Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Przejście z renty socjalnej na wypracowaną


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

#1 JarekJarocin

JarekJarocin

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 12 postów

Napisano 17 grudzień 2011 - 15:50

Witam wszystkich

Jestem od urodzenia osobą niepełnosprawną I grupa na wózku i dostaję rentę socjalną, od 6 lat pracuję w Zakładzie Aktywności Zawodowej, w ubiegłym roku starałem się o rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i niestety mój wniosek został odrzucony ponieważ niepełnosprawność powstała przed zatrudnieniem. Noszę okulary czego nie podałem starając się o rentę i przez czas zatrudnienia wzrok popsuł mi się o 3 dioptrię czy jak bym teraz ponowił wniosek o rentę to mam szanse by ją dostać.
  • 0

#2 Oli

Oli

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 620 postów
  • Skąd:Łomża

Napisano 17 grudzień 2011 - 16:09

Ja pracuję 7 lat i od urodzenia mam rozszczep kręgosłupa gdzie przez okres pracy znacznie pogorszył mi się stan mojego kręgosłupa, neurochirurg powiedział mi, że nikt w Polsce nie podejmie się jego regeneracji, walczyłem po sądach 2 lata i niestety nie otrzymałem renty z tytułu niezdolności do pracy. Bez obrazy to wątpię, żeby z powodu wzroku dostał taką rentę. Pocieszające jest to, że od stycznia oddadzą nam socjalną. Pozdrawiam
  • 0

#3 JarekJarocin

JarekJarocin

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 12 postów

Napisano 17 grudzień 2011 - 21:32

Bo tak to już jest w tej naszej kochanej Polsce kto umie kombinować to sobie umie wywalczyć wielkie renty a my prawdziwie niepełnosprawni musimy żyć za 540zł socjalki
  • 0

#4 Oli

Oli

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 620 postów
  • Skąd:Łomża

Napisano 17 grudzień 2011 - 21:57

Trzeba mieć znajomości i tyle albo być politykiem wtedy masz rentę jak ta lala po kilka tysięcy :P
  • 0

#5 Slavco

Slavco

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 271 postów

Napisano 18 grudzień 2011 - 23:54

Zapomnijcie o rencie z tytułu niezdolności do pracy mając rentę socjalną! Nie dostaniecie jej jeśli nie macie chodów lub grubego portfela może i to nie wystarczy! Znam osobą która przepracowała prawie 20 lat. Stan zdrowia się drastycznie w tym czasie pogorszył z tytułu pracy siedzącej. Lekarz orzecznik wydal prosty wyrok. Ma pan grupę inwalidzką, pracował pan na własną odpowiedzialność! Odwołania nic nie dały. Osoba ta walczyła 4 lata. Teraz nie pracuje i nie wychodzi z domu (wózek) . Jedynie co wskórała to zmiana grupy z II na I. Ta osoba jest dolnośląskiego.
Znam 2 podobne przypadki na śląsku. Jedna z tych osób również bezskutecznie ubiegała się o rentę po chyba 15 latach pracy!.
Wiec pozostaje nam wyrobienie sobie znajomości lub pracowanie aż padniemy! Przykra perspektywa. Podziękujcie politykom za jałmużnę i chory system przyznawania rent.
  • 0

#6 Oli

Oli

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 620 postów
  • Skąd:Łomża

Napisano 19 grudzień 2011 - 10:47

Podziękujcie politykom za jałmużnę i chory system przyznawania rent.

Slavco a Ty nie jesteś polakiem ?? nie głosowałeś za dobrobytem ? niestety nie wiem czy jesteś świadomy ale również tworzysz ten chory system !!!
  • 0

#7 Gość_Karina_*

Gość_Karina_*
  • Gość

Napisano 19 grudzień 2011 - 12:21

Jestem od urodzenia osobą niepełnosprawną I grupa na wózku i dostaję rentę socjalną, od 6 lat pracuję w Zakładzie Aktywności Zawodowej, w ubiegłym roku starałem się o rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i niestety mój wniosek został odrzucony ponieważ niepełnosprawność powstała przed zatrudnieniem. Noszę okulary czego nie podałem starając się o rentę i przez czas zatrudnienia wzrok popsuł mi się o 3 dioptrię czy jak bym teraz ponowił wniosek o rentę to mam szanse by ją dostać.



Cześć,
Radziłabym Ci złożyć wniosek ponownie i walczyć do skutku choć z autopsji wiem, że nie jest to łatwe. Mi zus przyznał rentę pracowniczą a po roku ją odebrał dochodząc do wniosku, że jednak się pomylił bo wg nich moja niesprawność też nie ma związku z wykonywaną pracą i nie powstała przed 16 rokiem życia a od urodzenia istnieje.
Odwołałam się od tej decyzji zus do sądu pracy i moja walka z zusem o to trwa już 8mcy . Jest ciężko owszem, ale sąd jest od początku po mojej stronie i mama nadzieję, że będzie dobrze - że ostatecznie przywrócą mi rentę.
Walcz do skutku - warto i wcale nie trzeba być politykiem tylko zaciętym w walce o swoje.
Powodzenia -Kari
Ps. W razie jakichkolwiek pytań w tej sprawie zapraszam do kontaktu mailowego
  • 0

#8 rodys

rodys

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 842 postów
  • Skąd:bierze pieniądze na alkohol?

Napisano 19 grudzień 2011 - 16:44

[...] czy jak bym teraz ponowił wniosek o rentę to mam szanse by ją dostać.


Ogólnie to ciekawy wątek. Nie jestem prawnikiem, więc jeżeli źle dedukuję to niech ktoś zorientowany mnie poprawi:

  • Nie za "niepełnosprawność" a za "niezdolność do pracy" zus płaci rentę
  • Zdolność czy niezdolność do pracy może być niezależna od niepełnosprawności (np. przy tej samej niezmiennej niepełnosprawności można raz być zdolnym do pracy a raz niezdolnym. Wystarczy skończyć szkołę i zdolność się pojawia :) )
  • Złóż wniosek o komisję ZUS, która "stare" orzeczenie o niezdolności do pracy - w którym napisano "niepełnosprawność od urodzenia" zmieni na "zdolny do pracy" - argument podstawowy: pracujesz - więc jestes zdolny do pracy (to by były jaja, orzecznik by zdębiał, wszyscy chcą niezdolność, a jeden chce zdolność :))
  • Jak dostaniesz orzeczenie "zdolny do pracy" złóż wniosek o kolejną komisję, na której będziesz się ubiegał o niezdolność do pracy.

    Tym sposobem po czasowej utracie prawa do renty socjalnej - będziesz uprawniony do renty ZUS

  • 0

KNP


#9 Oli

Oli

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 620 postów
  • Skąd:Łomża

Napisano 19 grudzień 2011 - 21:16

Jak człowiek niezdolny do własnej egzystencji może być zdolny do pracy ?
  • 0

#10 Slavco

Slavco

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 271 postów

Napisano 19 grudzień 2011 - 21:51

Slavco a Ty nie jesteś polakiem ?? nie głosowałeś za dobrobytem ? niestety nie wiem czy jesteś świadomy ale również tworzysz ten chory system !!!

Oli , nie wiem co cię drażni w tej wypowiedzi ale taka jest prawda. Władza w obecnej postaci to nie jest dobre środowisko do tworzenia zdrowego systemu. Tam tylko poprawka goni poprawkę. To jak cerowanie skarpetek w których się chodzi od 20 lat :D Tysiące poprawek i wychodzi co wychodzi. Ludzie stają się bezsilni. Nic nie jest rozwiązywane kompleksowo i nie istotne czy idziesz na lewo czy prawo :)

[*] Jak dostaniesz orzeczenie "zdolny do pracy" złóż wniosek o kolejną komisję, na której będziesz się ubiegał o niezdolność do pracy.

Tym sposobem po czasowej utracie prawa do renty socjalnej - będziesz uprawniony do renty ZUS

Oczywiście masz rację. Jest to logiczne. Ale fakt, ze ów osoba była częściowo niezdolna do pracy przed 16 rokiem życia itd., jest najczęstszym narzędziem orzeczników do odmowy przyznania renty innej niż socjalna.


Aby było śmieszniej :) Coś o polskim prawie...
Osoba która ma I gr z dopiskiem "żadna praca" ma prawo do renty po krewnych. Wystarczy jednak popracować legalnie przez jeden miesiąc (odprowadzić jedną składkę) i bezpowrotnie traci się prawo do ów renty. Analogicznie ON, która nie ma tej magicznej frazy po przepracowaniu paru (nastu) lat i doprowadzeniu swojego zdrowia do stanu, kiedy nie ma mowy o dalszej pracy, ma minimalne szanse na uzyskanie wyższej renty z tytułu uzbieranych składek rentowych jak również renty po rodzinie.
Co poradzić osobie, która chce zarobić na swoje utrzymanie, mając tę magiczną formułkę? :)
Jeszcze lepiej... ów osoba może już śmiało pracować gdy tę rentę po rodzicach dostanie! Kto pisze te ustawy Oli? :D
  • 0

#11 Oli

Oli

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 620 postów
  • Skąd:Łomża

Napisano 19 grudzień 2011 - 22:15

Nic mnie nie drażni tylko zapewne masz napisane w orzeczeniu niezdolny do pracy i własnej egzystencji oraz że musisz korzystać z pomocy osób trzecich, więc nie rozumiem jak możesz składać wniosek o zdolność do pracy.
  • 0

#12 rodys

rodys

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 842 postów
  • Skąd:bierze pieniądze na alkohol?

Napisano 19 grudzień 2011 - 23:44

Jak człowiek niezdolny do własnej egzystencji może być zdolny do pracy ?

A co ma niezdolność do "własnej" egzystencji wspólnego z niezdolnością do pracy?
  • 0

KNP


#13 Slavco

Slavco

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 271 postów

Napisano 20 grudzień 2011 - 00:09

Nic mnie nie drażni tylko zapewne masz napisane w orzeczeniu niezdolny do pracy i własnej egzystencji oraz że musisz korzystać z pomocy osób trzecich, więc nie rozumiem jak możesz składać wniosek o zdolność do pracy.


Czytaj ze zrozumieniem posty zanim się wypowiesz :) Co ja mam wspólnego ze wnioskiem o zdolność do pracy ? Nie wspominając o reszcie :D
  • 0

#14 Oli

Oli

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 620 postów
  • Skąd:Łomża

Napisano 20 grudzień 2011 - 06:25

Slavco przeczytaj Rodysa 3 podpunkt w 8 poście to będziesz wiedział. Rodys jeżeli ktoś nie jest w stanie podetrzeć sobie za przeproszeniem d... to uważasz że da sobie w pracy ?? Tak to już jest, że człowiek, który skończy psychologię uważa, że wszystkie rozumy pozjadał. Niestety nie zawsze teoria sprawdza się w praktyce.
  • 0

#15 rodys

rodys

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 842 postów
  • Skąd:bierze pieniądze na alkohol?

Napisano 20 grudzień 2011 - 18:14

[...] Rodys jeżeli ktoś nie jest w stanie podetrzeć sobie za przeproszeniem d... to uważasz że da sobie w pracy ?? [...]


Odpiszę w punktach, zeby nie mieszać wątków:
  • Zdolność lub niezdolność do podcierania sobie dupy nie jest miarą zdolności lub niezdolności do samodzielnej egzystencji :)
  • Niezdolność do samodzielnej egzystencji jest dodatkową informacją wpisywaną pod zdolnością lub niezdolnością do pracy - nie jest warunkiem uzyskania renty - jest warunkiem uzyskania dodatku pielęgnacyjnego do tejżeDołączona grafika
  • "Niezdolność do samodzielnej egzystencji" nie równa się "niezdolnośc do pracy"
  • Wprowadzasz chaos do wątku. Piszemy tutaj o prawie do renty, a zatem również o urzędowym stwierdzeniu "niezdolności do pracy", (które to (zgodnie z przepisami) musi nastąpić po przepracowaniu określonej liczby lat). Po co do tego mieszać "niezdolność do sam. egzystencji"?
  • Pomyliłeś JarekJarocin ze Slavco - to nie ta sama osoba

Odpowiadając na pytanie (czy "urzędowo stwierdzona" niezdolność do samodzielnej egzystencji uniemożliwia pracę), to odpowiadam: NIE

Uzasadnienie:
  • Moja skromna osoba ma "niezdolność do samodzielnej egzystencji" i jednocześnie pracuje na wolnym rynku pracy na zwykłym stanowisku pracy.
  • Każda osoba kończąca 75 lat ustawowo jest uznawana za niezdolną do samodzielnej egzystencji, a tym czasem może być nadal sprawna zawodowo i wykonywać zatrudnienie wymiarze pełnego etatu
  • Stephen Hawking "sam nie podciera sobie dupy" - a pracuje. Sam znam (osobiście, ze słyszenia, z telewizji) kilka osób niesamodzielnych (np. porazenie czterokończynowe), a zatrudnionych na etatach lub prowadzących własne firmy - czyli pracujących. I to nie w przysłowiowej "Spółdzielni Inwalidów Daremny Trud", ale "normalnie" jak większość ludzi.

Zadzwoniłem na infolinię ZUS i zapytałem:

Czy jak ja pracuję to czy mogę się ubiegać o zmianę stałego orzeczenia gdzie napisano "praca - żadna" i "wymaga stałej pomocy osoby drugiej" na takie, gdzie jest napisane w zgodzie z prawdą: "praca na wybranych stanowiskach" i "nie wymaga stałej pomocy osoby drugiej"?

Pani się zdziwiła, powiedziała, że musi się skonsultować. Po krótkiej chwili stwierdziła, że dziwne mam zachcianki, ale jest to możliwe. Muszę napisać sam na siebie donos - zrobią mi komisję i "zweryfikują" orzeczenie.

Chyba się na to skuszę - wprawdzie mam prawo do renty ZUS, ale tej renty nie potrzebuję (bo jej nie mogę pobierać - przekraczam limit zarobkow). A takie orzeczenie może "przeszkadzać mi w karierze".

Jezeli się tym zajmę to dopiero na początku lutego - bo styczeń mam zajęty. Dam znać jakie będą efekty
  • 0

KNP


#16 Gość_Karina_*

Gość_Karina_*
  • Gość

Napisano 21 grudzień 2011 - 13:53

Widzę, że się szanowne grono rozgadało :)
Ja nie będę bo chcę chociaż przed i w trakcie świąt odpocząć od wątku rentowego bo zaraz po świętach mam dalszy ciąg walki, czyli kolejną rozprawę w sądzie pracy, ale powiem krótko:
1, Potwierdzam, że info w orzeczeniu o niezdolności do samodzielnej egzystencji, w tym podtarcia sobie CZEGOŚ nie oznacza niezdolności do pracy. Te 2 rzeczy NIE MAJĄ ze sobą nic wspólnego
2. Aby otrzymać rentę pracowniczą musi istnieć ŚCISŁY związek pomiędzy stanem zdrowia a wykonywaną pracą -> lekarze orzecznicy /biegli sądowi muszą stwierdzić iż w trakcie zatrudnieniu stan zdrowia osoby ubiegającej się o rentę uległ znacznemu pogorszeniu, które ma NIEROZERWALNY związek z wykonywaną pracą. Musi być to potwierdzone dokumentacją medyczną. Tu jak wiadomo zaczynają się schody bo bo jak świat długi i szeroki ogólnie wiemy, że lekarze zus po przeprowadzeniu badania/ zapoznaniu się z dokumentacją medyczną napiszą to, co chcą - nie zawsze jest zgodne z rzeczywistością.
Miłej dyskusji wszystkim życzę
  • 0

#17 czarek7777

czarek7777

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 24 grudzień 2011 - 21:39

Nie wiem jak to dokładnie u was jest ale powiem wam tak.Renta wypracowana a na pewno większej nie otrzymacie to 630 tak w przybliżeniu+dodatek pielęgnacyjny.Jeśli wasze inwalidztwo trwa od dzieciństwa i jest zakaz pracy to koniec.
Natomiast jeśli pobieracie rentę soc.+dod.pielęgnacyjny to kiedyś po śmierci rodzica doliczy się rentę rodzinną+zasiłek dla sieroty 350zł.
W skrócie to będzie 2x630+181+350
Niektórzy mimo młodego wieku już nie mają rodziców jak ja.To nie radość ale fakt i przepis z którego może ktoś skorzysta.
  • 0

#18 JarekJarocin

JarekJarocin

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 12 postów

Napisano 25 grudzień 2011 - 00:48

Wiem że tak jest bo mój kolega też ma rentę socjalna i rodzinną, renta socjalna to 84% renty wypracowanej, a co do dodatku pielęgnacyjnego to otrzymuje z OPS a nie z ZUS 153zł a nie 181 też do końca nie wiem czemu
  • 0

#19 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6295 postów
  • Skąd:home

Napisano 25 grudzień 2011 - 11:40

a co do dodatku pielęgnacyjnego to otrzymuje z OPS a nie z ZUS 153zł a nie 181 też do końca nie wiem czemu

Dodatek pielęgnacyjny wypłacany przez ZUS wzrósł do 181,10 zł. Natomiast zasiłek pielęgnacyjny wypłacany przez Opiekę Społeczną nie był waloryzowany i nadal wynosi 153 zł.

Źródło: http://wiadomosci.on.../info,2293.html
  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#20 JarekJarocin

JarekJarocin

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 12 postów

Napisano 25 grudzień 2011 - 16:12

Co trzeba zrobić by dostać dodatek pielęgnacyjny mając socjalkę bo to jednak jak by nie było 30 zł różnicy?
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych