Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

stopień niepełnosprawności czy można ukryc przed pracodawcą


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 gr22

gr22

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 8 postów

Napisano 05 styczeń 2009 - 10:58

Niedawno byłem na rozmowie kwalifikacyjnej w biurze handlowym i wszystko było w porządku, dopóki nie powiedziałem mu że posiadam orzeczenie w stopniu umiarkowanym i z pracy nic nie wyszło.
w związku z tym mam pytanie czy mam obowiązek informowania pracodawcyo orzeczeniu czy mogę mu tego nie mówic i czy grożą mi jakieś ewentualnie konsekwencje. mam astmę i w sumie przy pracy biurowej nie będzie mi przeszkadzała a pracodawcy boją się zatrudniac gdyż przysługuje im więcej dni wolnych.czy pracodawca może się jakoś dowiedziec o orzeczeniu?
pozdrawiam
  • 0

#2 K71

K71

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 80 postów

Napisano 05 styczeń 2009 - 13:16

http://www.niepelnos...nt_doc_id=18609

Dodano pon 5 sty 13:18:17 2009 :
Witaj gr22.Wrzuciłam Ci link, poczytaj, jak to jest z zatrudnianiem ON.Pozdrawiam.

Dodano pon 5 sty 13:29:42 2009 :
Wyrok z dnia 7 lutego 2001 r.
I PKN 244/00

1. Zatajenie przez pracownika, że został zaliczony do grupy inwalidzkiej,
w zamiarze wprowadzenia w błąd pracodawcy co do braku przeciwwskazań
lekarskich do wykonywania pracy, może być uznane za ciężkie naruszenie
podstawowych obowiązków pracowniczych (art. 52 § 1 pkt 1 KP), także wtedy,
gdy wynikające z różnych orzeczeń lekarskich przeciwwskazania ze sobą koli-
dują.
2. Z art. 133 § 1 pkt 2 KP nie wypływa upoważnienie do samowolnego
podejmowania przez pracownika pracy w godzinach nadliczbowych.
  • 0

#3 blondyneczka niebieskooka

blondyneczka niebieskooka

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 221 postów

Napisano 05 styczeń 2009 - 16:21

nie musisz informowac o tym pracodawcy


podczas wizyty u lekarza medycyny pracy przeprowadzany jest wywiad na co się choruje i dopiero tam neleży opowiedzieć o dolegliwosciach
  • 0
...a gdy przyjdą dni deszczowe naucz się przechodzić pomiędzy kroplami...

#4 mlutek

mlutek

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 367 postów

Napisano 05 styczeń 2009 - 17:10

Hej no wlasnie problem w tym ze pracodawcy boja sie zatrudniac osoby niepelnosprawne i bywaja jak widac z tym duze problemy.
Jesli woja niepelnosprawnosc nei jest widoczna to juz chyba Twoja indywidualna sprawa czy chcesz korzystac z dodatkowych uprawnien jako osoba niepelnosprawna czy tez nie informujac pracodawcy wtedy z nich po prostu świadomie rezygnujesz, gdyz pracodawca nei bedzie wiedzial ze takie uprawnienia Ci przysluguja.
Żadnych z tego nie ma konsekwencji prawnych. Oczywiscie czasami lepiej poinformowac pracodawce o tym ze jestes niepelnosprawna ale to tylko ze wgledu na BHP lub tez zakres obowiazkow.
Z tego co piszesz, jesli masz takie schorzenie, nie wplywa Ono na wykonywana prace, a masz problem z zatrudnieniem i chcesz zrezygnowac z uprawnien w celu bycia przyjetym to juz Twoj wybor.
Sa rozne schorzenia wiec niektore osoby mogą sobie na to pozwolic, gorzej jakby byla to niepelnosprawnsoc widoczna.
O wszystkim dodatkowo decyduje lekarz medycyny, i jesli On nie widzi przeciwskazan do wykonywania przez Ciebie danej pracy , mzoesz pracowac.
W sumie wiele osob ma jakies schorzenie, ale nie wszyscy maja grupy inwalidzkie, dlatego tutaj bardziej jest wazne to na co chorujesz niz czy masz grupe i jestes inwalidą
Pozdrawiam
Zycze wiec powodzenia:)
  • 0

#5 longerek

longerek

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 11 styczeń 2009 - 15:24

Ja mam podobny problem. Mój urząd został przejęty przez drugi i w nowym urzędzie kazali nam wypełniac pełno kwestionariuszy i między oswiadczenie czy posiadam orzeczenie o neipełnsosprawnosci. Więc jeszcze gorzej. Bo nie dośc że musiałbym zataic to ale musiałbym zlożyc oswiadczenie nieprawdy. I w końcu napisąłem o orzeczeniu. Póki co wyglada na to ze chyba mnie przyjmą, bo co prawda oficjalnie nowej umowy nie dostałem ale wiem ze podjełi działania żeby mnie przyjąc (wysłali pismo do PFROn, bo mam znaczny stopień).
Ale powiem szczreze że gdyby nie musiał tego na pismie stwierdzac to bym sie nie przyznawał.
  • 0

#6 gr22

gr22

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 8 postów

Napisano 12 styczeń 2009 - 09:35

dzięki za odpowiedzi. najgorsze jest to że są różne wersje w urzędzie mówią że nie muszę tego ujawniac a w inspekcji pracy mówią że jak by był wypadek to wtedy mógłbym miec problemy że utaiłem.znalazłem pracę i pracuję ale nie przyznałem się do orzeczenia.niestety takie są realia,tak bym ciężko byłoby mi dostac pracę,coraz mniej zakładów pracy chronionej a rząd zamiast pomagac niepełnosprawnym to jeszcze utrudnia wszystko.pozdrawiam.
  • 0

#7 blondyneczka niebieskooka

blondyneczka niebieskooka

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 221 postów

Napisano 13 styczeń 2009 - 19:05

a nie możesz zrobic tak że przy rozmowie kwalifikacyjnej nic nie mówić
a po podpisaniu umowy "uzupełnic" dokumenty
  • 0
...a gdy przyjdą dni deszczowe naucz się przechodzić pomiędzy kroplami...

#8 Student90

Student90

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 109 postów

Napisano 24 sierpień 2013 - 15:22

Niestety zatajenie informacji to często jedyne  rozwiązanie...

Longerek - ten kwestionariusz jest potrzebny do ZUS , myślę,że jeśli nie pobierasz renty ani innego rodzaju świadczeń to ZUS tego nie zweryfikuje...


  • 0

#9 Kris26

Kris26

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 254 postów

Napisano 26 sierpień 2013 - 08:58

Dziwne że nie chciał cie z orzeczeniem zatrudnić bo bym miał jeszcze dopłatę do ciebie jako osoby ON.


  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych