Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Likwidacja barier architektonicznych


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

#1 kokos

kokos

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 43 postów

Napisano 08 luty 2013 - 16:17

Witam,

 

Czy mógłby ktoś kto robił dostosowanie mieszkania dla ON poruszającej się na wózku podzielić się informacją w szczególności:

 

1. łazienka

2. wc

3 . kuchnia

4 przedpokój

 

Co mozna zrobić w ramach dofinansowania z PFRON? Chodzi mi o zakres prac na jakie można dostać dofinansowanie.

 

Z góry dzięki za odpowiedzi o ilę będą ;)

 


  • 0

#2 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6293 postów
  • Skąd:home

Napisano 08 luty 2013 - 17:22

Temat był już poruszany na forum:
http://www.ipon.pl/f...zne/?hl=bariery
http://www.ipon.pl/f...ery#entry142855
http://www.ipon.pl/f...ery#entry138898

Dodatkowe info o zadaniach Pfron-u:
http://www.pfron.org...?search=9398533

Przykładowe informacje o likwidacji barier pobrane ze strony BIP:
http://www.pcprpoznan.bip.net.pl/?a=49

Użytkownik __ANIOŁEK__ edytował ten post 08 luty 2013 - 17:28

  • 0

#3 hanick13

hanick13

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 722 postów

Napisano 09 luty 2013 - 09:08

Skoro pytasz o informacje z "własnego doświadczenia"  :) ...


Dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych - przystosowanie łazienki i wc dla ON poruszającej się na wózku 


Możesz odliczyć wszystko co ułatwi osobie niepełnosprawnej poruszającej się na wózku korzystanie z łazienki i wc a więc na przykład .:
- Poszerzenie drzwi 
- Terakota antypoślizgowa 
- Zakup i montaż armatury łazienkowej - sedes, bateria umywalkowa ( odpowiedniej wielkości i odpowiednia wysokość podczas montażu ułatwiająca ON korzystanie ) 

- Zakup i montaż siedziska prysznicowego, kabiny prysznicowej lub odpowiednio wysokiej wanny itp itd


Dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych - przystosowanie kuchni , przedpokoju dla potrzeb ON poruszającej się na wózku


Analogicznie -  możesz odliczyć wszystko co ułatwi ON poruszającej się na wózku samodzielne funkcjonowanie a więc np:
- Terakota antypoślizgowa
- Odpowiedniej szerokości drzwi
- Zlewozmywak zamontowany na odpowiedniej wysokości i odpowiedniej wielkości 

- Specjalne niskie szafki kuchenne z wysuwanymi półkami ( nie wiem jak fachowo się one nazywają ...) 
Ale proponuję przygotowując szczegółowy projekt skonsultować go z pracownikami PFRONu , często w różnych rejonach kraju hmmm "wytyczne" są różne :) 


To co najważniejsze jeśli nie korzystałaś/łeś dotychczas z dofinansowania PFRON do likwidacji barier architektonicznych - pamiętaj, że to jest dofinansowanie a nie refundacja czyli nie wolno wykonywać ci żadnych prac, zakupów z datą wcześniejszą niż data przyznania dofinansowania.


Użytkownik hanick13 edytował ten post 09 luty 2013 - 09:22

  • 0

Niektórzy odrzucają marzenia bojąc się, że się one nie zrealizują albo co gorsze że staną się realne


#4 kokos

kokos

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 43 postów

Napisano 09 luty 2013 - 20:08

Dziękuję za odpowiedzi

 

Mam kilka szczegółowych pytań

 

Łazienka

 

Położenie nowej glazury?

 

Czy wymiana rurek (wanna, zlew) też podlega dofinansowaniu? wiadomo położy się nową glazurę to trzeba wymienić starą instalację, żeby w przypadku awari jej zaraz nie rozwalać

 

Wymiana grzejnika?

 

Sama wymiana drzwi do łazienki ( bez poszerzania) ?

 

Wymiana kontaktów elektrycznych, wymiana oświetlenia łazienki itp drobne elementy?

 

Przedpokój

 

Czy można tylko wymienić podłogę na terakotę antyposlizgową?

 

Kuchnia

 

Czy można tylko wymienić podłogę na terakotę antyposlizgową i położyć nową glazurę?

 

 


  • 0

#5 hanick13

hanick13

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 722 postów

Napisano 09 marzec 2013 - 19:23

Odpowiedzi na Twoje szczegółowe pytania ( być może uzyskałeś już informację w PFRONie) - Jeszcze raz podkreślam,że korzystając z dofinansowania do likwidacji barier architektonicznych i robiąc remont musisz mieć na uwadze to ,że wykonany remont ma pomóc w poruszaniu się ON na wózku inwalidzkim.A więc :

położenie glazury w żaden sposób nie ułatwia ci życia jako osoby poruszającej się na wózku ( po ścianach nie jeździsz  :hehe: ), położenie terakoty antypoślizgowej jak najbardziej.Wymiana rurek itp. jak najbardziej jeśli związane jest to z instalacją nowej umywalki, wanny zainstalowanej tak, aby ułatwiła ci życie ( czyli umywalka na odpowiedniej wysokości , odpowiedniej wielkości, wanna w miejscu dostępnym dla wózka itp.) .Pytasz także o grzejnik hmmm jeśli zamontowany jest tak ,że uniemożliwia ci swobodne poruszanie się w łazience oczywiście musisz go wymienić na inny i zamontować inaczej ( sama wymiana grzejnika bo stary jest po prostu stary nie może być uwzględniona).A sama wymiana drzwi do łazienki ? Jeśli szerokość jest odpowiednia nie musisz ich wymieniać więc nie uzyskasz dofinansowania, chyba że...twoje drzwi uniemożliwiają wjazd do łazienki i wymienisz je np. na przesuwne.Kontakty, gniazdka elektryczne jeśli zamontujesz je niżej aby łatwiej było ci z nich korzystać to oczywiście tak a jeśli tylko sama wymiana bo się "zużyły" - nie.


  • 0

Niektórzy odrzucają marzenia bojąc się, że się one nie zrealizują albo co gorsze że staną się realne


#6 kokos

kokos

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 43 postów

Napisano 09 marzec 2013 - 20:01

Dzięki za odpowiedź, złożyłem już wniosek czekam na odpowiedź, na razie napisałem tak ogólnie co chcę zrobić, bo tam we wniosku mało miejsca jest. Chyba kosztorys będzie ważniejszy niż to co we wniosku wpisane? Poza tym na ostaniej sesji Rady Miasta rozdzielili pieniądze PFRON na likwidacje barier i są małe szanse bo małe pieniądze na to są...


  • 0

#7 hanick13

hanick13

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 722 postów

Napisano 09 marzec 2013 - 20:08

Powodzenia - Ja czekałam 4 lata...brak funduszy w PFRON.We wniosku tez pisałam ogólnie , dopiero "sprawozdanie" przy odbiorze prac było szczegółowe. Poza tym przed przyznaniem dofinansowania, komisja PFRON sprawdzi co chcesz zrobić i uściślisz swój projekt - kosztorys.


Użytkownik hanick13 edytował ten post 10 marzec 2013 - 11:19

  • 0

Niektórzy odrzucają marzenia bojąc się, że się one nie zrealizują albo co gorsze że staną się realne


#8 Kicia

Kicia

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2065 postów
  • Skąd:Warszawa-Targówek

Napisano 09 marzec 2013 - 21:35

To ja mam pytanie z nieco innej strony - czy dofinansowanie na likwidację barier architektonicznych może otrzymać tylko osoba na wózku, czy także poruszająca się o kulach, np. na terakotę antypoślizgową, poręcze w łazience...


  • 0
Bądź jak ptak, który, gdy siada na gałęzi zbyt kruchej, czuje, jak spada, lecz śpiewa dalej, bo wie, że ma skrzydła.
Victor Hugo

#9 hanick13

hanick13

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 722 postów

Napisano 09 marzec 2013 - 21:54

Dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych może uzyskać ON , która ma problemy z poruszaniem się a więc nie tylko na wózku inwalidzkim ( z doświadczenia - znajomy chodzący z porażeniem połowiczym takie dofinansowanie otrzymał ).


Użytkownik hanick13 edytował ten post 10 marzec 2013 - 11:20

  • 0

Niektórzy odrzucają marzenia bojąc się, że się one nie zrealizują albo co gorsze że staną się realne


#10 hanick13

hanick13

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 722 postów

Napisano 09 marzec 2013 - 22:24

Osoba poruszająca się o kulach może starać się o dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych oczywiście pod warunkiem , że owe poruszanie się o kulach wynika/jest związane z niepełnosprawnością a nie np.jakimś "chwilowym" urazem. Należy tez pamiętać o tym, ze możesz uwzględnić tylko to , co ułatwi ci "życie" np.terakota antypoślizgowa,uchwyty,siedzisko prysznicowe,brodzik itp :)


Użytkownik hanick13 edytował ten post 10 marzec 2013 - 11:21

  • 0

Niektórzy odrzucają marzenia bojąc się, że się one nie zrealizują albo co gorsze że staną się realne


#11 Kicia

Kicia

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2065 postów
  • Skąd:Warszawa-Targówek

Napisano 09 marzec 2013 - 23:25

Dużo więcej ułatwiłoby mi życie i niepełnosprawność nie jest chwilowa.

Czy jest gdzieś jakaś lista prac remontowych, "urządzeń", sprzętów instalowanych na stałe (np. szafki w kuchni na odpowiednim poziomie), które kwalifikują się do tego programu likwidowania barier architektonicznych?


  • 0
Bądź jak ptak, który, gdy siada na gałęzi zbyt kruchej, czuje, jak spada, lecz śpiewa dalej, bo wie, że ma skrzydła.
Victor Hugo

#12 hanick13

hanick13

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 722 postów

Napisano 10 marzec 2013 - 08:51

Kicia  - nie ma takiej listy - wykazu prac jakie możesz wykonać ale jest to "likwidowanie barier architektonicznych" a więc kwalifikują się tutaj wszelkie prace, które likwidują bariery architektoniczne w mieszkaniu i ułatwiają swobodne poruszanie się, ułatwiają życie osobie, która ma problemy z poruszaniem się. Najczęstsze i uznawane przez PFRON to przede wszystkim - poszerzenie drzwi ( dla osób na wózku ) , likwidacja progów ( dla wszystkich osób mających problemy z poruszaniem się ), założenie terakoty antypoślizgowej ( łazienka, przedpokój, kuchnia) , prace remontowe w łazience związane z przystosowaniem jej dla potrzeb ON mającej problemy z poruszaniem się ( brodzik,siedzisko, uchwyty - poręcze,panel prysznicowa, umywalka, sedes na odpowiedniej wysokości  itd. , itp. ) .Ale z obserwacji i informacji od ON wiem,że w różnych oddziałach PFRON różnie interpretowane są przepisy i oprócz prac, które nie podlegają żadnej dyskusji ( te o których piszę wyżej ) akceptowane są te, które hmmm wg mnie nie są typowymi przykładami "likwidacji barier architektonicznych" ( np.właśnie szafki kuchenne z szufladami na "prowadnicach" ) .Dlatego warto w swoim oddziale PFRON podpytać o te "dyskusyjne" zakupy.


  • 0

Niektórzy odrzucają marzenia bojąc się, że się one nie zrealizują albo co gorsze że staną się realne


#13 mandacik11

mandacik11

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 205 postów

Napisano 10 marzec 2013 - 16:02

A czy ktos otrzymal takie dofinansowanie na wzrok. Jesli tak to o co mozna sie starac


  • 0

#14 hanick13

hanick13

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 722 postów

Napisano 11 marzec 2013 - 09:41

O dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych może ubiegać się osoba niepełnosprawna mająca problemy w poruszaniu się tj.osoby na wózku inwalidzkim,osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności wydanym z powodu schorzeń narządu ruchu oraz wzroku.A o co można się starać w przypadku schorzeń wzroku? Najlepiej skontaktuj się z pracownikami PCPR z działem rehabilitacji.Na pewno są to w przypadku schorzeń wzroku uchwyty w ciągach komunikacyjnych , nic innego nie przychodzi mi do głowy ...


  • 0

Niektórzy odrzucają marzenia bojąc się, że się one nie zrealizują albo co gorsze że staną się realne


#15 Kicia

Kicia

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2065 postów
  • Skąd:Warszawa-Targówek

Napisano 11 marzec 2013 - 18:32

Dziękuję za odpowiedzi.

Do tej pory nigdy nie starałam się o dofinansowanie, brałam kredyty i sama starałam się później wszystko spłacać. - Teraz nie stać mnie na spłacanie kolejnego kredytu, więc może będę się starać o dofinansowanie.


  • 0
Bądź jak ptak, który, gdy siada na gałęzi zbyt kruchej, czuje, jak spada, lecz śpiewa dalej, bo wie, że ma skrzydła.
Victor Hugo


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych