Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Umiarkowany stopień niepełnosprawności


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

#1 pola01

pola01

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 130 postów

Napisano 25 październik 2009 - 15:39

Mariaewa14, kurcze, ja chyba źle zrozumiałam Twój problem. Bo chyba sobie dopowiedziałam, że pracowałaś wcześniej. A pracodawca nie chce Ci dać urlopu, bo masz nowe orzeczenie.
Główne pytanie brzmi, czy od tego 2002 roku masz przepracowany rok - obojętnie gdzie i czy ciągiem.
  • 0

#2 anioleczek

anioleczek

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 16 postów

Napisano 22 październik 2009 - 20:18

Otrzymałam dziś decyzję o umiarkowanym stopniu z Powiatowego zespołu ds Orzekania o Niepełnosprawności.

1.Jakie uprawnienia i ulgi mi przysługują?

2. Czy z tym orzeczeniem moge sie ubiegac o rente inwalidzką? ( mam mały staż pracy, czy do stażu moge wliczyć czas trwania studiów?)

3. Czy mogę korzystać ze środkow PRFON i na jakich zasadach?
Pragnełabym uzyskac srodki na komputer, jak to zrobic,zeby dostac?

W tej chwili jestem leczona intensywnie. Jestem bezrobotna bez prawa do zasiłku...Chciałabym miec jakiekolwiek pieniądze, a okazyje sie,ze nadal mam byc na garnuszku rodziców:(
  • 0

#3 cichawodawbrzegirwie

cichawodawbrzegirwie

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 17 postów
  • Skąd:wisniowa gora

Napisano 23 październik 2009 - 07:37

czesc bedziesz mogla jezdzic na biletach ulgowych w autobusach miejskich i tramwaje,dostaniesz tez zasilek pielegnacyjny 153 zl w kinach teatrach mniej placisz
  • 0

#4 marzena-ruszel

marzena-ruszel

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 23 październik 2009 - 07:52

Aby dostać zasiłek pielegnacyjny 153 zł miesiecznie musisz złożyć wniosek w urzedzie miasta , ale przysługuje on osobie pod warunkiem że niepełnosprawności istnieje od urodzenia , albo powstała przed ukończeniem 21 roku życia. W orzeczeniu pisze
NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ DATUJE SIĘ OD DNIA.............

przysługują ci wszelkie ulgi, mozesz starać się o dofinansowania z PFRONU www.pfron.org.pl- zakładka programy ( i tam masz rózne programy i warunki , które musisz spełnić)

mozęsz takzę kożystać z dofinansowania do turnusów rehabilitacyjnych itp.

jelsi chodzi o rentę to mozesz złożyć wniosek do Zus-u ale ja tak próbowałam i nei dostałam a jestem po cieżkim wypadku
mało komu dają rente , a jeszcze jak człowiek jest młody to już w ogóle , ale warto próbować
  • 0

#5 pola01

pola01

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 130 postów

Napisano 23 październik 2009 - 08:27

[quote name='cichawodawbrzegirwie]bedziesz mogla jezdzic na biletach ulgowych w autobusach miejskich i tramwaje' date=' w kinach teatrach mniej placisz[/quote']
ale to zależy w których miastach, ja mam umiarkowany stopień i nie mam ani ulgi na autobusy ani w kinie, każdy musi sam dotrzeć do regulaminów w swoim mieście.

Dodano ptk 23 paź 09:29:11 2009 :
Dodano ptk 23 paź 09:28:35 2009 :
A mam pytanie do osób z Warszawy, czy w teatrach są ulgi z tej racji?

Dodano ptk 23 paź 12:36:55 2009 :
Dodano ptk 23 paź 12:36:08 2009 :
[quote name='anioleczek]Czy z tym orzeczeniem moge sie ubiegac o rente inwalidzką? ( mam mały staż pracy' date=' czy do stażu moge wliczyć czas trwania studiów?) ([/quote']
nic nie piszesz, ile masz lat i ile chorujesz, bo właśnie jak napisała Marzena, nie każdemu z umiarkowanym stopniem przysługuje zasiłek piel.
co do renty, to jeśli chorujesz od dzieciństwa, to możesz składać o socjalną (żaden staż pracy wtedy nie jest wymagany),
w innym przypadku jest wymagany staż, ale że nie wiemy, ile masz lat, to Ci nikt nie odpowie. Jeśli od ukończenia nie minęło 10 lat, to studia są liczone jako 1/3 wymaganego okresu, a pozostałe 2/3 trzeba dopracować. Całość wymaganego okresu to:
* 1 rok - jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat,
* 2 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 20 do 22 lat,
* 3 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat,
* 4 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat,
* 5 lat - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat.
  • 0

#6 Baba

Baba

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 499 postów

Napisano 23 październik 2009 - 13:32

A ja mam pytanko czy grupa inwalidzka przyznana przez Powiatowe Centrum w ogóle uprawnia do przyznania renty (nie mam tu na myśli renty socjalnej) bo dawniej tylko ZUS przyznawał grupy inwalidzkie do celów rentowych. Czy to się zmieniło?
  • 0
Nawet siwa może być szczęśliwa

#7 pola01

pola01

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 130 postów

Napisano 23 październik 2009 - 16:09

Powiatowe zespoły ds. orzekania o niepełnosprawnosci orzekają tylko o niepełnosprawnosci, a ZUS o zdolnosci bądż nie do pracy i to ZUS daje badź nie renty. Jeden z drugim nie mają nic wspólnego i są od siebie niezależne (socjalną też daje ZUS, a kiedyś nie - to się zmieniło, kiedyś nie tylko ZUS dawał renty).
A od zespołów ds orzekania to teraz tylko ds. pozarentowych (ale nie dam sobie głowy uciąć czy przy 1. gr. czegoś nie ma).
  • 0

#8 mariaewa14

mariaewa14

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 27 postów

Napisano 23 październik 2009 - 21:41

posiadam umiarkowany stopień niepełnosprawności .Po raz kolejny otrzymałam go na dwa lata a w ogóle posiadam go od 2002 roku.W miesiącu lipcu podjęłam pracę w zakładzie pracy chronionej.Czy za ten rok czyli 2009 należy mi się dodatkowy urlop z tytułu niepełnosprawności.Pracodawca twierdzi,że nie.Umowę mam do końca czerwca 2010.Więc w przyszłym roku też pewnie nie dostanę.Czy jest to zgodne z przepisami.
  • 0

#9 pola01

pola01

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 130 postów

Napisano 23 październik 2009 - 22:07

[quote name='mariaewa14]posiadam umiarkowany stopień niepełnosprawności .Po raz kolejny otrzymałam go na dwa lata a w ogóle posiadam go od 2002 roku.W miesiącu lipcu podjęłam pracę w zakładzie pracy chronionej.Czy za ten rok czyli 2009 należy mi się dodatkowy urlop z tytułu niepełnosprawności.Pracodawca twierdzi' date='że nie.Umowę mam do końca czerwca 2010.Więc w przyszłym roku też pewnie nie dostanę.Czy jest to zgodne z przepisami.[/quote']
To jest własnie zagwozdka, niby ma się cały czas grupę, a wychodziłoby, że urlop dodatkowy ma się co drugi rok, o ile uda się non stop pracować, bo jak nie, to jeszcze rzadziej albo w ogóle.
Ja słyszałam sprzeczne opinie, choć ta (Twojego szefa) jest niesprawiedliwa z tego powodu, jak opisałam.

Przekonywująco i logicznie brzmi to:
http://www.prawo-pra...rawny-a-83.html

'"Podsumowując powyższe, należy uznać, że prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego powstaje po upływie roku od daty zakwalifikowania pracownika do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności. Datą określającą ten moment, nie jest data wydania orzeczenia, ale data od której zespół orzekający merytorycznie potwierdził, że u pracownika zaistniał umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności."
  • 0

#10 mariaewa14

mariaewa14

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 27 postów

Napisano 23 październik 2009 - 22:59

Więc co mi radzisz,bo z tego co czytam to rozumiem ,ze proporcjonalnie do przepracowanego okresu należy mi się ten dodatkowy urlop.
  • 0

#11 anioleczek

anioleczek

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 16 postów

Napisano 24 październik 2009 - 12:35

[quote name='pola01][quote=cichawodawbrzegirwie]bedziesz mogla jezdzic na biletach ulgowych w autobusach miejskich i tramwaje' date=' w kinach teatrach mniej placisz[/quote']
ale to zależy w których miastach, ja mam umiarkowany stopień i nie mam ani ulgi na autobusy ani w kinie, każdy musi sam dotrzeć do regulaminów w swoim mieście.

Dodano ptk 23 paź 09:29:11 2009 :
Dodano ptk 23 paź 09:28:35 2009 :
A mam pytanie do osób z Warszawy, czy w teatrach są ulgi z tej racji?

Dodano ptk 23 paź 12:36:55 2009 :
Dodano ptk 23 paź 12:36:08 2009 :
[quote name='anioleczek]Czy z tym orzeczeniem moge sie ubiegac o rente inwalidzką? ( mam mały staż pracy' date=' czy do stażu moge wliczyć czas trwania studiów?) ([/quote']
nic nie piszesz, ile masz lat i ile chorujesz, bo właśnie jak napisała Marzena, nie każdemu z umiarkowanym stopniem przysługuje zasiłek piel.
co do renty, to jeśli chorujesz od dzieciństwa, to możesz składać o socjalną (żaden staż pracy wtedy nie jest wymagany),
w innym przypadku jest wymagany staż, ale że nie wiemy, ile masz lat, to Ci nikt nie odpowie. Jeśli od ukończenia nie minęło 10 lat, to studia są liczone jako 1/3 wymaganego okresu, a pozostałe 2/3 trzeba dopracować. Całość wymaganego okresu to:
* 1 rok - jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat,
* 2 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 20 do 22 lat,
* 3 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat,
* 4 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat,
* 5 lat - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat.[/quote]
mam 30 lat,jestem po studicah, niepełnosprawnosc, jak mam w orzeczeniu, nie wiadomo kieduy powstała, datowanie od zlozenia wniosku,czyli od wrzesnia tego roku ( chorowalam od czerwca tamtego roku...tylko ze bylam leczona nie na to co chorowalam...chorobe wykryto dopiero po roku, tzn w lipcu tego roku)
jestem bezrobotna bez prawa do zasilku.
pielegnacyjny mi sie nie nalezy.

Dodano sob 24 paź 13:37:15 2009 :
mysle o zlozenia wniosku o ustalenie choroby zawodowej, czy ktos sie na tym zna???
jak myslicie, czy pozyskam jakies srodki czy jestem skazana na litosc rodzicow?
  • 0

#12 pola01

pola01

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 130 postów

Napisano 24 październik 2009 - 20:08

[quote name='mariaewa14]Więc co mi radzisz' date='bo z tego co czytam to rozumiem ,ze proporcjonalnie do przepracowanego okresu należy mi się ten dodatkowy urlop.[/quote']
Radziłabym się wykłócać, tyle że wiadomo, że z szefem się nie powinno... Nie wiem naprawdę, co Ci radzić. Szkoda, że nikt więcej się nie wypowiedział, ale urlop Ci się należy, jeśli rok jest przepracowany po 1. orzeczeniu, jeśli później była ciągłość. Nie wiem, jakie macie relacje w firmie i na ile z szefem da się dyskutować, ale wydrukuj mu ten artykuł i mów, że u Ciebie stopień niep. zaistniał wtedy i wtedy (pokaż orzeczenie to stare razem z nowym) i od tego czasu przepracowałaś rok.

Dodano sob 24 paź 21:18:33 2009 :
Dodano sob 24 paź 21:17:03 2009 :
[quote=anioleczek]mam 30 lat,jestem po studicah, niepełnosprawnosc, jak mam w orzeczeniu, nie wiadomo kieduy powstała, datowanie od zlozenia wniosku,czyli od wrzesnia tego roku ( chorowalam od czerwca tamtego roku...tylko ze bylam leczona nie na to co chorowalam...chorobe wykryto dopiero po roku, tzn w lipcu tego roku)
jestem bezrobotna bez prawa do zasilku. pielegnacyjny mi sie nie nalezy.[/quote]
Pielęgnacyjny to 153 zł, więc wyżyć się ztego i tak nie dałoby. Trzeba by powalczyć o rentę.
Skoro 30 już masz skończone, to obowiązuje Ciebie staż 5 lat i tylko w ostatnich 10 latach, pewnie studia jeszcze się łapią, czyli 1/3 byś miała ze studiów tego czasu, a 2/3 z 5 lat musiałabyś pracować i to trzeba wyliczyć dokładnie, bo każdy dzień się liczy. Jeśli masz taki staż, to próbuj składać wniosek.

Aha, a z tego co mi wiadomo, to ZUS-u nie obchodzi orzeczenie z powiatowych komisji. Powstanie niepełnosprawności to dla nich 1. komisja w ZUS-ie, czyli dlatego ten próg 30 lat (ale tego jestem pewna tylko na 99%, musiałabyś dopytać się kogoś, kto się tym zajmuje, nie chcę wprowadzać w błąd, ale mnie tak powiedziała pani w ZUS-ie, ale na to też zawsze trzeba brać poprawkę.)


[quote=anioleczek]mysle o zlozenia wniosku o ustalenie choroby zawodowej, czy ktos sie na tym zna???
jak myslicie, czy pozyskam jakies srodki czy jestem skazana na litosc rodzicow?[/quote]
Na chorobie zawodowej się nie znam, a co do problemu to niestety... Ja też mam już swoje lata, a na litość rodziców jestem zdana... Nie jestem zdolna do pracy (pogarsza mi się zdrowie nawet przy kilku godzinach dziennie), a ZUS twierdzi, że jestem... Mam nadzieję, że u Ciebie może stwierdzą niezdolność, o ile masz taki staż. Powodzenia.
  • 0

#13 anioleczek

anioleczek

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 16 postów

Napisano 25 październik 2009 - 12:38

właśnie stażu chyba zabraknie...
  • 0

#14 pola01

pola01

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 130 postów

Napisano 25 październik 2009 - 12:44

właśnie stażu chyba zabraknie...

To tak jak mi... Też brakuje i sporo :(
  • 0

#15 uszatek

uszatek

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 17 postów

Napisano 25 październik 2009 - 14:30

[quote name='mariaewa14]posiadam umiarkowany stopień niepełnosprawności .Po raz kolejny otrzymałam go na dwa lata a w ogóle posiadam go od 2002 roku.W miesiącu lipcu podjęłam pracę w zakładzie pracy chronionej.Czy za ten rok czyli 2009 należy mi się dodatkowy urlop z tytułu niepełnosprawności.Pracodawca twierdzi' date='że nie.Umowę mam do końca czerwca 2010.Więc w przyszłym roku też pewnie nie dostanę.Czy jest to zgodne z przepisami.[/quote']
Dodatkowy urlop przysługuje dopiero po przepracowaniu roku od uzyskania stopnia niepełnosprawności. Jeśli wcześniej nie pracowałaś, nie masz zatem prawa do niego, uzyskasz je dopiero w lipcu przyszłego roku. Musisz po prostu przepracować jeden rok, a czy u tego, czy innego pracodawcy - to nie jest akurat ważne.

Pozdrawiam :)
  • 0

#16 uszatek

uszatek

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 17 postów

Napisano 25 październik 2009 - 19:24

Mariaewa14, kurcze, ja chyba źle zrozumiałam Twój problem. Bo chyba sobie dopowiedziałam, że pracowałaś wcześniej. A pracodawca nie chce Ci dać urlopu, bo masz nowe orzeczenie.
Główne pytanie brzmi, czy od tego 2002 roku masz przepracowany rok - obojętnie gdzie i czy ciągiem.

Nawet nie musi być ciągiem, byleby był :) Ale chyba z tym będzie największy problem ;)
  • 0

#17 pola01

pola01

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 130 postów

Napisano 26 październik 2009 - 09:02

No właśnie napisałam, że obojętne, czy ciągiem ;)

Ale Mariaewa tak podkreślała, że orzeczenie znowu tylko na 2 lata, wiec właśnie jestem ciekawa, czy problem jednak nie leży w tym, że po nowym orzeczeniu nie chce jej dać.
  • 0

#18 mariaewa14

mariaewa14

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 27 postów

Napisano 26 październik 2009 - 21:08

dziękuję wszystkim za odpowiedż na moje pytanie,a mnie udało sie zdobyć numer do rzecznika też dzięki ludziom tutaj z foru i jego odpowiedż brzmi urlop dodatkowy mi się należy
  • 0

#19 pola01

pola01

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 130 postów

Napisano 26 październik 2009 - 21:17

Mariaeva, a jesteś już po rozmowie z pracodawcą? Wszystko w porządku i przyjął do informacji bez żadnych nieprzyjemności, skoro twierdził inaczej?
  • 0

#20 mariaewa14

mariaewa14

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 27 postów

Napisano 29 październik 2009 - 11:41

Niestety rozmowy z pracodawcą wciąż trwają ,uzyskałam tylko wyczerpujące informacje od rzecznika do spr.niepełnosprawnych i tutaj polecam str.www.niepelnosprawni gov.pl gdzie można otrzymać wszechstronne innwormacje i praktycznie 100 %.Zaś mój pracodawca czuje się bardzo skrzywdzony,aż się boję czy nie skończy się to wypowiedzeniem. Dziękuję
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych