sprawność organizmu powodującą ograniczenia w wykonywaniu pracy zarobkowej znacznie obniżające wydajność pracy na danym stanowisku w porównaniu do wydajności, jaką wykazują osoby o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełną sprawnością psychiczną i fizyczną".  Mnie na 1 stronie orzeczenia w pkt. Wskazania dotyczące odpowiedniego zatrudnienia - pisze na szczęście: WYMAGA, w warunkach otwartego rynku pracy"..

Ale to uzasadnienie z tyłu: "Ze względu na występujące następstwa stanu zdrowia ograniczające podejmowanie aktywności zawodowej, jest Pan osoba o obnizonej zdolności do wykonywania pracy, w porównaniu do zdolności jaka wykazuje osoba o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełna sprawnością fiz i psychiczna"..Mając na uwadze rokowania odnośnie przebiegu choroby?..oraz możliwości poprawy stanu zdrowia naruszenie organizmu osoby orzekanej uważa się za trwałe i orzeczenie wydaje sie na stałe"..

Czy to jest opis traumy po wypadku - strach po urazie ogranicza moja aktywność?..Czy lekarz medycyny pracy czytając to może stwierdzić obniżenie moich kwalifikacji nauczyciela biologii?..  Prosze jeszcze o rady - juz więcej nie będe nudził... Odwołać sie tylko od tych powyższych zdań..czy dac spokój?..  Prawdziwym powodem strachu jest tez reakcja środowiska - ludzie wiedza wszystko..nie wiadomo skąd..i każdego wszystko interesuje(-: (-:


  • 1

#10 Nowy2

Nowy2

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 8 postów

Napisano 23 marzec 2014 - 19:34

Przepraszam,ze znowu pisze - ale ktos zwrócił mi uwage, iz z takim uzasadnieniem nie bede mogł podjąc pracy w wyuczonym zawodzie - gdzie moge cos dokładniej sie dowiedziec..czy isc zapytac np. lekarza medycyny pracy co on powie?..termin odwołania minał..a ja dalej nic nie wiem..pytałem w Powiatowym Osrodku d/s Orzekania o Niepełnosprawnosci (ale w innym miescie bo sie bałem..) to mówili,że ważne jest tylko jaki stopien, jaka przyczyna (05-R) i na jaki okres..a na innym forum napisali mi, ze bede miał problemy z podjęciem pracy..Gdzie moge sie zwrócic o pomoc? pomóżcie


  • 0

#11 ula820

ula820

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 321 postów

Napisano 24 marzec 2014 - 14:41

Szanowny Panie!

  Na różnych forach internetowych pyta Pan kilkakrotnie o jedno i to samo. Jako nauczyciel powinien Pan trochę poważniej podejść do sprawy i zapytał np. lekarza medycyny pracy.Orzeczenie o niepełnosprawności jest tylko i wyłącznie Pańską sprawą, więc może Pan się nim posługiwać jak i schować je sobie do szuflady.Mniemam. że nie jest Pan nauczycielem W-F, jednak uważam, że jako człowiek wykształcony nie zdawałbym się jedynie na portale internetowe,a zapytać fachowców.Wielu ludzi już Panu udzielało informacji, przykre jest to, że Pan nadal drąży temat. Wielu ludzi przechodzi skomplikowanre zlamania, po których pozostają komplikacje i nie robią z tego wielkiego halo. A tak na marginesie to nawet na wyższych uczelniach osoby na wózkach są wykładowcami, więc nie rozumiem o co tyle szumu. Z pozdrowieniami życzę Panu powrotu do pracy.


  • 0

#12 Nowy2

Nowy2

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 8 postów

Napisano 24 marzec 2014 - 15:28

Dziekuję za ten post..Jestem nauczycielem biologii. Nie moge juz "schowac do szuflady" tego orzeczenia - gdyż pocztą pantoflowa jego treść jest juz publiczna!..taki mamy świat..Gdybym nie pokazał go np. rejestrujac sie w PUP - mógłbym miec później problemy?.. Na innym forum napisano mi, ze bede miał problemy z podjeciem pracy poprzez taką treść uzasadnienia..Do lekarza medycyny pracy jestem umówiony na jutro..tez tak pomyslałem. Zrozumcie mnie - to dla mnie sprawa całego mojego  przyszłego życia zawodowego - honoru..i mojego autorytetu.. Dziekuje za odp.


Użytkownik Nowy2 edytował ten post 24 marzec 2014 - 15:28

  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych