Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

tworzenie stron www w erze facebooka

tworzenie stron www facebook

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

#1 bolo

bolo

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 23 postów

Napisano 24 marzec 2014 - 19:26

witam 

 

od kilku dni kombinuje jak dorobić do pensji wpadłem na pomysł aby nauczyć sie tworzenia stron www narazie jestem zielony w tym temacie ale jak to mówią dla chcącego nic trudnego :D zastanawiam sie tylko czy w erze facebooka i innych podobnych portali ma to jeszcze sens ???

 

ps jak by ktoś podpowiedział od czego zacząć taką naukę był bym w wdzięczny kiedyś pisało sie takie strony w języku HTML ale słyszałem że jest już jakaś nowocześniejsza metoda 

 

pozdrawiam

 

 


  • 0

#2 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3584 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 24 marzec 2014 - 20:00

zastanawiam sie tylko czy w erze facebooka i innych podobnych portali ma to jeszcze sens ???

Ma. Internet (na szczęście) nie ogranicza się do facebooka i twittera.

 

 

 

jak by ktoś podpowiedział od czego zacząć taką naukę był bym w wdzięczny kiedyś pisało sie takie strony w języku HTML

Zacznij właśnie od html, musisz opanować podstawy.

 

 

 

ale słyszałem że jest już jakaś nowocześniejsza metoda

PHP. Ale jak już wspomniałem wcześniej, najpierw opanuj html.

 

 

Uwaga końcowa: jeżeli chcesz zarabiać na tworzeniu stron www, to dużo nauki przed Tobą. Czasy kiedy można było zarobić tworząc proste, statyczne strony, minęły już dawno. Bardzo popularne stały się też gotowe CMSy, takie jak np Wordpress czy Drupal. Ludzie którzy są skłonni zapłacić za stworzenie strony, mają naprawdę wysokie wymagania.

Ponadto, jeżeli chcesz zająć się tym "na poważnie" oprócz html i php musisz też dogłębnie poznać css - w końcu wygląd strony też jest bardzo ważny.

To nie wszystko. Przy tworzeniu stron istotna jest też grafika. Layout to nie tylko css, ale też pliki graficzne. Naucz się jak je przygotować, pociąć itd. albo wejdź w spółkę z jakimś grafikiem (inna sprawa że kiedy jesteś kompletnie "zielony" ciężko będzie Ci skłonić kogoś do nawiązania z Tobą współpracy).

 

Życzę powodzenia w nauce, mam nadzieję że Cię nie zniechęciłem. :)


  • 1

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#3 bolo

bolo

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 23 postów

Napisano 24 marzec 2014 - 23:00

Ma. Internet (na szczęście) nie ogranicza się do facebooka i twittera.

 

Zacznij właśnie od html, musisz opanować podstawy.

 

PHP. Ale jak już wspomniałem wcześniej, najpierw opanuj html.

 

Uwaga końcowa: jeżeli chcesz zarabiać na tworzeniu stron www, to dużo nauki przed Tobą. Czasy kiedy można było zarobić tworząc proste, statyczne strony, minęły już dawno. Bardzo popularne stały się też gotowe CMSy, takie jak np Wordpress czy Drupal. Ludzie którzy są skłonni zapłacić za stworzenie strony, mają naprawdę wysokie wymagania.

Ponadto, jeżeli chcesz zająć się tym "na poważnie" oprócz html i php musisz też dogłębnie poznać css - w końcu wygląd strony też jest bardzo ważny.

To nie wszystko. Przy tworzeniu stron istotna jest też grafika. Layout to nie tylko css, ale też pliki graficzne. Naucz się jak je przygotować, pociąć itd. albo wejdź w spółkę z jakimś grafikiem (inna sprawa że kiedy jesteś kompletnie "zielony" ciężko będzie Ci skłonić kogoś do nawiązania z Tobą współpracy).

 

Życzę powodzenia w nauce, mam nadzieję że Cię nie zniechęciłem. :)

nie spodziewałem sie łatwej drogi ale jak to mówią każdy mistrz kiedyś zaczynał wydajesz sie doświadczony w tym temacie polecasz jakiś podręcznik książkę do nauki na początek ????


Użytkownik kuba edytował ten post 24 marzec 2014 - 23:27
poprawa - skrócenie cytatu

  • 0

#4 Gość_kuba_*

Gość_kuba_*
  • Gość

Napisano 24 marzec 2014 - 23:25

Niestety, książek jest multum, chociażby tu... http://helion.pl/kat...zenie-stron-www

Tak jak Marder Ci napisał, najpierw skup się na html i css, i równolegle możesz ruszyć problemy związane z grafiką na potrzeby stron, potem opanuj php i język baz danych. Wtedy możesz się zastanowić nad gotowymi CMS-ami. Do tego trzeba ruszyć aplety Javy, animacje flash i jeszcze parę innych informatycznych rzeczy...

Możesz iść na skróty - zająć się grafiką i bazować na różnego rodzaju kreatorach oferowanych przez różne firmy hostingowe, bądź CMS, ale wtedy niewiedza szybko da o sobie znać...


Użytkownik kuba edytował ten post 24 marzec 2014 - 23:28

  • 0

#5 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3584 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 24 marzec 2014 - 23:59

potem opanuj php i język baz danych

Mea culpa, nie wspomniałem o bazach danych.

 

 

 

polecasz jakiś podręcznik książkę do nauki na początek

Nie polecę Ci jakiegoś konkretnego tytułu. Uczyłem się html w tak zamierzchłej przeszłości, że nie pamiętam autora i tytułu, jednak jak napisał Kuba, książek na ten temat jest mnóstwo.

Nie poprzestawaj jednak na samych książkach! To tak, jakby uczyć się pływania z podręcznika, stroniąc od wody. Ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz. Załóż sobie konto na jakimś darmowym hostingu (to na początek wystarczy) i stwórz swoją pierwszą prostą stronę w html. Ćwicz, próbuj, popełniaj błędy i poprawiaj je. To jedyna droga.

Będziesz potrzebował edytora z podświetlaniem składni i kolorowaniem (ja zaczynałem od notatnika, ale to mało wygodne). Odradzam Ci edytory typu WYSIWYG (np. KompoZer), one z reguły ładują na stronę wiele zbędnego kodu. Bardzo przyjemnym, moim ulubionym edytorem jest Bluefish. Ten program jest darmowy, nie wiem jednak czy istnieje wersja dla Windows, musiałbyś to sprawdzić.

 

To byłoby na tyle.

Powodzenia!


  • 0

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#6 Gość_kuba_*

Gość_kuba_*
  • Gość

Napisano 25 marzec 2014 - 15:40

Załóż sobie konto na jakimś darmowym hostingu (to na początek wystarczy) i stwórz swoją pierwszą prostą stronę w html. Ćwicz, próbuj, popełniaj błędy i poprawiaj je. To jedyna droga.

 
Oj idziesz na skróty... ;) Zanim zacznie człowiek bawić się w serwer zdalny, na pierwsze stronki wystarczy własny, lokalny i przenośny (portable) serwer www - typu jamp, xampp, usb server, czy lamp (pod linux)
 

Bardzo przyjemnym, moim ulubionym edytorem jest Bluefish.

 
Ale on jest dla linuxiarzy ;) Dla Windows może to być notepad++ (dostępny jako portable) czy płatny CoreEditor lub Pajączek

Powodzenia


  • 0

#7 misshihi

misshihi

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 716 postów
  • Skąd:Warszawa-Mokotów

Napisano 25 marzec 2014 - 23:39

Kurde, a ja z tego zrozumiałam głównie znaki przestankowe... :(


  • 0

"W iskier krzesaniu żywem ,   materiał to rzecz główna. 
Trudno najtęższym krzesiwem 
iskry wydobyć z... substancji miękkiej i podatnej" .


#8 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3584 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 26 marzec 2014 - 07:41

Zanim zacznie człowiek bawić się w serwer zdalny, na pierwsze stronki wystarczy własny, lokalny i przenośny (portable) serwer www

 

Kubuś, to strzelanie z armaty do wróbla... On przecież chce się nauczyć tworzenia stron, a nie stawiania i konfiguracji serwerów www. Wiem że taka wiedza też jest przydatna, ale znajomość np. xampp'a w przyszłości nie zda mu się na wiele. Sam wiesz że tak naprawdę liczą się tylko  Apache i LSWS które różnią się od wymienionych przez Ciebie tak jak motocykl od dziecięcego rowerka.

Dlatego wg. mnie nie powinien zawracać sobie głowy stawianiem serwera www lokalnie. Zdalny serwer i klient FTP - więcej mu nie trzeba.

 

Pozdrawiam


  • 0

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#9 Gość_kuba_*

Gość_kuba_*
  • Gość

Napisano 26 marzec 2014 - 11:22

Kubuś, to strzelanie z armaty do wróbla... On przecież chce się nauczyć tworzenia stron, a nie stawiania i konfiguracji serwerów www.

 

Być może, ale postawienie i konfiguracja serwerów w wersji portable, zazwyczaj ogranicza się do wypakowania serwera w określonym folderze (zazwyczaj jest w komplecie Apache, mySQL, php, phpAdmin - czyli wszystko co jest potrzebne na początku), uruchomienia go a potem zaakceptowanie reguły firewalla, by dostęp do stron nie był blokowany. Ot i cała filozofia... I nie wymagam, aby na dzień dobry, ktoś grzebał w plikach konfiguracyjnych, bo to zazwyczaj kończy się katastrofą...

Są jeszcze dwa plusy takiego rozwiązania. Pierwszy, błyskawiczny dostęp do folderu(ów) ze stronami - bo kopiujesz pliki w obrębie jednego dysku, nawet standardowym, windosowym eksploratorem, drugi, masz możliwość utworzenia dowolnej ilości folderów zawierających strony... Wadą jest, że taki serwer bez specjalnej konfiguracji nie jest widoczny w internecie. Ale do nauki produkcji stron - wystarczy.
 

Sam wiesz że tak naprawdę liczą się tylko  Apache i LSWS które różnią się od wymienionych przez Ciebie tak jak motocykl od dziecięcego rowerka.

 

Zapomniałeś jeszcze o windowsowym IIS ;) Ale fakt, większość serwerów to Apache :)

Tak na marginesie, ktoś kto jest początkujący, ma od razu wsiadać na stukonną Yamahę, czy jednak na początek lepsza będzie dla niego motorynka? ;)  

 

Pozdrawiam


Użytkownik kuba edytował ten post 26 marzec 2014 - 11:25

  • 0

#10 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3584 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 26 marzec 2014 - 19:43

Tak na marginesie, ktoś kto jest początkujący, ma od razu wsiadać na stukonną Yamahę, czy jednak na początek lepsza będzie dla niego motorynka?

 

Odpowiem Ci przypowieścią: Wiesz jak uczono mnie pływać? Wrzucono mnie do głębokiej wody. Jak wgramoliłem się z powrotem na pomost, zostałem znowu wrzucony. Pięć minut i dwa wrzucenia później, umiałem już pływać. :devil:

 

 

 

Zapomniałeś jeszcze o windowsowym IIS

Nie zapomniałem. Po prostu pisałem o serwerach, a nie o wyrobach serweropodobnych. :hehe:


  • 0

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#11 kjkj

kjkj

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 74 postów

Napisano 27 marzec 2014 - 20:08

CMSy powstały właśnie dla laików. Tak przynajmniej same siebie reklamują. Trudno porównać tworzenie strony CMSem do HTMLa (chyba, że w edytorze WYSISYG), ale moim zdaniem laikowi będzie łatwiej stworzyć sensownie wyglądającą stronę w CMSie niż w HTMLU. Bo w CMSie wystarczy niemal tylko klikać myszką, a w HTMLu trzeba wstawiać dziwne tagi.

CMSy to właśnie taka bardzo głęboka woda, wręcz ocean nieprzebranych możliwości, które są bardzo łatwo dostępne i umożliwiają niejako pływanie w kapoku, bez faktycznej umiejętności pływania (tj. tworzenia stron kodując w HTMLu, PHP czy CSS). Bazy danych bywają niezbędne (np. MySQLi) dla PHP, ale przy CMSie tworząc w miarę proste stronki nie są praktycznie przez początkujących użytkowane świadomie.

Najpopularniejszy jest WordPress i chyba warto właśnie od niego zacząć. Nauka tworzenia stron od HTMLa bardzo szybko może zniechęcić, bo efekty będą zawsze mizerne, a potrzebna wiedza i ogromny wysiłek by stworzyć cokolwiek sensownego wydawać się będą bardzo duże. Podobnie z nauką tworzenia stron poczynając od PHP czy CSS.

Mając CMSa można stworzyć stronkę niskim nakładem sił i czasu. Można podglądać i uczyć się jak HTML, PHP, CSS czy MySQL działa w praktyce. To jest przez wielu uznawane za najlepszą metodę nauki. Możemy zatem zaglądać do templatki, by zobaczyć kod HTMLa, instrukcje PHP czy arkusze stylów. Możemy zmieniać wartości i instrukcje i obserwować uzyskany efekt.

Kodowanie w czystym HTMLu jest dość czasochłonne, a przecież nawet wszelakie maile obecnie są zapisywane w HTMLu, ale tworzone edytorami WYSIWYG (choć może niektórzy laicy o tym nie wiedzą). HTML to bardzo prymitywny język znaczników, który łatwo zastąpić edytorem wizualnym. Kodowanie w czystym HTMLu, to robota głupiego. To samo można zrobić szybciej i wygodniej edytorem wizualnym, a jedynie dopieszczenie szczegółów zrobić ręcznie w kodzie. I taką naukę HTMLa polecam jak już ktoś ma ochotę się tego uczyć ;). (Nie)stety HTML, to szkielet stron WWW nawet pisanych w PHP czy ASP i trzeba te znaczniki kiedyś poznać, ale łatwiej na dziającym przykładzie.

Bardzo pomocne są edytory typu Dreamweaver (komercyjny) podpowiadające znaczniki. Ostanio zauważyłem, że nawet przeglądarka Chrome ma taką bardzo przydatną (dla mnie osobiście niezbędną) funkcję w edycji kodu strony. I takich edytorów kodu warto szukać.


  • 0

#12 Melchior

Melchior

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 48 postów

Napisano 28 marzec 2014 - 07:53

Najwyraźniej nie doczytałeś co miał na myśli człowiek który założył ten wątek. Otóż chodziło mu o tworzenie stron w celach zarobkowych, a nie stawianie CMSów. Zauważasz tę delikatną różnicę? CMSa potrafi postawić nawet mój siedmioletni syn.


  • 0
Armata: narzędzie stosowane do poprawiania granic państwowych.
Ambrose Bierce

#13 Gość_kuba_*

Gość_kuba_*
  • Gość

Napisano 28 marzec 2014 - 12:24

Najwyraźniej nie doczytałeś co miał na myśli człowiek który założył ten wątek. Otóż chodziło mu o tworzenie stron w celach zarobkowych, a nie stawianie CMSów. Zauważasz tę delikatną różnicę? CMSa potrafi postawić nawet mój siedmioletni syn.

 
Obserwując wciąż rosnącą liczbę informacji pojawiających się w necie oraz przeglądających je użytkowników, można było dojść do wniosku, że to tylko kwestia czasu, kiedy pojawią się i na dobre zagoszczą systemy zarządzania treścią (CMS). Są rozwinięciem, albo jak kto woli, krokiem naprzód w porównaniu do zwykłego HTML. Odpowiedź na postawione pytanie - czy robić stronę w HTML czy w oparciu o dowolny CMS, jest trudna. Każda z tych technologii ma swoje wady jak i zalety. Wg mnie, bezsensem jest robienie kilku informacyjnych, statycznych stron aktualizowanych parę razy do roku na złożonym CMSie. Do tego wystarczy zwykły HTML + CSS bądź PHP + CSS i fajnie zrobiona grafika.
W przypadku dość częstego aktualizowania strony, jak również niewielkiej informatycznej wiedzy potencjalnych właścicieli strony, korzystniejsze będzie korzystanie z CMSa.
 

Trudno porównać tworzenie strony CMSem do HTMLa (chyba, że w edytorze WYSISYG), ale moim zdaniem laikowi będzie łatwiej stworzyć sensownie wyglądającą stronę w CMSie niż w HTMLU. Bo w CMSie wystarczy niemal tylko klikać myszką, a w HTMLu trzeba wstawiać dziwne tagi.

 
Technologia powstawania stron www (obojętnie czy HTML, PHP + CSS czy CMS) zaczyna się od rozmów z klientem o jego oczekiwaniach co do wyglądu, treści, grafik, technologii - html, php czy CMS. (wątek http://www.ipon.pl/f...niem-stron-www/ ). Gdy już znamy jego oczekiwania, projektuje (rysuje) się całą stronę w programie graficznym - może to być darmowy GIMP, Corel Photopaint, Adobe Photoshop, czy inny program graficzny obsługujący warstwy. Tam ustala się rozmieszczenie poszczególnych elementów strony, użytych kolorów, grafik, rodzajów i wielkości czcionek, przycisków, itp. Na tym etapie wymagany jest zmysł artystyczny, by grafiką kogoś zachęcić do zostania na stronie a nie odstraszać. Kiedy skończysz taki wstępny projekt lub najlepiej dwa - różne, przedstawiasz go klientowi i ewentualnie dokonujesz korekt. W momencie jak już będzie ostateczna wersja graficzną - dopiero można zabierać się do właściwego kodowania strony. Przycinasz odpowiednio grafikę i piszesz pod to kod (html, php+css lub dostosowujesz go pod konkretny CMS), wprowadzasz treść, dostosowujesz grafiki. Walidatorem sprawdzasz ją pod względem czystości i poprawności kodu. Gotową stronę wysyłasz na serwer - jeśli nie spodziewasz się dużego ruchu na stronie, tniesz koszty i godzisz się na bezpłatny serwer ze określonymi wadami, albo korzystasz z płatnego serwera nawet w dość tanim abonamencie. Następnie pod serwer podpinasz domenę, żeby strona była widziana pod bardziej atrakcyjnym adresem www. I dopiero wtedy myślisz o pozycjonowaniu czy zarabianiu na stronie... Tak w dużym uproszczeniu wygląda cała procedura z produkcją strony www.
 

CMSy to właśnie taka bardzo głęboka woda, wręcz ocean nieprzebranych możliwości, które są bardzo łatwo dostępne i umożliwiają niejako pływanie w kapoku, bez faktycznej umiejętności pływania (tj. tworzenia stron kodując w HTMLu, PHP czy CSS). Bazy danych bywają niezbędne (np. MySQLi) dla PHP, ale przy CMSie tworząc w miarę proste stronki nie są praktycznie przez początkujących użytkowane świadomie.

 
Wszystko jest ok - kiedy to działa. W momencie kiedy pojawiają się kłopoty ze stroną, a ich repertuar w przypadku CMS jest b. szeroki, przy niedoświadczonym administratorze - błahostka może położyć serwis na amen...
 

Najpopularniejszy jest WordPress i chyba warto właśnie od niego zacząć.

 
Najpopularniejszy nie oznacza, że jest najłatwiejszy dla laika. Tu można się spierać - który, bo każda pliszka swój ogonek chwali i ktoś pracujący z Drupalem, Joomlą, Typo3, Quick Cms czy jeszcze innym tworem, będzie chwalił swój produkt. Nawiasem mówiąc, jest ze dwie setki różnych CMSów o otwartym kodzie i na dodatek darmowych, więc jest w czym wybierać...
 

Nauka tworzenia stron od HTMLa bardzo szybko może zniechęcić, bo efekty będą zawsze mizerne, a potrzebna wiedza i ogromny wysiłek by stworzyć cokolwiek sensownego wydawać się będą bardzo duże. Podobnie z nauką tworzenia stron poczynając od PHP czy CSS.

 
Początki zawsze są trudne, ale konieczne, tym bardziej, że musisz poznać składnię danego języka, żeby wiedzieć jak się poruszać w przyszłości.
 

Mając CMSa można stworzyć stronkę niskim nakładem sił i czasu. Można podglądać i uczyć się jak HTML, PHP, CSS czy MySQL działa w praktyce. To jest przez wielu uznawane za najlepszą metodę nauki. Możemy zatem zaglądać do templatki, by zobaczyć kod HTMLa, instrukcje PHP czy arkusze stylów. Możemy zmieniać wartości i instrukcje i obserwować uzyskany efekt.

 
Oczywiście, że można pojechać po kosztach - bezmyślnie wklepać treść oraz poszukać darmowego szablonu do CMSa... Tyle tylko, praktyka jest taka, że znalezienie szablonu, który będzie pasował w 100% do naszego projektu, włącznie z grafikami, zdarza się b. rzadko;) Również i licencje nie zawsze dopuszczają zbytnie modyfikowanie templatki. Jakby tego było mało, może okazać się, że znaleziony szablon jest w porządku, ale nasza strona przedziwnym trafem rozjeżdża się i trzeba wiedzieć, gdzie szukać przyczyny. A mając zlecenie na konkretną stronę www, zazwyczaj dysponuje się ograniczonym czasem i budżetem, by komuś zlecać poprawki :@
Trzeba również mieć na uwadze fakt, że budowa templatki jest specyficzna pod dany CMS i każdy ma swoje wymagania - szablon od Wordpressa czy Drupala nie zadziała na Joomli i na odwrót.
Również specyficznej wiedzy, wymagają coraz powszechniejsze frameworki odpowiedzialne za wygląd i skalowanie tzw. szablonów responsywnych - czyli dostosowujących się pod konkretne urządzenie - komputer desktop, laptop, tablet, smartfon czy telefon komórkowy... Owszem, przy prostym szablonie można to załatwić za pomocą CSS-a, przy złożonym, są schody. Również trzeba wiedzieć, dlaczego strona poprawne wyświetla się w Firefoxie a np. w Internet Explorerze już nie... itd.
Osobną działką są sklepy internetowe.
 

Kodowanie w czystym HTMLu jest dość czasochłonne, a przecież nawet wszelakie maile obecnie są zapisywane w HTMLu, ale tworzone edytorami WYSIWYG (choć może niektórzy laicy o tym nie wiedzą). HTML to bardzo prymitywny język znaczników, który łatwo zastąpić edytorem wizualnym. Kodowanie w czystym HTMLu, to robota głupiego. To samo można zrobić szybciej i wygodniej edytorem wizualnym, a jedynie dopieszczenie szczegółów zrobić ręcznie w kodzie. I taką naukę HTMLa polecam jak już ktoś ma ochotę się tego uczyć ;). (Nie)stety HTML, to szkielet stron WWW nawet pisanych w PHP czy ASP i trzeba te znaczniki kiedyś poznać, ale łatwiej na działjącym przykładzie.

 
Nie znając dokładnie składni, trudno będzie określić, co usunąć z kodu a co nie. A bawić się w sapera - metodą prób i błędów - pewnie, że można...
 

Bardzo pomocne są edytory typu Dreamweaver (komercyjny) podpowiadające znaczniki. Ostatnio zauważyłem, że nawet przeglądarka Chrome ma taką bardzo przydatną (dla mnie osobiście niezbędną) funkcję w edycji kodu strony. I takich edytorów kodu warto szukać.

 
Adobe Dreamweaver kosztuje ok. 1500 zł. Są tańsze rozwiązania.
Do przeglądarek są odpowiednie wtyczki rozszerzające dla programistów typu Firebug (FF).
 
Pozdrawiam


Użytkownik kuba edytował ten post 28 marzec 2014 - 21:39

  • 1

#14 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3584 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 28 marzec 2014 - 21:16

To ja dorzucę jeszcze jeden kamyczek: kiedy napiszę stronę, wiem że jest ona bardziej bezpieczna niż CMS. Byle pryszczaty gimnazjalista potrafi rozwalić CMS przy pomocy gotowego exploita. Żeby zrobić to samo z autorską stroną, trzeba nieco więcej wiedzy.

Proszę tylko nie próbować tłumaczyć że ukazują się aktualizacje...  Dla ludzi którzy pokładają wiarę w aktualizacjach CMSów mam przykład ataku DDOS wykonanego przy pomocy wielu blogów postawionych na Wordpressie. Atak wykorzystywał interfejs XML-RPC, zazwyczaj używany do pingbacków i trackbacków. Żeby było śmieszniej: ta podatność Wordpressa jest znana od 7 lat, zwrócono na nią uwagę deweloperom Wordpressa. I co? I nic...


  • 0

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#15 Gość_kuba_*

Gość_kuba_*
  • Gość

Napisano 29 marzec 2014 - 10:29

Byle pryszczaty gimnazjalista potrafi rozwalić CMS przy pomocy gotowego exploita. Żeby zrobić to samo z autorską stroną, trzeba nieco więcej wiedzy.

 

Bolek, poniekąd też sami sobie strzelamy w kolano... Wystarczy włączyć możliwość rejestrowania się na stronie i komentowania treści, a od spamerów nie opędzimy się...


  • 0

#16 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3584 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 31 marzec 2014 - 17:44

Wystarczy włączyć możliwość rejestrowania się na stronie i komentowania treści, a od spamerów nie opędzimy się...

 

Na wszystko jest sposób. Mój kuzyn miał swego czasu taki problem na blogu postawionym na Wordpressie. Rozwiązaniem zamiast zwykłego captcha było podłożenie obrazków z pytaniami typu: "Podaj rok bitwy pod Cedynią", "Podaj rok zawarcia Unii Lubelskiej" itd.

Nie tylko spam zniknął, ale i poziom komentarzy się podniósł. :D

Po prostu, to rozwiązanie wyeliminowało nie tylko boty, ale obcojęzycznych internautów, a także polskojęzycznych posiadających IQ równe temperaturze pokojowej.  :cool: 


  • 0

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.




Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: tworzenie stron www, facebook

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych