Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Aktywny samorząd II - oświadczenie o dochodach


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 babelou

babelou

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 21 postów

Napisano 27 luty 2015 - 22:45

Dzień dobry wszystkim, mam pytanie, które jest bardzo ważne

Przyszło mi wypełnić oświadczenie o dochodach: członkowie gospodarstwa "faktycznie wspólnie utrzymujący się i mający wspólny budżet domowy".

Mój brat jest w trakcie rozwodu i mieszka ze mną i z rodzicami w mieszkaniu.

Jednakże nie mamy wspólnego budżetu, bo on jedynie mieszka, a cała jego kasa idzie na jego długi nic więcej. Jestem w stanie udokumentować jego długi i to jak je spłaca.

Czy w związku z tym, że nie dokłada się do budżetu i jest to skomplikowana sytuacja rodzinna, w której mama na dodatek ma też orzeczenie o niepełnosprawności, muszę dopisywać brata do oświadczenia o dochodach? Bo tak "faktycznie" to on nie utrzymuje się znami i jedynie mieszka - ma meldunek u nas, bo gdzieś musi, nie ma innego mieszkania. Nie mamy zatem wspólnego budżetu domowego.

 

Czy po współpracy z prawnikiem lub jakąś instytucją można uzyskać jakiś argument, dowód, który mógłby poświadczyć tę sytuację?

 

Dziękuję z góry za pomoc!

 


  • 0

#2 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6291 postów
  • Skąd:home

Napisano 01 marzec 2015 - 12:04

Czy w związku z tym, że nie dokłada się do budżetu i jest to skomplikowana sytuacja rodzinna, w której mama na dodatek ma też orzeczenie o niepełnosprawności, muszę dopisywać brata do oświadczenia o dochodach? Bo tak "faktycznie" to on nie utrzymuje się znami i jedynie mieszka - ma meldunek u nas, bo gdzieś musi, nie ma innego mieszkania. Nie mamy zatem wspólnego budżetu domowego.

 

Witaj :)

Z własnego doświadczenia mogę jedynie powiedzieć, że mój brat też nie mieszkał z Nami, ale miał meldunek i musiałam go wpisywać, jako czwartą osobę do wspólnego gospodarowania w oświadczeniu, ale dla instytucji PCPR. Osobiście na Twoim miejscu poprosiłam bym brata o własnoręcznie spisane i podpisane oświadczenie, iż nie dokłada się ON do wspólnego gospodarstwa, gdyż tak naprawdę nie ma z czego. W przypadku, jeśli przychody pokrywają długi, a często nawet i nie to trudno o wsparcie w jakiekolwiek postaci materialnej. A meldunek to tylko meldunek. Można być zameldowanym w jednym miejscu, a w zupełnie innym rzeczywiście i namacalnie mieszkać. Takie przypadki się zdarzają, a przepisy na to pozwalają. Brat ma trudną sytuację i trzeba to też poskreślać, bo przecież takie są fakty. Jednak, jak postąpisz i podejdziesz do sprawy to już jest Twoją decyzją. Przedstawiłam tylko luźną myśl, z którą niekoniecznie musisz się zgadzać. Pozdrawiam, M.


Użytkownik __ANIOLEK__ edytował ten post 01 marzec 2015 - 12:15

  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#3 babelou

babelou

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 21 postów

Napisano 02 marzec 2015 - 08:02

Pogrzebałam trochę w internecie, prosiłabym tylko o utwierdzenie mnie w przekonaniu, że mam rację, że nie muszę wpisywać brata. Jeśli mieszkam z ojczymem, z któym mama ma ślub cywilny, czy jego muszę wpisywać?
 
Na stronie internetowej edu:
"Jeżeli Rodzic studenta ponownie zawiera związek małżeński to kolejna Żona/Mąż Rodzica Studentki/a nie jest wliczana/y w skład Rodziny Studentki/a. Wyjątek stanowi fakt przysposobienia Studentki/a, gdy był/a niepełnoletni/a, przez w/w małżonka, w momencie zawarcia ów związku. \
Rodzeństwo po 26 roku życia będące na utrzymaniu Rodziców, niezależnie od sytuacji w jakiej się znajduje ( np. bezrobocie ) nie jest wliczane w skład Rodziny. Wyjątek stanowi Rodzeństwo niepełnosprawne posiadające orzeczenie o niepełnosprawności, niezależnie od stopnia".

1 października 2014 r. - ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym oraz niektórych innych ustaw. Na jej podstawie ulegną zmianie zasady ustalania dochodu w rodzinie studenta oraz przyznawania świadczeń pomocy materialnej.
I. Ustalenie składu rodziny:
1. Przez pojęcie rodziny studenta rozumie się:
a) małżonka studenta,
b rodziców studenta,
c) dzieci studenta i jego małżonka oraz dzieci rodziców studenta pozostające na utrzymaniu do ukończenia 26 roku życia – w tym również dziecko, w sprawie którego toczy się postępowanie o przysposobienie lub dziecko znajdujące się pod opieką prawną.
• Do rodziny studenta nie wlicza się konkubenta studenta lub konkubenta członka rodziny studenta.
• Do składu rodziny nie wlicza się członków rodziny odbywających zasadniczą służbę wojskową.
• Rodzeństwo studenta lub/i dzieci studenta, które w dniu złożenia wniosku są osobami pełnoletnimi i nie mają więcej niż 26 lat wlicza się do składu rodziny studenta pod warunkiem, że pobierają naukę w szkole ponadgimnazjalnej lub szkole wyższej, chyba, że są osobami niepełnosprawnymi i legitymują się orzeczeniem o niepełnosprawności".

  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych