Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Nadzieja dla skazanych na wózek


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 zija

zija

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 83 postów

Napisano 24 wrzesień 2011 - 17:30

http://www.tvn24.pl/...,wiadomosc.html
Nadzieja dla skazanych na wózek
PRZEŁOMOWY ZABIEG AMERYKAŃSKICH LEKARZY

Fakty TVN
Rob Summers od pięciu lat przykuty do wózka inwalidzkiego stanął na nogi i ma nadzieję, że znów będzie chodził. Lekarze wszczepili mu elektroniczny implant, który daje nadzieję dla tysięcy ludzi takich jak on.
Od czasu wypadku 25-letni Summers jest sparaliżowany, nie czuje nóg i nie ma nad nimi władzy. Teraz jednak udało mu się na nich stanąć. Mężczyzna czeka na swój pierwszy krok po latach. - Lekarze mówili: nigdy będziesz chodził, nie zrobisz nawet kroku - opowiada. Nie wszyscy jednak tak sądzili, a i on się nie poddawał

Wielka sprawa
Aż przyszedł przełom. - Odkryliśmy, że neurony w rdzeniu kręgowym mogą robić te same rzeczy, co nerwy w mózgu, a Robowi udało mu się wygenerować wystarczająco dużo siły, by utrzymać się na nogach - Susan Harkema z Uniwersytetu w Louisville.

To na razie mały sukces, ale wielka nadzieja dla setek tysięcy niepełnosprawnych. Dla nich to już przełom. Monika Kuszyńska, której karierę z zespołem Varius Manx pięć lat temu przerwał tragiczny wypadek, nie może się doczekać aż metoda zastosowana w Ameryce przyniesie większy postęp. - To jest coś, na co ja czekam z wielkim utęsknieniem, bo każda taka informacja daje nowa nadzieje, że odkryto jakąś sensację. To jest naprawdę wielka sprawa - mówi.

Impuls wspomagany siłą woli


W całej metodzie chodzi o pobudzenie rdzenia kręgowego. Poniżej miejsca, w którym doszło do jego przerwania, wszczepia się elektroniczny stymulator. Przekazuje on impulsy do mięśni, dzięki którym sparaliżowana osoba, bez udziału mózgu, znowu ma szansę zacząć chodzić.

- Rdzeń kręgowy zawiera olbrzymią ilość włókien nerwowych, prowadzących bardzo precyzyjne pobudzenia do poszczególnych części mięśni. Metodami elektronicznymi potrafimy przenieść tylko niewielką ilość tych impulsów - prof. Tomasz Trojanowski, krajowy konsultant ds. neurochirurgii.

Rob Summers "reszty impulsów" szuka w sobie. Stoi godzinę dziennie, może już odrobinę poruszać kostkami, kolanami i biodrami. - Obudziła się we mnie wiara w lepsze jutro. Powodzenie tego projektu niesie nadzieję milionom ludzi, będącym w takiej sytuacji jak ja - mówił.

- Trzeba trzymać się tych pozytywów, to jest ciągła walka z samym sobą - dodaje Monika Kuszyńska.
  • 0
Kamila (avatar) 22l porażenie mózgowe dziecięce i epilepsja wygasła

#2 rodys

rodys

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 842 postów
  • Skąd:bierze pieniądze na alkohol?

Napisano 24 wrzesień 2011 - 20:00

[...]
W całej metodzie chodzi o pobudzenie rdzenia kręgowego. Poniżej miejsca, w którym doszło do jego przerwania, wszczepia się elektroniczny stymulator. Przekazuje on impulsy do mięśni, dzięki którym sparaliżowana osoba, bez udziału mózgu, znowu ma szansę zacząć chodzić.
[...]

Straszne bzdury pociskasz :facepalm:
  • 0

KNP


#3 kaska_zaborze

kaska_zaborze

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1418 postów
  • Skąd:z wnętrza.

Napisano 24 wrzesień 2011 - 20:21

Nie jestem neurologiem ani nie mam uszkodzonego rdzenia,jestem po MPD i jako ze rehabilituje się cały czas (nie fanatycznie ale jednak...) wiedzy mam na tyle by wiedzieć że wszystko co się robi odbywa się zawsze z udziałem mózgu receptory,odruchy i rdzeń tez.Bez mózgu niczego nie pobudzisz.
  • 0
Wciąż ma się mało lat a już się tyle przeżyło.Powoli dogasa blask tych co już nie wrócą dni.
Piotr Bukartyk.


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych